Most - Série 1

(série)
Krimi / Thriller / Mysteriózní
Švédsko / Dánsko / Německo, 2011, 9 h 31 min (Minutáž: 57–58 min)

Tvůrci:

Hans Rosenfeldt

Sofia Helin, Kim Bodnia, Dag Malmberg, Puk Scharbau, Emil Birk Hartmann, Rafael Pettersson, Anette Lindbäck, Said Legue, Kristina Brändén Whitaker (více)

Epizody(10)

Sériový vrah zanechal telo svojej obete uprostred mosta Öresund, ktoré rozdeľuje Dánsko a Švédsko. Prípad dostala na starosti švédska svojrázna a arogantne svojská policajtka Saga (Sofia Helin) a dánsky detektív Martin (Kim Bodnia). Podarí sa im dolapiť šialenca, ktorý sa vyžíva v pozornosti obyvateľstva oboch národov? (*CARNIFEX*)

chozze008

Ha zajimave, ze bych si dal nick Verball a třeba nasbíral díky omylům body? (hrozně po nich toužím). No nic. Tadle vyšetřovatelská dvojice se jim fakt povedla, skvělé protiklady co musí dělat spolu. Jdu si dát druhou sérii. Jo tak koukam na ty nicky a uz to napadlo vic lidi ale nejak se jim to nepovedlo :-) (1 bod :-) ) ()

Ironhead

Vím, že jde tak trochu o modlu a jeden z pilířů severské krimi jako žánru, ale já až tak nadšený nejsem. Samozřejmě herci jsou sympatičtí a dobře obsazení, ale ten případ, vyšetřování i chování elitních policistů má tolik děr, že to nelze přehlížet. Navíc hlavní pachatel záporák plní opravdu hodně po sobě jdoucích složitých plánů ve kterých ale může vždy s vysokou pravděpodobností zapracovat náhoda a mohou selhat, že je těžko k uvěřen, že mu vždy a vše vyjde. Je to takový až skoro Superman zločinu, což také není moc realistické, i když chápu že bez tohoto předpokladu by nebylo čím vyplnit celých skoro deset hodin první série. Konec mě také moc nepřesvědčil, kdy Švédsko/Dánské elitní policejní sbory *pozor mírný spoiler* místo odstřelovače pustí na most raněnou kriminalistku, aby to celé vyřešila ona. Jako čistokrevná kriminálka to za moc nestojí, jako zábavná minisérie se to celkem dá skousnout. btw... Celou dobu se přemýšlel, jak asi moc zapařené musí být ty kožené kalhoty, které "Saga Noren policie Malmö" za celou dobu sundá jen když má sex nebo jde spát?!? :_) ()

chlemtilka

Po prvním díle, který je zahlcen zdánlivě nesouvisejícími postavami, Vás seriál chytne a nechce pustit, detektivku odsekává v přesně vyměřených dávkách, abyste po skončení jednoho dílu kontrolovali hodinky, zda stihnete zkouknout ještě další. Jednotlivé příběhy se postupně smysluplně protnou, Saga je prostě úžasná, ostatní postavy uvěřitelné, lidské se všemi klady i chybami, a i když ve Vás ve finále hlodá, že hlavní motiv zločince by zasloužil trochu pochybností, za to úžasné pokoukání mu to velmi rychle odpustíte. Po skončení první série ve mně silný dojem rezonoval ještě několik dní a musela jsem uznat, že seveřani „se s tím tedy nemažou“! ()

futislav

Kdyby hlavní vyšetřovatelku hrála třeba Annie Girardot, pak bych dal možná i tři hvězdy, protože zase tak moc slabé to není. Ale když do této role obsadili sebestřednou nadutou a hloupou blondýnu, která zřejmě postgraduálně vystudovala socio a gender studia a navíc na tu funkci nemá evidentně ani věk, tak tím pro mě seriál skončil. Na to se nedá dívat. To by bylo řevu, kdyby si místo sterilizace detektiva utahovali ze sterilizace policajtky ! Fuj. ()

motyka52

Nejsem nijak pobouřen vysokým hodnocením, vlastně závidím každému, kdo ho s čistým svědomím dal. Já to udělat nemůžu. Nedokázalo mě to dostatečně vtáhnout, necítil jsem osudovost, obtěžoval mě laciný vizuál a mírně přepálená stopáž. Ale určitě půjdu do druhé série, postava Sagy je natolik zajímavá, že tomu dám další šanci. ()

sh4ris

Pamatuju si, jaký byl před 10 lety okolo tohoto seriálu hype. Trochu mi to trvalo a dostal se tedy teď i ke mně. Bohužel musím konstatovat, že mě seroš pěkně nakrknul. Úvodní dvojice je sice fajn, autistická Saga navíc občas úsměvná. To, proč se ale dvojice úplně prvně potká, je vlastně 8 dílů z 10 úplně jedno. Vše, co se odehrálo do posledních dvou epizod, nám prakticky v ničem nepomůže a s celým vyústěním to nesouvisí. Další věc, a uvědomuju si, že za tu seriál jako takový nemůže, je český dabing, který vezme hlavního padoucha a přiřkne mu nejznámějšího českého dabéra vůbec. Úvodní song mi ale dělá radost už celé roky, tak další hvězda za něj. ()

Orech

Dynamické, skvelá atmosféra, dobré herecké výkony. Leen občas mierne logické mínusy, ale to jeden odpustí :-) Ale tuším v severských krajinách život drsnejší ako u nás .. ()

lineker

Po první sérii nelze jinak než za pět. Seriál v němž nejčastěji uslyšíte větu "Saga Norénová policie Malmö" a který vyloženě stojí a padá na postavě sociopatické policistky v podání Sofie Helin. Všechny plusové atributy severské krimi jsou naplněny a především doplněny hustou zápletkou při které nevíte co nového přinese následující minuta. Výborně napsané a zahrané hlavní postavy dosazené do potemnělé atmosféry severských měst. A do toho psychopatický zločinec, který svými činy nabourává a zároveň alarmuje sociální podvědomí obyvatelstva obou měst, aby se nakonec ukázalo na povrch, že vše je úplně jinak. ()

Susanita

Výborně natočené, výborně zahrané, skvělá kamera. Stojí za to to vidět. První půlce, kde šlo o "vyšší motivy" dávám 100 %, ve druhé půlce, kde jde o osobní motivy a pomstu a děj se stává překonstruovaným a místy vyloženě divným (únos manželky a dětí a pak... nic, prostě je nechá jít) jsem se už místy trochu ztrácela v motivech a navíc jsem jaksi se záporňákem svým způsobem soucítila, protože Martin je teda pořádný prevít. Těšila jsem se, jak si poradí s koncem, trochu to odbyli, ale aspoň to nebyl americký slaďák. ()

Elune

60% - aj keď som celkovo nadšený, nemôžem tomu odpustiť 2 scény - prvá kde, záhadný vrah nechá Martina na žive po tom, ako na neho mieri zbraňou a druhá, finálna, kedy Martin dostane zlé správy a chce zastreliť Jensa. Tieto dve sú neskutočne ukradnuté z filmu Se7en, že z 90% u mňa táto séria klesla na 60% - kvlôli originalite. ()

Van_Stajpen

Rozporuplný závěr kazí dojem celé první sérii, jinak povedeného seriálu. Větší množství nelogických věcí, které tady nebudu spoilerovat. Hezké 4 hvězdy, ale čekal bych více severské realičnosti...Takhle, sorry jako, to v některých pasážích připomínalo americké seriály, kdy vrah hodin nespí, vlastní 100 jiných aut, 100 mobilů, které nejde vypátrat, a těch zbraní a výbušnin....Do toho aby to bylo asi zajímavé, chodí na obchůzky neozbrojený policajt :-) ()

duch9

První 3 díly mě nezaujaly, nechápala jsem, proč má seriál tak dobré hodnocení, poté už jsem se chytla, ale stejně mi to nepřipadá jako taková pecka. Nápad, že zločinec se skrze své zločiny snaží edukovat společnost a upozorňovat na problémy společnosti, již známe z thrilleru Sedm a nápad, že detektiv bude podivín již známe ze seriálu Můj přítel Monk. Jinak pěkná úvodní znělka, ta bude nejspíš originální. ()

hindator

Skvělý námět rozpracovaný do nejmenších detailů, které ve výsledku dokreslí myšlenku zlotřilého pachatele, jenž pod rouškou kritiky společnosti sleduje jen své mrzké cíle pomstít se. Saga mě v první epizodě nevýslovně štvala, abych se v těch dalších už těšil na její další perly. DOPORUČUJI na dlouhé zimní/jarní/ letní/podzimní večery. ()