První setkání a velké dobrodružství legendárního indiánského náčelníka a jeho hrdinného přítele Old Shatterhanda... V nekonečných pustinách americké prérie znějí hlasy stavebních dělníků a výbuchy dynamitových náloží. Napříč územím indiánů kmene Apačů má vést dráha „železného oře“. Když Vinnetou, syn náčelníka Apačů se svým přítelem a učitelem Klekí-Petrou přijíždějí do ležení bledých tváří protestovat proti bezohlednému zabírání starých indiánských lovišť, je Klekí-Petra zákeřně zavražděn a Vinnetou zajat… Filmové zpodobnění prvního společného dobrodružství ikonické dvojice Vinnetou a Old Shatterhand vzniklo v roce 1963, rok po Pokladu na Stříbrném jezeře. Právě velký kasovní úspěch prvního snímku, jenž původně vznikal jako samostatný projekt, vnuknul tvůrcům v čele s producentem Horstem Wendlandtem myšlenku vytvořit na základě dobrodružných románů Karla Maye mnohadílnou filmovou sérii. Režie se opět ujal Harald Reinl, jenž se již v předchozích letech etabloval coby zkušený řemeslník kriminálek podle předloh Edgara Wallace a sérií mysteriózních krimi s padouchem dr. Mabusem. Štáb i herecký ansámbl zůstal z větší míry stejný jako v případě Pokladu na Stříbrném jezeře. Hlavním přírůstkem po boku hlavních představitelů Pierra Brice, Lexe Barkera, a ostatně i Ralfa Woltera, jenž ztvárnil populární komickou figurku Sama Hawkense, byla mladá francouzská herečka Marie Versiniová, které role křehké Nšo-či vynesla v srdcích nejen německých diváků nehynoucí slávu. Partu ústředního záporáka Santera se zhostil populární charakterní herec Mario Adorf. Film, jenž se natáčel v letních měsících roku 1963 v exteriérech v Jugoslávii, měl premiéru v prosinci a stal se nejúspěšnějším německým filmem roku 1964. (Česká televize)

Wally

Něco, co asi nikdy neomrzí a film díky kterému si nejedni z nás začali vyrábět luky a čelenky a s kamarády si pak hráli na indiány. Už je to nějaký ten pátek, ale stejně si myslím, že i přes veškeré nedostatky, které tento film má klobouk dolů. ()

xaver

Jeden z filmů, který i když se zcela nedrží románové předlohy, tak svým zpracováním neurazí, a to ani dávno zesnulého autora. Na tehdejší dobu hvězdné obsazení (myšleno hlavně na evropské poměry) skvělé herecké výkony a neskutečně krásná hudba, která vždy potěší na duši. Atraktivitě na filmu nesporně přidalo i to, že části filmů ze série o Vinnetuovi byly natáčeny v nádherných scenériích Plitvických jezer v tehdejší Jugoslávii, dnes Chorvatsko. Klasické zpracování konfliktu pramenícího z dobývání amerického Západu pod heslem „dobrý indián, mrtvý indián“ v intencích těch nejlepších amerických westernů. Téma, které dnes již trochu vyšumělo a Amerika o něm nerada slyší. Asi proto se celá série indiánek o Vinnetuovi a jeho pokrevném bratrovi Old Shatterhandovi dodnes nedočkala remake, nemluvě o vyloženě nepovedeném televizním seriálu Vinnetou ve švýcarsko-francouzské koprodukci. Byla to bída, i když do role Vinnetua obsadili opět Pierra Bricea. ()

iXtr3m3

Klasika klasík, síce absolútne mimo knihy, ale zato rozprávkovo spracované. Toto je legenda, ktorá nezostarne aj keď zostarne. Plný počet nedám len z toho dôvodu, že knižný originál je predsa len originál. ()

Zagros

Nádherný film v tom nejlepším slova smyslu. Ano je to naivní, nereálné a objektivně by se dalo vytknout hodně, ale proč? Pokud vás tenhle film trefí ve správném věku (u každého jiný), či náladě, zamilujete si jej. V mládí jsem jej viděl nesčetněkrát, a pokud na něj kdykoli narazím, podívám se i teď, což se o spoustě filmů z mých dětských let říci nedá. Hudba, postavy, příroda, … prostě nádherná dobrodružná romantika se vším všudy. ()

HiddenDragon

Ono to vlastne zadna kvalitni filmarina neni. Je tam spousta historickych chyb a cely je to defacto jen zcela vymysleny westernovy kyc. Ale stejne to vsichni milujem. Ma to tu spravnou letni romantiku, zaludneho padoucha Santera, a je to prvni setkani Old Shatterhanda s Vinnetouem, i kdyz natocene az po "Stribrnem jezere". Greenhornem je tu novinar Tuff-Tuff a hlavnim mistem konani Roswell a tabor Apacu, kde je jeste Vinnetuova sestra Nscho-Tschi a puvodni nacelnik. Vtipne taky je, ze kdyz se nad tim clovek zamysli, je to neskutecny masakr :) Mrtvol je tu vice nez v kteremkoliv valecnem filmu, ale stejne je to stale kids-friendly :) Taky to "zabijeni" Shatterhanda, aby ho zase kompletne vylecili, protoze ho chteji zabit "poradne", to cele je vlastne strasna prdel, ale cert to vem :) Pierre Brice a Lex Barker jsou nenahraditelni :) "Nscho-tschi, čuchej!" :-D ()

B4TM4N

V předškolním věku jsem se na to díval každý den odpoledne u kamaráda na videu. A pořád jsem se bavil. Navíc jsem si odnesl hodnotné morální vzory ^_^ ()

Krabak

Na Vinnetuovi jsem vyrůstal. Hned po Terminátorovi můj(oje) nejoblíbenější film(y) z mládí:-) Tedy mluvím o Vinnetuech 1,2,3 a o Pokladu na Stříbrném jezeře. Tyto čtyři filmy si nic míň, jak 5* nezaslouží.--->95% ()

DocBrown

Jojo, pro vsechny byl Old Shatterhand v mladi hrdina, ale kdyz je nekdo dneska tak cestny a uslechtily, tak je vsem leda pro smich. ()

Earl10

[Premiéra 11.12.1963 v kině Mathäser-Filmpalast (Mnichov)] [Termín natáčení 1.7.1963 - 10.9.1963] [Délka 101min. 26s.]. Nejlepší Mayovka! Nejvíc mě oslovilo to celé pozadí příběhu. Především inkriminovaná stavba dráhy a vyhrocený konflikt mezi Indiány a dobyvateli udržuje snímek na slušné úrovni a nespokujuje se s typickým schématem, dva hrdinové proti padouchovi a jeho bandě a nic víc. Samozřejmě, že to tak skončí také, ale to podhoubí je výborné. Skvělé nápady, Brice a Barker hrdinové každým coulem, pevná režie a opět nádherné scenérie. Tento snímek mi v utkví v paměti asi napořád, vždyť film ve které dokáží přes noc postavit nerušeně železnici až k domu a pak poslat lokomotivu, která ho úplně zdemoluje, to se nedá zapomenout. Nenáročná zábava pro širokou veřejnost! [85%] ()

Paity

Vinnetou - osobně pro mě celkově jako "série" vedle Sedmi statečných nejlepší westernovky. Každý to zná, každý z nás to viděl dvacetkrát, ale už se těším, až si to znovu pustím. Vinnetou je navíc podložený skvělými knihami, o to více si toho filmu cením. ()

Ledkodlaq

Spíše z nostalgie hodnotím jak hodnotím. Na tomhle jsem vyrostl, knihy i filmy. Těžko říct, jestli bych byl takový, jaký jsem dnes, nevidět a nečíst vinetua.. ()

Hanys_

Těžko říct, jestli starý Vinnetou něco řekne i současné mladé generaci, nicméně pro mě jsou první čtyři Mayovky srdcovou záležitostí. "Zůstali jsme sami, můj bratře." ()

FiliPP

Už jenom když slyším tu muziku, připomenu si ty časy, když jsem byl malý a hrál si na Vinnetoua. Je to klasika všech klasik a já se na ni kdykoli rád podívám. ()

Prochy38

Na tomto westernu jsem vyrůstal (kdo ne, že?). Nerozlučná dvojice rudého a bílého bratra. Já se nehodlám rozepisovat, ale série o náčelníku Apačů mi z hlavy jen tak neodteče! ()

Pierre Brice 1929 - 2015

Pierre Brice 1929 - 2015