Re-Animator

• slovenský

Re-Animátor

Komedie / Horor / Sci-Fi

USA, 1985, 86 min (SE: 105 min)

Odporný a trápny, po všetkých stránkach druhoradý, ale právom klasický horor Re-Animator je adaptáciou nenápadného príbehu Howarda P. Lovecrafta. Nezávislý snímok inicioval stále narastajúci rad lacných adaptácií Lovecraftových predlôh a bol nasadený, za mohutnej reklamnej podpory, v multiplexoch, ako aj do posledných „bečkových“ kín. Absurdný „krvavý“ humor s teatrálnym nábojom sa bohužiaľ s mainstreamovým publikom míňal a záujem o Gordonov film čoskoro opadol. Od polovice 80. rokov sa stával videoprehrávač štandardným vybavením domácností i ubytovní a videopožičovne rástli ako huby po daždi. Vďaka nim získalo slávu množstvo nízkorozpočtových filmov, ktoré by sotva vznikli, pokiaľ by ich osud závisel len na premietanie v klasickom biografe. Gordonov film našiel svojich divákov vo veľkej generácii hľadačov kuriozít a bizarností, ktorí ho vyťahovali zo zapadlých regálov videopožičovní a šírili jeho chýr ďalej. Vďaka tomu vzniklo niekoľko pokračovaní určených priamo pre video/DVD (Bride of Re-Animator, 1990; Beyond Re-Animator, 2003). Stuart Gordon (1974) patril k zakladateľom chicagskej divadelnej skupiny Organic Theater; jeho koketovanie s filmom bolo a je veľmi nevyrovnané a Re-Animator zostáva jeho doposiaľ najlepším výkonom. Snímok je škvárom, ktorý mieša divokú tvorcovu energiu s kvantom dobrých vtipov a nemenej vydarenou hudbou, inšpirovanou Herrmanovým výkonom v Hitchcockovom Psychu. Re-Animator o dva roky predstihol kultovný Raimiho snímok The Evil Dead II (1978) a definoval nový štandard hororovej satiry, ktorá vyvádza divákov z konceptu. 80%(19.2.2010)

Túto hororovú komédiu som prvýkrát videl už v mladom veku na VHS, ale vtedy som ešte nemal dostatočne vycibrený vkus na to, aby som si dokázal naplno užiť brutálnu zábavu v podaní dvojice Stuart Gordon - Brian Yuzna :), takže som si dal po dlhšom čase repete a nebol som určite sklamaný. Re-Animator patrí medzi vlajkové lode béčkovej hororovej zábavy, dvojica Gordon - Yuzna to v tomto smere vždy vedela.(27.5.2010)

Majstrštyk S.Gordona. Sice mám raději jeho o rok mladší Ze záhrobí, ale Re-Animátor je prostě neodolatelný. Lovecraft patří mezi mé oblíbence, filmování jeho povídek se však málokdy vydaří. Zde dojde nejen na pořádné maso, v určitých momentech se dokonce s chutí zasmějete. Krvavé orgie v márnici nemají chybu a útočící a škrtící střeva jistě mnohým připomenou pozdější Jacksonovu zombiárnu Braindead. Erotické hrátky s useknutou hlavou jsou už jen pověstnou třešinkou...(30.4.2011)

• Padme_Anakin

Trabl, opravdový trabl. V tomto případě jsem se nesešla s... a seznam by byl dlouhý... Tedy v první řadě s tvůrci, neb takovéhle ztvárnění mi nepřipadalo vtipné a zábavné, spíš jen brutální a odporné, dále s herci, šíleného vědce si nepředstavuji jako obrýleného klouzka s učesanou pěšinkou, příběhem, ten nekulhal, ten měl obě nohy zlomené a v neposlední řadě ani s hudbou... Ta jedna hvězda je z milosti, v podstatě za to, že mi neslezly vlasy. P.S. Zkusím si odchytit sousedovic kočku. Challenge Tour Horror, 2016. (5.2.2016)

Ááááj fíííl bédrrrrrrr....! alebo cítim sa omnoho lepšie. Ak sa totiž v záplave hororového braku, čo sa často sa tvári vznešene, či už Áčkovou produkciou a/alebo rozpočtom alebo účasťou známeho herca, objaví perla, je to dôvod na radosť. Nuž a radosť nepochybne k zlepšeniu nálady prispieva. Je vidieť, že Stuart Gordon sa pohyboval v divadelnom prostredí ovplyvneného radikálnymi prístupmi hipíckej a posthipíckej éry. Bez potreby explicitného vyjadrenia názoru na spoločnosť je v tomto filme prirodzene obsiahnutý. Práve na základe druhu humoru, ktorý je jednoducho skvelý. Moja krvná skupina. čo dodať. Kdeže béčko. Toto je A. A Ako sa patrí!(24.1.2016)

• - Pôvodne chcel režisér Stuart Gordon natočiť film vo formáte 16 mm a navyše ako čiernobiely. (beso74)

• - Ve scéně, kdy se Cain (Bruce Abbott) a Meg (Barbara Crampton) vloupají do kanceláře Dr. Hilla (David Gale), rozbijí výplň dveří. Poté se však Dr. Hill (David Gale) a jeho hlava vrací do kanceláře a výplň dveří je neporušená. (AmonK)

• - Film je volně inspirován příběhem HP Lovecrafta "Herbert West - Re-Animator". (Chatterer)