Metro

Rusko, 2013, 132 min

Co vše se může stát v metru? Napínavý boj o přežití v hlubinách metropole. Milostný trojúhelník v podobě atraktivní ženy, jejího životem uondaného manžela a bohatého bezskrupulózního milence představuje zápletku téměř banální. Milostný příběh se však zvrtne v nečekané drama, když se oba sokové ocitnou ve stejném vagonu metra v moskevské ranní špičce, které se řítí přímo do katastrofální potopy. Na původní rodinnou krizi se tak rychle nabaluje masový boj cestujících o přežití, jenž se svádí v potemnělých tunelech, skýtajících nejedno překvapení... Půdorys ruského filmu obnovuje to nejlepší z populárních katastrofických formátů jako Dobrodružství Poseidonu (1972) či Denní světlo (1996), které přesazuje pro 21. století do mnohem dynamičtější a pro ruskou kinematografii typicky syrovější polohy. Kineticky vyvedený film si s nadhledem pohrává s pravidly žánru, přitom mu nechybí dramatický spád. V prvním plánu sledujeme zkoušku mezilidských vztahů, které dohromady svádí kalamita. Ve druhém plánu Metro vypovídá o rozpadu zaostalé infrastruktury a společenských nešvarech ruské společnosti, kriticky ovšem také upozorňuje na odvrácenou stranu nezkrotné urbanizace. (Česká televize)

agassi68

Dvojhviezdičkový biják, ktorému pridávam tretiu za obnovenie si ruštiny. Rusi bez problémov použili všetky klišé a napodiv sa im to celkom vydarilo. Bohužiaľ herecké výkony z kategórie C zabili aj to pekné pozlátko, do ktorého bolo Metro zabalené.. ()

Wyder

Čekal jsem málo a byl jsem proto mile překvapen. Doručuji podobný postup. Stopáži by ale silně prospělo ubrat cca 30 minut. Je na tom poznat, že je to ruské a je to rozhodně plus! ()

Rockerman

Na Rusy to není vůbec špatné. Zvláště uceňuji ten okamžik, kdy vlaková souprava právě vykolejí. Triky v této scéně jsou velmi dobré. Ale ani to druhé drama, odehrávající se mezi soky v lásce není špatné. Možná, že je to trochu zdlouhavé, ale jinak jsem se docela dobře pobavil, mimo jiné i tím "předpotopním" technickým vybavením těch velínů nebo stanovišť dispečerů. 3 a půl hvězdy ()

bacon

Scenár neohromil, klasická dejová osnova, nič nové. No veľmi milo ma prekvapila ruská kinematografia. Asi prvý ruský film kde nikto nepobehuje a nestrieľa z AK47, teda prvý čo som videl. Zaujímavá zápletka dvoch mužov, nechýbal "romantický párik" a samozrejme aj alkohol pri niektorých postavách. "Happy end" bol očakávaný a patrične emotívne podaný. Hudba bola nadmieru dobrá a perfektne vsadená do deja. Príjemne strávený večer, odporúčam pozrieť ako oddychovku. ()

brumbrum

Celkom slusny masaker :-D! Treba mat chut na action, chaos, katastroficke chvile, romantika a dojaky, proste taky rusky Titanic! Ale nesklamal ;o). V pohode 4* ()

Rathalos

Tak toto je velke ruske prijemne prekvapenie v ramci tohto zanru,je velmi malo dobrych katastrofickych filmov a toto sa fakt podarilo,vyborne spracovany namet v metre,bolo to realisticke a napinave a preto si dovolim dat 5 hviezdiciek...:-) ()

MickeyStuma

Ruská kinematografie natočila své denní světlo. Narážka je samozřejmě na hollywoodský snímek „Denní světlo“ (1996). Centrem dění je tunel, jen ruští tvůrci použili tunel moskevského metra. Avšak co se týče dějové šablony o snaze určité skupinky lidiček se dostat na „denní světlo“, ani zmiňovaný americký snímek není originální. Vše je pojato dle několika katastrofických snímků ze sedmdesátých let producenta Irwina Allena. Jako například „Dobrodružství Poseidonu“ (1972) či „Skleněné peklo“ (1974). Každopádně ruský snímek do této filmové skupiny pasuje výborně, a co víc, vyznívá daleko lépe než nepovedený, opět od Allena, počin, „Když se čas naplnil“ (1980). Příčina katastrofy je tedy dána, avšak následující dění se už bohužel nese v předvídavosti. Ale co se týče dramatizace, vskutku nic proti ničemu. Jako obvykle po divácké stránce vznikají otázky, proč se neudělalo to či ono, ale to už u katastrofických snímků prostě v rámci dobrodružství a vznikajících zvratů bývá. Hollywoodské motivy tedy jsou. Třeba vykreslení řidiče soupravy metra, nebo matky po zjištění, že je v tunelu i její dcera. Ale jinak se tvůrci ruskou atmosféru snažili zachovat, což je v určitých ohledech i znát. Jedná se o první ruský katastrofický snímek takového formátu, a tak není divu, že je s těmi americkými porovnává, Nedopadl ale nejhůř. Jen kdyby se alespoň tvůrci pokusili o sou vlastní originalitu. P. S. Opravdu byla úvodní postelová scéna nutností? ()

Johny M.

Katastrofický z jedný třetiny? Čtvrtiny? Vy jste asi moc dobrý v matice nebyly! Možná trochu rozvleklý, ale na Ruskou produkci slušný. 3,5* ()

ptsd

Dobře udělaný katastrofický film. Místy dost napínavé. Ale příběh který už to byl nesčetněkrát, ale i tak jsem se bavil. ()

Jakubik

Škoda, škoda a ještě jednou škoda. Tohle mohl být velice pěkný biják, kdyby nebylo spousty nelogičností a druhé části filmu. Film není ničím výjimečný tedy až na to, že vypadá nadmíru „hollywoodsky“ a přesto jeho původ je Rusko. Hezky vypadá a první polovina nějak zvlášť nevybočuje z kostry americké tvorby. Destrukce vlaku byla velmi povedená. Ale sotva se to přehoupne cca přes půlku a začne to být slátanina větší než ta americká a to už je co říct. Debilní kecy, stupidní náhody atd. oddalování závěru, zběsilý střih a napětí se ztratilo úplně… ()

Ondr@932

Už když jsem zde viděl, že je to katastrofický ruský film, tak mě bylo jasný, že to nebude žádná strhující podívaná. A to se naplnilo - sračka ! Herecké výkony na nule ... Ani jsme ten film nedokoukali a to svědčí za vše, že je to sračka přirovnatelná českým hereckým poměrům. 30% ()

AxelWers

Musím uznať, že Rusi natočili celkom slušný snímok, napätie na dobrej úrovni, hudobný podmaz veľmi slušný, celkovo nemám filmu čo vytknúť. ()

anitae

Děsně zastaralé metro, a k tomu trochu té ruské reality, vodky i pár rvaček. Ale z atmosféry v tunelu mi naskakovaly osypky. Akorát mě fascinovalo, že nikdo z uvíznuvších - doktor s dcerou, milenec, alkoholička a mladík se slečnou, nikam nespěchal, neběžel, prostě na pohodu. ()

Vabr

Věřím, že by tento film mohl být úspěšný. Má to skvěle udělané efekty, průběh, logiku (až na výjimky), záživnost a vztahy. Bohužel celý film hodně sráží dolů velmi dětinské hlavní postavy a jejich dialogy (občas i dialogy ostatních lidí). Bráchovi vadí, že se ve filmu nic moc nestane. Občas se film snažil být až moc dramatický, přestože zde vystupovaly velmi dětinské postavy. Dětinské postavy sráží film asi o 1,5 hvězdy. Jinak film sráží to, že tam mohlo zemřít lehce víc hlavních postav, lehce konec a že to mohlo být asi o trochu více strhující. Film mi připomněl Cutterhead, který byl víc stísněný a atmosféričtější. Byl zkrátka lepší ve všech ohledech. VYHODNOCENÍ: MÁMA, KDE JE MÁMA? ()

Kingjiri

Spojení "katastrofickej film" zní vzhledem k jejich kvalitě v dnešní době dost děsivě a spojení "ruskej katastrofickej film" už zní jako hotová apokalypsa. Kvůli dobrýmu hodnocení jsem dal ale Metru šanci. Byl jsem kvalitou vesměs mile překvapenej - herci slušný a technická stránka až na pár drobnejch výjimek solidní (v rámci žánru bezpochyby nadprůměr). Žádná pohroma (na straně diváka) se rozhodně nekoná, nicméně dlouhá stopáž ve spojení s jednoduchym klišoidnim příběhem kazí muj převážně pozitivní dojem a nejspíš taky zabrání eventuální další projekci, tři silnější hvězdy. ()

Franc1s

Musím říct, že na ruský film dobré :) Na začátku krátký seznámení s hlavníma postavama, poté líbivá destrukce a zatopení metra a úprk přeživších, kteří nejen utíkali před vodou, ale i elektřinou. Také nechyběly menší a lehký vtípky, troška těch rodinných problémů, nesměla chybět romantika a happy end(škoda :D). Ano, pár scének byl trapas (ženská která pobíhá jak tatar v kukuřici po silnici, nezvednutí kanálu, apod) ,ale ve kterém filmu není? :) Ruský starodávný metro je cool, ale nechci v něm jet :D Radši si zahraju Metro 2033 a Metro Last Light (y) Poctivých ruských 7/10 :D ()

Rawar

Metro se mi líbilo především technickým zpracováním, záběry v tunelech na valící se vodu, vagóny tlačící se na přeživší prostě měli něco do sebe. Škoda že většina hrdinů měla, pro mě, velmi nesympatický "gesycht" (tedy pysk, tlamu či mordu), nejvíce jsem byl znechucený chlapcem, jenž celou katastrofu pojal jako příležitost ke sbalení přeživší a vcelku ucházející ruské dívky. Ostatní hrdinové nic moc a až na dědulu který svým "vychlastaným" hlasem, těsně před nehodou všechny varuje že do metra jim zatýká, to byla smutná podívaná. Ale "metrovští" bratří Kličkové byli taky príma :-) Za mě teda pro mizerné hlavní hrdiny dvě hvězdy dolů, ostatní tři jsou za pěknou kameru, dobré audio a bratry Kličkovi a jejich dialogy ()