Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti

• Západní Německo Winnetou und Shatterhand im Tal der Toten (více)
TV spot

Nebojácný náčelník musí zabránit, aby do rukou banditů padl dopis, jenž obsahuje cestu k ukrytému zlatu... Vinnetou se pokouší pomoci svému příteli majorovi Kingsleymu, ale nedokáže již odvrátit jeho smrt. Kingsley ještě stačil před bandity ukrýt vůz naložený armádním zlatem a odeslat dopis naznačující jeho polohu své dceři Mabel. Ta se s pomocí Old Shatterhanda vydává očistit otcovo jméno, neboť zvěst o jeho skonu se nedostala na velitelství, kde naopak předpokládají, že major se zlatem zběhl. V patách se jim vydávají bandité, kteří mají majora na svědomí a brousí si zuby na kýžené zlato... Chronologicky naprosto poslední film z klasické řady mayovek vznikal již poté, co producent Horst Wendlandt, jenž celou sérii započal a je podepsán pod většinou snímků zasazených na Divoký západ, ohlásil konec série filmů s Vinnetouem. Situace využil konkurenční producent Artur Brauner ze společnosti CCC-Film a coby samozvaný spasitel vinnetouovek se rozhodl znovu shromáždit hlavní hvězdy s cílem navázat na dávno minulý úspěch. Vedle Pierra Brice a Lexe Barkera se tak před kameru vrátili také Karin Dorová, Ralf Wolter, Eddi Arent i Rik Battaglia. Na režisérskou stoličku byl znovu povolán Harald Reinl, režisér čtyř nejslavnějších titulů série. Brauner původně zvažoval možnost točit film v koprodukci s Rumunskem, ale nakonec zůstal věrný Jugoslávii a využil řadu ikonických lokací přítomných již v předchozích filmech. Po dokončení prací v Jugoslávii dokonce zafinancoval krátké natáčení v USA, kde Harald Reinl za užití dublérů pořídil několik záběrů v Grand Canyonu. Paradoxně tak je Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti jedinou z klasických mayovek, která obsahuje scény americké krajiny. Nicméně ani to nepomohlo obnovit zašlou slávu, a snímek tak zůstal posledním titulem série. (Česká televize)

Diamant

Piaty a posledný film režiséra Haralda Reinla s Winnetuom a Old Shatterhandom. Práve on režíroval najznámejšiu štvoricu "Mayoviek": Poklad na Striebornom jazere a Winnetou I, II, III. Film - Winnetou a Old Shatterhand v Údolí smrti - si zachoval vysokú umeleckú, aj morálnu úroveň svojich "predchodcov". ()

lekr

Nudné a zbytečně brutální....jedna z nejhorších filmových Mayovek hned po Poslední výstřelu.... ()

kaposlav

Buď nebol Karl May úpne pri zmysloch keď toto písal, alebo účastníci tohoto filmu posrali toho omnoho viac ako je prijateľne. Slabý herecky výkon strieda neprirodzené počínanie, nelogickosť a miestami mi to prišlo ako keby úlohov hercov bolo chovať sa ako slabomyselní dementi. Z Vinnetoua a Old Shatterhanda spravili superhrdinov čo sa môžu radiť po bok supermana, spidermana, terminatora a podobne. Indijáni alias kamikadze behali do striel ako keby vypili omnoho viac ohnivej vody ako je zdravé. Z úcty a obdivu k prvým dielom (Poklad na striebornom jazere, Vinnetou I,II,III a Old Shatterhand) dám aspoň 3*, ale musím konštatovať, že tieto komerčne vynútené časti kazia celkový dojem. ()

rakovnik

Zakončení pro mě kultovní série je z dnešního pohledu dost slabé. Samozřejmě, v klukovských letech jsem viděl film jinak, ale s poslední scénou jsem si uvědomil, že klukovský věk se již nevrátí. Během léta 2015 jsem zhlédl téměř všechny filmy s Old Shatterhanden a Vinnetouem a tento mi připadal jako směs všech předchozích - některé scény mi byly povědomé, jako bych je už někdy viděl :-) Jinak ta samá klišé, zvraty, padouchové a hrdinové. Tvůrci se pokusili už i o triky - ty s včelami jsou dnes úsměvné, pyrotechnické naopak pěkné a povedené. Samozřejmě mě potěšila přítomnost všech postav "party" dobrodruhů, občasná nadsázka a stále stejně dobrá hudba. Poslední věta filmu a poslední záběr napravili alespoň trochu jinak nemastný neslaný dojem. ()

Vyhy

Standardně bych dal hvězdy tři, ale jelikož to je poslední film, kde se tato legendární dvojice objevila (k tomu všemu ještě se vrátili Sam a Lord Castlepool), dávám z nostalgie hvězdu navíc. Jasně, už to není ono jako původní trilogie s Pokladem na jezeře, ale pořád to umí vykouzlit tu atmosféru a dokážete tomu hodně odpustit. ()

tomtomtoma

U převážné většiny filmů dle Karla Maye mě ovane nostalgický dech dětství a kouzlo romantického dobrodružství v očích a srdci bezstarostného kluka. A s hodnocením jsem smířlivější. Dokonce i ty kusy, u kterých se mnozí rozčilují, že se Maye nedrží a dráždí diváky i svým pojetím a stylem, shledávám o poznání příjemnější. Toto je pro mě příklad, že existovala možnost, že tento druh zábavy vyčichne. Působí už dosti vyčpělejším dojmem. Mnozí hlavní hrdinové jednají jako smyslů zbavení jedinci bez špetky logického rozumného uvažování v jakékoli situaci. Hadi jsou zřejmě geneticky vypěstovanou směsicí mutantů škrtičů a těch, co své oběti uštknou. A i hlavní padouch je jen troska svých vlastních zářivějších rolí dřívějška. Jako by se z charismatického a důstojného zloducha stal zarostlý bezdomovec, který se před vlakovým nádražím s poloprázdnou lahví laciného vína v ruce vrhá na kolemjdoucí, a nevybíravým způsobem se dožaduje příspěvku na další lahev. Dvojice hrdinů a pokrevních bratří v posledním společném kuse: Vinnetou (Pierre Brice s hlasem Thomase Eckelmanna) s až nadpozemskými dovednostmi a jeho věrný druh Old Shatterhand (Lex Barker s hlasem Gerta Günthera Hoffmanna). Z dalších rolí: častokrát doběhnutý zkušený zálesák Sam Hawkens (Ralf Wolter), naivní botanický amatér Lord Castlepool (Eddi Arent), naivně svědomitá a okouzlující Mabel Kingsley (půvabná Karin Dor), vyčpělý a chamtivý desperát Murdock (Rik Battaglia s hlasem Rolfa Schulta), přestárlý mladík s romantickou představou hrdinství a vojenský kapitán Cummings (Clarke Reynolds s hlasem Clause Jurichse), úplatný vojenský žalobce Cranfield (Branko Špoljar s hlasem Gerda Martienzena), prostoduchý náčelník indiánského kmene Siouxů Rudý buvol (Voyo Goric s hlasem Klause Sonnenscheina), či dobrácký náčelník Osagů Bílé pero (Sime Jagarinac s hlasem Joachima Pukaße). Pro někoho to stále může působit jako příjemná zábava a rozhodně není všechno špatné. Dobro zase vítězí nad zlem a chamtivostí. A opět nádherné scenérie: vodopády řeky Krky, opětovně údolí řeky Zrmanji a národní park Paklenica a jako bonus reálné záběry ze skutečného Grand Canyonu. Ale je dobře, že se dále již nepokračovalo. ()

Cheeter

Podle mě jedna z lepších mayovek, když vezmu celkové zpracování. Zde je vidět, že film nemusí být tak dlouhý, aby by dobrý. Akorát mě zaráží ta celková recyklace herců v těchto filmech, to nešlo vymyslet tak, aby tam bylo více různých herců? ()

Fallen_One

Pravdou je, že ve Vinnetouovkách často hrají stejní herci jiné role - například farmář Bauman (ne přímo tady myslím) nebo indiánka Karin Dor taky už hrála jinde a jindy. Ale neva... jediné co tu va, je tak trochu kostrbatý scénář a triky. Ale dá se. Prostě průměr, možná lehce lehoulince pod. ()

zette

V detstvi jsem byl velkym fanouskem Vinnetoua a na nejznamejsi ctyri filmy jsem chodil do ostravske Elektry, snad dvakrat rocne. Udoli smrti jsem ale nikdy nevidel a zustava to pro me trochu zahadou, jak se tak mohlo stat, i kdyz moznou odpoved jsem mohl najit v ostatnich komentarich, kde zminuji dabing, ktery datuji az k roku 1993. Nemyslim si, ze by tento film byl nejak dramaticky horsi nez jeho predchudci. Logiky sice ne vzdy dilo uplne pobralo, vse vsak kompenzuje vybornou zabavou, dobrodruzstvim, krasnou jugoslavskou prirodou a hudbou. Celkovy dojem kazi nacelnik Siouxu, fakt debil. Ostre pesti Old Shatterhanda jsou ale super i po letech:-). ()

mortak

Takový digest situací z knih Karla Maye. Jde se rychle z dobrodružství do dobrodružství, naštěstí tu není moc čas na lásku, všichni dostanou pár minut na tu svoji postavu, jen Karin Dor snímá manžel režisér až fetišisticky ze všech stran. A na konci to hezky bouchá. ()

vesper001

Na film, kde Lexe Barkera dabuje ochraptělý Vladimír Ráž, jsem schopná se s uspokojením dívat jen s laryngitidou, což se mi nedávno poštěstilo. Tak tedy: bez hadů i včel bych se obešla, jinak je ale Údolí smrti myslím důstojnou tečkou za Vinnetouovskou sérií. V obsazení nechybí hlavní pilíře filmových mayovek (Barker, Brice versus Battaglia), zlo (vražda, násilí, hamižnost a hanobení hrobů) je po zásluze potrestáno (kvalitní prací pyrotechniků) a příroda je stále stejně nádherná (Krka, Paklenica a Zrmanja forever!). Objektivně to vidím na čisté 3*, ale z nostalgie a také proto, že je to naposledy, dávám i čtvrtou. ()

Radiq

Už mě unavuje, že se scény s řekou dycky točí na jedněch a těch samejch místech (i když je tam fakt krásně). Neni to vubec špatná vinnetouovka, vyrovná se to legendární čtveřici Poklad + 3x Vinnetou. Ale často tomu něco chybí nebo tam něco přebývá. Třeba boj Vinnetoua s indiánem u kůlu je uplně stejnej, jak Old Shatterhandův v některym jednom z předchozích filmů. Sam Hawkens tam zas blbne s tlustou indiánkou atd. Ale jinak je dobry, že tam Sam vubec je, jestli se nemylim, hihihi. Botanik, kterej hrál už dřív všechny možny vědce, tady opět odlehčuje atmosféru. Celkově to je průměr. ()

WinnJets

Stejně jako u Apanači naprosto katastrofální dabing a rovněž i zde dělají z banditů neskutečné pitomce, což samozřejmě ještě více ubírá na věrohodnosti. ()

Skuby47

Když mě naštve současná realita, sáhnu po mayovce, která mne alespoň na chvíli přenese do světa iluzí, kde vždy vítězí spravedlnost. Tento dobrodružný snímek, který uzavírá celou sérii indiánek znovu režíroval Harald Reinl. Možná, že příběh není tak překvapivý, jako byly jeho první filmy, možná už byly nápady vyčerpány, ale i tak je pro mne toto nostalgické rozloučení s legendárními hrdiny Divokého západu dojemně působivé. Skvostné přírodní scenérie a krásná hudba nás odškodňují za některé nedokonalosti a nedostatky - hlavně dabingové, za které ovšem tvůrci nemůžou. Tak šťastnou cestu a zase někdy nashledanou! ()

Mirokukii

Výborné zakončení (né z hlediska obsahu, nýbrž poslední natočený film) velké, filmové, romanticko dobrodružné série z divokého západu. Harald Reinl zvládl stvořit ty-velmi kvalitní a se svým posledním filmem z tohoto prostředí se vrací k osvědčené formě prvního úspěchu. Cestě za zlatem skrze indiánská loviště, na které vypomáhají Old Shatterhand a Vinnetou. Vykonající zároveň spravedlnost na zlých banditech, tolik toužících po zlatu. Opět krásné scenérie, okořeněné americkým Grand kaňonem. Známé tváře v podobných rolích. Krásná hudba, avšak bez známého motivu. ()