Příliš vzdálený most

Předloha:

Cornelius Ryan (kniha)

William Goldman

John Addison

Dirk Bogarde, James Caan, Michael Caine, Sean Connery, Edward Fox, Elliott Gould, Gene Hackman, Anthony Hopkins, Hardy Krüger, Laurence Olivier, Ryan O'Neal, Robert Redford, Maximilian Schell, Liv Ullmann, Denholm Elliott, Peter Faber, Christopher Good, Frank Grimes, Jeremy Kemp, Wolfgang Preiss, Nicholas Campbell, Paul Copley, Donald Douglas, Keith Drinkel, Colin Farrell, Richard Kane, Walter Kohut, Paul Maxwell, Stephen Moore, Donald Pickering, Gerald Sim, Mary Smithuysen, John Stride, Erik van 't Wout, Marlies van Alcmaer, Alun Armstrong, David Auker, Michael Bangerter, Hartmut Becker, Siem Vroom, Hans von Borsody, Michael Byrne, Michael Graham Cox, Hans Croiset, Lex van Delden, Garrick Hagon, Geoffrey Hinsliff, John Judd, Stanley Lebor, Barry McCarthy, Anthony Milner, Anthony Pullen Shaw, John Ratzenberger, John Salthouse, Peter Settelen, Chris Williams, Fred Williams, Simon Chandler, Ben Cross, Sean Mathias, Hilary Minster, Arthur Hill, Patrick Ryecart, Stewart Guidotti, Norman Gregory, Adolf Hitler (a.z.), Winston Churchill (a.z.), Franklin D. Roosevelt (a.z.), Erwin Rommel (a.z.), Charles De Gaulle (a.z.), Dwight D. Eisenhower (a.z.), Alfred Jodl (a.z.), Brian Gwaspari, Erik Chitty, Jon Croft, Jack Galloway, Brian Hawksley, George Innes, George S. Patton (a.z.), Johan te Slaa, Georgette Reyevski, Shaun Curry, Ray Jewers, Stephen Churchett, Adriënne Kleiweg, Tim Beekman, Dick Rienstra, Tom van Beek, Henny Alma

Joseph E. Levine

Antony Gibbs

Scénografie:

Terence Marsh

Kostýmy:

Anthony Mendleson

Operace Market Garden, největší výsadková operace v dějinách 2. SV a poslední, opravdu silný vzdor německých vojsk na západní frontě, kterému se povedlo odrazit spojenecká vojska od zajmutí mostů na Rýnu a následovnému dobytí Arnhemu. Film popisuje tuto událost velice vzorně, na konci mi ale trochu chyběl onen dovětek události a její patřičné statistiky. Bojů je opravdu celá řada a jsou udělány, tak aby věrně zobrazovali atmosféru války, úspěšně. Mohu s poklidem říct, že tento film vypravující o Operaci, která se stala krachem, její minulosti opakovat nebude a nejen v 70tých letech, ale i v dnešní době dokáže zamrazit onou syrovostí a nepříčetností spojeneckých důstojníků, ačkoliv se nad operací zachovali jakkoliv. --- Kde je kapitán? - Mrtvý - Neptal jsem se jak mu je, ale kde se nachází.(2.2.2007)

Na vojnový film sa mi to síce zdalo trošinku viac rozťahané, no na atraktivite to neuberalo. Dôveryhodné zobrazenie, skvelá práca zobrazenia vojnových udalostí, ako aj strih medzi frontami. Natočenie akcie bolo neomylné, hviezdy si rozdelili primeranú časť filmu a každý bol spokojný. A ja tiež celkom. Na 75%.(4.2.2007)

Jako velký příznivec kvalitních válečných filmů, řadím tento titul do těch nejpovedenějších. O operaci Garden Market jsem doposud neslyšel a přitom se jednalo o dost důležitou akci. Měla překonat i vylodění v Normandii co se týče zůčastněných jednotek. Nakonec z toho byla největší výsadková akce v dějinách 2. světové války. Nutno ale říci, že celá plánovaná operace obsazení důležitých mostů na řece Rýn, byla neúspěšná. Film až takřka didakticky přesně popisuje jednotlivé přípravy, taktické plány a samotné bojové akce. Hvězdné herecké obsazení (Connery, Hopkins, Redford, Hackman, Caine) bylo určitě skvělým tahem. Prostě famózní válečný velkofilm s vynikajicí filmařinou, adekvátní stopáží a bez jediné minuty nudy. Víc netřeba dodávat.(9.5.2007)

Sú tam úplne všetci, ktorých si viete predstaviť. Chýba snáď iba Lee Marvin a Steve McQueen, na toho sa ale aspoň podobá jeden z Nemcov. Tí sú tu ale iba za figúrky na zabíjanie a ten ich sympatický veliteľ nedostal ani pri takejto monštróznej dĺžke veľa priestoru. Okrem Conneryho ale ani tí na správnej strane. Napríklad taký Bogarde sa stratí na vyše hodinu. Viacero bojových sekvencií začne pôsobiť svojimi neustálymi výbuchmi a prestrelkami monotónne, Attenborough ale občas prekvapí efektnými zoskokmi a najmä strieľaním do parašutistov. Ale čo tu chýba najviac, je sugestívna atmosféra. Na mňa sú tieto 70kové vojnové eposy príliš farebné, tráva je príliš zelená a osobne preferujem tmavšie, chladnejšie filtre. Zhrnutie: 3 hodiny je skrátka príliš aj na takúto kvalitnú filmárčinu.(29.3.2016)

Na tento film jsem se těšila jak kvůli velkému množství známých, velkých hereckých osobností, tak především kvůli samotné operaci Market Garden. Od doby, kdy jsem začala milovat seriál Bratrstvo neohrožených a četla knihy jemu věnované, mě zajímá vše, co je spojeno s místy, městy a operacemi, kterými "Rota E" prošla a kde bojovala. Po technické i herecké stránce výborné. Jen jsem měla pocit, že celý film se zabývá samotnou operací tak precizně a obsáhle, že charaktery postav zůstávaly v pozadí. Tím, že mě postavy ani nijak neupoutaly, ve spojení s dlouhou stopáží zapříčinilo, že jsem začala být nepřetržitými boji uspávána. Celé samotné akci předchází zhruba hodinu trvající úvod, v němž se všichni na velkou operaci připravují a plánují, ale nijak se nic podstatného či záživného neděje. Pro mě je Příliš vzdálený most až příliš dlouhý a příliš soustředěný na bitvy. Rozhodně skvěle natočený film, ale čekala jsem asi něco jiného.(16.5.2012)

• - Přestože byl film natočen až 30 let po bitvě, o které pojednává, několik majorů a generálů, kteří v bitvě bojovali, pomáhalo a radilo při natáčení. Byli to mjr. Brian Horrocks (James Fox), brig. gen. James M. Gavin (Ryan O'Neal), pplk. J.O.E. Vandeleur (Michael Caine), pplk. John Frost (Anthony Hopkins) a genmjr. R.E. Urquhart (Sean Connery). (D3VIL)

• - Denholm Elliott, který má ve filmu malou cameo roli pracovníka Royal Air Force, ve II. světové válce skutečně v RAF pracoval. (D3VIL)

• - Hudební tvůrce John Addison byl za druhé světové války členem XXX Corps. (D3VIL)