Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti

• Západní Německo Winnetou und Shatterhand im Tal der Toten (více)
TV spot

Nebojácný náčelník musí zabránit, aby do rukou banditů padl dopis, jenž obsahuje cestu k ukrytému zlatu... Vinnetou se pokouší pomoci svému příteli majorovi Kingsleymu, ale nedokáže již odvrátit jeho smrt. Kingsley ještě stačil před bandity ukrýt vůz naložený armádním zlatem a odeslat dopis naznačující jeho polohu své dceři Mabel. Ta se s pomocí Old Shatterhanda vydává očistit otcovo jméno, neboť zvěst o jeho skonu se nedostala na velitelství, kde naopak předpokládají, že major se zlatem zběhl. V patách se jim vydávají bandité, kteří mají majora na svědomí a brousí si zuby na kýžené zlato... Chronologicky naprosto poslední film z klasické řady mayovek vznikal již poté, co producent Horst Wendlandt, jenž celou sérii započal a je podepsán pod většinou snímků zasazených na Divoký západ, ohlásil konec série filmů s Vinnetouem. Situace využil konkurenční producent Artur Brauner ze společnosti CCC-Film a coby samozvaný spasitel vinnetouovek se rozhodl znovu shromáždit hlavní hvězdy s cílem navázat na dávno minulý úspěch. Vedle Pierra Brice a Lexe Barkera se tak před kameru vrátili také Karin Dorová, Ralf Wolter, Eddi Arent i Rik Battaglia. Na režisérskou stoličku byl znovu povolán Harald Reinl, režisér čtyř nejslavnějších titulů série. Brauner původně zvažoval možnost točit film v koprodukci s Rumunskem, ale nakonec zůstal věrný Jugoslávii a využil řadu ikonických lokací přítomných již v předchozích filmech. Po dokončení prací v Jugoslávii dokonce zafinancoval krátké natáčení v USA, kde Harald Reinl za užití dublérů pořídil několik záběrů v Grand Canyonu. Paradoxně tak je Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti jedinou z klasických mayovek, která obsahuje scény americké krajiny. Nicméně ani to nepomohlo obnovit zašlou slávu, a snímek tak zůstal posledním titulem série. (Česká televize)

Ištván87

... aneb návrat ke kořenům. Harald Reinl se po letech vrátil, aby natočil vůbec poslední film s náčelníkem Apačů, a zároveň tak trochu uzavřel kruh, protože se jedná v podstatě o remake pokladu. Je pravda, že Vinnetouovi prospěl návrat režiséra (obzvláště po zrůdnostech typu Old Surehand), ale i tak se nejedná o žádný zázrak. Pouze nás může těšit návrat klasické staré gardy. ()

5150

Slabší indiánka od režiséra kultovní čtyřky, Haralda Reinla. V hrerecké sestavě nechybí osvědčená jména, ale to je jen slabá náplast na hodně naivní podívanou..)) ()

Iggy

Příjemné překvapení, čekal jsem, že to bude zase mnohem horší než ti čtyři klasičtí Vinnetouové, ale tenhle film se jim důstojně vyrovná. Místy sice trochu opakuje osvědčená klišé a herce by mohli měnit poněkud častěji, místy je trochu schematický, ale pořád je mnohem lepší než třeba Old Shatterhand. ()

Terva

Chronologicky patří Winnetou und Shatterhand im Tal der Toten mezi filmy Vinnetou - Rudý gentleman a Old Shatterhand. Scénář : Harald Reinl a Herbert Reinecker. Kamera : Ernst W. Kalinke. Hudba : Martin Böttcher. ()

Marek1991

Miešali sa vo mne rozpačité pocity, keď som počul ten starnúci dabing a odlišné, najmä kľudnejšie správanie dvoch hlavných postáv. Takisto mi k lepšiemu nepridali ani tie scény, kde Old Shatterhand unikal pred banditami a oni po ňom nestrieľali, naopak on rozdráždil včely, tie prirobili zvláštnymi efektmi a tých, ktorých popichali, tak tí okamžite opuchli. Taktiež ten extra presný hod nožíka k Old Shatterhandovi od Winnetoua pri súboji bol šialený a záver v údolí k tomu už vôbec nepridal. Posledná naozajstná Winnetouovka 60. rokov skončila podpriemerne, jednoducho už to nebola žiadne sláva a bol čas prestať natáčať. ()

liquido26

To byla krása si takhle zavzpomínat na dětství. Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti sice nejsou takovým kultem jako ty čtyři nejznámnější zfilmované mayovky, ale pořád to v sobě má tu krásnou romantiku německého westernu. Příběh není vůbec nic spešl, opakovuje ten stokrát již opakovaný model filmových mayovek, ale vůbec to nevadí, protože jsem se skvěle bavil (částečně ale bohužel díky otřesnému dabingu, přeci jen hlas sedmdesátiletého Ráže k Old Shatterhandovi těžko může sedět). ()

corpsy

Kruh sa uzavrel ( ktovie, či to bolo úmyselne ) a všetko to skončilo opäť pátraním po obrovskom poklade, zase s Karin Dor a opäť zo súbojom okolo dreveného stĺpu ( tentoraz ale s účasťou náčelníka Apačov ). A ako tak pozerám na pyrotechnické finále ( a spomínam na predchádzajúce explozívne jugošské mayovky ), tak dávno pred vojnovou krízou v 90. rokoch, rozbombardovali Juhosláviu nemecký tvorcovia. ()

Marsik

ČT1 HD - Sice hodnotím s mírným zpožděním, ale to neva. Tenhle díl, kde se legendární dvojice setkala naposledy, byla důstojným zakončením. Tenhle díl mám rád. 80% ()

Historik

Harald Reinl to začal a také ukončil. Poslední film se svou úrovní blíží nejlepším kouskům série a je rozhodně velmi důstojnou tečkou. Je opravdu velký rozdíl mezi filmy, které dělal Reinl a těmi ostatními. ()

Orlau32

Kdo tyto německé Mayovky vidí poprvé, tak z toho jistě je nadšen. Já si však při vší úctě myslím, že je to téměř vše na "jedno brdo". V tomto filmu je jediné "novum" bitka Old Shatterhanda s padouchy na hotelovém pokoji, kdy scéna konkuruje rvačkám Buda Spencra a Terence Hilla. Vše v troskách. Honba za pokladem, scéna s hady a výbuchy zemního plynu je snad jediné, co dodalo tomu filmu "šmrnc". I Vinnetou a Old Shatterhand jakoby byli unaveni tím přívalem stejných nebo velmi podobných scénářů. ()

gogos

Me se to celkem libilo, sice je tam nadsazka jako ve vsech dilech.... tomahawk primo do ruky, nebo napichnout letici kopi na nuz.... Ale dej je zajimavy, a Vinnetouovky mam rad.... Vse kazi desny cesky dabing.... ()

kaylin

Myslím si, že jako rozloučení s jednotlivými - oblíbenými a možná i milovanými postavami - je to celkem dobré, navíc se natáčelo i v Grand Canyonu, což je přece jen také znát. Vinnetou i Old Shatterhand zde mají dobré role a vidět jejich bratrské postavy mě baví. Příběh je celkem jednoduchý, ale tak ony byly takové v podstatě všechny. Já jsem si tenhle film užil. ()

slunicko2

Desetkrát vyvařený čaj. 1) Příroda je stejně krásná...a to je tak vše, co nezklame. 2) Kouzlo je pryč, rozmělněno v neustálém opakování: zase zlotřilí bandité usilují o zlato, zatímco potrhlý anglický lord projíždí krajinou. Hudba, scénář, režie - nic není, co bývalo. Z pochopitelných důvodů ani ten český dabing. ()

italka63

Nejlepší jsou banditi, Rik Bataglia a jeho hlášky, to je nezapomenutelné, jezdci padali z opravdových koní, Vinnetou a Olda jsou stále přáteli a krásná Karin Dor s hlubokýma očima, to vše je nostalgie našeho dětství. ()

Colonist

Sice původní režisér, ale jinak slabý a nudný díl. Poklad a trilogie Vinnetou se sakra povedly, ale u ostatních dílů si říkám, že museli tvůrci nějak zdegenerovat a touha po penězích byla příliš velká. Tenhle díl má sice několik kladů, což jsou Vinnetou, Old Shatterhand, několik opravdu dobrých scén a samozřejmě okolní krajina, ale rovněž má i mnoho záporů - začátek se děsně vleče (Vinnetoua vidíme v titulkách jet na koni, a pak se s ním konečně setkáváme až po nudné půlhodině, kdy je na scéně konečně déle, než pár vteřin a konečně mluví), zápletka tu už byla mnohokrát a lépe, a hlavně český dabing, ke kterému už toho bylo napsáno dosti. K Vinnetouovkám prostě patří ten starý druh dabingu, díly které ho nemají, tak to prostě už není ono. A hlavně se u tohoto filmu dokolečka střídá 5 nemastných dabérů. Oceňuji, že se rozhodli dát Old Shatterhandovi hlas starého Ráže, který se ale vzhledem ke svému věku k této postavě vůbec nehodil. Znělo to, jako když se Old Shatterhand za chvíli mrtvý skácí k zemi. Ale nic ve zlém, oceňuji, že mu zachovali dvorního dabéra. ()