Příliš vzdálený most

• Česko Vzdálený most (více)
USA / Velká Británie, 1977, 175 min (Alternativní 169 min)

Předloha:

Cornelius Ryan (kniha)

Scénář:

William Goldman

Hudba:

John Addison

Dirk Bogarde, James Caan, Michael Caine, Sean Connery, Edward Fox, Elliott Gould, Gene Hackman, Anthony Hopkins, Hardy Krüger, Laurence Olivier, Ryan O'Neal (více)

Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operace Market Garden. Ještě na počátku roku 1944 nacisté pevně ovládali celou západní Evropu a konec války se zdál být v nedohlednu. Den D všechno změnil. 6. června 1944 se západní spojenci pod velením generála Eisenhowera vylodili na pobřeží v severní Francii. V srpnu byla osvobozena Paříž. Němci ustupovali na všech frontách. Ale s úspěchy přišly i problémy. Zásoby se vozily ze 400 kilometrů vzdálené Normandie a bylo jich kriticky málo. Postup spojenců se téměř zastavil. V září 1944 vypracoval maršál Montgomery nový efektní plán, nazvaný Market Garden (Tržiště). Nenadálé obsazení holandských mostů – přístupových cest do Německa – britskými a americkými výsadky, podporovanými rychlým přesunem pozemních vojsk, mělo vést k rozhodujícímu průlomu a ukončení bojů ještě před Vánoci. Celou akci však komplikuje složitý terén v místě seskoků a nečekaně tuhý odpor německých jednotek. Celková situace se pro spojence nevyvíjí dobře... Britský režisér Richard Attenborough pojal svou dramatickou rekonstrukci operace Market Garden jako velkolepou válečnou fresku s ohromujícím množstvím komparsistů, vojenské techniky a hereckých hvězd, z nichž každá dostala vlastní dramatickou epizodu. Snímek Příliš vzdálený most tak tvoří jakýsi pandán k americkému oscarovému filmu Nejdelší den (1962), který v podobně velkolepém stylu zobrazil spojeneckou invazi v Normandii. Oba snímky spojuje i autor literární předlohy Cornelius Ryan. (Česká televize)

radimhasalik

Hodně dobře zpracovaný námět. Sice jsem měl potíže se v tolika postavách vyznat, ale to nebylo podstatné. Děj byl svižný, vyvážený a snímek velmi dobře přiblížil tehdejší strasti běžných vojáků i jejich vedení. ()

PORTER44

Výborná stará válečná klasika se skvělým hereckým obsazením.Obsadit mosty za druhé světové války bylo jeden z nejvýznamějších úkolů všech stran.Líbyli se mi válečné scény jak akcí tak že nevítězily jenom Američané ale i Němci nebylo to rize podívaná po Americku,scéna vzletu letadel a pak výsadek parašutistů byla skvělá. ()

Scott67

Čtyři hvězdy za výpravu, zpracování a koneckonců i obsazení. I když, jak jest již zmíněno, celkem zbytečné. Když si tam ať už J.Caan, či Redford hodí pětiminutový štěk a pak zmizí, pak tam jako divák čekám nějaké jejich vyvrcholení a ono nepřichází. Možná proto, že celá tahle operace postrádala vyvrcholení. Myslím, že největší úspěch spojeneckých vojsk tkví v tom, že se stihla zapojit do války dřív, než byli Rusové v Berlíně. A bylo velmi naivní od spojenců, domnívat se, že zrovna oni jsou ti vyvolení, kteří touto operací zkrátí válku a hoši budou do vánoc doma. Takže ta beznaděj na konci byla asi režijní záměr. ()

Beliel

Perfektně zpracovaná operace Market Garden, čili výsadek spojenců v Holandsku. Na jedné straně sláva a jásot vítajících Holanďanů, kteří po letech nacistické okupace vítají spojence a na straně druhé tuze bojující předsunutá americká jednotka o most bez jakékoliv podpory, která je daleko za nimi a nemá šanci se k nim dostat. Skvěle herecky obsazené, skvěle od všech zahrané. Bojové scény na dostačující úrovní a dialogy, které nám dávají pochopit, že válka je hlavně o strategii a že se dělá od stolu, nikoliv z přední linie, viz. seskok polských parašutistů či špatná rozhodnutí německých generálů. V tomto filmu si vše sedlo jako prdel na hrnec. Uniformy, válečná technika a herecké výkony. Tímto filmem se člověku dostane do povědomí jedna veliká spojenecká akce za druhé světové války. Za sebe dávám 90%. ()

eva1984

Velkofilm plný hvězd,který z nich ale vůbec nedokáže těžit.Tak nějak tam nemají co hrát,žádné propracované charaktery postav,prostě tam jsou..Je tam plno bojových scén,výsadky ,tanky,výbuchy,ale je to neuspořádané,nesmyslně se skáče z místa na místo,takže chvílemi nevíte kde jste.Upřímně mě to neskutečně nudilo a je to škoda mohl to být výborný film.Přijde mi, že tady rozhodně platí to, že ,,někdy míň znamená víc.¨ ()

mcac88

No co k tomu říci. Ultra dlouhý válečný film s hvězdným obsazením. Žádné CGI prostě stará klasika. Jen mi přijde, že to tam všichni berou nějak s humorem a nikdo se netváří vyděšeně. Přitom účastníci přebrodění řeky Waal u Nijmegenu či obrany Arnhemu popisují jako jeden z nejhorších zážitků celé války. Ale na svou dobu samozřejmě dobrý válečný film s ještě skutečnými letadly a tanky ne jako dnes kdy je všechno jen CGI ()

andy60

Velkofilm, na kterém se evidentně nešetřilo. Spousta známých jmen, neskutečně mnoho komparzistů a vojenské techniky, výbuchy, bitvy nasnímané z mnoha úhlů..., to všechno je fajn, jenže já jsem to prostě nedokoukal, těsně před koncem mně spadla víčka, takže jsem se nedozvěděl, jak to vlastně s tím mostem dopadlo. Není problém si ten konec pustit znova, ale i tak - 3 hodiny je prostě moc. Proto doporučuji zhlédnout nadvakrát. ()

andydufrsn

Skvělý film na trochu netradiční téma – ve většině případů se filmaři pustí do oslavy povedených a úspěšných akcí což se tady nekonalo. Kvalitou zpracování odpovídá film době, ve Které vznikl, což neznamená, že je po vizuální stránce špatný, naopak! Množství hvězd filmem proudící je neuvěřitelné! ()

Vestor

I přes své stáří je to stále impozantní válečný film a to dokonce i po stránce trikové. Tvůrci museli použít obrovský komparz a tucty kusů skutečné válečné techniky. Market Garden byla přehnaně ambiciózně naplánovaná operace, které se navíc od začátku sypal písek do motoru, ovšem kdyby vyšla, mohlo to zkrátit válku o měsíce. Ve filmu doslova cítíte zoufalství vojáků, který byli shozeni do vosího hnízda, ale snaží se s tím nezvratným osudem nějak se ctí poprat. ()

Tonula

PŘÍLIŠ VZDÁLENÝ MOST je výpravný válečný velkofilm s velkým množstvím davových scén. Přes velké nasazení skvělých herců je zbytečně dlouhý a myslím, že režisér mohl diváka trošku pošetřit od mnoha krvavých událostí. Navzdory času a úsilí filmařů si myslím, že skutečnost byla ještě mnohem syrovější, protože Spojenci zbytečně poslali do nepřipravené válečné operace desetiticíce mužů, kteří z velké části padli nebo byli těžce zraněni. Po této stránce je film vyjímečný, protože o nezdařených bitvách se mnoho filmů netočí. Z jednotlivců mne nejvíce zaujaly hvězdy Sean Connery, Anthony Hopkins a Robert Redford. Méně však někdy znamená více a tak si myslím, že hodnocení 80% je maximem možného. ()

cyglos

Není mnoho filmů u kterých je adekvátní komentář : "Bude nejlepší, pokud se na to podíváš sám." Komentáře o malém prostoru pro mnoho filmových hvězd příliš neberu, protože to zavání sledováním filmů s jedním, hlavním hrdinou. A právě o tom hodnocený film v žádném případě není. Dostat do filmu, o takové operaci, události všech hlavních jednotek tak, aby to nebylo pouze o dobývání třech mostů, považuji za hurónsky úkol. Pět je na místě. ()

Globus_Jirka

Velkolepý film, zobrazující jednu na rychlo náplánovanou operaci, která svojí naivitou a skoro se dá říct diletanstkým přístupem, byla odsouzena k neůspěchu už od první myšlenky. Film nabitý hvězdami, velkolepou akcí a mostrozností scén. Výsadek několika tisíc spojeneckých paragánů, je doslova fascninující. Dle mého názoru jedna z filmových klasik, kterou prostě musíte vidět. ()

OtokPag

Luxusní válečný film o britských lajdáckých lampasácích a hrdinných britských, amerických a polských výsadkářích. ()

pistabaci

Mladý Hammond ešte nemal financie na klonovanie dinosaurov, tak sa rozhodol natočiť tento film. A rozhodne sa to podarilo. Film má dobrú akciu, slušné postavy a dáva dosť priestoru aj nemeckej strane a neukazuje ich v úplne démonickom svetle (akože nájdu sa tú aj hajzli ale nie každý vojak je automaticky sviňa) Akurát je to skôr dráma než akčný vojnový film ale rozhodne to má grády a ten záver kde zadrbe, že operácia bola z 80 % úspech, ehm to ma skoro šlehlo. ()

Zaks

Film chcel toho ukázať strašne veľa a tak sme sledovali neustále skákanie z jedného miesta bojov na druhé, až som postupne strácal prehľad, že o ktorý most sa to vlastne zápasí. Plejáda hereckých osobností sa snažila, každý tak nejako sám za seba, spolu im to moc neladilo. Celková roztrieštenosť deja silne zráža výsledný dojem. Sklamala aj použitá vojenská technika, v jednej scéne bolo dokonca vidno spojenecký tank pohybujúci sa na nejakom náhradnom kolesovom podvozku. Rovnako ako sa nevydarila operácia Market Graden, skončil aj tento film. ()

Hidoshito

Spektakulární film!!! Viděl jsem hodně válečných filmů, ale k tomuhle se přiblížila sotva hrstka. Nebýt tolika slavných herců, tak má člověk pocit, že sleduje barevný "přímý přenos" z 2. světové války. Vůbec si nedokážu představit, kolik to muselo stát peněz (o hodinách práce ani nemluvě). Neskutečný masakr v tom nejlepším smyslu slova! ()

sniper97

Filmařina je to kvalitní, ale je to sestříhaný, jak kdyby spěchal střihač na pívo do knajpy. Obecně moc nemusím tyto filmy, kde je spousta postav a vlastně žádná hlavní. ()

Petbrab

Vynikající válečný film o posledním velkém vítězství Němců na západní frontě ale podané ze strany spojenců. Hvězdu ubírám, že byl příliš popsán pouze ze spojenecké strany, jako by Němci v této operaci vyhráli jen dílem náhody. ()

paralen500

Brig. Gen. Gavin: Máte tu pontonovou sračičku? Lt. Col. J.O.E. Vandeleur: Když mluvíte o 'pontonové sračičce' tak máte zřejmě na mysli velkolepý a přesně zhotovený britský most, který je chlobou civilizovaného světa? ()

Zemřel herec Ryan O'Neal

Zemřel herec Ryan O'Neal