Sedmero krkavců

• Slovensko Sedem zhavranelých bratov (více)

Pohádkový příběh vychází z klasické pohádky Boženy Němcové "Sedmero krkavců". Mladá dívka na sebe bere těžký úkol. Musí se pokusit zachránit své bratry a zbavit je prokletí, které na ně uvrhla jejich matka. Je to příběh o odvaze, vytrvalosti, ale také síle slova, pravdy a opravdové lásky... Hlavní hrdinkou je mladá dívka Bohdanka, která se narodí do utrápené rodiny pekaře, jehož žena před lety v návalu vzteku proklela sedm svých synů a z těch se stali krkavci. Rodiče před Bohdankou toto rodinné neštěstí tají. Když se Bohdanka na prahu dospělosti dozví o prokletí své rodiny, rozhodne se, že musí bratry zachránit. Od místní čarodějky se jí dostane rady, že musí svým bratrům ušít košile. Ale ne lecjaké - sama bez pomoci musí natrhat kopřivy, zpracovat vlákna, utkat látku a ušít každý steh. Bohdanka se vydává na dlouhou cestu za záchranou svým bratrů. (Bohemia MP)

Firebug

Vynikající česká pohádka. Krásně natočená (přírodní scenérie, skvělé efekty), sympaticky obsazená (hlavně Issová, Neužil a Bydžovská) a místy příjemné vtipná, aniž by sklouzla k trapnosti. Herecké projevy jsou občas trochu teatrálnější (nejvíce Remundová), což se ale dá pochopit jako jisté zjemnění temnosti původního příběhu. Přeci jenom je to hlavně pro děcka. Dospělý však trpět nebude. Ačkoliv nejsem fanda pohádek, 4* si Sedmero Krkavců jistě zaslouží. Alice Nellis ukázala, jak natočit výbornou českou pohádku! ()

Sdoom

Během naprosto nesnesitelného začátku, tzn. asi úvodní půlhodiny, jsem to měl chuť vypnout, což obvykle nedělám ani u největších hovadin. Ale tohle bylo extra iritující, zejména způsob vyjadřování se a mluvy postav. Hovorová mluva 21. století podle mě v pohádce opravdu nemá co dělat a rvalo mi to uši. Naštěstí když milá Bohdanka definitivně zavřela pusu, tak začal být film celkem snesitelný. No a v poslední třetině mě dokonce snad i začal bavit, když se začlo hrát na temnější strunu. Ale na víc než 2 hvězdičky to ten konec nevytáhl. Na to byl ten začátek až příliš útrpný. (HD TV) ()

Maynard.

Nedá se říct, že bych byl zrovna příznivcem novodobých českých pohádek, páč většina jich stojí za prd, včele s impotentními Třemi bratry, který mě na dlouhou dobu odrazovali od dalších pohádek. Tohle se ale vskutku povedlo. Nellis sem začal vnímet od Revivalu, kde mě fakt pobavila. Její ojedinělá režisérská a scénaristická zručnost se objevuje i v týhle nevinný pohádce. Je moc dobře, že hlavní postava téměř celý film nemluvila, páč nepatří zrovna mezi herečky, které bych měl kdovíjak v lásce. Hodně potěšila Bydžovská, asi nejhodnější a nejrozumnější čarodějnice, všechno co řekla bylo hluboký a moudrý. Její sestra, tak tu sem nenáviděl, což sem přesně měl, takže hereckej výběr na jedničku. Docela sem se pobavil nad přitepleným princem. Akorát mi tam tak nějak chyběl výraznej záporák jako v každý správný povídce (a nebo každým správným americkým filmu) :o). A dneska hurá na Cpt Amerikůůůů. ()

herr_carter

Pohádky mám rád, ale nejsem zrovna příznivcem těch novodobých. Nová verze sedmera krkavců je ale výjimkou, sedla mi - možná i díky lehce netradičnímu, až místy hororovému pojetí a perfektní Remundové, která se stále více podobá své matce.................moje hodnocení = 7,5 z 10. ()

Chmur

Nejde, abych si film v hlavě neporovnal s Rážovou televizní pohádkou. Nellis měla samozřejmě úplně jiný rozpočet i možnosti než známý režisér. A na filmu je to znát. Nádherné exteriéry Slovenska, spojené s výbornou kamerou, perfektní práce se zvířaty (klobouk dolů před tím, kdo pracoval s krkavci), slušná hudba atd. To všechno je devíza pohádky. Ovšem obsazení hlavních rolí bylo dost nešťastné. V tom ostřílený harcovník Alici Nellis jednoznačně trumfnul. Remundová versus Chýlková, Příkazký versus Dlouhý, Neužil versus Rösner. Remundová neumí hrát a Příkazký v roli prince taky moc nepřesvědčil. Issová je v některých rolích skvělá, ale tady mi moc neseděla. Navíc závěr filmu byl tak divně překombinovaný a některé pasáže působily dost nevěrohodně např. náhlá změna bambuly Bartoloměje v silného vladaře. Prostě scénář nebyl úplně vychytaný. Ještě, že Nellis napadlo pomoct si kouzelným hřebenem. Bez něj a flashbacků by asi byla dost ztracená. I tak Sedmero krkavců působí ve srovnání s jinými českými pohádkami posledních dekád hodně dobře. Není to úplná blbost, některé dialogy jsou napsané opravdu inteligentně a citlivě, perfektní kamera, úžasná práce s krkavci atd. Prostě pozitiva převažují nad negativy, a to je na dnešní českou pohádkovou tvorbu vlastně docela dost. ()

klukluka

Ty vzpomínkové pasáže už byly místy hodně dlouhé, lehce za hranicí únosnosti. Ale jindy to bylo pro změnu tak silné...ale tak! To nebyla jen klasická pohádka převyprávěná soudobou mluvou a filmařským jazykem, to byla nádherná, snadno uvěřitelná, protože dokonale ztvárněná love story! Kdyby mi to nebylo hloupý, tak brečím jako želva. Na konci jsem už krotil dojetí jen tak tak. A to jsem si myslel, že už jsem z pohádek definitivně vyrostl. Paráda! ()

bari68

Vzývam všetkých svätých a Bohov za Alici Nellis! Po x rokoch a x ďaľších pokusoch je tady rozprávka, ktorá sa môže pyšniť prívlastkom klasická. Všetko tu náramne pasovalo, sedelo a bolo to príjemné, zábavné, vtipné a decentné. P.S.: Pomaly ale iste sa blížia Vinaoce a tak doporučujem si dať absenciu od Popelky a spol. a pustiť si tento klenot, pri ktorom sa Božena Němcová nemusí prevracať v hrobe. ()

klúčik

Výborná práca. Po dlhšom čase som videl rozprávkový film, o ktorom si myslím, že sa zaradí k filmom, ktoré budú hrávať na vianoce skoro častý rok. Krásna príroda, prekrásne kostýmy, hudba ktorá nerušila, výborná kamera a dobré herecké výkony. Režisérka Alice Nellis si zaslúži poďakovanie. Z hercov sa mi páčil hlavne výkon Sabiny Remundovej, dosť mi pripomenula jej maminu. Film hodnotím 70%. ()

joora1

Konečně novodobá pohádka, která zachraňuje čest tomuto žánru. Je zde kromě tradičních pohádkových hodnot i dávka humoru a napětí. Je vidět, že díky kvalitní předloze a poctivému zpracování, může vzniknout plněhodnotný pohádkový příběh, na který se rád ještě někdy podívám. Pochvala pro Marthu Issovou, která i beze slov předvedla skvělý výkon. ()

Zagros

Popravdě se mi Markéta Issová do pohádky vůbec nehodila, ale svoji roli zvládla poměrně dobře. A když k tomu připočtu zdařilou výpravu a slušnou řemeslnou práci, vychází mi z toho jedna z nejlepších českých pohádek za poslední dobu. Původně jsem se trochu obával také přílišného hororového pojetí, ale ani tahle obava se nepotvrdila a hororové prvky jsou v lehčí formě a dokonce se najdou i povedené humorné části. Nakonec jsem přihodil i tu čtvrtou hvězdu, především díky srovnání naší pohádkové tvorby posledních let, které je nějaká neslaná nemastná a já mám potom před dalšími pohádkami podobné obavy. ()

Han22

Tohle jsem před pár lety viděl na Vánoce, naprosto opitej a ještě jsem to napůl prokecal s bráchou a přesto mě to přišlo jako super pohádka. Napodruhé je to naprosto 100% záležitost. Příběh o sedmero krkavcích se mi moc líbil i ve staré televizní verzi, takhle nová ji však s přehledem strká do kapsy. Opět tu máme matku, které ve slabé chvilce proklela děti, aby z nich byli krkavci a jejich sestru, která mlčí, žije jako poustevník a trpělivě šije košile z kopřiv, aby z nich opět mohli být lidé. Tentokrát ale práce fyzicky bolí, krkavci do děje párkrát výrazně zasáhnou a v hlavní roli je Martha Issová. Naprosto nehezká, leč herecky doslova kralující žena. Své si odehraje i Bydžovská a ultraslizká Remundová. Do toho čarokrásná kamera s magickými přírodními scenériemi a druhý plán. Ten se odehrává na zámku, kde si ji hrdinku přivede koktající zamilovaný princ a kde se odehraje instrikánské drama hodné těch nejlepších historických filmů s flashbacky odhalujícími nečekané věci z historie. Zkrátka absolutní paráda a možná nejlepší česká pohádka po roce 2000. ()

ti88na

Som veľmi milo prekvapená a veľmi rada konštatujem, že Sedem zhavranelých bratov má potenciál stať sa obľúbenou rozprávkou. Filmársky pokrok a tradícia sa v nej krásne snúbili, príbeh o bratoch, ktorých zakliala vlastná matka je skvelou témou, ktorá filmárom ponúkla veľa možností a tí ich patrične využili. Netradičný, ale vo výsledku veľmi dobrý výber hlavných hrdinov, no musím priznať, že nad Marthou Issovou som chvíľu krčila nosom, ale nakoniec som si povedala prečo nie. Skvelá bola aj Sabina Remundová, ale aj vedľajšie postavy mali čo povedať. Nechýbal humor, dojatie, poučenie, láska a vlastne všetko, čo má správna rozprávka mať. Potešili dobre známe lokácie Zuberca a nesmiem zabudnúť pochváliť aj vskutku vydarenú hudbu. Pre oddych s rodinou je tento film ako stvorený. ()

barlow

Stále ve mě přetrvává nostalgie z devadesátých let, drsnější, drastičtější, o to více vynikne dobro... Přesto udělala na dnešní poměry Alice Nellis výbornou pohádku, v níž je vtip, ale ne pitvoření (kromě královny). Navíc skvělá audiovizuální stránka. ()

Tessie

Příjemně vtipná pohádka, která se pokoušela jít jiným směrem než ta dvacet let stará s Chýlkovou.. Nicméně i přes rozpačitý začátek si Issová vysloužila vysoké hodnocení. Je nutné ocenit její perfektní práci obličeje a vůbec to celé bylo tak nějak příjemně ubíhající.. ()

eagle-eye

Asi bych musel chrlit superlativy ke každému snímku celé pohádky, jednoznačně nejlepší porevoluční počin a zřejmě i dlouho zase nepřekonaný. Alice N.se s látkou pomazlila, vyšperkovala a dotáhla do puntíku od prvního záběru po poslední titulek. ()

Belatris

Po více jak desetiletí je to pro mne filmová pohádka, která je jak filmová, tak pohádková, a obojí poctivě. Krásná výprava, živelné herectví (jen v případě Sabiny Remundové/královny místy zavání karikaturou), citlivá práce s humorem a pohádkovými klišé (čarodějnice např.). Jako divák, který nemá rád pohádky a hýčká si jen několik málo výjimek, jsem si zamilovala hlavně šikovně napsaný scénář, který v kombinaci s krásnými hudebními motivy dokáže i DOJMOUT, což se mi u žádné jiné pohádky (ať filmové nebo televizní) nestalo. Docela dlouho jsem odolávala doporučením známých a nechtěla jsem se na to podívat (správný fairytales hater se vždycky cuká). Dávám jim teď za pravdu a kaju se. ()

Eraserhead

Posledních 20 let jsem si říkal, že česká pohádka je pro mě mrtvá záležitost (snad s výjimkou Lotranda a Zubejdy) a o opaku mě příliš nepřesvědčili ani Tři bratři. Ale když začalo Sedmero krkavců, říkal jsem si, jak je to pěkně filmově natočeno, jak je tam fajn hudba, jak to má typově dobře vybraný a sympatický casting a čekal jsem, jestli se dostaví i to, co českým pohádkám poslední doby zoufale chybělo - humor. Jenže pak se na plátně zjevily dámy Issová, Bydžovská a Remundová a bylo to tam! Jaká úleva, že tam nikdo hystericky nevříská, ale stačí nasadit správný pohled nebo utrousit dobře načasovanou hlášku, aby se rozehraná situace stala vtipnou. Alice Nellis vytáhla tradici filmové pohádky z bahna trapnosti a nudy zpět na výsluní, tak se tam snad nějakou dobu ohřeje. ()

Ebon

Dobře rozjetá pohádka, moderní, vtipná, spěje do dramatického finále a končí pitomou povídací a vysvětlovací scénou. ()

23. Český lev - výsledky

09.07.2015

Zlín metropolí filmu pro děti a mládež

Zlín metropolí filmu pro děti a mládež

28.05.2015

Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně letos slaví jubilejních 55 let. Na Kudlově, na kopci nad Zlínem, se filmy natáčí již od léta 1936, zatímco dole ve městě se už od roku 1961 koná… (více)