Příliš vzdálený most

Předloha:

Cornelius Ryan (kniha)

William Goldman

John Addison

Dirk Bogarde, James Caan, Michael Caine, Sean Connery, Edward Fox, Elliott Gould, Gene Hackman, Anthony Hopkins, Hardy Krüger, Laurence Olivier, Ryan O'Neal, Robert Redford, Maximilian Schell, Liv Ullmann, Denholm Elliott, Peter Faber, Christopher Good, Frank Grimes, Jeremy Kemp, Wolfgang Preiss, Nicholas Campbell, Paul Copley, Donald Douglas, Keith Drinkel, Colin Farrell, Richard Kane, Walter Kohut, Paul Maxwell, Stephen Moore, Donald Pickering, Gerald Sim, Mary Smithuysen, John Stride, Erik van 't Wout, Marlies van Alcmaer, Alun Armstrong, David Auker, Michael Bangerter, Hartmut Becker, Siem Vroom, Hans von Borsody, Michael Byrne, Michael Graham Cox, Hans Croiset, Lex van Delden, Garrick Hagon, Geoffrey Hinsliff, John Judd, Stanley Lebor, Barry McCarthy, Anthony Milner, Anthony Pullen Shaw, John Ratzenberger, John Salthouse, Peter Settelen, Chris Williams, Fred Williams, Simon Chandler, Ben Cross, Sean Mathias, Hilary Minster, Arthur Hill, Patrick Ryecart, Stewart Guidotti, Norman Gregory, Adolf Hitler (a.z.), Winston Churchill (a.z.), Franklin D. Roosevelt (a.z.), Erwin Rommel (a.z.), Charles De Gaulle (a.z.), Dwight D. Eisenhower (a.z.), Alfred Jodl (a.z.), Brian Gwaspari, Erik Chitty, Jon Croft, Jack Galloway, Brian Hawksley, George Innes, George S. Patton (a.z.), Johan te Slaa, Georgette Reyevski, Shaun Curry, Ray Jewers, Stephen Churchett, Adriënne Kleiweg, Tim Beekman, Dick Rienstra, Tom van Beek, Henny Alma

Joseph E. Levine

Antony Gibbs

Scénografie:

Terence Marsh

Kostýmy:

Anthony Mendleson

Filmu vlastně nelze mnoho vytknout. Samozřejmě se dnes může, vedle mladších válečných filmů (čti "Po Ryanovi" a "Bratrstvu neohrožených"), jevit jako poněkud méně průrazný a zdlouhavě natočený. Vzhledem k dosti komplikované situaci řady cílů, postav a míst se navíc může neinformovanému divákovi zdát i poněkud nepřehledný a to přesto, že děj filmu byl oproti reálné historické situaci relativně hodně zjednodušen. Osobně se přesto nemůžu zbavit dojmu, že ve filmu něco poněkud dře, snad (paradoxně stejně jako u operace samotné) si ten film jednoduše jen klade příliš vysoké cíle a snaží se toho do děje nacpat tolik, že to ani ty bezmála tři hodiny zkrátka neunesou. Řemeslné kvality Příliš vzdáleného mostu jsou ovšem nesporné a sympatická je i odvaha, zfilmovat nikoli jednoduchou látku. Celkový dojem: 80% Zajímavé komentáře: berg.12, flanker.27, Radek99, Matty, Aqualung(13.5.2012)

Ak by som mal vyjadriť celkový dojem z tohto výpravného vojnového filmu o jednej operácii spojencov počas druhej svetovej vojny, stačili by mi na to štyri slová: "menej by bolo viac". Menší rozpočet, menej hereckých hviezd i komparzu, menej epizód trieštiacich dej a nakoniec aj menej minút celkovej stopáže. To všetko by filmu prospelo. Bohužiaľ scenárista s režisérom opití množstvom prostriedkov, ktoré dostali k dispozícii, zabudli na striedmosť i súdnosť. Výsledkom je film, v ktorom sa množstvo výborných epizód, výborných hereckých výkonov i dobrých dialógov neposkladalo do rovnako dobrého celku. Štyri hviezdičky teda vyjadrujú ľútosť nad tým, že ich mohlo byť päť a nie pocit, že Vzdialený most je iba o čosi viac, než priemerným filmom.(26.5.2011)

Na nepovedenou spojeneckou akci : Operaci Market Garden ve 2. světové válce navázal bohužel siilně nepovedený dabing na MGM channel, který dokonce může ovlivnit moje hodnocení. Nevím totiž, zda to bylo dabingmem nebo filmem, ale nemohl jsem se vůbec dostat do děje. Jednou jsem byl v německém štábu, pak na bojišti, pak ve spojeneckém štábu, pak jsem sledoval přesun. Kdybych zůstal jen na jedom místě mělo by to větší smysl. Nevylučuji však, že je to vina dabingu, protože sledovat výbuch tanku a současně slyšet ticho a následně se koukat na řeč generála a slyšet výbuch tanku a řeč generála si poslechnout v době kdy jednotka už dávno bojuje skutečně na orienatci nepřidá. Z hereckých hvězd , kterých je filmu tolik, že by zaplnili Titanic se mě nejlépe líbil Sean Connery a Robert Redford. Slibuji, že až film uvidím ve správné podobě k hodnocení se vrátím .(2.2.2007)

Proč vlastně natáčet válečné filmy o porážce? Příliš Vzdálený Most nebyl natočen kvůli vítězství, ale kvůli lidem, kteří vyvinuli značné úsilí k dosažení svého cíle, v tomto případě o dobytí hodně vzdáleného mostu. Ve filmech Johna Waynea někdo dobrý umře a hlavní hrdina jde pomstít jeho smrt. Ve filmech Johna Ramba jsou nepřátelé pokoseni někdy až komickou rychlostí. Ale Příliš Vzdálený Most není takovým lehkým snímkem. Je to nádherný příběh o pravděpodobně nejneúspěšnější armádní operaci v dějinách. Tato operace byla největším vzdušným útokem na světě podporovaným obrněnou kavalerií, kterou překonala až Pouštní Bouře. Mohla ukončit válku o mnoho měsíců dříve a zachránit tisíce životů. Britský odpor proti posledním německým jednotkám je srdcervoucí, zvláště u scén zoufalého útoku na most, nebo zabití mnoha Poláků při nepodařeném nočním přesunu. Nevím jak se to tvůrcům podařilo, ale Němci tu nevypadají vůbec jako darebáci. A je cítit smutek ze situace, kdy britský důstojník střílí mladé Němce, schovává se v úkrytu kde je zanedlouho objeven a následně zajat v Holandském domě. A najednou přijede německý důstojník a britskému podává čokoládu se slovy "Je vynikající. Anglická. Vaše letadla nám je shazují." Jak deprimující. atím nejlepší válečný film, jaký jsem měl možnost vidět. A zároveň nejsmutnější.(29.9.2005)

Zbytečně dlouhý film o tom, jak si velitelé potřebovali dokázat svoji mužnost a statečnost (nejlépe z míst poněkud vzdálenějších bojišti), na což obětovali spousty životů vojáků na obou stranách. Snímek je fantasticky obsazen, dokonce se vyhnul i sentimentu, který běžně z amerických válečných filmů cáká, ale určitě ho nebudu potřebovat vidět znovu, není totiž proč. Již chvíli po zhlédnutí bych dost složitě dávala dohromady děj a rozhodně si nevybavím žádný zajímavý moment, zřejmě to bude jeho absencí.(13.5.2012)

• - Parašutista, který hraje na flétnu během období klidu, hraje část ze skladby od Johanna Sebastiana Bacha. (Poker_Face)

• - Mnoho vojenských úředníků a pracovníků ve filmu bylo pojmenováno po členech štábu. (D3VIL)

• - Generál R.E. Urquhart neměl podle DVD verze ponětí, kdo je Sean Connery a proč jsou jeho dcery tak nadšené, že roli dostal právě on. Richard Attenborough Conneryho vybral kvůli podobě R.E. Urquharta v mládí. (D3VIL)