Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti

• Západní Německo Winnetou und Shatterhand im Tal der Toten (více)
TV spot

Nebojácný náčelník musí zabránit, aby do rukou banditů padl dopis, jenž obsahuje cestu k ukrytému zlatu... Vinnetou se pokouší pomoci svému příteli majorovi Kingsleymu, ale nedokáže již odvrátit jeho smrt. Kingsley ještě stačil před bandity ukrýt vůz naložený armádním zlatem a odeslat dopis naznačující jeho polohu své dceři Mabel. Ta se s pomocí Old Shatterhanda vydává očistit otcovo jméno, neboť zvěst o jeho skonu se nedostala na velitelství, kde naopak předpokládají, že major se zlatem zběhl. V patách se jim vydávají bandité, kteří mají majora na svědomí a brousí si zuby na kýžené zlato... Chronologicky naprosto poslední film z klasické řady mayovek vznikal již poté, co producent Horst Wendlandt, jenž celou sérii započal a je podepsán pod většinou snímků zasazených na Divoký západ, ohlásil konec série filmů s Vinnetouem. Situace využil konkurenční producent Artur Brauner ze společnosti CCC-Film a coby samozvaný spasitel vinnetouovek se rozhodl znovu shromáždit hlavní hvězdy s cílem navázat na dávno minulý úspěch. Vedle Pierra Brice a Lexe Barkera se tak před kameru vrátili také Karin Dorová, Ralf Wolter, Eddi Arent i Rik Battaglia. Na režisérskou stoličku byl znovu povolán Harald Reinl, režisér čtyř nejslavnějších titulů série. Brauner původně zvažoval možnost točit film v koprodukci s Rumunskem, ale nakonec zůstal věrný Jugoslávii a využil řadu ikonických lokací přítomných již v předchozích filmech. Po dokončení prací v Jugoslávii dokonce zafinancoval krátké natáčení v USA, kde Harald Reinl za užití dublérů pořídil několik záběrů v Grand Canyonu. Paradoxně tak je Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti jedinou z klasických mayovek, která obsahuje scény americké krajiny. Nicméně ani to nepomohlo obnovit zašlou slávu, a snímek tak zůstal posledním titulem série. (Česká televize)

waska

Je to lepší než Apanači, ale na "Velkou čtyřku" to přece jen nemá. Ale příběh i děj se mi líbil a je to přece mayovka! ()

bull!nka

Napínavé, romantické, ale už ne překvapivé...a pro kleopatru - Karin Dor je manželkou režiséra Haralda Reinla, tak proto tak časté obsazování, ale do těch rolí typově sedí, takže to nevadí... ()

Zevon

Jeden ze slabších dílů, tzv. vodovývarů. Naštěstí to zachraňuje oblíbený Vinčus s Lexíkem, kteří se přehrávají, aby z námětu vydolovali alespoň trochu moudra a smyslnosti. Pokladu na stříbrném jezeře apod. se to opravdu rovnat nedá. ()

Mik_e

Po řadě méně povedených mayovek přišla tahle poslední, a považuju ji za důstojné zakončení série. K režii se vrátil ten nejpovolanější, který Vinnetoua oživil, aby se s ním i rozloučil. Filmu rozhodně nechybí napětí, naopak. Jako dobrodružný film funguje možná nejlépe ze všech dílů a scénář je celkem barvitý. Co možná bylo přeci jen moc byla ta na Vinnetoua neobvyklá drsnost některých scén, postavy jako lord Castlepool jsou už jen opravdu do počtu a největší neduh filmu pak je dabing. Přeci jen, třicet let nebo kolik je dlouhá doba, takže postavy už nezní tak jako v klasických dílech. Za to ale ten film jenom těžko může, takže ve finále slabší 4* a čest panu Reinlovi. ()

Acrobat

O poznanie lepšie priživovanie. Bičovania dostatok, indiánov "jakbysmet". Vzbudzovanie nenávisti u náčelníka voči OS je jedinečné, ale hady, ktoré symbolizujú názov filmu sú detskou zbierkou nápadov. Celkovo však ide šmrnc, ale stále platí, že najlepších záporákov mal W a Strieborné jazero. (videné 05.08.2015, ČT1) ()

Psycho.R

Poslednímu dílu chyběl nádech dobrodružna, lepší scénář, možná proto nevznikla další plánovaná pokračování. Ale i tak nedokážu dát méně, než 3*. ()

rublik05

Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti je posledním filmem ze série čítající něco málo přes deset filmů, natočených během ani ne deseti let. Opět se zde potkávají staří známí herci, většina však v jiných rolích, nic to však nemění na tom, že taková Karin Dor či Rik Battaglia mají stále charisma na rozdávání. Příběh je takový klasičtější, nechybí mu tempo, krásná hudba ani příjemná atmosféra, kterou utváří nádherná příroda, která je tentokrát využita na maximum, panoramatické záběry jsou přímo úchvatné. Snímek pochopitelně má své chyby. Sází na osvědčené postupy, nepřichází s ničím novým, neustálá recyklace stejných herců taktéž asi není úplně ideální. Já jsem však rád, že po všech těch ne moc povedených dílech se konečně povedlo natočit příjemnou a v rámci možností smysluplnou podívanou, rád jsem také viděl starou partu zase pohromadě. Harald Reinl krásně a především důstojně zakončil jednu etapu série s náčelníkem Apačů a jeho bílým bratrem. Patří mu za to velký dík. 7/10. ()

PaRi

Ten příšerný dabing se starými hlasy dvou hlavních hrdinů jsem prostě neustál. Chápu, že bylo snahou udržet tradici, ale návrat v čase prostě zatím nelze realizovat. Možná by se tento handicap oslabil, pokud by byla zvládnutá režie dabingu, ale ta byla naprosto příšerná, nemluvě o celkovém mixu zvuku. Fuj! Co se úrovni vlastního filmu týká, tak je vidět, že už to nějak nefungovalo a že bylo na čase vše ukončit. ()

Tiiso

Příběh který už jen těžko navazuje co se týče do kvality na své úspěšnější předchůdce. Exteriéry a hudba dále zůstává na úrovni, ale z dějovou linkou to není tak slavné. Dialogy pokulhávají a celkové pojetí příběhu se jeví po letech již poněkud naivně. ()

donkocicak

Po trilogii Vinnetou a Pokladu na stříbrném jezeře je Údolí smrti patrně nejlepší zfilmovaná mayovka s překrásnou hudbou. Uznávám, že v několika scénách se mi vybavil děj Pokladu na stříbrném jezeře (souboj s indiánským náčelníkem nebo plavba na kánoi). Co je do očí bijíci, je odfláknutý český dabing. ()

kyLuke

Poslední výstřel byl poslední pořádná mayovka,tento film však filmům po posledním výstřelu vládne.Má to dobrý děj a i když občas kopíruje předešlé díly,tak se jedná o povedenou Indíánku. ()

Rattlehead

"Ještě to bolí?" - "Jenom když se směju." - "Tak se jednoduše nesmějte." - "No, když se tak na vás podívám... hihihi... aúú." Důstojné završení celé dlouhé série, stará parta opět pohromadě - Reinl, Böttcher, Barker, Brice, Arent (tentokrát nechytá motýly, ale hledá vzácné květiny), krásná Dorová, Wolter... Scény jako ta komická se včelami, či ta lehce strašidelná s hady (opravdu se jich bojím), nebo finále s výbuchy jako z Kobry 11... jsem spokojený. Trvalo mi to rovných dvacet dní, než jsem zkouknul všech jedenáct dílů, kde Vinetúa hraje Pierre Brice. Většinu z nich jsem přitom viděl vůbec poprvé. ()

xxlch

Mylně jsem se domnívala, že jakýkoliv Vinnetou u mně nikdy nemůže dostat malé hodnocení.Ó jak jsem se mýlila.Jsou ještě horší než tento film!!!Pierre Luise deBrice mi to promine,jeho vinou to není. ()

Bigfuckman

Tento díl byl o dost slabší jak po stránce dějové, akční i panoramatické. Proč jen pořád obsazovali ty samé herce do jiných rolí?! ()

Zadri

V tomhle filmu nic nefunguje. Hudba filmu vůbec nesedí k ději odehrávajícímu se na obrazovce, naivita Mayovek je ještě větší než obvykle, podivný střih a kamera, směšné akční scény, recyklace herců a hloupý konec. Zatím nejhorší mayovka, co jsem viděl, ale na Míšenku Apanači se zatím chystám. ()

eFOXsize

Ačkoliv "starý dobrý" Reinlovo zpracování, L. Barker a stále roztomilý R.Wolter... přesto z toho mám smíšené pocity. Trochu už mě tu omrzel Rik Battaglia jako hlavní záporák. I Karin Dor. A vlastně vůbec, z několika scén jsem měla pocit vynucenosti. Čemu se divit, nepříliš velký vývoj stále stených postav herce snad ani nebaví. Rutina možná. Na druhou stranu, po těch paskvilech napravení chuti. 3* budou dostačující. ()