Piráti ze Silicon Valley (TV film)

Pirates of Silicon Valley

Drama / Životopisný

USA, 1999, 95 min

Neprehľadne uponáhľaný pohľad do sveta dvoch najväčších IT-ákov na svete. Viem, že sa jedná o televízne produkciu, no práve preto si tvorcovia mohli dovoliť pustiť stopáž na uzde. Poldruha hodiny je hriešne málo na tak rozsiahlu tému v podstate o dvoch odlišných ľudoch, ktorých spojilo akurát nadšenie v počítačoch. Akosi násilne natočená polobiografická sonda, bez faktov, ktoré by diváka zaujímali najviac. Jediné, čo mierne nahráva nezodpovednému prístupu je spravodlivé vykreslenie oboch rivalov, na ktorých si musí spraviť názor každý sám. Inak len remeselná TV záležitosť, ktorej chýba úcta podať históriu dvoch gigantov úplne a zmysluplne. Tak trochu strata času.(8.10.2011)

Děkuji autorům snímku, že mě připravili i o ty poslední zbytky úcty, kterou jsem snad ještě choval k velkému Billovi. Fakta jsou mi sice dávno známá, přesto jsem měl problém se orientovat v časovém sledu jednotlivých událostí. Ještě jednou díky. Z vyššího hlediska je mi líto, že schopný byznysman a neschopný programátor BG trumfnul vizionáře (byť psychopata) Jobse. Leč stalo se. Za sebe ale prohlašuji, že pokud jednou budu nucen měnit svůj současný operační systém (Linux), nikdy se nevrátím do chřtánu té redmondské obludy, budu raději volit Apple.(9.6.2007)

Dosť chaoticky nakrútené pre niekoho, kto nemá veľmi šajn o high-tech, nerdoch a podobne. Preto trochu divákovi trvá, než sa dostane do filmu, ale potom je to kvalitná zábava s diabolsky vyšinutým Noahom Whyleom a geniálnym Anthonym Michael Hallom (komediálna hviezdička 80ych rokov). Záver ma dostal, Bill Gates je veľmi sympaticky prefíkaný a skvelý obchodník. Ak by bol film prehľadnejší a zrozumiteľnejší, dal by som aj viac.(10.8.2007)

Je to celkem zábava, z počátku trošku zmatená, než sem začal rozpoznávat hlavní postavy, ale jinak to ujde. Microsoft z toho vychází jako zlodějíček bez nápadů, což je historická pravda, bohužel se to nezměnilo ani do teď, jen s jedním rozdílem, Microsoft kopíruje příliš pomalu a snaží se ostatním systémům, co nejvíce znepříjemnit život. Přejděte na Ubuntu a získáte každých půl roku novou verzi zdarma, podstatně intuitivnější, rychlejší a hlavně GUI, které si můžete sami přenastavit k obrazu svému. Dnes sou sice win stabilní, ale ta rychlost, monstróznost, přívětivost (aktualizace vás prostě donutí resetovat časovým odpočtem), IE nemá rádo standardy proto již 50% uživatelů používá alternativní prohlížeč, IE nelze rozjet jinde než ve win (nelze testovat vývoj webu), proto na Microsoft z vysoka kašlu.(1.7.2009)

V tomto filmu vidím spíše historickou zajímavost, než že by to byl nějaký speciální filmový zážitek. A docela solidně se mi tím zprotivil Steve Jobs, což je možná dobře, protože nikdy není v pořádku, když se proklamuje pouze ta geniální stránka osobnosti, aniž by se zdůraznilo, že se jinak k lidem chovala jako... (hmm, jak to říci slušně).(22.4.2014)

• - Steve Jobs po zhlédnutí snímku údajně řekl, že nesnáší scénář, ale výkon Noah Wyleho se mu líbil. Bill Gates o filmu pronesl v zásadě jen strohé: "Poměrně přesný." (T-pack)

• - V roce 1999, krátce po premiéře tohoto TV filmu, se konala konference Macworld, kde bylo publikum ohromeno, když se dozvědělo, že úvodní komentář neměl na svědomí Steve Jobs, ale ve skutečnosti to byl Noah Wyde. Skutečný Jobs se na této konferenci také objevil a z Wydea si utahoval. (HappySmile)