Příliš vzdálený most

• Česko Vzdálený most (více)
Trailer 2
USA / Velká Británie, 1977, 175 min (Alternativní 169 min)

Předloha:

Cornelius Ryan (kniha)

William Goldman

John Addison

Dirk Bogarde, James Caan, Michael Caine, Sean Connery, Edward Fox, Elliott Gould, Gene Hackman, Anthony Hopkins, Hardy Krüger, Laurence Olivier, Ryan O'Neal (více)

Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operace Market Garden. Ještě na počátku roku 1944 nacisté pevně ovládali celou západní Evropu a konec války se zdál být v nedohlednu. Den D všechno změnil. 6. června 1944 se západní spojenci pod velením generála Eisenhowera vylodili na pobřeží v severní Francii. V srpnu byla osvobozena Paříž. Němci ustupovali na všech frontách. Ale s úspěchy přišly i problémy. Zásoby se vozily ze 400 kilometrů vzdálené Normandie a bylo jich kriticky málo. Postup spojenců se téměř zastavil. V září 1944 vypracoval maršál Montgomery nový efektní plán, nazvaný Market Garden (Tržiště). Nenadálé obsazení holandských mostů – přístupových cest do Německa – britskými a americkými výsadky, podporovanými rychlým přesunem pozemních vojsk, mělo vést k rozhodujícímu průlomu a ukončení bojů ještě před Vánoci. Celou akci však komplikuje složitý terén v místě seskoků a nečekaně tuhý odpor německých jednotek. Celková situace se pro spojence nevyvíjí dobře... Britský režisér Richard Attenborough pojal svou dramatickou rekonstrukci operace Market Garden jako velkolepou válečnou fresku s ohromujícím množstvím komparsistů, vojenské techniky a hereckých hvězd, z nichž každá dostala vlastní dramatickou epizodu. Snímek Příliš vzdálený most tak tvoří jakýsi pandán k americkému oscarovému filmu Nejdelší den (1962), který v podobně velkolepém stylu zobrazil spojeneckou invazi v Normandii. Oba snímky spojuje i autor literární předlohy Cornelius Ryan. (Česká televize)

Trailer 2

Matty

Richard Attenborough méně známou (protože nepříliš úspěšnou) operaci Market Garden pojal ve velkém stylu. Scéna seskoku několika desítek tisíc spojeneckých vojáků na holandské území je jedním z mnoha důkazů jeho… skoro se chce napsat megalomanie. Všeho je v tomto filmu ohromné, dechberoucí množství – komparsistů, vojenské techniky, hereckých hvězd, z nichž každá dostala vlastní dramatickou epizodu. Někdy jsem si až říkal, jestli to tvůrci trochu nepřehnali, podobná velkolepost totiž ubírá na přesvědčivosti malých, obyčejných emocí. Není tu záběr na jednoho zraněného a zdeptaného vojáka, ale pro jistotu záběr na celou divizi zraněných a zdeptaných vojáků, navíc podbarvený patetickou hudbou, takže kýžený efekt se vytrácí. Všechno je moc strojené, příliš dokonalé a pouze v případě akčních scén to dokonale funguje. Bitvy - bylo by drzostí tvrdit, že o nic jiného ve válce ani nešlo, ale tohle není válka, tohle je film o ní a ty bitvy jsou velkolepé. 80% Zajímavé komentáře: mm , iommi ()

Hal_Moore

Proč vlastně natáčet válečné filmy o porážce? Příliš Vzdálený Most nebyl natočen kvůli vítězství, ale kvůli lidem, kteří vyvinuli značné úsilí k dosažení svého cíle, v tomto případě o dobytí hodně vzdáleného mostu. Ve filmech Johna Waynea někdo dobrý umře a hlavní hrdina jde pomstít jeho smrt. Ve filmech Johna Ramba jsou nepřátelé pokoseni někdy až komickou rychlostí. Ale Příliš Vzdálený Most není takovým lehkým snímkem. Je to nádherný příběh o pravděpodobně nejneúspěšnější armádní operaci v dějinách. Tato operace byla největším vzdušným útokem na světě podporovaným obrněnou kavalerií, kterou překonala až Pouštní Bouře. Mohla ukončit válku o mnoho měsíců dříve a zachránit tisíce životů. Britský odpor proti posledním německým jednotkám je srdcervoucí, zvláště u scén zoufalého útoku na most, nebo zabití mnoha Poláků při nepodařeném nočním přesunu. Nevím jak se to tvůrcům podařilo, ale Němci tu nevypadají vůbec jako darebáci. A je cítit smutek ze situace, kdy britský důstojník střílí mladé Němce, schovává se v úkrytu kde je zanedlouho objeven a následně zajat v Holandském domě. A najednou přijede německý důstojník a britskému podává čokoládu se slovy "Je vynikající. Anglická. Vaše letadla nám je shazují." Jak deprimující. atím nejlepší válečný film, jaký jsem měl možnost vidět. A zároveň nejsmutnější. ()

berg.12

Ten film není dokonalý, napasovat do scénáře celou operaci Market Garden ve vší komplexnosti prostě nejde. I když ta je tu vlastně "hlavním hrdinou", herecké hvězdy slouží spíše jen pro snadnější orientaci mezi jejími jednotlivými úseky. I když je film dělán podle knížky, je více pro válečné nadšence, než milovníky příběhu. Jenže, v kombinaci se scénami jako čistka artilerie, sebevražedné přelodění řeky, seskok parašutistů točený 19. kamerami aj. z něj Attenborough dělá jedinečnou a neopakovatelnou válečnou epiku. ()

Necrotongue

Po dlouhých letech jsem se vrátil k tomuto snímku, abych se zbavil pachuti po včerejší návštěvě Port Arthuru. A podařilo se, přestože jsem své původní hodnocení o hvězdičku degradoval. Mezi výrazné klady filmu počítám nadstandardně nabušené obsazení a vcelku slušnou historickou věrnost. Technika se holt používala převážně americká, protože k CGI byla ještě daleká cesta, ale na to jsem celkem dlabal, mně vadily spíše scény, bez nichž bych se klidně obešel a tvůrci by tím pádem ušetřili například na honoráři Jamese Caana. Dalším problémem byl český překlad (což ale pochopitelně tvůrcům nevyčítám a nehodnotím), který mi tvrdil, že je II. tankový sbor SS Bittrichovým tankovým praporem, zatímco ze vzdušně výsadkových divizí Řvoucích orlů a Anonymních Alkoholiků udělal sbory. Hodně mi ale vadila informace v úvodu, která mi sdělovala, že ještě v roce 1944 šlo všechno podle Hitlerových plánů a změnila to až spojenecká invaze v Normandii. Nevěděl jsem (a nevím), jestli to mám považovat za vtip, nebo za projev tvůrčího diletantismu. I přes tyto dílčí kiksy si myslím, že je snímek ještě i dnes velmi dobrou ukázkou toho, jak to může dopadnout, když se vysoký vojenský velitel rozhodne, že svému konkurentovi dokáže, že dočůrá dál bez ohledu na následky. / Poučení: Pokud něco plánuješ, nezapomeň zakalkulovat i případné reakce ostatních zúčastněných. ()

misterz

Tak ten most bol nakoniec vzdialený až príliš. Operácia Market Garden bola odsúdená na neúspech už v samotných začiatkoch, spojenci mali až príliš veľké oči. Aj zomierajúci pes ešte dokáže pohryznúť, a ten nemecký ich pohryzol priamo do gulí. Film nehral na bombastické bojové scény, vynikol skôr mimo akciu. Páčilo sa mi hlavne vykreslenie jednotlivých postáv a ich epizódne osobné minipríbehy. Ale tomu sa vlastne ani nemôžem čudovať, film nabitý hereckými hviezdami od podlahy až po strop v tomto smere jednoducho nemohol sklamať. 80/100 ()

• Steve McQueen a Audrey Hepburn měli původně ztvárnit postavy Majora Cooka a Kate Ter Horst. McQueen ale nechtěl být součástí širokého hvězdného ansámblu a chtěl hrát pouze hlavní role. Hepburn zase žádala příliš vysoký honorář. Role nakonec získali Robert Redford a Liv Ullmann. (D3VIL)
  • V čase 2:19:21 projede po mostě německý tank Leopard, přestavěný na rovněž německý tank Tiger I. Kolona tanků projíždějící po mostě je však britská. (Hellraiser12)
  • Denholm Elliott, který má ve filmu malou roli pracovníka Royal Air Force, ve druhé světové válce skutečně v letectvu britských ozbrojených sil pracoval. (D3VIL)

Související novinky

Zemřel herec Ryan O'Neal

Zemřel herec Ryan O'Neal

09.12.2023

Ve věku dvaaosmdesáti let zemřel americký tvůrce nominovaný na Oscara a dva Zlaté glóby, známý díky legendárním snímkům jako Barry Lyndon, Love Story a Papírový měsíc, herec Ryan O'Neal. Smutnou… (více)

Zemřel herec James Caan

Zemřel herec James Caan

07.07.2022

Z amerického Los Angeles přichází smutné zprávy, ve věku dvaaosmdesáti let totiž ve středu večer opustil filmový svět americký herec James Caan, jehož si diváci mohou vybavit ze snímků jako Příliš… (více)

Zemřel herec Hardy Krüger

Zemřel herec Hardy Krüger

20.01.2022

V americké Kalifornii včera v požehnaném věku 93 let opustil filmový svět německý herecký veterán a spisovatel, Hardy Krüger. Rodák z Berlína má k dnešnímu dni na svém kontě na 70 filmových a… (více)

Zemřel herec Ben Cross

Zemřel herec Ben Cross

19.08.2020

Ve věku 72 let zemřel britský herec Ben Cross, kterého mohli diváci znát například jako Spockova tátu ze Star Treku J. J. Abramse, případně atleta Harolda Abrahamse v Ohnivých vozech nebo ještě ze… (více)