Příliš vzdálený most

Předloha:

Cornelius Ryan (kniha)

William Goldman

John Addison

Dirk Bogarde, James Caan, Michael Caine, Sean Connery, Edward Fox, Elliott Gould, Gene Hackman, Anthony Hopkins, Hardy Krüger, Laurence Olivier, Ryan O'Neal, Robert Redford, Maximilian Schell, Liv Ullmann, Denholm Elliott, Peter Faber, Christopher Good, Frank Grimes, Jeremy Kemp, Wolfgang Preiss, Nicholas Campbell, Paul Copley, Donald Douglas, Keith Drinkel, Colin Farrell, Richard Kane, Walter Kohut, Paul Maxwell, Stephen Moore, Donald Pickering, Gerald Sim, Mary Smithuysen, John Stride, Erik van 't Wout, Marlies van Alcmaer, Alun Armstrong, David Auker, Michael Bangerter, Hartmut Becker, Siem Vroom, Hans von Borsody, Michael Byrne, Michael Graham Cox, Hans Croiset, Lex van Delden, Garrick Hagon, Geoffrey Hinsliff, John Judd, Stanley Lebor, Barry McCarthy, Anthony Milner, Anthony Pullen Shaw, John Ratzenberger, John Salthouse, Peter Settelen, Chris Williams, Fred Williams, Simon Chandler, Ben Cross, Sean Mathias, Hilary Minster, Arthur Hill, Patrick Ryecart, Stewart Guidotti, Norman Gregory, Adolf Hitler (a.z.), Winston Churchill (a.z.), Franklin D. Roosevelt (a.z.), Erwin Rommel (a.z.), Charles De Gaulle (a.z.), Dwight D. Eisenhower (a.z.), Alfred Jodl (a.z.), Brian Gwaspari, Erik Chitty, Jon Croft, Jack Galloway, Brian Hawksley, George Innes, George S. Patton (a.z.), Johan te Slaa, Georgette Reyevski, Shaun Curry, Ray Jewers, Stephen Churchett, Adriënne Kleiweg, Tim Beekman, Dick Rienstra

Joseph E. Levine

Antony Gibbs

Scénografie:

Terence Marsh

Kostýmy:

Anthony Mendleson

Richard Attenborough méně známou (protože nepříliš úspěšnou) operaci Market Garden pojal ve velkém stylu. Scéna seskoku několika desítek tisíc spojeneckých vojáků na holandské území je jedním z mnoha důkazů jeho… skoro se chce napsat megalomanie. Všeho je v tomto filmu ohromné, dechberoucí množství – komparsistů, vojenské techniky, hereckých hvězd, z nichž každá dostala vlastní dramatickou epizodu. Někdy jsem si až říkal, jestli to tvůrci trochu nepřehnali, podobná velkolepost totiž ubírá na přesvědčivosti malých, obyčejných emocí. Není tu záběr na jednoho zraněného a zdeptaného vojáka, ale pro jistotu záběr na celou divizi zraněných a zdeptaných vojáků, navíc podbarvený patetickou hudbou, takže kýžený efekt se vytrácí. Všechno je moc strojené, příliš dokonalé a pouze v případě akčních scén to dokonale funguje. Bitvy - bylo by drzostí tvrdit, že o nic jiného ve válce ani nešlo, ale tohle není válka, tohle je film o ní a ty bitvy jsou velkolepé. 80% Zajímavé komentáře: mm , iommi(15.9.2007)

Takový nepříliš tradiční válečný film. Není to jako většinou o akci, která se povede...... Já osobně jsem se o akci "Market Garden" dověděl až z tohohle filmu a myslím, že se dalo na tohle téma natočit působivější drama. Zvlášť s takovým obsazením - ale to je také možná jeden z důvodů "roztříštěnosti" tohohle filmu. Každá herecká hvězda musela dostat svůj prostor..... Na mě v přidělené roli působil nejvíc R.Redford, J.Caan a G.Hackman. Je to určitě dobrý film, ale u mě asi tak 70%.(23.8.2004)

• mm13

Roztrieštené, neukočírované, s nejasným zámerom a ešte chabejším výsledkom. Chce to byť vojnovým veľkofilmom o boji armád, aj príbehom jednotlivcov v súkolí vojenskej mašinérie. Kritickou alebo teda aspoň neprikrášlenou lekciou z histórie, no zjednodušuje a naivizuje na toľkých miestach až jeden naozaj netuší na čo sa to vlastne pozerá. Nepáčilo sa mi to pred 15 rokmi, nepáči sa mi to ani teraz. Dve hviezdičky??? No nedaj ich, keď je tam toľko hviezd hereckých. Ale inak hrozivé, chladné prázdno a tma!(14.11.2006)

Ohromující válečný film, který předvádí jednu skutečně "zpackanou" akci 2.světové války. Krásně a krátce je vystižně natočena scéna, kdy unavené a zdecimované anglické vojsko sedí venku odevzdaně, připravené vzdát se Němcům, když v tom přichází německý plukovník a podává anglickému veliteli čokoládu se slovy : "Prosím, nabídněte si. Je to anglická čokoláda, tu nám shodila vaše letadla." Čímž mu inteligentně naznačil, že se nedokázaly v této akci strefit ani jejich letadla, tam, kam měly. Jako vojáci si oba rozuměli, že to je naprosté válečné fiasko a že se rvali a umírali v této akci úplně zbytečně. Film je zajímavý též tím, že tam hraje asi 15 největších hvězd jaké měl holywoodský film 70. let.(17.5.2012)

Celkovo veľmi vydarený vojnový snímok. Celý film pôsobí vcelku realisticky snáď až trochu dosť čistotným štýlom, tým myslím takmer dokonale čisté a skoro neponičené uniformy, stroje i prostredie. Sú tu vidieť určité náznaky chátrania, ale osobne sa mi zdali trošku nedostatočné. Herecké obsadenie je mierne prehviezdnené. Škoda že sa to koncom strašne zmení až obráti a začne to byť dosť nuda, človeka prestane zaujímať, ako to všetko skončí a kto prežije. Pre mňa sa to pokazilo a skončilo v ríši priemerov.(5.2.2015)

• - Producenti pro natáčení zajistili pouze čtyři skutečné tanky Sherman. Zbytek byly plastové modely postavené na podvozku Land Roverů 88". Kostra VW Beetle pak byla použita pro německé Kubelwageny. Pásy umělých tanků se při "jízdě" nedotýkají země, ale film byl upraven tak, že nedostatky nejdou rozeznat (krom scény, ve které Elliot Gould (plk. Stout) křičí "Roll the fuckers / Roll 'em, fellas", kde se pásy tanku přejíždějícího most evidentně nehýbou tak rychle, jak by měly). (D3VIL)

• - Parašutista, který hraje na flétnu během období klidu, hraje část ze skladby od Johanna Sebastiana Bacha. (Poker_Face)

• - S tímto filmem je spojeno 14 oscarových vítězů. Sedm z nich jsou herci (žádný z nich ale nevyhrál Oscara za tento film). (Poker_Face)