Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti

• Západní Německo Winnetou und Shatterhand im Tal der Toten (více)
TV spot

Nebojácný náčelník musí zabránit, aby do rukou banditů padl dopis, jenž obsahuje cestu k ukrytému zlatu... Vinnetou se pokouší pomoci svému příteli majorovi Kingsleymu, ale nedokáže již odvrátit jeho smrt. Kingsley ještě stačil před bandity ukrýt vůz naložený armádním zlatem a odeslat dopis naznačující jeho polohu své dceři Mabel. Ta se s pomocí Old Shatterhanda vydává očistit otcovo jméno, neboť zvěst o jeho skonu se nedostala na velitelství, kde naopak předpokládají, že major se zlatem zběhl. V patách se jim vydávají bandité, kteří mají majora na svědomí a brousí si zuby na kýžené zlato... Chronologicky naprosto poslední film z klasické řady mayovek vznikal již poté, co producent Horst Wendlandt, jenž celou sérii započal a je podepsán pod většinou snímků zasazených na Divoký západ, ohlásil konec série filmů s Vinnetouem. Situace využil konkurenční producent Artur Brauner ze společnosti CCC-Film a coby samozvaný spasitel vinnetouovek se rozhodl znovu shromáždit hlavní hvězdy s cílem navázat na dávno minulý úspěch. Vedle Pierra Brice a Lexe Barkera se tak před kameru vrátili také Karin Dorová, Ralf Wolter, Eddi Arent i Rik Battaglia. Na režisérskou stoličku byl znovu povolán Harald Reinl, režisér čtyř nejslavnějších titulů série. Brauner původně zvažoval možnost točit film v koprodukci s Rumunskem, ale nakonec zůstal věrný Jugoslávii a využil řadu ikonických lokací přítomných již v předchozích filmech. Po dokončení prací v Jugoslávii dokonce zafinancoval krátké natáčení v USA, kde Harald Reinl za užití dublérů pořídil několik záběrů v Grand Canyonu. Paradoxně tak je Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti jedinou z klasických mayovek, která obsahuje scény americké krajiny. Nicméně ani to nepomohlo obnovit zašlou slávu, a snímek tak zůstal posledním titulem série. (Česká televize)

Bouřňák

Tak to mě po... Tak tragický dabing jsem opravdu nečekal. Některé hlášky byly až úsměvně trapné. Dějově taky žádná sláva. Celkem zbytečný film, maximálně na jedno podívání (což už mám naštěstí za sebou). ()

Lefty86

Od původního režiséra, i když také slabší kousek, podobně jako Apanači. Ale furt to pobaví, je úsměvné nekonečné recyklování herců, Ribany, nebo Rolinse. Český dabing platí to samè co u Apanači - Je slyšet jak čtyřicátníky , Vinnetoua a Old Shatterhanda mluví pánové v letech s unaveným hlasem. Nemohl jsem se ubránit pocitu že tady by prospěla změna. Slyšel jsem Shatterhanda s hlasem Marka Vašuta, v případě dabování v 90. Letech, dnes bych tam viděl Martina Stránského. A Vinnetoua kterého by namluvil Jan Šťastný. ()

willis

Důstojné rozloučení Lexe s legendární postavou. I když spousta scén i lokací je recyklovaná z minulých dílů, patří tenhle film k těm povedenějším "mayovkám". ()

spiritus

Poslední spolupráce Barkera a Brice na projektu Vinetou nedopadla nejhůř. Zdaleka se sice nepřibližuje pilířům této série, ale přesto má stále co nabídnout. Zejména klasické krásné prostředí, na které jsme zvyklí, inovované o vsunuté záběry Grand Caňonu. Film nenabízí příliš nového a je spíše takovou směsí několika předchozích příběhů. Oba dva hrdinové nepřekvapují a jsou přesně tím co od nich očekáváme-nekompromisními bojovníky za právo a svobodu. Co v mých očích (nebo spíše uších) sráží tento film, je mizerný dabing, který snad vzniknul někde v garáži. Zkrátka film neurazí, ale ani nenadchne. ()

no2

7/10 - Film jsem viděl ještě před r. 1989 na ORF. Nejsem němčinář, ale přesto jsem si ho užil a hlavně mě zaujalo, že ještě existuje nějaký další dívatelný Vinnetou kromě prvních čtyř dílů (film Old Shatterhand také není nejhorší, ale chvílemi už má blíž k Míšence Apanači a spol. než k prvním dílům režírovaných Reinlem). Opakované zhlédnutí mně potvrdilo, že to na pět hvězdiček sice už nemá, přesto je to můj oblíbený díl. ()

Brejlil

Jediné, co si tento film zaslouží, je slovo "naivní". Variace na Stříbrné jezero nedosahuje jeho kvalit ani náhodou. Všeho je pomálu, akce, vtipu, ba i ty lokace jsou recyklovány ve velkém. Hvězdička navíc za výkon Rudého buvola. ()

bratr.Milan

Neviděl jsem až do konce, proto nehodnotím. Romanticky pohádkový vizuál snímku, legrační běh a herecký výkon Pierre Brice jsem ještě zvládnul ustát. Ale když se na scéně objevil Lex Barker v celé své vyšňořené kráse a všichni banditi okamžitě ztuhli, složili zbraně a se směsicí obdivu, strachu a úcty vzdychli nahlas „Old Shatterhand!!!“. To už jsem nevydržel a naplno se řechtal. To se vážně nedalo! Musel jsem to vypnout a neztrácet čas. Májovky německé produkce jsem naposledy viděl jako kluk ještě za totáče a hodně se mi líbily. Chtěl jsem si ověřit, jestli se mi budou líbit i dnes. Nostalgie nezafungovala. Pochopil jsem, že jako dobrodružně romantický film pro děti je to určitě skvělé. Ale dívat se na to jako na komedii a cítit se trapně, už jsem nechtěl. Neodsuzuji dospělé s dětskou duší, kterým se příběh líbí a nevadí jim kýč a klišé. Film je jich plný, alespoň v té první čtvrt hodině, víc jsem neviděl. Další německé májovky už nebudu riskovat. Možná se podívám na vysoko hodnocený „Poklad na stříbrném jezeře“. Snad mě nezklame podobně jako „Winnetou und Shatterhand im Tal der Toten“. ()

Bozvav

Docela slabota, navíc ne moc dobrý dabink. Záběry na neustále se opakující místa, děj jak přes kopírák. Za mne 45%. ()

strikeman

Bohužel, v osmašedesátém už byli Reinl, Barker a Brice za zenitem a navíc se jim nedostávalo scénářů, které by místy nezněly už sebeparodicky. Tato vinnetuovka sice zaznamenává nárust kvality po výblitcích z šestašedesátého, nicméně naopak nedosahuje na průměrné snímky, jako je Old Surehand nebo Mezi supy. Zážitek z filmu navíc neskutečně kazí diletantský novější český dabing (pro sud: mýlíš se, je to ten stejný, co v Apanači). ()

agassi68

Tí istí herci, rovnaké kulisy aj hudobný podmaz, takmer všetko ako predtým v troch dieloch a predsa výsledok stojí za prd. A ja neviem prísť na to, prečo? ()

Heroine

Musím říct, že to opakování stejných herců v jiných rolích dokáže zamotat hlavu. Aspoň že Barker a Brice mají stále jen jednu roli :-) Tenhle díl se mi líbil. Sice tenhle druh filmů má svoje nedostatky, a je jich hodně, ale je to prostě Vinnetou. Nejsem sice blázen do Böttcherovy hudby, a taky se mi nelíbí Karin Dor, ale zase scénu v hadím údolí jsem si pamatovala posledních cca dvanáct let, kdy jsem tenhle díl viděla naposledy. ()

kkarx

Tak poslední mayovka s Vinnetouem a Old Shatterhandem a poslední mayovka vůbec! A režie se chopil ten nejpovolanější. Člověk by tedy doufal ve stejný výsledek. A ačkoliv režisér ukázal, že kvality pořád má, navázat na svá předchozí díla se mu žel nepovedlo, i když je blízko. Ne že by to bylo úplně špatné, ale něco tomu chybí. Možná jistá pohádkovost, naivita, osudovost, mysteriozní nádech. Ať to je cokoloiv, není to tu a dojem z filmu dramaticky klesá dolu. ()

BOURQUE

Jedná sa o solídny dobrodružný film, ktorý síce nerozširuje známu trilógiu, no decentne ho dopĺňa. Osobné hodnotenie: 70% (***) ()

Kakho-oto

Podle mě šestý nejlepší kino film s Vinnetouem a osmá nejlepší mayovka ze 60. let. Škoda jen toho dabingu. Není to podle K. Maye (jako skoro vždy). Kniha Údolí smrti je o něčem jiném. Kladem ovšem je, že Vinnetou a Old Shatterhand mají obdobné rysy jako v knihách. Film je napínavý, bohatý na akce a je natočen v pěkných exteriérech. Karin Dor zde působí vyčpěle, Rik Battaglia také pamatuje lepší role, Sam Hawkins a Castlepool jsou v tomto filmu o ničem. Snímek nápadně připomíná slavný Poklad na stříbrném jezeře, ale vyrovná se mu tak ze tří čtvrtin. Holt originál je originál. Na druhé straně Reinl opět ukázal, že umí. Vohrer a především Philipp mohli jen blednout závistí. 85 % ()

Harry_

Poslední z 16 filmových mayovek je dobrým rozloučením s legendární dvojicí Divokého západu. Přijde mi, že všechno už někdo tady napsal, takže jen potichu smeknu, zhasnu a zavřu dveře pomyslného kinosálu. ()