Sedmero krkavců

• Slovensko Sedem zhavranelých bratov (více)

Pohádkový příběh vychází z klasické pohádky Boženy Němcové "Sedmero krkavců". Mladá dívka na sebe bere těžký úkol. Musí se pokusit zachránit své bratry a zbavit je prokletí, které na ně uvrhla jejich matka. Je to příběh o odvaze, vytrvalosti, ale také síle slova, pravdy a opravdové lásky... Hlavní hrdinkou je mladá dívka Bohdanka, která se narodí do utrápené rodiny pekaře, jehož žena před lety v návalu vzteku proklela sedm svých synů a z těch se stali krkavci. Rodiče před Bohdankou toto rodinné neštěstí tají. Když se Bohdanka na prahu dospělosti dozví o prokletí své rodiny, rozhodne se, že musí bratry zachránit. Od místní čarodějky se jí dostane rady, že musí svým bratrům ušít košile. Ale ne lecjaké - sama bez pomoci musí natrhat kopřivy, zpracovat vlákna, utkat látku a ušít každý steh. Bohdanka se vydává na dlouhou cestu za záchranou svým bratrů. (Bohemia MP)

EKLEKTIK

"No já si tim teda úplně jistej nejsem." Začátek této filmové pohádky byl pro mě opravdu nesnesitelně trapný, ale musím uznat, že po skončení druhé návštěvy u PhDr. Čarodějky, která Bohdance naštěstí nařídila držení bobříka mlčení, mi už tato pohádka tak trapně nepřipadala. Mlčet totiž v této pohádce měli úplně všichni včetně jejího vypravěče, jehož úvodní komentář plný demonstrativního entuziasmu chtěl asi všechny diváky ovlivnit při vytváření jejich vlastního názoru. K mému opětovnému zklamání pak tedy hlavně přispěla finální scéna a její upovídaný okomentovaný konec, okomentovaný upovídaným vypravěčem. ()

Hanys_

Asi jedna z mála pohádek za posl 10 let, kterou jsem chtěl vždycky vidět. No a asi jsem na tenhle žánr fakt už starý. Není tomu sice vlastně zas tak moc co vytknout (herci hrají tak nějak "jinak" - Issová dost nepohádkově a je to plus, příběh je docela temný - ale zároveň v druhé půlce dost naivní (vím, děti). Cestou do finále jsem už vlastně očima dost často tlačil čas a podruhé už to vidět fakt nemusím. 4.5/10 ()

peetriss

Po hodně dlouhé době povedená česká pohádka. Baví, má tempo, umí výborně střídat temnost s nadhledem, funguje romantika i nanásilná poučnost Boženě Němcové vlastní. Výborná kamera, výpravnost i působivé exteriéry. Alice Nellis zaslouží určitě pochvalu. Pochvala míří i na adresu výborné Marthy Issové, která se své role zhostila rozkošně a roztomile, což muselo být dvojnásob těžké, protože po většinu stopáže komunikuje jen mimikou a gesty. Lukáš Příkazký je výborným sekundantem a skvělá byla i chytrá čarodějnice Zuzana Bydžovská. Mezi negativa řadím přespříliš intenzivní rušivou hudbu a Sabinu Remundovou, jejímuž herectví prostě nemohu přijít na chuť. ()

lucijelucije

Velmi dobře zvládnutá kamera, a scénář. Naprosto famózní M. Issová. Nově natočená pohádka od Boženy Němcové, pobavila, to nemůžu říct. Ale trošku mi tady chyběla ta silná stránka věci, která byla zobrazená ve starých krkavcích. Třeba perfektně zvládnutá hudba s dramatičností. Protože i když jsem se u této pohádky skvěle rozptýlila, příběh Bohdanky nebyl jen o tom, jak diváka dostat do dobré nálady. Ta podstata mi tady trochu chyběla. 60% ()

Wishkah

Podle mě se jedná o pohádku, která má slušný naběh stát se novodobou klasikou. Vlastně všechno je tu v pořádku. Příběh je zajímavý, herečtí představitelé výborní, technické zpracování na vysoké úrovni. Navíc to není jen pohádka, ale spíš pohádkový film a na člověka chvílemi dýchá hutná středověká atmosféra. Skvěle balancuje mezi pohádkovou naivitou a krutou realitou podobně jako např. S čerty nejsou žerty. Je tu klasické dobro nad zlem a humor, ale to zlo se neštítí upalovat lidi a zabijet děti. K tomuhle snímku mám vlastně jen dvě výtky. Jednak je to absolutně přiserný dabing slovenských herců a jednak podle mě trochu nevyvážené finále, kterému chybí větší důraz na to co se vlastně seběhlo. Vše se řeší pouze nějakým vysvětlováním působí trochu jako pěst na oko oproti zbytku filmu. Chybí tomu zkrátka větší epika v závěru. Ale i přes to se jedna o pohádku, na kterou se rád podívám znovu ()

Asmodin

Nad pohádkou jsem se radovala úplně stejně jako Bohunka, když vytrhala kopřivy. Musím se přiznat, že originální pohádku příliš neznám, ale myslím si, že filmové zpracování působí o trošku věrohodněji než ostatní pohádky (např. Zlatovláska z r. 2016). A i kdyby pohádka nesouhlasila s literární přdlohou, tak stejně bych nenalezla prvky, které by bily do očí svou absurditou a trapností. Marta Issová byla skvělá a její ztvárnění postavy působilo přirozeně. ()

angloumene

Starší verze této pohádky se mi vryla pod kůži svou temnou až hororovou podstatou a tak jsem čekala něco podObného i od tohoto novodobého nástupce. Opak je ale pravdou. Těchto sedmero krkavců stojí spíš na odhodlání a lásce a tak nenabízí mnoho příležitosti ke strachu. Přesto se snímek svou lehkostí snadno dostane do povědomí a tak dokáže diváka včetně jeho ratolestí upoutat po celou dobu stopáže. ()

Prochy38

Martha Issová exceluje v jedné z nejlepších pohádek posledních 10ti let. Jasně, není to nic nového, nicméně ani ten starší originál mi nesedl tolik, jako tento snímek. Hodně to je na Mart(h)ě a ta se s tím pere neskutečně. Krásná, citlivá a přitom svižná pohádka. Parádní vědět, že to pořád jde, točit krásné pohádky! ()

Lovely.Bones

Nádherná pohádka! Po LETECH tu máme konečně zase pořádnou pohádku (která není Tři bratři, kteří se mi stejně tak nelíbili). Tak dobrou, že si osobně myslím, že by se jednou mohla dostat i do ,,zlatého fondu", nebo mezi vánoční pohádky. Až takhle je dobrá. Kam se na tohle hrabe Princezna a císař, nebo Kdyby byly ryby. Na téhle pohádce je všechno správně. Scénář je chytrý, vtipný, svižný a charismatický. Nádherné scenérie. Hudba je krásná, stejně tak titulková písnička. Herci jsou energičtí a vžívají se do svých postav. Já jsem jednoduše nadšen a doufám, že to bude mít úspěch, jak v řadách rodičů, tak dětí ;-) ()

Renfield

Hned první minuty filmu vypadají tak nějak jinak, ovšem rozhodně v dobrém slova smyslu! Máme tu záběr na nádhernou krajinu, k tomu poutavou hudbu, která vtáhne do děje a zpět do reality pustí až při závěrečných titulcích. Je znát, že hlavní zásluhu na Sedmeru krkavců má někdo jiný, než naši klasičtí tvůrci pohádek a to je jen dobře. Alici Nellis se povedl už scénář a její režie je pak bezchybná. Při prvním zhlédnutí se mi nezdálo herecké obsazení, měl jsem problém i s Marthou Issovou, ale na tu jsem si zvykl během několika desítek minut filmu. Musím říct, že se do role opravdu hodí a Bohdanku ztvárnila výborně. Pozadu nezůstávají ani ostatní herci... královna Sabiny Remundové, princ Lukáše Příkazkého... Co dopomáhá k pohádkové atmosféře jsou krásná místa natáčení a kamera samotná. Temný les, vesnice, hory, hrad.... nádhera, k tomu ještě již zmíněná hudba. Celkově velice příjemné překvapení, protože jsem původně nic moc nečekal, trailer mě příliš nepřesvědčil a první komentáře a hodnocení zde také nebyli kdovíjaké. Já jsem ovšem spokojen, Sedmero krkavců zaujalo natolik, že jsem si na ně zašel i podruhé. 80% ()

Jaro_slav

Jenom o poznání menší nadšení než u Tří bratrů - hlavně proto, že dost herců je dabovanejch postsynchronně (nutnost kulivá dětem) a místy se dost didakticky přehrává (taky kulivá dětem). Martha Issová je ve svý němosti naprosto okouzlující, Zuzana Bydžovská ve svý pragmatičnosti jakbysmet. Pro mě osobně je velkym kladem styl vyprávění Alice Nellis: podobně, jako když vypráví Cameron Crowe, jsem zcela spokojenej až nadšenej člověk, i když se film obecně lidem zas až tak nelíbí. 90% ()

mira007

Jedna z nejlepších pohádek posledních deseti let - perfektně řemeslně provedené, dobrý poměr humor vs. napětí ( místy až hororové ), skvělý výkon Issové , kterou nemusím. Obrazově přenádherné. ()

Chřástal

Pokud u nové české pohádky nemám dojem, že sleduju novou českou pohádku, ale prostě film, něco je tady… správně. Kromě filmařského umu třeba to, že se tu nikdo nepitvoří, příběh se obejde bez mentálně znevýhodněných pohádkových bytostí a zlo je realistické. K výslednému hodnocení film táhne skvělá Issová, němohra by naopak prospěla Bydžovské s dost otravnou intonací. Ale jak to, že hlavní hrdinka, která bez rozloučení na dlouhé měsíce zmizí z domu, ani jednou nepomyslí na rodiče a na to, co asi prožívají? To je chyba z hlediska logiky i z hlediska pohádky, řekl bych. ()

Terezinka198 odpad!

Můj osobní názor? Nuda a hrůza! I když se Issová snažila zahrát svou roli "obstojně", ikdyž se Příkazký snažil na mě "udělat dojem", tak jsem se neskutečně nudila. Takže bohužel, klidně si mě sežerte, je mi to jedno. Dávám tomu Odpad! s čistým svědomím. ()

1945

Tož není to zase úplný zázrak, ale skutečnost, že vzniklo něco koukatelného v žánru "pohádka", který se v posledních letech stal synonymem pro retardovanost musím hodnotit nadprůměrem. Záběry z dronu jsou parádní. ()

filipvrbik

Notoricky známá pohádka, hezky výpravně udelaná, člověk se nenudí,ale to obsazení je hrozné- 34letá Martha Issová hraje 19ti letou nevěstu, stejně tak 30-ti letý Lukáš Příkazký hraje 20ti letého prince, nemluvě o hrozné Sabině Remundové- zcela nevyužita zůstává Kristína Svarinská v malé roličce (ta měla hrát princeznu)...konec vcelku zajímavý...50% ()

23. Český lev - výsledky

09.07.2015

Zlín metropolí filmu pro děti a mládež

Zlín metropolí filmu pro děti a mládež

28.05.2015

Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně letos slaví jubilejních 55 let. Na Kudlově, na kopci nad Zlínem, se filmy natáčí již od léta 1936, zatímco dole ve městě se už od roku 1961 koná… (více)