Most - Série 1

(série)
Krimi / Thriller / Mysteriózní
Švédsko / Dánsko / Německo, 2011, 9 h 31 min (Minutáž: 57–58 min)

Tvůrci:

Hans Rosenfeldt

Sofia Helin, Kim Bodnia, Dag Malmberg, Puk Scharbau, Emil Birk Hartmann, Rafael Pettersson, Anette Lindbäck, Said Legue, Kristina Brändén Whitaker (více)

Epizody(10)

Sériový vrah zanechal telo svojej obete uprostred mosta Öresund, ktoré rozdeľuje Dánsko a Švédsko. Prípad dostala na starosti švédska svojrázna a arogantne svojská policajtka Saga (Sofia Helin) a dánsky detektív Martin (Kim Bodnia). Podarí sa im dolapiť šialenca, ktorý sa vyžíva v pozornosti obyvateľstva oboch národov? (*CARNIFEX*)

venison

Musím přiznat, že se jedná o jeden z nejlepších detektivních seriálů, které jsem za poslední dobu viděla.. Ponurá atmosféra, chladné končiny, zamrzlé vztahy, mrazivé napětí.. Myslím, že velmi věrohodně napsán scénář, kde detektivové jsou schopni zakopnout při nahánění vrahů.. Výrazné (a od prvního okamžiku oblíbené) hlavní postavy - vřelého obtloustého milého Dána, který má srdce na dlani a rád se rozmnožuje, musí mít rád každý.. A jeho ledový silně asociální protipól krásné Švédky, která myslí i jedná jako Sheldon v sukni, bude diváka fascinovat.. Velmi lidské, křehké, výstižné, syrové, brutální, tmavé - všechna tato přídavná jména seriál vystihují.. Doporučuji všem, kteří žerou thrillery na pokračování ;-) S01: Příjemné překvápko od prvního okamžiku ***** ()

Eleanor05

"Saga Norénová, policie Malmö." Sherlock Holmes je sociopat, Carrie Mathisonová má bipolární poruchu, Kurt Wallander trpí depresemi, no a Saga Norénová má Aspergerův syndrom. A taky neumí správně vyslovit jméno svého kolegy Martina Rohdeho... V celku chytrý a promyšlený seriál, kde se téměř všechny zdánlivě nesouvisející linie nakonec stanou perfektně zapadajícími, a kde i přes docela zajímavý kriminální případ, jsou nejzábavnější složkou děje dva hlavní vyšetřovatelé. Most sice nemůže plně konkurovat nejlepším americkým / britským seriálům, kvůli své občasné "roztahanosti" a nedostatku akce, ale například čeští filmoví tvůrci by takhle kvalitní kriminálku nedokázali natočit nikdy. ()

J.Lajner

Až na tu okatou vykradačku thrilleru Sedm (1995) v závěru série, jde o prvotřídní kriminální záležitost severského střihu. Švédsko/dánský seriál Most zde poprvé prezentuje narativní mustr, který bude nadále uplatňovat a rozvíjet i v dalších sériích. Tedy obrovskou chobotnici, kde každé chapadlo náleží jedné postavě rozmístěné na šachovnici. Změť podezřelých osob, zamotaných vztahů a rozličných indicií, rozplétá povahově odlišná dvojice vyšetřovatelů. Bodrý Dán Martin Rohde (Kim Bodnia) a jeho švédská kolegyně Saga Norén (Sofia Helin) s poněkud výstředním chováním. Právě zvláštní druh přátelství, který mezi oběma hlavními protagonisty pozvolna krystalizuje, je kořením díky němuž si seriál podmaňuje naší pozornost. Asociální, leč maximálně efektivní Saga a trpělivý Martin musejí čelit nejen vzájemné povahové bariéře, ale také zapeklité hádance zkonstruované vypočítavým sériovým vrahem. Ponurá atmosféra, chladná paleta barev, propracovaný scénář a ďábelský padouch, jež svým přičiněním prověří vnitřní integritu obou vyšetřovatelů. Pro fanoušky žánru jasná povinnost. ()

Jello Biafra

Mrazivý detektívny seriál na severský spôsob s dvomi neobyčajnými vyšetrovateľmi, nečakanými zvratmi a miestami až hororovou atmosférou. Už od úvodného záberu na titulnom moste som s napätím očakával kto za tým všetkým stojí a čo je páchateľovou motiváciou. S ďalšími dielmi sa však otázky a záhady kopia na seba a nakoniec do seba všetko dokonale zapadá. Najväčšou hodnotou pre mňa je však absencia akýchkoľvek hlúpych klišé aj trápneho humoru na aký som zvyknutý u britských, nemčúrskych či francúzskych (zfušovaných) detektívok. Tvorcovia sa tu nerozpakujú nechať zomrieť 14 ročnú babu a najväčšiu ranu si nechávajú na záver. Samozrejmosťou je depresívna štylizácia, zarámovaná šedým vizuálom. Právoplatná kultová klasika. ()

Daddko

Dobre vymyslené a preto som 1* pridal. Našťastie to rozoberá tému prisťahovalcov len mimimálne. Dáni sú v pohode, mal som tú česť s Dánskymi montážnikmi technologií. Spojenie "pije ako Dán" týchto potomkov Vikingov platí bezo zbytku, hlavne keď to má temer zadara na Slovensku. Ráno krvavé oči ale ide ako fretka, klobúk dole. ()

herr_carter

K první sérii tohoto dnes již pomali legendárnímu severskému seriálu asi není co dodat - je to nebroušený diamant ! Seveřané zase ukazují, že točit drsné krimi bez pozlátka jim rozhodně není cizí. Úvodních asi 4-5 epizod rozplétá příběhy několika (jak se zdá) na sobě nezávislých osob a příběhů, které se pak ve finále všechny protknou v dokonalou souhru. Máte rádi tématiku dokonalého zločince? Pak by pro Vás minimálně 1.série Mostu měla být povinností..................moje hodnocení = 9,5 z 10. ()

Maynard.

Tak na doporučení seňora Valenťáka sem si dal tenhle seriálek. Prej, že tam sou psychadelický záběry atd... No, pár jich tam je, ale zas uplná přeháňka to není. Severský filmy můžu, hodně můžu. Asi proto sem si dal i první severskej seroš. Začátek vynikající, první mrtvola předvěstovala pořádnou mysteriózní zápletku. Do toho perfektně propracovaná psychologie dvou vyšetřovatelů, kteří si k sobě celou sérku hledaj cestu. No, ale to mě bavilo víc nežli ty další vraždy. Takže proto nemůžu dát plnej počet hvězdiček. A taky nejspíš proto bude chvíli trvat, než se juknu na 2.sérii.. ()

Chmur

Myslím, že v seriálu je opravdu hodně nelogičností v pátrání a postava Ságy mi, ač ji mám rád, nepřipadá moc uvěřitelná. Výše uvedené nedostatky Most kompenzuje neskutečně silnou mrazivou atmosférou, zajímavým a hodně napínavým příběhem a gradací posledních dílů. Po posledním díle mi rozhodně nebylo dobře na duši. Dostavil se pocit prázdnoty míseny s pocity klaustrofobie a lítosti k jedné původně vedlejší postavě. ()

klukluka

Odsejpalo to pěkně, autistická Majka z Gurunu mě bavila, ale nerozplývám se nad projekty, kde kamarád nepozná druhdy nejlepšího kamaráda po hlase (byť ho měl dávno za mrtvého), kde je jednotlivec (byť po roky trvajících přípravách) materiálně, technicky, vědomostně vybavený jako celá CIA s FBI dohromady (nemluvě o jeho houdiniovském nakládání s časem), a kde se dospělá žena, jejíž postižení jí až doposud zcela znemožňovalo mlžit nebo dokonce lhát, stane div ne Matou Hari, když se to scénáristům právě hodí. Viděl jsem (téměř) dokonalé seriály, první série Mostu je pro mě osobně ale pouze seriálem nadprůměrně dobrým, nikoliv výjimečným. ()

bari68

Jeden z najlepších seriálov, čo TV mohla ponúknuť. Nechýbalo nič, čo v dobrej kriminálke má byť, ba čo naviac, všetkého pozitívneho bolo navyše. Výborne napísaná ústredná dvojica, ktorá svojim minimalistickým herectvom (Sofia Helin ) dokonale bavila a od epizódy k epizóde čím viac gradovaná atmosféra. Proste a jednoducho : učebnicový príklad severského krimi-thrilleru. ()

Hanys_

Návyková severská krimi (škoda že se tenhle tým asi nikdy nechytne knih od Jo Nesba), která boduje hodně silnou detektivní linkou a nakonec i tou šáhlou dvojkou detektivů (ikdyž Saga mi dobrou polovinu série spíš pila krev). Dost zvratů, silný závěr (ikdyž ne úplně originální). Jo takhle nějak má vypadat špička evropské seriálové tvorby. ()

angloumene

Most je pro mě trochu rozporuplná detektivka. Na jednu stranu divák najde pár nelogičností (hlavní zabiják dokáže hlídkovat u své oběti 24 hodin denně a navíc není ostatním nijak nápadný a další) na stranu druhou nabízí skvělou, napjatou atmosféru. A co je nejdůležitější jedna z hlavních postav, detektivka Sága, je nejlépe ztvárněný detektiv vůbec. A to za to prostě stojí! :) Celkově to za první sérii vidím na 81 %. ()

Garch

Na vlně severských krimi, včetně zeleno-hnědo-šedo-namodralého tónování, určité rozvážno/rozvláčnosti, ale navíc s přidanou hodnotou - Saga Norénová! Sofii Helinové, která je až roboticky bezemoční a v Porche Carrera, průjmové barvy přejíždí mezi Švédskem a Dánskem chytat a nahlašovat zločiny a přestupky..., Kupodivu, lze jí uvěřit i úpornou snahu naučit se lidským citům. Bez parťáka Martina by ale těžko dosáhne nějakých pokroků. V 1. sérii je příliš dokonalý "padouch"(milimetrová přesnost na mostě nebo: v zásahové uniformě čekal před sklepem obchodu na osvobozeného poldu jak dlouho asi?). ()

Yardie

Velmi slušný seriál. Od začátku udržuje napětí a diváky v nejistotě. Až do předposledního dílu vlastně není jasné, oč jde a kdo je ten záhadný zločinec. To se u moc filmů či seriálu nestává, že bych byl úplně v pasti a bez tipů na rozuzlení. Prostředí je takové ponuré, atmosféra komorní a chladná. Hlavní postavy fajn. Povedený je ten kontrast mezi nimi, kdy Saga je s tím jejím syndromem pěkný robot, Martin zase sympatický pohodář (až na ty jeho soukromé trable tedy). Z toho plyne docela dost vtipných rozhovorů a situací. Negativem je místy trošku pomalé a rozvláčné tempo, kdy po těžkém dnu v práci mě večer u toho bralo trošku spaní. Myslím, že ve finále by to mohlo mít i méně dílů a mohlo se to soustředit především na případ. Ale i přes to je to velmi povedené. Howgh! ()

crozet

Bravurní a precizně zpracované televizní dílo, které vás přišpendlí na gauč a v mezičase na něj budete mimoděk myslet třeba i v práci. Je to důsledkem vysoké úrovně, dosažené ve všech hlavních filmových disciplínách. Podmínkou a nositelem těchto superlativů pak samozřejmě je dialekticky vystavená ústřední dvojice, jejíž proměnlivá kombinace lidskosti a robotismu, obyčejnosti a rarity, emoce a racionality, komunikace a autismu, mužství vs ženství představuje most mezi divákem a tragédií i specifikem sdělovaného obsahu. No a obligátně nemohu nedodat, že i přes příslušnou roli autistky se Sofia Helin opět načas stala mojí platonickou láskou. ()

Blueeyes

"Saga Norenová, policie Malmö." Ach, škoda, že už nejsem telefonní operátorkou. Přísahám, že bych se tak s chutí představila.  Tuhle větu uslyšíte v každém díle "neuvěřitelněkrát"  A právě Saga ..... a ten sever ....  a ten feel ala Sedm, kterej mi, aniž bych to věděla, tolik chyběl, má na svědomí to možná lehce napálené hodnocené.  Upřímně to není na plných pět, objektivně, ale za mě ano. Já mám totiž novou závislost. ()

Tochal

Dobré postavy, vizuály, atmosféra, hudba... Přesto mám dva nepřekonatelné problémy: 1) konkrétně u Mostu mi fakt hodně vadily nelogičnost v ději – věci konající se jen ze scénáristického rozhodnutí, absurdní volby policistů, divná váhání, postavy zjevující se na potřebných místech jako deus ex machina; 2) u všech těchto mysteriózních seriálů mi vadí, že většina jeho přitažlivosti je tvořena vlastně jen zatajováním informací – na obrazovce sledujeme desítky postav, u nichž neznáme jména, motivace, časovou osu, a divákov je v napětí udžován díky nutnosti doýšlet si a hádat. To mi přijde hodně málo. K žehlení proč ne, ale velký seríál to podle mě fakt není, je to jen taková žánrová hříčka. ()