Příliš vzdálený most

• Česko Vzdálený most (více)
Trailer 2
Drama / Historický / Válečný
USA / Velká Británie, 1977, 175 min

Předloha:

Cornelius Ryan (kniha)

William Goldman

John Addison

Dirk Bogarde, James Caan, Michael Caine, Sean Connery, Edward Fox, Elliott Gould, Gene Hackman, Anthony Hopkins, Hardy Krüger, Laurence Olivier, (více)

Válečný snímek z období konce druhé světové války. V hlavních rolích se představili Sean Connery, Anthony Hopkins a Robert Redford. Evropa rok 1944, pátý rok druhé světové války. Německá vojska ovládla většinu evropského území. V srpnu byla osvobozena Paříž. Armádě chybělo dostatečné zásobování. Generál Montgomery vymyslel plán jménem Market Garden. Plán počítal s ukončením války do vánoc. Plán Market Garden znamenal Market – letecké síly a Garden – pozemní síly. Hlavním úkolem bylo vybojovat a udržet 3 mosty v Holandsku – Aidhoven, Nijmegen a Arnhemský most přes Rýn. Německá armáda se zdála velmi oslabena, porážku si však dosud nechtěla připustit. Lidé čekali na spojenecká vojska, aby je osvobodili. Generál Roy dostává na starost letecké síly a má udržet Arhhem do příchodu posil. Předpokládá se, že to bude trvat dva až tři dny. Generál Sosabowski, velitel polské brigády se má podílet na plánu v rámci pozemních sil. Celou akci komplikují terénní možnosti přistání dopravních letadel, vojáci musí seskakovat padáky a transport do Arnhemu vzdáleném 12 km se také komplikuje. Pozemní síly u Nijmegenu potřebují ovládnout obě strany mostu. Na druhou stranu řeky se mohou dostat pouze pomocí člunů, pod palbou německých ostřelovačů se jim povede dostat se na druhou stranu a most osvobodit pro průjezd tanků dále. Plán Němců na to, že most vyhodí do povětří se podaří na poslední chvíli překazit. Na dalším postupu se pro spojence situace nevyvíjí dobře. Při obraně ostatních dvou mostů dochází munice i síly, posily se zpozdily o 7 dnů. Padlo mnoho vojáků, spousta jich byla raněna. Přestože spojenci přišli o mnoho vojáků, velení akci hodnotí jako úspěšnou…
Je září 1944 a polní maršál Bernard Montgomery touží být prvním, jehož jednotky překročí Rýn. Právě v jeho hlavě vzniká plán, jak obsadit holandské mosty a použít je pro vpád do Německa. Operace je nazvána Market Garden. V hlavách Montgomeryho a jeho generálů je představa, že k obsazení mostů budou použiti výsadkáři (1. britská výsadková divize, 101. americká výsadková divize, 82. americká výsadková divize, 1. polská parašutistická brigáda), kteří obsazené mosty udrží do příchodu 3. armádního britského sboru. Montgomery se tak chtěl vyhnout německé obraně na Siegfriedově linii.  Britské velení je přesvědčeno, že plán, při kterém výsadkáři seskočí v týlu nepřítele a obsadí mosty přes Rýn (Arnhem, Nijmegen, Eindhoven), se nesetká ze strany německých jednotek s výraznějším odporem. Pouze polský generál Sosabowski proti plánu veřejně protestuje. Přesto realizace plánu dostává zelenou. Co Britové nevědí, je skutečnost, že německé obrněné jednotky generála Bittricha dostaly možnost využít holandského Arnhemu k odpočinku před přesunem na frontu. Britové jsou sice ze strany holandského domácího odboje o přítomnosti německých jednotek informováni, tuto informaci však generál Browning ignoruje. Taktéž nevezme v potaz ani fotografii německých obrněnců, která byla získána při leteckém průzkumu. V té době si přímo v Arnhemu zřídí polní velitelství německý maršál Model. To ovlivní další průběh operace. Britská rozvědka nenašla vhodné místo k seskoku v bezprostřední vzdálenosti od mostů. Výsadek 90 km za nepřátelskými liniemi tedy ještě více komplikuje okolnost, že se výsadkáři k mostům musejí z místa seskoku dostat po svých. Už po seskoku přicházejí první obtíže, Němcům se podaří zlikvidovat výsadek automobilů, které měly zajistit přepravu vojáků k cílům, mostům přes Rýn. Britové také zjišťují, že vysílačky, jimiž byli vybaveni, nefungují. Jednotlivé jednotky operace jsou tedy bez spojení. Němci si rychle uvědomí, že Britům jde o mosty, a zorganizují okamžitý odpor proti výsadkům. Dokonce se jim v jednom z havarovaných kluzáků, které Britové použili pro vzdušný výsadek, podaří najít plány celé operace Market Garden. Naštěstí Model plánům příliš nevěří, je přesvědčený, že Britové nejdou ani tak po mostech, jako přímo po jeho osobě. (TV Prima)

Trailer 2

Enšpígl

Na nepovedenou spojeneckou akci : Operaci Market Garden ve 2. světové válce navázal bohužel siilně nepovedený dabing na MGM channel, který dokonce může ovlivnit moje hodnocení. Nevím totiž, zda to bylo dabingmem nebo filmem, ale nemohl jsem se vůbec dostat do děje. Jednou jsem byl v německém štábu, pak na bojišti, pak ve spojeneckém štábu, pak jsem sledoval přesun. Kdybych zůstal jen na jedom místě mělo by to větší smysl. Nevylučuji však, že je to vina dabingu, protože sledovat výbuch tanku a současně slyšet ticho a následně se koukat na řeč generála a slyšet výbuch tanku a řeč generála si poslechnout v době kdy jednotka už dávno bojuje skutečně na orienatci nepřidá. Z hereckých hvězd , kterých je filmu tolik, že by zaplnili Titanic se mě nejlépe líbil Sean Connery a Robert Redford. Slibuji, že až film uvidím ve správné podobě k hodnocení se vrátím . ()

Matty

Richard Attenborough méně známou (protože nepříliš úspěšnou) operaci Market Garden pojal ve velkém stylu. Scéna seskoku několika desítek tisíc spojeneckých vojáků na holandské území je jedním z mnoha důkazů jeho… skoro se chce napsat megalomanie. Všeho je v tomto filmu ohromné, dechberoucí množství – komparsistů, vojenské techniky, hereckých hvězd, z nichž každá dostala vlastní dramatickou epizodu. Někdy jsem si až říkal, jestli to tvůrci trochu nepřehnali, podobná velkolepost totiž ubírá na přesvědčivosti malých, obyčejných emocí. Není tu záběr na jednoho zraněného a zdeptaného vojáka, ale pro jistotu záběr na celou divizi zraněných a zdeptaných vojáků, navíc podbarvený patetickou hudbou, takže kýžený efekt se vytrácí. Všechno je moc strojené, příliš dokonalé a pouze v případě akčních scén to dokonale funguje. Bitvy - bylo by drzostí tvrdit, že o nic jiného ve válce ani nešlo, ale tohle není válka, tohle je film o ní a ty bitvy jsou velkolepé. 80% Zajímavé komentáře: mm , iommi ()

Malarkey

Operace Market Garden, největší výsadková operace v dějinách 2. SV a poslední, opravdu silný vzdor německých vojsk na západní frontě, kterému se povedlo odrazit spojenecká vojska od zajmutí mostů na Rýnu a následovnému dobytí Arnhemu. Film popisuje tuto událost velice vzorně, na konci mi ale trochu chyběl onen dovětek události a její patřičné statistiky. Bojů je opravdu celá řada a jsou udělány, tak aby věrně zobrazovali atmosféru války, úspěšně. Mohu s poklidem říct, že tento film vypravující o Operaci, která se stala krachem, její minulosti opakovat nebude a nejen v 70tých letech, ale i v dnešní době dokáže zamrazit onou syrovostí a nepříčetností spojeneckých důstojníků, ačkoliv se nad operací zachovali jakkoliv. --- Kde je kapitán? - Mrtvý - Neptal jsem se jak mu je, ale kde se nachází. ()

Gemini

Jak říkám - jeden ze tří nejlepších "nečeských" válečných filmů, které jsem kdy viděl. Operace Market Garden naplánovaná generálem Montgomerym měla zkrátit válku v Evropě tařka o rok. Ale mistr rozvědčík se někdy utne a pak... Z plejády hvězd, které si v tomto válečném velkofilmu zahrály, bych vyzvedl Gena Hackmana v poměrně malé roli generála Sosabowskiho, otce polských jednotek zvláštního určení. Jeho shrnutí celé operace je dostatečnou výpovědí, nicméně Robert Redford a výsadek pěchoty přes Rýn mě zaujal možná i o něco víc než obdobný výkon Toma Hankse na pláži Omaha v Ryanovi, který jsem viděl podstatně později. ()

golfista

Takový nepříliš tradiční válečný film. Není to jako většinou o akci, která se povede...... Já osobně jsem se o akci "Market Garden" dověděl až z tohohle filmu a myslím, že se dalo na tohle téma natočit působivější drama. Zvlášť s takovým obsazením - ale to je také možná jeden z důvodů "roztříštěnosti" tohohle filmu. Každá herecká hvězda musela dostat svůj prostor..... Na mě v přidělené roli působil nejvíc R.Redford, J.Caan a G.Hackman. Je to určitě dobrý film, ale u mě asi tak 70%. ()

• Režisér Richard Attenborough Michaela Cainea (pplk. Vandeleur) neupozornil, že při natáčení vybuchne řada maket tanků právě za autem, ve kterém Caine sedí. Polekaný hercův výraz je tak skutečný. (D3VIL)
  • Postava Carlylea (Christopher Good), úředníka s deštníkem, který během bitvy zemře, byla inspirována mjr. Digby Tatham-Warterem, který válku přežil. (D3VIL)
  • Režiséra Richarda Attenborougha můžeme zahlédnout v roli ztřeštěnce s brýlemi, pozorujícího vojáky. (D3VIL)