Hobit: Bitva pěti armád

• USA The Hobbit: The Battle of the Five Armies (více)

„Hobit: Bitva pěti armád" uzavírá epické dobrodružství Bilbo Pytlíka, Thorina Pavézy a skupiny trpaslíků. Když se jim v boji proti draku Šmakovi podařilo dobýt zpět svou vlast, nechtěně vypustili do světa smrtící sílu. Rozzuřený Šmak dští svůj spalující hněv na bezbranné muže, ženy a děti v Jezerním městě. Thorinova posedlost hromaděním znovu nabytého pokladu, kterému i přes Bilbovu snahu obětuje přátelství i čest, dožene Hobita k zoufalému a nebezpečnému rozhodnutí. Ale ještě větší nebezpečí je čeká. Sauron, o jehož krocích nikdo kromě čaroděje Gandalfa nic netuší, tajně vyslal obrovskou armádu Skřetů, aby zaútočila na Osamělou horu. S tím, jak se stahují mračna stupňujícího se konfliktu, jsou Trpaslíci, Elfové a Lidé postaveni před volbu, zda se sjednotí či budou zničeni. Budoucnost Středozemě visí na vlásku a v epické bitvě pěti armád bojuje Bilbo o život svůj i svých přátel. (Warner Bros. CZ)

C.A.T.

Jako film moc pěkný,ale já se prostě neubráním tomu srovnání s knihou..Tady si film hraje svou vlastní ligu a mě to prostě fakt žere! ()

Denzen

Kvalitný a úctyhodný záver trilógie. Peter sa rovnako ako v predchádzajúcich dieloch poriadne vybláznil a ukázal nám poriadnu bitku. Niekde v druhej tretine to ale trochu drhlo a Freeman sa mi v tom množstve postáv aj trochu stratil. ()

Wiceman

Velkolepé zakončení nové trilogie je tu a bohužel musím říct, že je to tak nějak pokulhávající. Berte mě s rezervou. Pořád je to super podívaná, ale prostě to koukání na digitální armády bez tváří, nad jejich synchronizovanym tasení mečů nebo luků, seker si musí Kim Chong Un každej večer venčit lachtana, už začíná bejt trochu nuda. Nevim proč nebyla Šmakova apokalypsa už ve druhym filmu, poněvadž u toho zakončení dvojky si většina řekne: Tvl ten Šmak je fakt cool (Im fire. Im ... death - no cool prostě) a tady si řekne svoje jen aby ho dost zajímavym způsobem zabil jeden blbej, dlouhej, černej šíp? Chmm. Každopádně zpět k trpaslíkum a Dildovi. Chápu, že dostat zpět svojí horu s pokladem je prostě FTW. Dokonce chápu, že Vám z toho všeho zlata tak trochu mrdne, ale to znovuprozření? To jako fakt? Říkaj tomu dračí nemoc a překonat se dá pouze tak, že si řekneš DOST?! CHA! FAKT DOBRÝ! No nic ... začátek se Sauronem byl hodně dobrej a jeho devět nazgúlů taky odvedlo svojí práci víc než dobře (teď už vim, že Galadriel fakt nestojí nasrat :D ) No a když pominu poměrně dost stupidit (Legolasovo obcházení gravitačních zákonů, dračí nemoc, zabití Šmaka) se pořád jedná o slušnou popkornovku, u který se člověk nenudí (hlavně díky vtipnosti některých trpaslíků) a je jakžtakž důstojný zakončení trilogie. Každopádně se ale jedná o nejslabší díl trilogie. Horší čtyři hvězdy. ()

Kinepa

Po první v životě jsem se díval s dětmi na takový film (5 a 3 roky) a nečekaně je to zaujalo, až jsem se bál jak usnou, když tam bylo tolik zabíjení. Naštěstí vše proběhlo v pohodě :) ()

DiableBlanc

Jsem milovníkem Tolkiena, Jacksona i celkového světa Středozemě, každopádně toto finálové vyvrcholení trilogie pro mě byla spíš zklamáním ...bylo sice velkolepé pro finální souboj ...ovšem smutné rozloučení s jedním z trpaslíků, který získal od tvůrců romanci s elfí slečnou (která ani nemá co dělat v Tolkienově světě) se mi zdál zbytečný a dost mi znechutil konec filmu, stejně jako Thorinovo schizoidní chování a náhlé obraty ...možná kdyby se udělal jeden film dle knihy o Bilbovi, udělal by Jackson lépe ...ale i tak se nedá ubírat kvalitě hudby a efektů, proto dvě hvězdy. ()

H.u.s.t.m.e

Ve finální bitvě skřeti vybíhají z děr v zemi jako jedna velká nekončící digitální řeka, ti naklonovaní elfové jsou vážně směšní a to si člověk nemusí ani zastavovat obraz aby to viděl......lidí je asi tak padesát ale má se to tvářit jako armáda....Dva trpaslíci naprosto sebevědomě proti skupině "pouze-asi-jenom" 150ti "prý-průměrných" skřetů....Když už vše vypadá beznadějně, je zde Ian McKellen a jeho orli, kteří prolétají skřety a jejich nádobím jako papírem....Legolasovi dali omylem kromě jeho masky namísto make-upu schopnost zpomalit čas (asi):D.......Jediné co v tomto filmu, který ani nepotřeboval nic víc než středně velké studio se zelenými zdmi, několik záběrů z dokumentu o Novém Zélandu a partu šikovných střihačů, má nějakou úroveň je scénka s drakem, který je vytvořený a Benedictem namluvený poměrně dobře.....s pánem prstenů absolutně nesrovnatelné v žádném směru....díky "novým" REDkamerám to vypadá spíše jako počítačová hra, ve které je bohužel vidět kde trpaslíkům (kterých tam mimochodem klidně mohlo být třeba šest a nikdo by si toho ani nevšimnul) končí lepidlo na knírech.....ta jedna hvězda je za scénu s drakem a za to, že Legolasovi poprvé ze všech dílů po stodevadesátémprvním odpalu došly šípy.....absolutně nechápu střih....prodloužená verze má čisté 2:30 a za těch 20 minut navíc by mi tolik poměrně dost důležitých scén a informací rozhodně stálo a možná bych šel i na 30%...jinak naprostá slátanina která má i díky odpornému vystříhávání scén tolik chyb, že si ani více než jednu nemůže zasloužit. Celkem: 10% ()

za.on

JAK!? Jak je možné, že ten samý člověk má na svědomí ,Společenstvo prstenu'?! Mrzí mě, že Tolkienův klenot takhle zmrvili. Kdo bezmocně prahne po fantasy tak ať si to pustí a udělá si svůj názor. Ale nikomu jinému ,Bitvu pěti armád' doporučit nemůžu. 50% ()

Ondra.T

Bohužel třetí díl Hobita je viditelně natočený jen do počtu. Dějová linie by se dala promítnout do 10 minut, pak už je jen nuda. ()

angelle

Celá nová trilógia zo Stredozeme sa mi páčila (i keď Pán prsteňov ostane Pánom prsteňov), ale iritovalo ma, že celé to pôsobilo počítačovo a neprirodzene. Najmä táto časť. ()

honza.g

Tak to máme za sebou. příběh je dokončen ve stylu akčního trháku (na motivy jedné kapitoly z Tolkiena). 2021: Po druhém shlédnutí musím konstatovat, že vstřícnost k filmu se zvyšuje s délkou doby, kdy jsem knihu četl naposledy. Jeden z principů Tolkienova díla je mýtičnost těch pčíběhů, takže události mohou být nejen nahlíženy, ale i vyprávěny jinak, některé  dějové linky z jednoho vyprávění mohou bát košatější než tytéž v jiném vyprávění. I ten nejprovokativnější  "příběh navíc" - vztah  trpaslíka a elfky - vlastně nepřekáží, není v rozporu s celkovým dějem. Mohl se stát, ale původnímu  vypravěči (Tolkienovi) nestál za zmínku. Jasně, že  tam byl přidán z komerčních důvodů, protože v originále je málo romantických vztahů. Ale tak je to se vším, je to prostě barvitěji vyprávěná báje, roztažená do šíře. Je méně tajemná, ale  film má proti knize vždy nižší tajemnost,  na snění není čas. Důležité je, že s knihou není v zásadním konfliktu. (PS. podle mne je škoda, že patrně i vlivem škarohlídů a kritiků není šance na samostatný film "Hobit: cesta zpět" . Tolkien se na ni vykašlal a přitom takových dobrodružství se na ní mohlo odehrát.) ()

Jirkacek

Fantasy film Hobit: Bitva pěti armád z roku 2014 mi jako správnému filmovému fanouškovi nemohl uniknout, i když tento žánr není mým nejoblíbenějším šálkem kávy. Určité obavy ve mne budila také délka 144 minut, jelikož nemám rád uměle natahované příběhy a často se při těchto dlouhých stopážích vyskytnou zcela nezáživné děje. Také pohled na herecké obsazení plné pro mne neznámých jmen nevěštil nic dobrého, jen Cate Blancettová jako Galadriel a elfská paní Lórien či Christopher Lee v roli čaroděje Sarumana mi něco říkaly, ale jak se ukázalo, mnoho sekund se na obrazovce ani jeden z neohřál. Nic moc jsem přes nadšení milionů jiných diváků od druhého dílu trilogie neočekával, i když první díl nebyl podle mého hodnocení vůbec špatný. V tomto mém rozpoložení se následující den po druhém díle ten třetí a závěrečný s názvem Hobit: Bitva pěti armád rozběhl na obrazovce naší TV. Příběh se začal odvíjet poté, co se Bilbo Pytlík v podání herce Martina Freemana vydal s 13 trpaslíky a čarodějem Gandalfem Šedým alias Ianem McKellenem do trpasličího království Erebor, jemuž vládl před 60 lety trpasličí král Thrór. Jednalo se o velmi bohaté království, v jehož pevnosti na osamělé hoře ležely tuny zlata, ale jednoho dne ale do království vtrhl drak Šmak a vyhnal odtamtud všechny trpaslíky. Teprve po mnoha letech se Thrórův vnuk Thorin Pavéza alias Richard Armitage rozhodl Erebor získat zpět a tak se výprava dala do pohybu. Rok po začátku cesty konečně výprava dorazila pod horu do jezerního města a následně se trpaslíci dostali i do samotné pevnosti na osamělé hoře, kde se střetli s drakem Šmakem. Vzájemným soubojem pak skončila druhá část a příběh třetího dílu plně navázal na ten předešlý. Rozzuřený drak Šmak se vrhl na Jezerní město a všechno v něm začal spalovat a zabíjet lidi, kteří se marně snažili evakuovat, včetně starosty a jeho poskoka Alfrida, kteří vyrabovali městskou pokladnici. Město bylo v plamenech, lidé umírali a velitel stráží Bard Lučištník alias Marek Mitchinson byl ve vězení, z něhož se mu podařil dostat. Vylezl na nejvyšší místo ve jezerním městě a chtěl draka zabít střelbou z luku, ale ten byl vůči jeho šípům imunní. Parta trpaslíků, kteří zůstali ve měste s dvojice elfů Legolas a Tauriel se zatím snažili evakuovat jeho děti, nicméně Bard nakonec draka zabil legendárním černým šípem střeleným do díry v jeho krku. Mezitím čaroději Gandalfovi v podání herce Iana McKellena hrozila smrt v pevnosti zla Gulduru. Naštěstí jej zachránila elfská paní Galadriel alias Cate Blancettová spolu s dalším čarodějem Sarumanem a elf Elrond alias Hugo Weaving. Gandalfa pak odvezl jeho bratr čaroděj Radagast alias Sylvester McCoy do bezpečí a poté se objevil i samotný, ohněm planoucí Sauron, kterého Galadriel se svými posluhovači z posledních sil zahnala na východ do Mordoru. Po plamené noci v jezerním městě byl Bard oslavován jako drakobijec, ale lidé přišli o své domovy a tak se vydali do zřícenin města Dol pod horou, aby požádali vítězné trpaslíky o odměnu za svou pomoc, kterou jim předtím poskytli. Vzápětí se na stejném místě objevil král elfů Thranduil jehož si střihl Lee Pace se svou armádou, aby si z pokladu v hoře vzal starodávné diamanty elfího lidu. Mezitím nejvyšší skřet Azog táhl s obrovskou armádou skřetů k Osamělé hoře a zároveň poslal svého pobočníka Bolga do staré pevnosti Gundabad v šedých horách pro druhou armádu. Elfí princ Legolas, jehož si zahrál Orlando Bloom a sympatická velitelka elfích stráží Tauriel v podání Evangeline LillyLegolas sledovali Bolga do Gundabadu, kde našli nejenže další vyzbrojenou armádu skřetů, ale také hejno bojových netopýrů chovaných pro válku a obrovské válečné zlobry nebo obří skřety. Bohužel se díky znovu nabytému zlatému pokladu Thorin změnil v chamtivce, který byl a zlatě psychicky závislý a tak když přišel Bard vyjednávat s Thorinem o své odměně, byl odmínut, díky čemuž mělo dojít k válce. Elf Thranduil postavil armádu před horu a těsně před vypuknutím souboje přišel Gandalf a všem řekl že Sauron je zpět, že vyslal armádu skřetů a že chce horu kvůli její strategické poloze, čemuž Thranduil a Bard nevěřili. Hobit Bilbo však opět přišel na skvělý nápad, když přinesl vzácný Arcikam aneb srdce hory, po kterém Thorin toužil, elfům a lidem, aby s Thorinem vyjednali, že jim dá diamanty a půlku zlata a oni mu zato nabízeli onen Arcikam. Thorin odmítl a volil válku o zlato, takže Thranduil už už chtěl vydat rozkaz ke střelbě, když se z druhé strany se přiřítil Thorinův bratranec Dáin II. Železná noha s vojskem trpaslíků ze železných hor. Najednou se z podzemí okolních kopců vynořili obří červi „zeměžrouti“ a z jejich vydolovaných tunelů se přihnala armáda skřetů a Azog, který jim ze skály dával pokyny. Dáin s vojskem byli vtaženi do bitvy, která celkově trvala hodinu filmového času. Tranduil i Thorin jej ale nechtěli následovat a když trpaslíci prohrávali, Gandalf přesvědčil krále elfů, aby vyslal své bojovníky a napadli skřety spolu. Thorin byl však posedlý pokladem a místo účasti v bitvě chtěl přestěhovat zlato hlouběji do podzemí. Mezitím Azog poslal do boje zlobry s katapulty a obří skřety, kteří prorazili opevnění Dolu a poslal do něj část vojska, aby všechny odříznul. Boje se zúčastnili i lidé z jezerního města, ale postupně se schylovalo k porážce. Naštěstí se Thorin vzpamatoval a se svou družinou vtrhl do boje. Rozhodl se zabít Azoga na vrcholu skály Havraního vrchu. Když tam s několika trpaslíky dorazil, Azog tam nebyl. Mezitím se Legolas a Tauriel vrátili z Gundabadu a informovali Bilba a Gandalfa o Bolgovi a armádě skřetů. Poté již vypukly závěrečná boje, ve kterých několik hlavních postav zemřelo. Kteří to byli, nebudu z pochopitelných důvodů prozrazovat. Po bitvě nastala melodramatická chvíle a také přišel čas na návrat hlavního hrdiny Bilba do svého kraje. Tím třetí díl skončil a já jsem musel konstatovat, že mne ten příběh už tak nebavil, když zde bylo mnoho zbytečných a příběh natahujících scén, vyplňujících dlouhé minuty jinak dobrého filmu. Více jak hodinová bitva, čili prvek který mne moc nebavil, zbytečně dlouhé přemítání v mysli Thorina Pavézy, kterému mozek onemocněl z té záplavy zlata či na konci po vítězství trpaslíků melodramatické záběry, to všechno podle mého znehodnotilo film jako celek.Když se tak nad tím příběhem člověk zamyslel, v podstatě se celkově u Hobita jako celku jednalo o celkem jednoduchý příběh, když se v prvním díle výprava 14 nelidí vydala na cestu, na ní zažili nějaká ta nebezpečenstva a dobrodružství, v druhém v cestě v podstatě pokračovala až ke svému cíli, kde se pak odehrál celý třetí díl. Filmovému štábu se vše za velké peníze podařilo zabalit do atraktivního obalu, jehož pomalým rozbalováním vznikla jedna z nejvýdělečnějších trilogií v celé historii filmového průmyslu. Právě ty fantastické světy a skvěle vypadající postavy a prostředí se mi asi líbily nejvíce, naopak všechny ty bojové scény mne nebavily vůbec. Třetí díl Hobit: Bitva pěti armád pro mne nebyl už tak zábavný jako ten první a druhý a také podle mne neudržel dobrou kvalitu a nastavenou laťku, takže ode mne tento film získal tři hobití hvězdy ***. () (méně) (více)

trezorkabila

Mrzí mě jedna věc a to je bitva s drakem, která mě osobně přišla strašně odfláknutá.jinak jsem s tímto filmem poměrně spokojená .Jen některé pasáže by mohli být kratší ...:-) ()

FILMOFIL.M

Bída a utrpení. Korunu tomu nasadili, když vložili do filmu milostnou zápletku s elfkou a trpaslíkem. Skutečně by se bez toho film neobešel. Naštěstí tam dali jednovaječného bratrance Legolase, ten to fakt zachránil, doufám, že až se pokusí zprznit silmarillion, bude hrát Fëanora, proč toho blba nedat do všeho. ()

rostsoft

Málokdy se vidí, že filmové zpracování předčí to knižní. Tady se to úspěšně povedlo. I když se mi Pán prstenů líbil více, musím říct že toto zpracování je také velmi skvělé, a nedat tomu pět hvězdiček by bylo prostě hřích. To, že autoři obohatili filmové zpracování o ženskou hrdinku bylo jen k dobru. Sice některým lidem se toto nelíbí, ale já to považuji za plus. Opět vizuální zpracování bylo na jedničku, možná bych řekl že bylo ještě lepší, ale to bezesporu bylo díky tomu, že byl natočen o mnoho let později. K tomuto snímku se vztahuje, že je to jedno z nejlepších fantasy, co jsem kdy viděl, a zatím to vypadá, že dlouho to tak bude i když se rýsuje série zaklínače kterého mám také velmi rád. Možná předčí, i když tomu moc nevěřím, Pána prstenů a hobita. Jelikož se jedná o jeden příběh a o jednu knihu, musím to hodnotit jako celek, tak se prosím nedivte, že u všech třech dílů mám stejný komentář. ()

makoviceee

Tohle je pro me prilis tezce stravitelna zalezitost. Je to tak umele a neverohodne, ze i digitalni animovany intro v Heroes of M&M III je proti tomuhle super epicka podivana. ()

Overlord_04

7 |10 prodloužená verze: 7,5 |10 Nejslabší díl trilogie. V prodloužené verzi alespoň pohřeb Thorina, boj na saních nebo delší návštěva Dol Gulduru. Dalo se to - Zábavnější než Star Wars 7. ()

tamip odpad!

působí to jako východoněmecká verze pána prstenů s příměsí grafiky počítačové hry a teda cgi je vysloveně smešný ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin