Piráti ze Silicon Valley (TV film)

Pirates of Silicon Valley

Drama / Životopisný

USA, 1999, 95 min

Dost dobrý životopis těhle dvou velikánů, podložený řadou pravdivých informací. Najdeme zde hodně podobného se současným filmem Jobs, ale pouze co se týče děje. Vizuální a hudební stránka už není tak dobrá, dnes se holt životopisy točí hlavně tak, aby upoutaly oko i ucho, a na pravdivé informace se až tak nehledí.(11.9.2014)

• andrewz

Infantilně zjednodušující, narativně impotentní a dějově polovičatý důkaz, že pouhý zajímavý námět k natočení kvalitního filmu zdaleka nestačí. Na televizní projekt se zanedbatelným rozpočtem však musím vyzdvihnout vcelku zdařilé vykouzlení atmosféry „Zlatého věku počítačů“ a pochvalu si zaslouží i místy výstižné zpodobnění náboženského fanatika a technologického nadšence Steva Jobse Noahem Wylem. Z druhého tábora jsem snadno identifikoval poloplešatého šprýmaře Steva Ballmera, což bohužel nemůžu říct o Billu Gatesovi – nejenže si tak jednostranně záporné vykreslení nezasloužil, ale hlavně mi v podání jeho postavy chyběl Gatesův pověstný pragmatismus a mladický zjev studenta 7.A. Vzhledem k tomu, že i nedávný jOBS zaznamenal chladné přijetí, nezbývá než doufat, že se Dannymu Boylovi s Christianem Balem podaří z tématu tzv. „Největší průmyslové krádeže 20. století“ vytěžit víc. 40%(2.11.2014)

K čemu by měl obyčejný člověk doma pičítač? A proč by ho měl chtít ovládat nějakou chcíplou krysou? V dobách, kdy počítače sloužily výhradně k dávkování uranu v jaderném reaktoru nebo točily volantem Apolla 13 a stahování porna byla jen píseň budoucnosti, projevovali manažeři, zástupci manažerů i zástupci zástupců manažerů firmy Mezinárodní Obchodní Mašiny neobyčejnou krátkozrakost a každého novátora hnali bílou holí ze zasedačky. A pak přišly pan Úkoly a pan Brány, aby jim natrhli obvody. A o tom je tenhle zábavný, legrační, udivující a poučný film, který běžného obtloustlého ajťáka se zašpiněnými brýlemi, mastnými vlasy a lupy i ve vousech na poďobané tváři neurazí a normálního člověka jako já nenasere. Jeden něco ukradl, druhý něco ukradl, pak druhý ukradl tomu prvnímu to, co ukradl a první ukradl druhému to, co ukradl tomu prvnímu. A tak kluci z garáže zahájili éru osobních počítačů. Oba svině, zloději, lháři, sociopati, vizionáři, géniové a miliardáři. Jeden nenáviděl druhého a nemohli bez sebe žít. Dokážu si představit, že kdyby Stern ukradl scénář Pirátů ze Silicon Valley, mohl z filmu blowjOBS vzniknout poměrně skvělý biják. Možná.(16.1.2015)

Příběh popisuje okolnosti vzniku Applu a Microsoftu, jejich boj s giganty IBM a Altairem, pak mezi sebou navzájem a nakonec i boje vnitřní. Pro lidi, které historie osobních počítačů zajímá - a je to historie velice zajímavá - určitě doporučuji. Jinak je to ale moc televizní a zbytečně podrobné na to, aby to u laika vyvolalo větší dojem. Jako by scénář psal počítač a vynechal srdce, abych to popsal ve stylu Steva Jobse.(8.3.2013)

Velice zajímavý film zejména pro ajťáky, ačkoliv jeho filmové kvality nejsou vůbec k zahození. Spousta věcí již byla k vidění v o mnoho novějším filmu jOBS, tady se jen záběr tématu rozšiřuje i o začátky Microsoftu. Televizní formát ani tolik nevadí, naopak překvapí řada scén kde je Ballmer dokonale stvárněn Johnem Dimaggio, který absolutně na minimální ploše zastíní ostatní a veškeré prostředí se jeví naprosto věrně. Trošičku zamrzí absence technického vhledu vzhledem k tomu, že o tom celý film je.(21.11.2013)

• Noah Wyle

• - V roce 1999, krátce po premiéře tohoto TV filmu, se konala konference Macworld, kde bylo publikum ohromeno, když se dozvědělo, že úvodní komentář neměl na svědomí Steve Jobs, ale ve skutečnosti to byl Noah Wyde. Skutečný Jobs se na této konferenci také objevil a z Wydea si utahoval. (HappySmile)

• - Steve Jobs po zhlédnutí snímku údajně řekl, že nesnáší scénář, ale výkon Noah Wyleho se mu líbil. Bill Gates o filmu pronesl v zásadě jen strohé: "Poměrně přesný." (T-pack)