Příliš vzdálený most

Předloha:

Cornelius Ryan (kniha)

William Goldman

John Addison

Dirk Bogarde, James Caan, Michael Caine, Sean Connery, Edward Fox, Elliott Gould, Gene Hackman, Anthony Hopkins, Hardy Krüger, Laurence Olivier, Ryan O'Neal, Robert Redford, Maximilian Schell, Liv Ullmann, Denholm Elliott, Peter Faber, Christopher Good, Frank Grimes, Jeremy Kemp, Wolfgang Preiss, Nicholas Campbell, Paul Copley, Donald Douglas, Keith Drinkel, Colin Farrell, Richard Kane, Walter Kohut, Paul Maxwell, Stephen Moore, Donald Pickering, Gerald Sim, Mary Smithuysen, John Stride, Erik van 't Wout, Marlies van Alcmaer, Alun Armstrong, David Auker, Michael Bangerter, Hartmut Becker, Siem Vroom, Hans von Borsody, Michael Byrne, Michael Graham Cox, Hans Croiset, Lex van Delden, Garrick Hagon, Geoffrey Hinsliff, John Judd, Stanley Lebor, Barry McCarthy, Anthony Milner, Anthony Pullen Shaw, John Ratzenberger, John Salthouse, Peter Settelen, Chris Williams, Fred Williams, Simon Chandler, Ben Cross, Sean Mathias, Hilary Minster, Arthur Hill, Patrick Ryecart, Stewart Guidotti, Norman Gregory, Adolf Hitler (a.z.), Winston Churchill (a.z.), Franklin D. Roosevelt (a.z.), Erwin Rommel (a.z.), Charles De Gaulle (a.z.), Dwight D. Eisenhower (a.z.), Alfred Jodl (a.z.), Brian Gwaspari, Erik Chitty, Jon Croft, Jack Galloway, Brian Hawksley, George Innes, George S. Patton (a.z.), Johan te Slaa, Georgette Reyevski, Shaun Curry, Ray Jewers, Stephen Churchett, Adriënne Kleiweg, Tim Beekman, Dick Rienstra, Tom van Beek, Henny Alma, Frank Jarvis

Joseph E. Levine

Antony Gibbs

Scénografie:

Terence Marsh

Kostýmy:

Anthony Mendleson

Jeden z mála válečných filmů, kde hutnost děje vítězí nad dechberoucí akcí. Co se týče obsahové stránky, jedná se dost možná i o nejpropracovnější válečný film co jsem kdy viděl. Attenborough přišel s trochu jiným přístupem než většina jeho kolegů. Nezaobírá se příliš boji na frotně, ustřelenými končetinami a válečnou vřavou. Soustřeďuje se na luxusní obydlí generálů, maršálů, jejich válečné taktiky a prožívání konfliktu. O napětí však ani tak nouze není, neboť herecké zastoupení je opravdu hvězdné a postavy jsou výtečně načrtnuté. Škoda slabší akce, přece jen v té době nebyla filmová technologie na takové špici jako za posledních 15 let. Být tento film natočen v moderní době, pravděpodobně by šlo o nejlepší válečný kousek vůbec.(31.5.2008)

Je to velké, je to výpravné, je to dlouhé, je to plné hereckých es. Gigantická rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů na Nizozemsko v září roku 1944. Nedozírný počet statistů, obdivný fetiš nad vojenskou technikou a ve vší té bitevní vřavě tak trochu zapomínání na obyčejné emoce, kvůli kterým do kina chodíme!!(29.4.2013)

Naprosto neuvěřitelně natočená vojenská operace Market Garden. Těžko někdo někdy ještě natočí podobný velkofilm jako Attenborough. I když je snímek už z roku 1977, tak rozhodně překonává akcí a pocitem autentičnosti všechny moderní válečné filmy. Často film ale působí jako dokument bez komentáře. Mrzelo mě, že Attenborough nevytěžil z toho co měl k dispozici trochu víc. I když se ve filmu objeví Connery, Redford, Hopkins nebo Caan, tak mají jen limitované minuty na scéně a tím je film takový hodně neosobní. Téměř zde chybí emoce nebo hlubší rozhovory a jak se kamera neustále přesouvá z jednoho bojiště do druhého, nedokáže pořádně přiblížit jednotlivé příběhy. Těžko říct jestli by film dosáhl pořádných obrátek, kdyby se zaměřoval pouze na jedno město, potažmo jeden most, ale i takhle je to pěkná podívaná na nepříliš povedenou operaci.(14.12.2016)

Co do production values a celkové výpravy je Příliš vzdálený most výjimečný počin. Tolik pevných kulis, které tvůrci rozboří, ta kvanta historické techniky a lidí na place v detailních kostýmech, to se jen tak nevidí a dnešní filmy plné digitálních triků si o tom můžou nechat jenom zdát. Hromada reálných výbuchů, střelby, výborného herectví i nebezpečných kaskadérských kousků. Takové obří filmy se dneska už opravdu netočí. Na druhou stranu je ale A Bridge Too Far až příliš dlouhý, nemá prakticky žádné hlavní postavy a dějový oblouk. Vesměs jde o věrné a komplexní zobrazení jedné z nejznámějších vojenských operací druhé světové války, což musí potěšit nejednoho militaristu, ale obyčejného diváka ty 3 hodiny prostě chtě nechtě uspí. Je to skvělý film, opravdový velkofilm s velkým V, který má rozhodně co nabídnout i dnes, ale svou snahou pojmout operaci jako celek spíš působí až jako hraný dokument, než jako film, který má v divákovi něco vyvolat. A to mu trochu škodí.(31.12.2017)

A Bridge Too Far je jeden z mala vojnových filmov, kde je výprava tak úžasná ako tu. A okrem toho kde sú tak známe tváre (Connery, Hackman, Caine, Hopkins, Caan, Redford). Po technickej stránke fakt super záležitosť, milovníkom vojnových filmov môžem len odporučiť.A Bridge Too Far je dobrý film ako som už spomínal ma skvelých hercov, dobrý príbeh o akcii Market Garden, akcie sú skvelo zrežírované, ale čo sa mi tu nepáči je hudba, ktorá občas kazí zážitok s filmu. Dlho som sa s tým už nestretol, ale tu som to fakt pocítil. Ta hudba mi pri niektorých akciách vôbec, ale vôbec nesedela a tým pádom akcie stratili to svoje kúzlo, ktoré sa volá napätie, prišlo mi to príliš veselé. A druhú vec je 176 minút filmu. Chcelo by to trošku skrátiť a dať robiť hudbu Johnovi Williamsovi, vtedy by to bolo za plný počet. 85% - 4*(2.3.2011)

• - Kaskadér Alf Joint se ošklivě zranil při skoku ze střechy, když se netrefil na vzduchovou matraci. (Poker_Face)

• - Filmoví kritici vyčítali producentu Josephu E. Levinovi obsazení pouze 36letého Ryana O'Neala do role brigádního generála Jamese M. Gavina. Ve skutečnosti však bylo i Gavinovi pouhých 37, když se zapojil do této bitvy. Krátce po ní byl dokonce povýšen na generála a ve věku 37 let se tak stal nejmladším generálem všech dob. (D3VIL)

• - Generál R.E. Urquhart neměl podle DVD verze ponětí, kdo je Sean Connery a proč jsou jeho dcery tak nadšené, že roli dostal právě on. Richard Attenborough Conneryho vybral kvůli podobě R.E. Urquharta v mládí. (D3VIL)