Reklama

Reklama

Vinnetou

(seriál)
  • Německo Winnetou & Old Shatterhand (více)
Trailer

Epizody(3)

Obsahy(1)

Nejen americké televizní společnosti dnes hledají inspiraci v osvědčených filmových hitech minulého tisíciletí. Také němečtí producenti se rozhodli zajistit si pozornost diváků resuscitací klasických titulů. Vedle plánovaného přepracování legendárního válečného dramatu Ponorka si dle očekávání největší publicitu vysloužila třídílná resuscitace ikonického náčelníka Apačů Vinnetoua. Ten, ačkoli původně pochází z knih Karla Maye, je v mysli německého a východoevropského publika neodmyslitelně spojen s barvotiskovou filmovou sérií z šedesátých let. Filmy v hlavních rolích s Pierrem Bricem a Lexem Barkerem se mezitím staly pro některé až fanaticky vyznávaným generačním kultem a jakékoli nové zpracování tudíž čelilo výzvě, jak se s touto tradicí popasovat. Tvůrci zaštítění produkční společností RatPack, která pro televizní stanici RTL projekt nových adaptací realizovala, se zaštítili heslem, že každá generace bude mít svého Vinnetoua a rozhodli se pro radikálně odlišné zpracování, které namísto plakátového hrdinství a dobrodružkové naivity upřednostní inspirace stylem moderních amerických westernů. Milovaným filmům minulého tisíciletí vzdali hold několika malými odkazy a poctami, především čestnými party pro některé z dosud žijících představitelů německých indiánek jako Gojka Mitiče, Mario Adorfa či Marii Versini. Poučit se také nechali v tehdejším řešení natáčecích lokací a celkovém tvůrčím přístupu. Nové filmy tedy také fingují krajinu Divokého západu chorvatskými exteriéry a po vzoru starých adaptací přistupují k původním knihám Karla Maye s velkou mírou scenáristické volnosti.

Třídílná televizní minisérie zpracovává nejikoničtější příběhy, přesněji řečeno ty, které patří mezi nejoblíbenější z původní filmové série. Konkrétně tak diváci znovu, ale nanovo uvidí první seznámení syna náčelníka Apačů Vinnetoua a greenhorna, jenž posléze vejde ve známost jako Old Shatterhand, v druhém filmu s nimi budou odhalovat tajemství bájného pokladu na Stříbrném jezeře a v posledním dílu zažijí poslední společný boj legendární dvojice hrdinů. Ačkoli k Mayovým knihám nové adaptace přistupují velmi volně, oproti oblíbené sérii filmů z šedesátých let zachovávají jeden zásadní rys knih, a sice, že ústředním hrdinou, který díky své síle posléze dostane od indiánů jméno Old Shatterhand, je sám Karel May... Do role Vinnetoua byl obsazen uznávaný mladý albánský herec Nik Xhelilaj, který musel před natáčením podstoupit důsledný fyzický trénink, aby roli statného bojovníka dostál. Old Shatterhanda ztvárnil německý herec charakterních rolí Wotan Wilke Möhring, jenž coby zanícený fanda mayovek byl nabídkou role unesen. Part Nšo-či připadl původem mexické herečce Iazue Lariosové a německý komediální herec Milan Peschel se ujal úkolu zosobnit Sama Hawkense. Stranu záporáků v hereckém ansámblu vedou výteční němečtí představitelé Jürgen Vogel coby zlovolný násilník Rattler, Fahri Yardim jako zlatem poblouzněný bandita El Mas Loco a Michael Maertens coby sadistický syn ropného magnáta Santer Jr. (Česká televize)

(více)

Recenze uživatele superzurda k tomuto seriálu (4)

Vinnetou (2016) 

Iluze Haralda Reinla o Divokém Západu je smetena. Trvalo to padesát let než se někdo odvážil dotknout idolů tolika lidí. Je to veliká odvaha, které chyběl podle mě jen lepší rozpočet, což je vidět jen na bitevních scénách. Když se natáčely staré Mayovky, tak to byly ve své době nejdražší filmy. Je to na nich také vidět. Scéna, kde hoří New Benango, je skvělá i dnes. Nový Vinnetou mě ale bavil i zaujal hlavně pojetím Old Shatterhandova vnitřního boje a také tím, že vymazal iluze tvůrců starých Mayovek, že Indiáni chtěli žít v míru s bledými tvářemi, kteří kousek po kousku ukrajovali z jejich uzemního koláče. A když se to veme kolem a kolem, tak zápletka starého Vinnetua, kde Greenhorn zachrání Vinnetua před mučením Kiwovů, pak je zraněn v boji a zajat Apači. Tvrdí, že Vinnetua osvobodil, ten mu nevěří ( celkem pochopitelně ). Greenhorn zvítězí před božím soudem, Nšo-či přiveze důkaz, že Greenhorn nelhal, Vinnetou se mu ani nemluví, ale Greenhorn se s ním přecejen zbratří ...... neříkejte, že to není dementí :-))))). Takže i když chybí Mr. Santer! Dej mi dvě! Mr Santer! Nevyrušuj nás, ven!!! nebo snad Čika čika kají!!! tak je to prostě moc dobrá práce. ()

Vinnetou: Nový svět (2016) (E01) 

14. 1 . 2017 před vysíláním dalšího dílu: Budu optimista a budu doufat, že další díly půjdou správným směrem. Velmi se mi líbí, že tvůrci zanechali podobnou pouze hudbu a exteriéry. Nebudu nalhávat, že se člověk nebrání srovnání. Nicméně pokus o realističtější zobrazení se daří. Apači jsou divočejší a stavební dělníci jsou hrubí, tupí, špinaví a rasističtí ochlastové. I charakter Old Shatterhanda a původ jeho skvělého úderu je výtečně vysvětlen ( ano střízlivý člověk, jenž pěstuje box nemá problém s opilým vandrákem a síla je v technice ). Jen mě trošku zklamala velkolepá scéna s ničením mostu, to bylo pro televizní účely trošku velké sousto. ()

Vinnetou: Tajemství Stříbrného jezera (2016) (E02) 

Tohle je trochu horší verze staré filmové klasiky. Nebýt Old Shatterhandova přechodu a romance Sama Hawkinse, tak by to byl opravdu odpad. ()

Vinnetou: Poslední bitva (2016) (E03) 

Film má několik nezapomenutelných momentů. Například skvělý fight Vinnetua s náčelníkem Komančů. Na druhou stranu dost hloupou smrt náčelníka. Bitevní scéna se také moc nevyvedla, ale to je prostě daň za televizní tvorbu. Jsem celkem spokojen. ()

Reklama

Reklama