Hobit: Bitva pěti armád

• USA The Hobbit: The Battle of the Five Armies (více)

„Hobit: Bitva pěti armád" uzavírá epické dobrodružství Bilbo Pytlíka, Thorina Pavézy a skupiny trpaslíků. Když se jim v boji proti draku Šmakovi podařilo dobýt zpět svou vlast, nechtěně vypustili do světa smrtící sílu. Rozzuřený Šmak dští svůj spalující hněv na bezbranné muže, ženy a děti v Jezerním městě. Thorinova posedlost hromaděním znovu nabytého pokladu, kterému i přes Bilbovu snahu obětuje přátelství i čest, dožene Hobita k zoufalému a nebezpečnému rozhodnutí. Ale ještě větší nebezpečí je čeká. Sauron, o jehož krocích nikdo kromě čaroděje Gandalfa nic netuší, tajně vyslal obrovskou armádu Skřetů, aby zaútočila na Osamělou horu. S tím, jak se stahují mračna stupňujícího se konfliktu, jsou Trpaslíci, Elfové a Lidé postaveni před volbu, zda se sjednotí či budou zničeni. Budoucnost Středozemě visí na vlásku a v epické bitvě pěti armád bojuje Bilbo o život svůj i svých přátel. (Warner Bros. CZ)

strikeman

Tak mám za sebou celý hobití maraton. Třetí díl, jak se dalo čekat, byl veskrze celý nabitý akcí - nutno podotknout, že už značně přepálenou (třeba 100 metrů kolem Legolase nefungují fyzikální zákony - už jsme to zažili i v druhém díle, ale úprk po padajících šutrech, to už jsem se fakt neudržel smíchy), ale co už, fantasy snese všechno. Bitva jako taková je vcelku pěkná podívaná, ač nedosahuje parametrů bitev z druhého a třetího Pána prstenů. Hrdinové sympatičtí, záporní hrdinové skutečně odporní, jak se sluší a patří. Martin Freeman předvedl v celé sérii dle mého lepší výkon než "emo" Elijah Wood v Pánovi prstenů. Jako jeden film celý Hobit funguje dobře, diskutabilní je jeho rozporcování do tří časově, ovšem nikoli dějově výživných dílů. 75% Btw: Král lesních Elfů posílá ke konci Legolase vyhledat "Chodce" - hlavní lidskou postavu z děje, který se má odehrát až za cca 59 let, pokud vezmeme v úvahu počáteční titulky ("před 60 lety"), zestárnutí Bilba, to, že Gimli je vnukem jednoho z inkriminovaných 12 trpaslíků a informaci z konce filmu, kdy se Bilbo vrací domů po 13 měsících - to je asi chyba v Matrixu, ne? ()

KHkomiks

Poslední Hobit je nejhorším a jsem rád, že stopáž nemá víc, jak 130 min, když nepočítáme titulky, rozhodně nadprůměrné fantasy.Hodinu a půl trvá vlastně je bitva, která unudí, není to boj o dvě věže, jsou to jen effekty a effekty, v dnešní době asi tak rychle omrzí, jako sledovat Keanu Reevse, jak bojuje s padesáti Agenty Smithy. Ani si nepamatují kolik těch Dwarfů zařvalo... ()

P.J.2

Až moc je na vyvrcholení trilogie vidět že to Jackson točil pro prachy, navíc ten digitální bordel ani nevypadá hezky. Už moc natahované a ve výsledku nudné. Bohužel skutečně nejslabší díl. Co pro hobita znamená hodnocení 75 to by pro jiný film bylo za 60 max. ()

rhobos

Těšil a zároveň netěšil (poslední díl ze Středozemě - minimálně tedy po nějaký čas) jsem se na tento díl jako malé dítě. Do kina jsem vyrazil hned den po premiéře, jelikož jsem neodhadl zájem některých lidí a dřívější představení již byli obsazené. Po celou dobu jsem byl napjatý jak... Neskutečná akce, emoce, HUDBA ... výborní herci ... byl jsem přímo unesený ... u konce samozřejmě ukápla nějaká ta slzička. Film ve mě probudil neskutečné emoce. Parádní ukončení Hobbití triologie. Na konci píseň Billyho Boyda ( Pippin z LOTR) :) ... nemám slov ... Na závěr bych dodal, že po shlédnutí PRODLOUŽENÉ verze tohoto filmu jsem byl příjemně překvapen a unesen ještě více. Prodloužená verze přináší parádní záběry, které se možná měli ukázat už ve filmu. Prodloužená verze ještě takových 30% navíc! Jinak hodnotím samozřejmě 100%+!! :) ()

hEROic

Já si zkrátka potrpím spíš na vyprávění a toho se tu opravdu moc nenajde. Je to natahované a přitom vedlejší postavy nemají skoro žádný prostor. Pozitivní je opět kabátek, to že umře poměrně dost hlavních postav a epické bitvy. Bohužel ne všechny efekty se tentokrát povedli na jedničku, ale to se dá překousnout. Pro mě nejslabší díl, i když druhá polovina stojí za shléhnutí. 70% P.S.: Mělo to být jen na dva filmy a basta. Ale ruku na srdce, předloha je proti Pánovi prstenů dětská pohádka, takže je div, že se povedlo alespoň toto. ()

BOURQUE

Posledná časť Hobbita je v podstate len jednou veľkou vojnou. Po skončení filmu musím konštatovať, že P. Jackson sa počas celej „novej trilógii“ sa dopustil niekoľko chýb, ale mne najviac chýba práve tá originalita a prekvapenie, ako to bolo u LOTR. Ďalšou „chybou“ je neustále opakovanie už použitých riešení (použité v LOTR), vďaka ktorým z mnohých momentov vznikajú klišé efekty. Už od začiatku bolo jasné, že Jacksonovi sa nepodarí natočiť ďalší LOTR, je však možné, že keby natočil len jeden 3h 30minútový film, tak potom situácia by mohla byť oveľa zaujímavejšia. Avšak, celý príbeh vo svojom žánru (v porovnaní s ostatnými snímkami) je stále nadpriemer. PS: Kreslené obrázky postáv na konci s prekrásnou hudbou nemajú chybu! Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

mala_kea

Popravdě řečeno, ještě že už je celá sága za náma. Mám pocit, že kromě Společenstva prstenu jsou ty filmy stejné furt dokola. Toho "mečování" tam už na mě bylo přespříliš. Ale jako popcornovka na zabití času je to zase docela fajn. Snad mě všichni skalní příznivci neutlučou... 50% ()

helloween93

Zakončení trilogie bylo asi nejslabší. Čekal jsem druhou bitvu u Minas Tirid a nedočkal jsem se jí. Ta byla epičtější a měla šťávu, charakterová přeměna Pavézi byla povedená, ale jeho uvědomění si své hamižnosti a morální trest - smrt zase filmu uškodilo. 3* ()

Heroine odpad!

Kdyby šlo jenom o to, mít pěknýho draka, mohla bych dát vyšší hodnocení. U takhle velkoúžasnolepého filmu by to ale chtělo trochu víc. Není to zábavné, narozdíl od knížky se to nelíbí dětem, postava zrzavé, bojovné elfky je na odpad! sama o sobě, je to dlouhé, některé postavy jsou groteskně špatně obsazené, a je tam zbytečně moc nezáživných bitek. ()

CyriC

Chytroprdi vytáhněte hlavy z anusů a užívejte si to. Je to krásné zakončení pohádky, ale je pravda, že je potřeba vidět prodlouženou verzi. Kdo tvrdí, že Hobit je o ničem, je jen zapšklý dědek, který si neumí užít ničeho. ()

hazaba

Poslední díl mile překvapil, protože byl ze všech nejlepší. Jednak se nijak neprojevila dlouhá stopáž, jednak se odlišoval tím, že hodně prostoru dostaly individuální souboje namísto davových scén. Člověk i slzu ukápl... Celková spokojenost. ()

fablefavorit

Obsadit Freemana do hlavní role bylo geniální rozhodnutí. Nedokážu si představit lepšího Bilba. Bez všech typicky "freemanovských" manýrů by to nebylo ono. Snad nikdo nedokáže zahrát uvěřitelnější nevíru. Počet kulis klesl (drtivá většina filmu se odehrává před Osamělou horou) a střídá ho tradiční válka ve velkém stylu. Díky tomu film nepůsobí tak natahovaně, ostatní bolístky z předchozích dílů nadále přetrvávají (vyblitá paleta, nic moc cgi, nelogické momenty). Nové dějové linky, kterými se pan Jackson a spol. snažili obohatit původní příběh, mi vyzněly příliš povrchně, než aby vyvolaly nějakou citovou reakci. Dění uvnitř Hory a zejména pak interakce Thorina s Bilbem (a ostatními trpaslíky) jednoznačně nejlepší část filmu. ()

montongery

Do tohoto filmu by se dalo říct, že Jackson vždy překonával sám sebe a vždy nám servíroval jednu lepší adaptaci Tolkiena za druhou. Ale toto už je spíš pouze taková studiová zábava. Akce, gradace, zábava a dospojování příběhových linek je zde pořád výborné. Takže film si pořád za mě vyslouží 5 hvězd. Ale možná by dva filmy u Hobita vystačily (jak ostatně Jackson původně chtěl, než ho studium dotlačilo ke třem), protože v rámci celého universa (LOTRa plus Hobita) vyznívá tento díl trošku nadbytečně. Ale jako samostatný akční a zábavný film super. ()

Trešlson

Oproti Pánovi Prstenů je Hobit trilogií se sestupnou tendencí, kde na začátku ty čtyři hvězdy jsou taktak a na konci tři zrovna tak.. Film navíc díky nadužívanému CGI nezestárl úplně nejlíp a oproti původnímu zážitku v kině a skoro o dekádu později je to ve srovnání  s LOTRem okresní přebor proti Lize mistrů a bez Froda a spol. bych šel u každého filmu s hodnocením klidně ještě o hvězdu níž. ()

Haide

Atmosféra půlnoční byla skvělá. Nicméně... Ale je to Hobit. A Hobit je Hobit. Kdybych vyškrtla tu pošahanou romantiku, bylo by to vlastně super a Freemana bych dala pozlatit! :) ()

bararich8

Tak co tu máme: ultra rychlé zabití draka, další bitvu armád, přehlídku místy dost neuspokojivého zeleného plátna a několik do očí bijících zaškobrtání. Na druhou stranu je to pořád něco krásného a ojedinělého a ač to někomu vadí, líbí se mi humorné narážky a scénky vložené do vážných a dramatických scén, opět solidní hudební doprovod a samozřejmě všechny ty různorodé postavy. Ač to asi nebyl nejlepší Hobit, celkově je to prostě za 5*. (Půlnoční premiéra) ()

J.M.Novak

Určitě bych si před půlnoční premiérou nemyslel, že bych mohl být ke třetímu dílu Hobita P. Jacksona po předchozích dvou povedených dílech kritický. Právě k negativním kritikám se ale musím, bohužel, připojit. Ve filmu jsem jednoznačně postrádal to velké NĚCO, co předchozí díly vždy měly. U předchozích dílů jsem užíval každou vteřinku nechtěl jsem, aby film končil a dokázal jsem si představit díl, který by měl třeba 12 hodin a já na něj vydržel koukat. Trojka je ale opakem, zdlouhavý a bezradný pokus o navázání na předchozí úspěch, to se ale, dle mého názoru nepovedlo. Spousta jednotlivých dějových linií se vytratila někam, bohužel jsem se přistihl smát se i u opravdu přehnaných schopností a scén některých postav, což jsem u minulých dílů, i přes to, že i zde byly přehnané opravdu nerealistické scény, neudělal. Třetí díl je pro mě hořkou tečkou za trilogií Hobita, kde je zásadním problémem to, že se nikdy neměl stát trilogií. ()

Dm1tr1j

Naozaj zlý záver trilógie. Dôkaz aký zlý nápad je naťahovať krátku knihu na 3 celovečerné filmy. Moju najobľúbenejšiu postavu zabili za prvých 10 minút bez využitia umenia Benedicta. Spŕška WTF momentov ,že aj predestination z oddelenia blbostí závistlivo čučal. Popieranie fyziky a snaha urobiť všetko absolútne epické pričom všetko vyzeralo nudne sa podpísali pod naozajstné, úprimné oľutovanie vstupného. ()

tomik99

Film nás vrhne okamžitě do děje, což je změna oproti ostatním filmům ze Středozemě – tam jsme se vždy dočkali nějakého úvodu či flashbacku. Na začátku „Bitvy pěti armád“ sledujeme souboj s drakem Šmakem. Něco mi říká, že takto měl končit minulý film, protože nechápu smysl této mini-scény na začátku tohoto dílu. „Bitva pěti armád“ dostojí svého názvu a celý film se skutečně řeší ona bitva a jen se bojuje. Nic hlubšího se ve filmu nestane. Je to vůbec také první díl ve Středozemi, kde se nedočkáme nějaké nové lokace, která by stála za zmínění (brány Angmaru snad nelze ani počítat) – Jezerní město, Erebor, Hobitín, to vše jsme už viděli v předchozích dílech. Samotná bitva není vůbec nápaditá a mě vůbec neoslovila. Z digitálních skřetů opět nejde strach, a tudíž jsem je jako divák nebral jako hrozbu. Co bych dal za původní masky skřetů z „Pána Prstenů“. Závěrečný boj s Azogem a Bolgem ztrácí na důležitosti ve chvíli, kdy Legolas provede asi desítky akrobatických kreací a dalších blbostí, které naprosto srážejí vážnost bitvy a především celého filmu. Tyto scény mě tak znechutily, že mě ani nedostaly závěrečné scény, které měly u diváka vyvolat nějaké emoce. Jako nejlepší scénu filmu považuji (paradoxně) tu, která v knize vůbec nebyla, a to je záchrana Gandalfa a představení Saurona. Zde jsem měl pocit, že se konečně něco děje, a že se nějaká hrozba bere vážně, aniž by musel být pronesen nějaký trapný vtípek. Přijde mi zkrátka, že Jacksonovi v nové trilogii došel dech. Jakoby už neuměl natočit silnou emocionální scénu, zajímavou a nápaditou bitvu a už mu vlastně ani nejde napsat scénář – některé dialogy byly opravdu otřesné, proslovy k bitvám byly mdlé a když už se Jackson snažil vtípkovat, nevycházelo to (např. po smrti třech hlavních postav, kdy Bilbo s Gandalfem sedí na bojišti a Gandalf si zapaluje zdlouhavě fajfku – to zřejmě měla být scéna, kdy se celé kino mělo smát, ale nestalo se tomu tak). Hudba byla znovu pro mě zklamáním a nějak mi splynula v jeden nevýrazný motiv. „Bitva pěti armád“ je zcela zbytečný film, který toho moc nenabídne. Kéž by Hobit figuroval jako jeden film, bral bych vlastně všemi deseti i ty dva. Nejlepším dílem nové trilogie je pro mě nakonec „Neočekávaná cesta“, která má nejvíce společného s původním „Pánem Prstenů“ a tam jsem cítil nějaký odkaz ke staré, dobré Středozemi. Čím dál Jackson natáčel, tím víc vycházel z formy a vzdaloval se světu, který před 15 lety vybudoval. ()

Ivo

Je to OK spektákl, ale když to porovnám s 1. dílem Pána Prstenů, tak je to spíš takový prázdný digitální o(d)var bez duše, poezie i emocí ... (za primárním účelem výdělku), pořád tam někdo běhá, mlátí se, lítá (včetně lehce iritujícího oplácaného Legolase a jeho už docela směšných digitálních akcí), člověk už ani pomalu neví kdo je kdo a proč ... Taková hobitovská barvotisková telenovela. Ale dost mě překvapila nedokonalost mnoha triků, které často připomínaly spíš českou klasiku z padesátých let Cesta do Pravěku: takové ty trhaně a nepřirozeně se pohybující digitální kreatury (včetně Legolase), animované pády mimo běžnou gravitaci atd. Působilo to tak průhledně a uměle ... Jako kdyby to chtěli co nejrychleji a nejlevněji odbýt .... I pan Shore asi pověřil k recyklaci hudby jen svoje asistenty ... Celkově nic moc ... ale ne že bych to nečekal ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin