Sedmero krkavců

• Slovensko Sedem zhavranelých bratov (více)

Pohádkový příběh vychází z klasické pohádky Boženy Němcové "Sedmero krkavců". Mladá dívka na sebe bere těžký úkol. Musí se pokusit zachránit své bratry a zbavit je prokletí, které na ně uvrhla jejich matka. Je to příběh o odvaze, vytrvalosti, ale také síle slova, pravdy a opravdové lásky... Hlavní hrdinkou je mladá dívka Bohdanka, která se narodí do utrápené rodiny pekaře, jehož žena před lety v návalu vzteku proklela sedm svých synů a z těch se stali krkavci. Rodiče před Bohdankou toto rodinné neštěstí tají. Když se Bohdanka na prahu dospělosti dozví o prokletí své rodiny, rozhodne se, že musí bratry zachránit. Od místní čarodějky se jí dostane rady, že musí svým bratrům ušít košile. Ale ne lecjaké - sama bez pomoci musí natrhat kopřivy, zpracovat vlákna, utkat látku a ušít každý steh. Bohdanka se vydává na dlouhou cestu za záchranou svým bratrů. (Bohemia MP)

tatanapope

Celkem přijatelná pohádka , bohužel z obsazení jsem trochu očekávala , že to bude vtipnější , aspoň o chlup . Pohádka hezká , ale nemyslím , že bych toužila jí vidět ještě někdy znovu. ()

andiek05

Pohádku Sedmero krkavců mám ráda a řekla bych, že toto ztvárnění je velmi zdařilé. Samozřejmě jsem se neubránila určitému srovnávání s pohádkou z roku 1993, ale u této se mi líbila nápaditost, že to nebylo úplně stejné, záběry krajiny, výkony herců, a hlavně to, že jsem se u toho i dost nasmála. Pro mě to ztráta času vůbec nebyla. ()

octopuska

Po dlouhé době zase pěkná pohádka na kterou se dá koukat, myslela jsem že už to ani nejde a ono jde, když se chce. Hlavně to není uřvaný, kýčovitý a nelítají tam infantilní zakrslí čerti, což je u téhle pohádky velké plus,protože na ty Troškovy sračky, který nám televize rve vrchem spodem se nedá dívat. Ani se nemusí moc mluvit a je to fajn. Nellis moc šikovná,povedlo se. ()

Mr.Ripley

Po tragickém promu jsem opravdu nečekal, že dostanu jednu z nejpoctivějších pohádek v pravém slovasmyslu od Anděla páně! Alice Nellis svou sebejistou režií, excelentní kamerou (nálety!!) a překrásnou scénérií v čele s přesnou Marthou Issovou dodala filmovou pohádku z které se určitě stane trvalka v letech následujících. ()

Skuby47

Po letech konečně velmi zdařilá pohádka a to především díky krásnému přírodnímu prostředí, vcelku slušným hereckým výkonům, příjemné hudbě i umírněné dávce trikové fantazie. Ve srovnání se starou ponurou verzí z roku 1993 je to rozhodně krok dopředu. Možná by to chtělo jen pár vhodnějších neokoukaných herců. Ti nejlepší už bohužel nejsou mezi námi a noví se zřejmě ještě nenarodili. ()

Idego

Velmi příjemné překvapení. U většiny pohádek jen skřípu zuby, protože trpí dementním šroubovaným scénářem, herci se pohybují někde mezi hysterií a ochotnickým divadlem a celé to působí jako že autoři prostě chtěli natočit pohádku a pro její klasické vlastnosti jako jednoduchý, známý a předvídatelný děj či povinné vítězsví dobra nad zlem si říkali, že na takové pohádce není moc co řešit. Stačí přece narvat lidi do nakasaných kostýmů, zasadit to do 19.. století a přihodit pár princů a královen a voilà, pohádka je na světě! To je možná v pořádku pro děti (a i tam o tom mám jisté pochybnosti), ale ještě to neznamená, že se pohádka nedá natočit i inteligentě. Od Alice Nellis jsem takový inteligentní přístup čekal a dočkal jsem se. Sedmero krkavců se tváří velice civilně. Dialogy jsou střízlivé, herci přirození, a nebýt hlasu vypravěče, člověk by ze začátku chvílemi i věřil, že místo pohádky začíná povedené drama. Brzy se čarodějnice, kouzla i princové objeví, ale na rozdíl od většiny pohádek, které tyhle klasické atributy zneužívají jen jako mimikry odvádějící pozornost nenáročného diváka od absence čehokoliv jiného, Sedmero krkavců neskouzává k povrchnosti a pohádkové prvky jen občas, nenásilně a jakoby mimochodem připomene, zatímco laskavý pohdkový děj přirozeně plyne. Film je chvílemi dojemný, chvílemi napínavý, nebojí se zlo vykreslit střízlivě a věrohodně, a přitom to ani s dojetím, ani se strachem nepřehání. V poslední řadě nelze nezmínit překrásnou výpravu a kvalitní hudbu. Kéž by se takových pořádných pohádek točilo víc. ()

HonzaBez

Když jsem se poprvé dozvěděl, že se bude točit remake pohádky Sedmero krkavců, jejíž původní verze z roku 1993 byla strašně depresivní a ponurá, moc jsem nechápal proč. A vůbec mě nelákalo ji vidět. O to víc jsem nakonec dost mile překvapení a potěšený, když jsem ji, po dost dlouhé době od jejího uvedení, konečně viděl. I když se pohádka ve svých obrysech drží původní předlohy, a tudíž se nemůže vyhnout i temným momentům, je zde až překvapivě hodně prostoru pro humor (zejména díky postavě prince Bartoloměje). To rozhodně oceňuju, protože ryze temné pohádky nemám rád. Milý úsměv na tváři někdy vyvolá i způsob, jakým němá Bohdanka v podání Marthy Issové komunikuje se svým okolím. Bohdanka v jejím podání jinak rozhodně není žádná stoicky trpící postava, ale naopak energická a temperamentní dívka, které se dokáže se všemi trably poprat, i když ji to občas není moc po chuti. I to působí sympaticky. Pro mě třeba silný moment, když začíná s vytrháváním kopřiv. Z dalších postav rozhodně zajímavě zahraná postava královny v podání Sabiny Remundové. Když opět srovnám z původní pohádkou, tak její pojetí mi přijde mnohem rafinovanější než v případě Ivany Chýlkové. A rafinované zlo je to vždy to nejzákeřnější. Zaujme i nápad s hodnou "čarodějnicí" v podání Zuzany Bydžovské, která zde má (oproti jiným jejím rolím) až překvapivě přívětivou tvář. Co bych jinak rozhodně ocenit je vizuální stránka pohádky. Zejména v exteriérových záběrech je kamera parádně rozmáchlá. Vydařený je i výběr lokací (Tatry i Zvíkov jsou super). Plný počet nedávám snad jen proto, že v některých momentech je příběh přeci jen trošku rozvleklejší (viz třeba někdy opakující se retrospektivní scény). Ale celkově fakt vydařená pohádka. ()

chelseaman22

Po předlouhé době konečně česká pohádka na úrovni, jejíž hlavní hrdinové se nechovají jako stádo ovcí jdoucí na porážku na jatka preferující wellfare. Zcela překvapivě mě neiritovala děvečka Issová, pro kterou role krkavčí sestry byla ušitá tzv. „Na Míru Bosáka“. I přes jasně nalajnovaný scénář jsem se takto nebavil od dob lucifera v podobě Karla Gotta. 73 % ()

Johnny.ARN

Ale peknú krajinu máme. Krásne rozprávky sa v nej dajú točiť. Nellis ponúka oku lahodiaci vizuál, skvelé 3/4 príbehu, dobrých hercov a rozumnú minutáž. Obsadenie sa vážne poradilo. Mal som trochu obavy o Issovú, ako zvládne, ale na moje veľké prekvapenie to zvládla fantasticky. V nekecavých pasážach dala všetko do mimiky gést a povedala tým viac ako slovami. Škoda len toho záveru. Ten mi prišiel až veľmi polopatistický a pritom už dávno viete ako sa to všetko skončí a kto je zlý a kto dobrý. Ale v konečnom zúčtovaní, fungujúca rozprávka, ktorá poteší malých aj veľkých. 3 z 5 ( Kino Dukla Svidník ) ()

LadyPupu

Konečně pohádka, kde nefiguruje cukrkandlová princezna s blonďatejma lokýnkama, princ krasavec s imbecilním výrazem mistra světa a nějakej ten brekeke vodník nebo budli budli čertík. Temnější atmosféra, koktavej princ sympaťák, Bohdanka příjemná, zlá královna správně odporná, nepovedenej synek s vyfoukanou hlavou legrační, no a čarodějnice laskavá... Btw. Bydžovská umí hrát jen očima. A má v nich všechno - bolest, lásku, něhu.... Tohle se povedlo. Téměř všechno včetně hudby. Za plný počet to není z jediného důvodu. Vadil mi nepovedený dabing u některých herců a to je u pohádky takového formátu škoda. ()

JimmyII

Takhle se mají točit moderní pohádky, které obstojí v konkurenci "vážně míněných" fantasy filmů západní produkce. Krkavci Alice Nellis mají povětšinou tajemnou, dospělou atmosféru, solidně budují napětí i sympatie k hlavním postávám, jež jsou na pohádkové poměry velmi plastické a lidské. K tomu velkou měrou přispívají kvalitní, ne-pohádkové herecké výkony. Martha Issová jako vždy fantastická a utáhne příběh i beze slov, Příkazký je konečně správný princ, Bydžovská parádní čaro-baba a Remundová záporák hodný nenávidění. Celkově skvělý výsledek pak jen dotváří nádherné lokace, skvělá kamera a Patejdlova hudba. Doufám, že se dočkáme vícero podobných kusů a věřím, že Sedmero krkavců budeme sledovat ještě aspoň v další generaci. ()

Lachtaan

S nadcházejícím adventem přichází mé každoroční prosincové předsevzetí zapovědět veškeré ostatní filmy a dohnat především pohádky a vánočně laděné kousky. Sáhnul jsem tedy po jedné z nejvěhlasnějších českých pohádek poslední doby a nalijme si čistého vína - lepší zástupce tohoto žánru v našich končinách za posledních 10 let nevznikl. Na tohle se budu moc rád klidně koukat o Vánocích pravidelně. [viděno na Netflixu 2.12.2020] ()

Ryuuhei

Issová mi byla v hlavní roli značně nesympatická, díkybohu už ne tolik poté, co přestala mluvit. Bohužel na dívku příliš stará/staře vypadající a dokázal bych si tam představit někoho úplně jiného (i třeba tu služebnou, která by na úhlavní roli sedla nesrovnatelně lépe). Příběh ušel, ale i kdybych ho neznal, byl by hrozně předvídatelný. Co se mi víc nelíbilo, tak přílišný důraz na zábavnost dialogů - Bohdanka extrémně drzá a oprsklá, královna zase skoro vůbec nemluvila jako královna. Zpracování jinak super - neodbyté, filmové, s úchvatným prostředím slovenských hor a lesů. Na speciálních efektech se šetřilo, ale tak, že to vůbec nebylo ke škodě - někdy zkrátka úplně bohatě stačí správný střih, nebo zdánlivě jednoduchý přechod z kouře/mlhy. Na moderní českou kinematografii rozhodně zdařilá a nadprůměrná pohádka! ()

venison

Je to už dlouho, co se mi líbila nějaká pohádka (a tím myslím jak českou, tak zahraniční produkci).. Mělo to vše, co by dle mého názoru měla každá pořádná a hezky udělaná pohádka měla obsahovat - napínavý děj (i když příběh léta znám, tak dokázal být zajímavý a napínavý), boží lokace, vymakané kostýmy do posledního detailu, skvělé obsazení (hlavně Martha Issová a má oblíbenkyně Zuzana Bydžovská) a příjemná hudba.. Překvapení roku ;-) ()

geklon

Moc milá a citlivá pohádka. S výtečnou hudbou Vaša Patejdla. Výborná Remundová, dává pohádkovým záporákům až psychopatický rozměr, který hrůzostrašně naznačuje reálné trendy dnešního rodičovství. ()

MikyAff

Hrozně dlouho jsem neviděla českou pohádku, která by mi chytla téměř ihned a já se bavila a smála až do konce. Martha Issová sice nikdy nebyla moje favoritka a ono jí možná právě to nemluvení přidalo na šarmu. Ale nedá se říct, že scény kde mluvila byly špatné. Navíc překrásné prostředí a pohledy na kouzelnou přírodu tomu dodaly správný pohádkový nádech. ()

23. Český lev - výsledky

09.07.2015

Zlín metropolí filmu pro děti a mládež

Zlín metropolí filmu pro děti a mládež

28.05.2015

Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně letos slaví jubilejních 55 let. Na Kudlově, na kopci nad Zlínem, se filmy natáčí již od léta 1936, zatímco dole ve městě se už od roku 1961 koná… (více)