Hobit: Bitva pěti armád

• USA The Hobbit: The Battle of the Five Armies (více)

„Hobit: Bitva pěti armád" uzavírá epické dobrodružství Bilbo Pytlíka, Thorina Pavézy a skupiny trpaslíků. Když se jim v boji proti draku Šmakovi podařilo dobýt zpět svou vlast, nechtěně vypustili do světa smrtící sílu. Rozzuřený Šmak dští svůj spalující hněv na bezbranné muže, ženy a děti v Jezerním městě. Thorinova posedlost hromaděním znovu nabytého pokladu, kterému i přes Bilbovu snahu obětuje přátelství i čest, dožene Hobita k zoufalému a nebezpečnému rozhodnutí. Ale ještě větší nebezpečí je čeká. Sauron, o jehož krocích nikdo kromě čaroděje Gandalfa nic netuší, tajně vyslal obrovskou armádu Skřetů, aby zaútočila na Osamělou horu. S tím, jak se stahují mračna stupňujícího se konfliktu, jsou Trpaslíci, Elfové a Lidé postaveni před volbu, zda se sjednotí či budou zničeni. Budoucnost Středozemě visí na vlásku a v epické bitvě pěti armád bojuje Bilbo o život svůj i svých přátel. (Warner Bros. CZ)

Torgal

Jacksonova hravosť definitívne utopená v trikoch. Okrem titulnej bitky navyše film nemá takmer čo ponúknuť. Zúčtovanie so Šmakom je hneď na začiatku filmu a pôsobí viac ako odfláknutý dovetok minulého filmu než ako highlight, akým mal byť. Vyhnanie Saurona z Dol Gulduru výborné, ale je to len jedna krátka scéna, navyše nesúvisiaca so zvyškom deja. Potom je to až do megabitky už len prešľapovanie na mieste a sledovanie pomäteného Thorina. V nej sa Peter naplno utrhne z reťaze a divákovi predhadzuje všetko, čo mu pri písaní scenára prišlo ako dobrý nápad bez ohľadu na to, či to nie je náhodou úplná kravina. A tak sa dočkáme vskutku originálnych spôsobov búrania hradieb i ďalších Legolasových kúskov rozporujúcich zákony gravitácie. Toto už s Pánom prsteňov nemá fakt nič spoločné a hrá sa čisto len na efekt, našťastie ale celkom úspešne a film sa nepozerá zle. Neviem či výsledok spasí predĺžená verzia, ale viac by ma zaujímal zostrih trilógie do jedného filmu osekaného o všetkých Radagastov, Legolasov a milostné pletky medzi Kilim a Tauriel. 7-/10 Update: Predĺžená verzia filmu pomohla napumpovaním zábavných bojových scén (barany, voz, Alfridov odchod zo scény) a nečakane aj kopec gore. Hranice zábavného blokbusteru neprekonala, skôr sa za nimi zacementovala. Každopádne krok správnym smerom. 7/10 ()

Asertio

Kde je sakra ta velkolepá bitva, na kterou jsem tři filmy čekal? Asi jsem zrovna mrknul když probíhala. Místo toho jsem musel sledovat nekonečné souboje Legolase, Thórina a do filmu naprosto zbytečně přidané elfky. Doufal jsem, že to zachrání alespoň příchod Medděda do bitvy, na který jsem se opravdu těšil. Jeho zapojení ale Jackson stihl za půl vteřiny. Doslova. Za mě propadák, nevyužitý potenciál velkolepé bitvy a nejhorší ze všech tří hobitů přesto, že to mělo být grandiózní finále. ()

Critic

Že tam bylo moc CGI? Vytvořit armády trollů, goblinů, lidí, trpaslíků a vůbec půlku Středozemě a nechat je do sebe bušit v mega bitvě pomocí praktických triků celé dvě hodiny? Tak šup, šup čsfd hateři, do Vánoc ať to máte ! ()

Jakubik

Po zhlédnutí celé trilogie musím říci, že Hobit se mi líbil více než Pán prstenů. U prvního dílu jsem byl v rozpacích a myslím si, že by šel sestříhat jinak. Přišel mi oproti pokračování opravdu nejslabší. No ale uvidím, až se časem rozhodnu na něj podívat znovu, možná názor změním. Možná se pokusím podívat se znovu i na Pána prstenů. No ale zpátky k poslednímu Hobitovy. Je opravdu velkým vyvrcholením celé trilogie. Napsat k němu se dá to samé co minimálně ke dvojce. Ve finále jsou všechny tři díly povedené. Né, že by seu mě dostavoval nějakej ten WOW efekt nebo pocit absolutního blaha ale dalo by se říci, že se jedná a o velmi povedenou pohádku. Hlavně ta výprava a vizuál jsou prostě geniální. Ty lokace jsou opravdu pohádkové… ()

gazogazo

Extended ver. pěkně doplňuje a zprehlednuje bitvu + přibude krev ! A taky overthetop scény . Jinak to docela prodlužuje utrpení , hm to je hodin ()

Drom

Inu, co že jsem to čekal od filmu s názvem The Battle of the Five Armies? No jasně, že tam bylo sotva o chlup víc, než jméno slibuje. Ale na druhou stranu zas nezbylo tolik prostoru pro přihlouplost předcházejících dvou dílů, i navzdory tomu, že jsem viděl nějakou asi o 20 minut prodlouženou verzi. Myslím, že je to bílá díra. V úvodu se uzavře ta šaškárna s drakem, kterej mi moc nešmakoval, pak se tam ještě chvíli plácaly nějaký kecy no a už hurá na pořádnej masakr. Pokosilo se to pěkně, což je asi největší deviza a jsem ochoten ignorovat ten nedostatek krve. Teda ono by jí tam bylo i dost, ale nesměla se explicitně ukazovat, nejspíš proto, aby na to mohla čubrnět i batolata s pančelkou ve školce. No a co to je? Plus bylo, že pošel ten svůdník s pokresleným šutrem a divák tak byl (skoro) ušetřen sladkoblábolů. Mínusem naopak je jakési podivné plynutí času, kdy trpajzlové večer vlezou do skály a další den tam Čurin Protéza už celé dny hledá ten svítící šutr. Myslím, že je to bílá díra. Kde se vzal ten zvon dvakrát zabimbajíc během pohybu jedním směrem a který v mžiku vyboural tu X metrovou haldu šutrů, jen tak mimochodem během svačiny poskládanou trpaslíky, se neptám. Taky mám podezření, že pan režižér přespříliš paří ty současný nový počítačový hry, páč to nebetyčné poskakování, které bylo roztomilé v Jazz Jackrabbit, Soníkovi nebo Matrixu, jaksi nesedí ani v kdejaké gamese, natož k těm (???hamounským) elfům. No a co to je? Lidská verbež byla dost trapná, včetně jejich novopečeného vůdce a ty komediální prvky... Myslím, že je to bílá díra. Každopádně nejlepší ze všech tří pokračování a dávám pět hvězdiček. To byl jen fór! ()

zipoo

Nedivím se tvému nízkému hodnocení, když jsi neviděl prodlouženou verzi. Důvody, proč zbožňujeme Jacksona, byly vystřihnuty a nasekány pouze jen na bluray. Škoda, že jsem v kině musel koukat jen na kostru. Péťa z dětské knížky udělal pořádnou náserovku a já pláču, že opouštím Středozem už nadobro. ()

dalziel

Takže,Petrovi Jacksonovi sa úspešne podarilo zabrániť medzidruhovému kríženiu,tak dúfam ,že so všetkou možnou aj nemožnou lúzou od Tolkiena bude aspoň dekádu zas pokoj. ()

Charlie84

S finálním Hobitem se vynořuje několik znepokojivých otázek. Ale nejdříve, je zde několik velice vhodně zvolených a umě použitých hudebních motivů. Některé scény jsou dechberoucí. Místy to funguje po emoční stránce. Sice místy, ale když už, tak už. Dialogy nejsou hloupé. Postavy jsou přesně ty správné postavy, které chcete ve fantazy vidět. Címž se bohužel dostáváme k těm otázkám. Proč přesně se to jmenuje Hobit? Upřímně jsem někde uprostřed finální bytvy úplně ztratil nit, o co v tom vlastně jde, co chce kdo dosáhnout a jak. A proč. Triků je tam hodně, a možná proto některé vypadají jako ze starší počítačové hry. Některá zvířátka se dost srandovně pohybují, totéž někteří skřeti, totéž některé lokace. U těch to není až tolik o pohybu, ale fakt, něco podobného jsem viděl v prvním Dragonage v téže kvalitě. Ehm. Překvapila mě příšera, která strhne jistou věž, jakoby vypadla z Třístovky, od kolika že to má přístupnost? Jak jsem psal, že vybrané scény velice dobře fungují, celkově se Hobit bohužel příliš vážně brát nedá. Všichni trpaslíci si z nějakého důvodu před finální bitvou sundají veškerou zbroj, kterou v Ereboru našli a chodili v ní celý film, asi proto, aby na konci každý divák mohl truchlit nad svým vybraným trpaslíkem. Skřeti přijdou s několika strašlivými armádami, ta první rozseká většinu alfské armády a devadesát procent trpaslíků, aby ji pak jejich zbývající dvě stovky porazili, tu druhou porazí... Ehm. Orli. Z čehož se stává taková tradice, vždycky, když se někdo v této sextalogii dostane do úzkých, přiletí orli. Je to nadmíru otravné. Nehledě na to, že Elfové si po většinu filmu cvičí strašlivé netopýry, které pošlou do bitvy po tisících...aby se následně v bitvě už prakticky neobjevili. O tom, že strašlivý Azog na své skále, kterýžto má parádní výhled, že tento výhled nevyužije k tomu, aby nechal trpaslíky a Elfy pomlátit mezi sebou a vběhl na ně následně. To by to pak orli těžko zachraňovali. A na konci bychom truchlili nejen nad těmi trpaslíky. A měli bychom z toho jiný film. Rozumějte lepší. Je toho mnoho mnoho mnoho, proč finální Hobit na těch dvou hodinách selhává. Možná s vydáním režisérské pětihodinové verze se něco vysvětlí, leč u toho již nebudu. Nechápejte mně zle, je to výborné fantazy a díky za něj. Ale má to své limity, a není jich málo. Takže tak. Legolas pobavil. ()

papaguy

Naprosto úchylný akční digitální jatka uměle natahovaný na dvě hodiny. Chcete vidět elfa, jak provádí paragliding na netopýrovi? A hlavou dolů jako sekačka stíná hlavy do řady seřazeným skřetům? Podívejte se na poslední díl Hobita! Zbývající třičtvrtěhodina (extended cut) byly pohřební řeči. Jo, trpasličí kozy byly zajímavý. Ale na to, abych si alespoň trochu užil akci, sem tam vtipný momenty v bitvě a povinný dojemný scény v závěru, jsem už byl z té řežby poněkud otupělej. Dávám jednu hvězdu - za efekty a řemeslně dobře spíchlou choreografii, do který Jackson namíchal všechno možný i nemožný. Tento film nelze vysvětlit jinak, než jako v lepším případě dojičku na dolary, v horším případě zvrácený humor. Zajímavý komentář: gudaulin ()

AloeB

"Skřetí žoldnéři!" "To zvládnem, je jich jen stovka." A v duchu tohoto jistě heroického citátu se bohužel nesl celý tento finální počin. Tvůrci chtěli svoji poslední návštěvu Středozemě vytunit na maximum a jako by přesně tušili co dnešní diváctvo žádá a vytvořili úžasnou obří bitvu na několika lokacích s velkými do boje se nezapojujícímy červy, zkriplenými řiditelnými trolly, bojovými prasaty, elfy nechápající základní přednosti falangy, křoví zabijéné hrdiny jak na běžícím pásu a hordy skřetů seřazených přesně v řadě, jen aby je mohl Legolas setnout v epickém multi-killu a diváci mohou vlhnout jak po několika chirurgicky přesných řezech Orkristem je stále nikterak neušpiněn. Na šílenou akci vsadili tvůrci vše a to na úkor kvality filmu. Ten má v titulku názvu bitva ale namísto nějakého vojenského střetu to připomínalo cirkusové vystoupení a přehlídku bizáru, který nefunguje jako celek nejen po stránce emoční, ale i po příběhové a logické. Semtam sice třeba před bitvou a po bitvě vidíme nějaké náznaky děje. Slabé, někdy usměvavé a někdy i něčeho co bychom s klidným srdcem označili za přijatelné pro filmy ze Středozemě. Režisér se tentokrát látky nechopil s nijakou touhou po kvalitními zpracování a namísto si u filmu s dokonalou perverzností vymasturboval libido a tak se z epického příběhu, který jsme očekávali, stala fraška. ()

Porp odpad!

Možno som mal až príliš konkrétne predstavy o pokračovaní celej trilógie, ale u mňa týmto Jackson definitívne skončil a Tolkien sa v hrobe točí ako vrtuľa. ()

mardun

"Hobit: Bitva pěti armád" (v anglickém originále "The Hobbit: The Battle of the Five Armies") je třetí a závěrečný díl filmové trilogie "Hobit", režírovaný Peterem Jacksonem. Film měl premiéru v roce 2014 a uzavírá příběh, který začal v "Hobit: Neočekávaná cesta" a pokračoval v "Hobit: Šmakova dračí poušť". Film začíná tam, kde skončil předchozí díl, s drakem Šmakem útočícím na město Esgaroth. Po jeho porážce se pozornost přesouvá zpět do Ereboru, kde se trpaslíci, vedení Thorinem Dubovým štítem (Richard Armitage), pevně drží svého nově získaného bohatství. Toto vede k rostoucímu napětí mezi různými frakcemi, včetně lidí z Esgarothu, elfů a trpaslíků, což vyvrcholí ve velkolepou Bitvu pěti armád. Bitva pěti armád je středobodem filmu a představuje obrovskou a vizuálně ohromující akční sekvenci, která zahrnuje masivní armády a dramatické střety. Film také sleduje cestu Bilba Pytlíka (Martin Freeman) a jeho roli v událostech, které formují budoucnost Středozemě. Stejně jako předchozí filmy trilogie, "Bitva pěti armád" byla chválena za své vizuální efekty a produkční design, ale kritizována za některé odchylky od původního Tolkienova příběhu a za svou délku. Přesto film zaznamenal komerční úspěch a byl populární mezi fanoušky Tolkienova světa. "Hobit: Bitva pěti armád" uzavírá trilogii "Hobit" jako dobrodružný a vizuálně působivý film, který nabízí závěrečné vyvrcholení epického příběhu Bilba Pytlíka a skupiny trpaslíků. Film završuje Petera Jacksona adaptaci Tolkienova díla a poskytuje divákům další pohled do rozsáhlého a fascinujícího světa Středozemě. ()

fallanga odpad!

Přemýšlel jsem nad hodnocením odpad, ale nakonec jsem nechal jednu hvězdu, protože 2 scény byly vcelku dobré. Záběr na vybíhající trpaslíky z hory a záběr na trpasličí formaci falanga. Zbytek byl hnus. Kdybych měl vyjmenovávat všechny zápory, tak tady budu psát hodně dlouho, ale napíšu co mě nejvíce bilo do očí. Za prvé, stejně jako u minulých dílů to nemá s knihou nic společného. Dále naprosté faily a mezery ve scénáři. Aragorn je ve svých deseti letech znám jako Chodec? Těžko. Bilbův meč občas svítí, občas nesvítí. Legolasův matrix skok po padajícím mostě (proč tam vůbec byl Legolas?). Bitva pěti armád je spíše bitva pěti lidí. Navíc pátá armáda se tam ukázala asi tak na 30 vteřin, Všichni skřeti vypadají jako Uruci. To je naprostý bullshit, který nehodlám trpět. Elfský král přijel na sobovi. Opravdu? Sob? A tak bych mohl pokračovat. Dále co se týká hereckých výkonů, tak bída. Při sebemenším zranění chytaly postavy orgasmus, ale ten byl tak trapný, že by se nehodil ani do Béčkového porna. Dojemné scénky, u kterých jsem si přál aby hned skončily se tam objevovaly znova a znova. Ne, není smutné, když umře postava, ke které nemáte žádný vztah. A "vtipné" scénky? Zasmál jsem se možná u trolla, který nahradil beranidlo, ale to je tak vše. A jako třešnička na dortu jsou tu 2 věci. Příliš uspěchaný konec a to nejhorší. Monstra zvaná "Zeměžrouti". Kde? Jak? Proč? To je věc, která tomu nasadila korunu. No, pane Jacksone, doporučuji si přečíst knihu předtím než začnete natáčet film. A také bych příště doporučoval to vše narvat do jednoho filmu, aspoň by tam nebyly zbytečné sračky jako souboj s devítkou (jestli se tomu dá říkat devítka). ()

BigBang

Jedna pohádková bitva na dvě a půl hodiny filmu (a půl hodiny reklam v kině). Z toho by neudělal dobrý film nikdo. Dle mého nejslabší díl trilogie. Už ani ty hérečky se mi nelíbily. ()

sybille

144 minútová katastrofa v svete filmu... po prvých 10minutých (ktoré rozhodne mali patriť k druhej časti trilógie) prichádza to trápne- nič .... celé je to nudne, plytké, nelogické, preplnené zbytočnými a čo je ešte horšie nevysvetlenými zápletkami (Legolasova mama čo? ho lubila? krásne, sme radi že to vieme pre dej to bolo totiž velmi podstatné...) zhruba v polovici som sa pristihla pri tom že sa pri každej druhej scéne už len zúfalo smejem a dúfam že niekde na platne vyskočiť nápis ŽARTUJEMEEEE.. ale nič... a ak film plynie ďalej... pointy nechodia, bitky sú premrštene (beh po padajúcich kamenných kockách považujem osobne za "top", chuck noris sa môže strčiť) a ten milostní trojuholník ktorý sme nútený sledovať nekonečné minúty, je priam zúfalo otravný... všetko korunujú trápne odkazy na LOTR- chod a nájdi tuláka ktorého meno ti ale nepoviem... pšššt... halooo, VŠETCI TU VIEME ŽE JE TO ARGORN, JANSE?!? ... ACH JAJ! 2* za úctu k stredozemi a za skvelého, skvelého Freemana, ktorý by si zaslúžil aj 5 no réžia a strih mu to kazia... ()

billinus

Schizofrenní film a velmi dlouhá reklama na DC. Nedodělané efekty, špatně namapovaný zvuk, halabala střih. Ale jinak poklona za tu obrovskou práci. A na druhou stranu skoro dokonalý popkorn se spoustou zábavy, WTF momentů a zvláštního jackosonovského metahumoru. takže 2* + 5*=7 / 2= 3,5* PS: a za to, že Šmaka udělali totálního trotla bych škrtil ()

jiriks

Já prostě u těhle filmů Petera Jacksona, ať už LotR anebo Hobit, nemůžu dát méně než za pět. Jsou pro mě jedním z vrcholů celé kinematografie. Líbí se mi vše od hudby, přes obsazení, po do nejmenšího detailu vyvedenou výpravu, zbroje, zbraně, prostředí. Takto si to podle knih i představuji. I když si zde Peter přimýšlí postavy oproti knize, i když je tento film maličko zklamáním, více se mi líbí nestvůry na straně zla, proti kterým bojuje dobrá strana, více se mi líbí oddanost králi, to, že se ke králi a za krále připojí ostatní a běží proti přesile bojovat za svou věc, bojové scény, kterých je zde hodně moc a je požitek je sledovat, než uměle natahované rozhovory i vleklost filmu. Co je mi líto, tak to, že již Peter ohlásil, že další filmy podle Tolkiena točit nebude. Na tenhle díl si zajdu ještě jednou do kina a vím, že kdykoliv jej budou někde dávat, anebo ostatní díly, rád se k nim vrátím. Daleko raději než k celé řadě ostatních filmů, kde tolik nejde o vítězství dobra nad zlem... ()

TomStrom

Nová doba, dříve seriózní fantasy se zvrtla v řadový bezduchý popcorn! Přátelé, je konec. Nejen trilogii, ale hlavně a především mým vysokým očekáváním. To mělo být tak grandiózní finále, že po promítání ukradnu matce z kredence paličku na klepání řízků, do druhé ruky si dám největší poklici, co tam najdu, na hlavu si narazím kastról, co jsem podle něj pravidelně sříhán a s nadšeným křikem odběhnu do nedalekého lesa, kde v menším výklenku ve skále vzdáleně připomínajícím jeskyni utluču plyšového draka a pak takto válečně rozlícen vyběhnu z lesa do vesnice na jeho druhé straně, kde jako neohrožený válečník v bitvě pěti armád vymlátím hospodu. A mám den po filmu chuť něco takového udělat? Sice ano, ale podobné nápady mám i bez sledování adrenalinových filmů a se třetím Hobitem tedy toto nutkání nikterak nesouvisí. Film sám o sobě je dost nekonzistentní, příliš dětinský, místy přestřelený i na poměry fantasy a k tomu obsahuje spoustu klišé a nemístního humoru. Alespoň tak na mě napoprvé působil. Zatím dám tedy lepší tři hvězdy a až za rok vyjde extended verze, tak znovu přehodnotím, jestli je to vážně takový provar, jak se mi včera večer zdálo. ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin