Most - Série 1

(série)
Krimi / Thriller / Mysteriózní
Švédsko / Dánsko / Německo, 2011, 9 h 31 min (Minutáž: 57–58 min)

Tvůrci:

Hans Rosenfeldt

Sofia Helin, Kim Bodnia, Dag Malmberg, Puk Scharbau, Emil Birk Hartmann, Rafael Pettersson, Anette Lindbäck, Said Legue, Kristina Brändén Whitaker (více)

Epizody(10)

Sériový vrah zanechal telo svojej obete uprostred mosta Öresund, ktoré rozdeľuje Dánsko a Švédsko. Prípad dostala na starosti švédska svojrázna a arogantne svojská policajtka Saga (Sofia Helin) a dánsky detektív Martin (Kim Bodnia). Podarí sa im dolapiť šialenca, ktorý sa vyžíva v pozornosti obyvateľstva oboch národov? (*CARNIFEX*)

zajpton

Filmařsky perfektní, jen se po pár prvních dílech vytrácí jedinečnost a nevypočitatelnost, která byla na začatku strašně svěží oproti západní tvorbě. Přesto skvělá detektivka s do detailu vymyšleným a skvěle gradujícím scénářem. Kdyby to byla přecejenom o něco větší deprese (ne jen kvůli potemnělému vizuálu), byl bych ještě víc spokojený. 4,5* ()

pallok

Názov odkazuje k impozantnej stavbe, ktorá cez úžinu Öresund spája dánsku metropolu Kodaň so švédskym prístavným mestom Malmö. Na tomto moste, presne na línii značiacej hranicu medzi oboma štátmi sa jednej noci objaví mŕtvola, čo zvedie dokopy dvoch charakterovo diametrálne odlišných vyšetrovateľov z oboch miest. Čoskoro sa ukáže, že tento incident bol obyčajným prvým krokom páchateľa, ktorý svojimi činmi hodlá poukázať na päť neduhov súdobej spoločnosti. Vedľa samotného vyšetrovania a jeho presahov do škandinávskej reality predstavuje ďalší dejový oblúk spolupráca oboch vyšetrovateľov. Na jednej strane stoja bodrý Dán a záletný otec početnej rodiny Martin Rohde, stvárnený charizmatickým Kimom Bodniom, s ktorým ostro kontrastuje chladná a patologicky racionálna Saga Norénová, ktorú bravúrne hrá švédska herečka Sofia Helinová. Napriek nevyhnutným konfliktom, ktoré vyplývajú zo stretu Martinovej empatie a emotívnosť s vecnosťou a bystrosťou, ktoré u Sagy majú korene v Aspergerovom syndróme, obe postavy tvoria ideálny kriminalistický tím. Bravúrne herecké obsadenie privádza k životu prepracovaný scenár z pera autora celkového konceptu seriálu Hansa Rosenfeldta, ktorý dnes už klasické prvky a postupy škandinávskych krimi sérií rozvádza do nápaditých a originálnych podôb. Most ale tiež uhranie svojím formálnym spracovaním, kde prevládajú nočné zábery s výraznou svetelnou kompozíciou a rámovaním. Moje druhé stretnutie so severským krimižánrom dopadlo nad všetky očakávania a už idem na ďalšie série Mostu. Na záver ešte pridávam jednu myšlienku: Ak by mal byť podobný most súčasťou diaľnice z Bratislavy do Košíc, tak by sme diaľnicu nedostavali nikdy! ()