Příliš vzdálený most

Předloha:

Cornelius Ryan (kniha)

William Goldman

John Addison

Dirk Bogarde, James Caan, Michael Caine, Sean Connery, Edward Fox, Elliott Gould, Gene Hackman, Anthony Hopkins, Hardy Krüger, Laurence Olivier, Ryan O'Neal, Robert Redford, Maximilian Schell, Liv Ullmann, Denholm Elliott, Peter Faber, Christopher Good, Frank Grimes, Jeremy Kemp, Wolfgang Preiss, Nicholas Campbell, Paul Copley, Donald Douglas, Keith Drinkel, Colin Farrell, Richard Kane, Walter Kohut, Paul Maxwell, Stephen Moore, Donald Pickering, Gerald Sim, Mary Smithuysen, John Stride, Erik van 't Wout, Marlies van Alcmaer, Alun Armstrong, David Auker, Michael Bangerter, Hartmut Becker, Siem Vroom, Hans von Borsody, Michael Byrne, Michael Graham Cox, Hans Croiset, Lex van Delden, Garrick Hagon, Geoffrey Hinsliff, John Judd, Stanley Lebor, Barry McCarthy, Anthony Milner, Anthony Pullen Shaw, John Ratzenberger, John Salthouse, Peter Settelen, Chris Williams, Fred Williams, Simon Chandler, Ben Cross, Sean Mathias, Hilary Minster, Arthur Hill, Patrick Ryecart, Stewart Guidotti, Norman Gregory, Adolf Hitler (a.z.), Winston Churchill (a.z.), Franklin D. Roosevelt (a.z.), Erwin Rommel (a.z.), Charles De Gaulle (a.z.), Dwight D. Eisenhower (a.z.), Alfred Jodl (a.z.), Brian Gwaspari, Erik Chitty, Jon Croft, Jack Galloway, Brian Hawksley, George Innes, George S. Patton (a.z.), Johan te Slaa, Georgette Reyevski, Shaun Curry, Ray Jewers, Stephen Churchett, Adriënne Kleiweg, Tim Beekman, Dick Rienstra, Tom van Beek, Henny Alma

Joseph E. Levine

Antony Gibbs

Scénografie:

Terence Marsh

Kostýmy:

Anthony Mendleson

Film se úspěšně snaží postihnout všechny aspekty mamutí operace Market Garden, od plánování, přes materiální zajištění až po její průběh a zážitky vojáků. Někomu vadí tato dokumentárnost, já ji však oceňuji. Až do Ryana asi nejlépe technicky zvládnutý válečný film s plejádou hereckých hvězd. Není tedy úplně bez chybičky. Například v úvodním výkladu o vojenské situaci v Evropě je jaksi kompletně zamlčena Východní fronta, místo Tigrů vidíme poválečné Leopardy I a především je film zbytečně nabobtnalý o scény, které v něm vůbec nemusí být, protože nijak nenavazují na nic ostatního - echt příkladem je scéna s Jamesem Caanem. Taky netuším, proč měli tvůrci potřebu zesměšňovat maršála Modela, který si svůj titul "Hitlerův hasič" rozhodně nezískal tím, jak je ve filmu prezentován. I přes uvedené nedostatky si ovšem za pečlivou realizaci své čtyři pecky generálplukovníka zaslouží. Za povšimnutí stojí účast Maxmiliana Schella, advokáta z Norimberského procesu, zde v roli německého generála Bittricha. Další zajímavostí filmu je, že jde o jedno z mála zfilmování spojeneckých porážek.(29.11.2005)

Jako velký příznivec kvalitních válečných filmů, řadím tento titul do těch nejpovedenějších. O operaci Garden Market jsem doposud neslyšel a přitom se jednalo o dost důležitou akci. Měla překonat i vylodění v Normandii co se týče zůčastněných jednotek. Nakonec z toho byla největší výsadková akce v dějinách 2. světové války. Nutno ale říci, že celá plánovaná operace obsazení důležitých mostů na řece Rýn, byla neúspěšná. Film až takřka didakticky přesně popisuje jednotlivé přípravy, taktické plány a samotné bojové akce. Hvězdné herecké obsazení (Connery, Hopkins, Redford, Hackman, Caine) bylo určitě skvělým tahem. Prostě famózní válečný velkofilm s vynikajicí filmařinou, adekvátní stopáží a bez jediné minuty nudy. Víc netřeba dodávat.(9.5.2007)

Jak říkám - jeden ze tří nejlepších "nečeských" válečných filmů, které jsem kdy viděl. Operace Market Garden naplánovaná generálem Montgomerym měla zkrátit válku v Evropě tařka o rok. Ale mistr rozvědčík se někdy utne a pak... Z plejády hvězd, které si v tomto válečném velkofilmu zahrály, bych vyzvedl Gena Hackmana v poměrně malé roli generála Sosabowskiho, otce polských jednotek zvláštního určení. Jeho shrnutí celé operace je dostatečnou výpovědí, nicméně Robert Redford a výsadek pěchoty přes Rýn mě zaujal možná i o něco víc než obdobný výkon Toma Hankse na pláži Omaha v Ryanovi, který jsem viděl podstatně později.(7.6.2003)

Na tento film jsem se těšila jak kvůli velkému množství známých, velkých hereckých osobností, tak především kvůli samotné operaci Market Garden. Od doby, kdy jsem začala milovat seriál Bratrstvo neohrožených a četla knihy jemu věnované, mě zajímá vše, co je spojeno s místy, městy a operacemi, kterými "Rota E" prošla a kde bojovala. Po technické i herecké stránce výborné. Jen jsem měla pocit, že celý film se zabývá samotnou operací tak precizně a obsáhle, že charaktery postav zůstávaly v pozadí. Tím, že mě postavy ani nijak neupoutaly, ve spojení s dlouhou stopáží zapříčinilo, že jsem začala být nepřetržitými boji uspávána. Celé samotné akci předchází zhruba hodinu trvající úvod, v němž se všichni na velkou operaci připravují a plánují, ale nijak se nic podstatného či záživného neděje. Pro mě je Příliš vzdálený most až příliš dlouhý a příliš soustředěný na bitvy. Rozhodně skvěle natočený film, ale čekala jsem asi něco jiného.(16.5.2012)

Zfilmování jedné z nejznámějších nevydařených operací spojenců za Druhé světové války. V zásadě jde o výborný a zajímavý snímek, který se snaží zabrat všechny úhly pohledu, takže se podíváme jak do štábních stanů kde se určuje taktika, tak do zásobovacích jednotek tak i přímo mezi obyčejné vojáky do první linie. Bohužel film nemá příliš dobrý scénář. Díky neskutečnému množství hvězd se tvůrci rozhodli dát každé tu "její" scénu, ve které bude mít dostatek prostoru se předvést. Výsledek je tedy slepencem výborných samostatných scén, které však moc nefungují jako kompaktní celek. Spousta postav se zjeví odnikud, odehrají si svých pár minut a pak se již pouze mihnou či se dokonce vůbec neobjeví. Chtělo to ze strany Attenborougha trošku pevnější ruku a lépe si ujasnit priority.(26.1.2007)

• - Vedoucí oddílu speciálních efektů John Richardson se v době natáčení vážně zranil při nehodě ve svém BMW. Jeho dívka nehodu nepřežila. (D3VIL)

• - Kaskadér Alf Joint se ošklivě zranil při skoku ze střechy, když se netrefil na vzduchovou matraci. (Poker_Face)

• - Robert Redford za dvoutýdenní práci při natáčení své role údajně dostal dva miliony dolarů. (D3VIL)