Proč vlastně natáčet válečné filmy o porážce? Příliš Vzdálený Most nebyl natočen kvůli vítězství, ale kvůli lidem, kteří vyvinuli značné úsilí k dosažení svého cíle, v tomto případě o dobytí hodně vzdáleného mostu. Ve filmech Johna Waynea někdo dobrý umře a hlavní hrdina jde pomstít jeho smrt. Ve filmech Johna Ramba jsou nepřátelé pokoseni někdy až komickou rychlostí. Ale Příliš Vzdálený Most není takovým lehkým snímkem. Je to nádherný příběh o pravděpodobně nejneúspěšnější armádní operaci v dějinách. Tato operace byla největším vzdušným útokem na světě podporovaným obrněnou kavalerií, kterou překonala až Pouštní Bouře. Mohla ukončit válku o mnoho měsíců dříve a zachránit tisíce životů. Britský odpor proti posledním německým jednotkám je srdcervoucí, zvláště u scén zoufalého útoku na most, nebo zabití mnoha Poláků při nepodařeném nočním přesunu. Nevím jak se to tvůrcům podařilo, ale Němci tu nevypadají vůbec jako darebáci. A je cítit smutek ze situace, kdy britský důstojník střílí mladé Němce, schovává se v úkrytu kde je zanedlouho objeven a následně zajat v Holandském domě. A najednou přijede německý důstojník a britskému podává čokoládu se slovy "Je vynikající. Anglická. Vaše letadla nám je shazují." Jak deprimující. atím nejlepší válečný film, jaký jsem měl možnost vidět. A zároveň nejsmutnější.(29.9.2005)

Na vojnový film sa mi to síce zdalo trošinku viac rozťahané, no na atraktivite to neuberalo. Dôveryhodné zobrazenie, skvelá práca zobrazenia vojnových udalostí, ako aj strih medzi frontami. Natočenie akcie bolo neomylné, hviezdy si rozdelili primeranú časť filmu a každý bol spokojný. A ja tiež celkom. Na 75%.(4.2.2007)

Tak se tehdy točily válečné filmy - tolik hvězd, že museli být v titulcích abecedně, velké masové scény versus pár momentek z válečného života, spousta hrdinství a hezká pochodová muzika - žádná jatka a la Ryan. Film se spíše zaměřuje na generály než na prosté vojáky, čímž je řečeno mnohé. Co tedy zbývá? Pár zajímavých hereckých výkonů: Connery, Caine a samozřejmě nejlepší herec vůbec Anthony Hopkins, ostatní v podstatě nedostávají moc prostoru, nebo mě nezaujali. Působivou (asi pětiminutovou) roli dostal Robert Redford - scéna plavby před řeku za neustálého ostřelování patří k nejlepším.(3.10.2003)

Film se úspěšně snaží postihnout všechny aspekty mamutí operace Market Garden, od plánování, přes materiální zajištění až po průběh a zážitky vojáků. Někomu vadí tato dokumentárnost, já ji však oceňuji. Až do Ryana asi nejlépe technicky zvládnutý válečný film s plejádou hereckých hvězd. Není sice úplně bez chybičky (například v úvodním výkladu o vojenské situaci v Evropě je jaksi zamlčena Východní fronta, místo Tigerů poválečné Leopardy I), přesto si za pečlivou realizaci své čtyři švestky zaslouží. Za povšimnutí stojí účast Maxmiliana Schella, advokáta z Norimberského procesu, zde v roli německého generála Bittricha.(29.11.2005)

Jeden z mála válečných filmů, kde hutnost děje vítězí nad dechberoucí akcí. Co se týče obsahové stránky, jedná se dost možná i o nejpropracovnější válečný film co jsem kdy viděl. Attenborough přišel s trochu jiným přístupem než většina jeho kolegů. Nezaobírá se příliš boji na frotně, ustřelenými končetinami a válečnou vřavou. Soustřeďuje se na luxusní obydlí generálů, maršálů, jejich válečné taktiky a prožívání konfliktu. O napětí však ani tak nouze není, neboť herecké zastoupení je opravdu hvězdné a postavy jsou výtečně načrtnuté. Škoda slabší akce, přece jen v té době nebyla filmová technologie na takové špici jako za posledních 15 let. Být tento film natočen v moderní době, pravděpodobně by šlo o nejlepší válečný kousek vůbec.(31.5.2008)

• - Charles Bronson byl zvažován do role genmjr. Sosabowskeho. Nakonec ji získal Gene Hackman. (D3VIL)

• - Režiséra Richarda Attenborougha můžeme zahlédnout v roli ztřeštěnce s brýlemi, pozorujícího vojáky. (D3VIL)

• - Během II. světové války pracoval Dirk Bogarde, který ztvárnil genpor. Browninga, v britské zpravodajské službě. Do Arnhemu byl poslán Bernardem L. Montgomerym. (D3VIL)