Příliš vzdálený most

Předloha:

Cornelius Ryan (kniha)

William Goldman

John Addison

Dirk Bogarde, James Caan, Michael Caine, Sean Connery, Edward Fox, Elliott Gould, Gene Hackman, Anthony Hopkins, Hardy Krüger, Laurence Olivier, Ryan O'Neal, Robert Redford, Maximilian Schell, Liv Ullmann, Denholm Elliott, Peter Faber, Christopher Good, Frank Grimes, Jeremy Kemp, Wolfgang Preiss, Nicholas Campbell, Paul Copley, Donald Douglas, Keith Drinkel, Colin Farrell, Richard Kane, Walter Kohut, Paul Maxwell, Stephen Moore, Donald Pickering, Gerald Sim, Mary Smithuysen, John Stride, Erik van 't Wout, Marlies van Alcmaer, Alun Armstrong, David Auker, Michael Bangerter, Hartmut Becker, Siem Vroom, Hans von Borsody, Michael Byrne, Michael Graham Cox, Hans Croiset, Lex van Delden, Garrick Hagon, Geoffrey Hinsliff, John Judd, Stanley Lebor, Barry McCarthy, Anthony Milner, Anthony Pullen Shaw, John Ratzenberger, John Salthouse, Peter Settelen, Chris Williams, Fred Williams, Simon Chandler, Ben Cross, Sean Mathias, Hilary Minster, Arthur Hill, Patrick Ryecart, Stewart Guidotti, Norman Gregory, Adolf Hitler (a.z.), Winston Churchill (a.z.), Franklin D. Roosevelt (a.z.), Erwin Rommel (a.z.), Charles De Gaulle (a.z.), Dwight D. Eisenhower (a.z.), Alfred Jodl (a.z.), Brian Gwaspari, Erik Chitty, Jon Croft, Jack Galloway, Brian Hawksley, George Innes, George S. Patton (a.z.), Johan te Slaa, Georgette Reyevski, Shaun Curry, Ray Jewers, Stephen Churchett, Adriënne Kleiweg, Tim Beekman, Dick Rienstra, Tom van Beek, Henny Alma

Joseph E. Levine

Antony Gibbs

Scénografie:

Terence Marsh

Kostýmy:

Anthony Mendleson

Standardny vojnovy film svojej doby s hviezdnym obsadenim, velkolepou vypravou a mnozstvom bojovych scen. Vynika snad len o triedu lepsim spracovanim bitiek, ktore su spickovo perfektne, konecne v nich vybuchuju aj nejake tie kapsulky po zasahu vojakov a obcas sa najde aj trocha krvi a drsnejsi zaber. Skoda len, ze postav je prilis, takze aj napriek stedrej stopazi si ma ziadna z nich neziskala. Keby sa film skratil o hodinu, tak by mu to tiez prospelo. Nechapem preco vsetky vojnove filmy z tej doby museli atakovat trojhodinovu stopaz, ked vdaka nostop bojovym scenam postupne pôsobili stereotypne. 6/10.(14.8.2016)

Zfilmování jedné z nejznámějších nevydařených operací spojenců za Druhé světové války. V zásadě jde o výborný a zajímavý snímek, který se snaží zabrat všechny úhly pohledu, takže se podíváme jak do štábních stanů kde se určuje taktika, tak do zásobovacích jednotek tak i přímo mezi obyčejné vojáky do první linie. Bohužel film nemá příliš dobrý scénář. Díky neskutečnému množství hvězd se tvůrci rozhodli dát každé tu "její" scénu, ve které bude mít dostatek prostoru se předvést. Výsledek je tedy slepencem výborných samostatných scén, které však moc nefungují jako kompaktní celek. Spousta postav se zjeví odnikud, odehrají si svých pár minut a pak se již pouze mihnou či se dokonce vůbec neobjeví. Chtělo to ze strany Attenborougha trošku pevnější ruku a lépe si ujasnit priority.(26.1.2007)

Sú tam úplne všetci, ktorých si viete predstaviť. Chýba snáď iba Lee Marvin a Steve McQueen, na toho sa ale aspoň podobá jeden z Nemcov. Tí sú tu ale iba za figúrky na zabíjanie a ten ich sympatický veliteľ nedostal ani pri takejto monštróznej dĺžke veľa priestoru. Okrem Conneryho ale ani tí na správnej strane. Napríklad taký Bogarde sa stratí na vyše hodinu. Viacero bojových sekvencií začne pôsobiť svojimi neustálymi výbuchmi a prestrelkami monotónne, Attenborough ale občas prekvapí efektnými zoskokmi a najmä strieľaním do parašutistov. Ale čo tu chýba najviac, je sugestívna atmosféra. Na mňa sú tieto 70kové vojnové eposy príliš farebné, tráva je príliš zelená a osobne preferujem tmavšie, chladnejšie filtre. Zhrnutie: 3 hodiny je skrátka príliš aj na takúto kvalitnú filmárčinu.(29.3.2016)

Tak není to úplná bomba, ale kdysi mě film bavil, nedávno jsem si ho shlédnul a můj názor se nemění. Povedený snímek, který rozhodně pobaví každého diváka, který má rád válečné filmy. Zde byl perfektní příběh. Vše bylo popsáno dokonale, sice se to někdy vleče, zbytečně je zde přidáno dost nudných scén a ještě tak konec filmu mohl být lepší, jinač film nabízí dost pozitivnách aspektů. Délka je dlouhá, kdysi to bylo rozdělené, tuším na 3 části. Nedávno jsem si to dal celé, ale musel jsem si dát 2 pauzy. Přesto to je kvalitní film, to se musí nechat, ale je toho dost k vylepšení.ce dobře natočena, ikdyž se trochu třásla kamera, ale nevadilo mi to, bylo to takové reálné alespon. Sean Connery zde hrál dobře. Takže film mohl být kratší, ale byl uvěřitelnej, herecké výkony neminuly, tak proč být kriticky nátočný ? Hodnotím na slušných 76% = ****(12.5.2013)

Jako velký příznivec kvalitních válečných filmů, řadím tento titul do těch nejpovedenějších. O operaci Garden Market jsem doposud neslyšel a přitom se jednalo o dost důležitou akci. Měla překonat i vylodění v Normandii co se týče zůčastněných jednotek. Nakonec z toho byla největší výsadková akce v dějinách 2. světové války. Nutno ale říci, že celá plánovaná operace obsazení důležitých mostů na řece Rýn, byla neúspěšná. Film až takřka didakticky přesně popisuje jednotlivé přípravy, taktické plány a samotné bojové akce. Hvězdné herecké obsazení (Connery, Hopkins, Redford, Hackman, Caine) bylo určitě skvělým tahem. Prostě famózní válečný velkofilm s vynikajicí filmařinou, adekvátní stopáží a bez jediné minuty nudy. Víc netřeba dodávat.(9.5.2007)

• - Bylo natočeno 822.96 kilometrů filmu. (Poker_Face)

• - Během II. světové války pracoval Dirk Bogarde, který ztvárnil genpor. Browninga, v britské zpravodajské službě. Do Arnhemu byl poslán Bernardem L. Montgomerym. (D3VIL)

• - Parašutista, který hraje na flétnu během období klidu, hraje část ze skladby od Johanna Sebastiana Bacha. (Poker_Face)