Nadace

USA, (2021–2023), 18 h 12 min (Minutáž: 45–69 min)

Předloha:

Isaac Asimov (kniha)

Jared Harris, Lee Pace, Slaney Power, Laura Birn, Leah Harvey, Terrence Mann, Mido Hamada, Geoffrey Cantor, Brian F. Mulvey, Cassian Bilton, Alfred Enoch (více)

Série(2) / Epizody(20)

Seriál Nadace sleduje skupinu vyhnanců z rozpadající se Galaktické říše, kteří se vydají na velkolepou cestu s cílem zachránit lidstvo a vybudovat novou civilizaci. (Apple TV+)

GinaT

Posledni dobou mam pocit, ze nejak dosli dobry scenaristi. Vizualne je to hezky, ale cela to story je roztristena, snazi se sice nekde propojit ty tri linky ale nedari se. Mozna se to ve 2. Serii zlepsi ale zatim je to takovy placani se. Za sebe bych mnohem radsi sledovala storyline 3. vladcu nez cely deni kolem Salvor a Hariho. ()

Sidenius

Asimov napsal geniální předlohu, hollywood ji pochopil po svém, občas se inspiroval, občas popustil uzdu, ale rozhodně nedodržel. Fajn efekty a trochu překopaná říše a celé universum. Kouknu i na druhou sérii, ale už se těším daleko méně. ()

Kamil111

Nadace je kult, kdysi dávno jsem tu hromadu paperbacků přelouskal a vlastním jejich původní české vydání, ale tohle je vykastrovaný progresivistický kult. Jedině vizuál a viditelné investice do natočení jej jakž takž drží nad vodou. ()

Hal9k

Jmenuje se to Nadace a je tam napsáno Asimov. Mno, a to je asi tak skoro vše, co tenhle seriál spojuje s jedním z nejgeniálnějších sci-fi děl, co kdy byla napsána. Pokud se maximálně snažím představit si, jaké to asi je sledovat to očima těch, kdo nečetli předlohu, což asi úplně nejde, není to zas tak špatné dílo. Vizuální stránka, hudba, design všeho jsou úchvatné. Je to docela sledovatelné, až na pár úmorných epizod či scén, většinou týkající se podivně nesmyslné vodní planety Synnax a jejího náboženství nebo příšerně nesympatických postav Gaal a Raycha. Potěšila zmínka, že před vyluštěním Abraxasu se Gaal věnovala oblasti matematiky, které se týkala i má diplomka, ale to jen tak na okraj. Určitě to posunula mnohem dál a dokázala spoustu nových převratných tvrzení :). Našlo se i dost legračních věcí, např. představa, že v obrovském planetárním městě Trantoru je všechno důležité na dosah procházky, lidi se náhodně potkávají jako na náměstí v Tišnově, císař se i během výletu na libovolně vzdáleném světě od domova vždy spokojí s eskortou asi 6 mužů, ale to už jsou maličkosti. 3 hvězdy si to podle mě nezaslouží, přestože bytostně nesnáším tohle parazitování na legendárním titulu a jménu, nebo "based on true story" a pak si tam naplácáme, co nás napadne bez jakékoli soudnosti. ()

skrob

Pokud znáte knihu a líbila se vám a naláká vás krásný trailer tak bacha, že tady se akorát naštvete a ztratíte X hodin života. Protože ta hlavní a zdaleka nejzajímavější a napínavá dějová linka z knihy je hodně upozaděná a místo toho sledujeme vizuálně pěkné, ale zoufale nudné a hloupé příběhy císaře a rebelů. Další seriál, kde peníze pro scénáristy raději nacpali do speciálních efektů... ()

TheSecond0ne

Sledovat Foundation je překvapivě náročný proces plný přemlouvání se a udivování se nad konkrétními sekvencemi jednotlivých dílů. I přestože se jedná o graficky velice slušnou podívanou, oku neunikne herecká a scénáristická překvapení ať již příjemná či velice odpudivá. Hned na začátek poukáži na fakt, že před vydáním druhé řady, píši tuto recenzi a po opakovaném zhlédnutí mohu konstatovat, že jsem nebyl v době svého původního hodnocení zcela přesvědčený o hodnotě této práce. Ačkoli se na první pohled zdá (1.díl), že kvalitu snímek nezapře, opak je pravdou v postupném nabalování se dílů. Samozřejmě označit všechny díly by bylo nerozumné, a proto vyzdvihnu určité dějové linky, které byly skvěle zahrané, napsané a na první pohled dávaly smysl. U dějové linky s císaři jsem cítil správný nádech, a především ve mne vzbudily zájem o jejich pohled na věc. To samé platilo o Gaal, kterou jsem od počátku považoval za hlavní postavu a s tímto postojem oceňuji herecký výkon L. Llobell, která se z mého hlediska ujala role bravůrně.  J. Harris klasicky odvádí dobrou práci, ačkoli mi jeho postava Hari Seldona v některých částech nepřipomíná H.S. ničím kromě vzhledu.  Na samotný závěr bohužel musím označit linku se Salvor Hardin v podání L. Harvey jako unuděnou, zdlouhavou a ničím nepřitahující odpadní scenérii. Po druhém zhlédnutí 1. série jsem opět rozdmýchával všechny modlitby, které znám, aby tento beznadějný příběh skončil.  Lee Pace skvěle předvádí svůj herecký um, který mne i napodruhé přesvědčil o tom, že chci vidět další sérii. 4/5, realita 3,5/5 ()

rime

Neskutečná sračka. Člověk by mohl získat podezření, že je něco toxického v oddělení Aplle TV. Americká produkce velmi špatných seriálů musí v určitém bodě kulminovat a já bych si přál aby to bylo ted. Horší to podle mě být nemůže  a lituju každého, kdo novodobou americkou produkci dobrovolně sleduje a likviduje si tak svoji šanci na aspoň trochu slušný vkus. ()

ForSeTTi

Po štvrtej časti som sa už neprinútil pokračovať.. Absolútna nuda, nesympatické postavy a herci.. Všetko zlé.. (2* za niektoré efekty v prvých dieloch, kde je vidieť vysoký budget) ()

rostsoft

Autoři třeste se. Isaac Asimov právě vstal z mrtvých, a bude vás trýznit, dokud Vás neusmrtí velmi bolestivou smrtí. A teď vážně, právě jste si totálně posrali kádrový profil. Už na začátku mě bylo jasné že podle první knihy bude velmi těžké něco natočit. Ovšem, vy jste se ani nesnažili držet děje, vy jste to totálně změnili od a až do z. A pokud si myslíte, že vám to divák zapomene. Ujišťuji vás, že ne! Abych tento seriál ohodnotil aspoň trošku pozitivně, musel jsem zapomenout, že jsem knihy četl a co v nich bylo, jinak bych tomu musel dát hodnocení odpad, což v takovýchto případech dělám. Pokud tedy zapomenu děj knihy, tak se z tohoto snímku stává průměrné sci-fi i když s velmi dobrými vizuálními efekty. A popravdě je vidět že jste se po vizuální stránce snažili, to ovšem je ale velmi málo. Doufám, že u dalších dílů už budete brát na zřetel, že existují nějaké knihy a ty mají nějaký děj. V opačném případě nechápu, proč se to jmenuje Nadace. A to jsem se tak těšil :-( ()

mitrax

Nie je to zle ale nieco tomu chyba. S najvacsou pravdepodobnostou  to bude lepsi scenar. Asimovu Nadaciu som necital a pokial je knizna predloha lepsia, tak potom nechapem preco sa jej scenaristi nedrzia, pretoze im dej tak trochu preteka pomedzi prsty. Inak vizual aj hudba je fajn. Najviac dej taha imperatorova dejova linka, ostatne je tak trochu stratene a ako keby sa este len hladalo cim chce vlastne byt. To je dost slaby  vysledok po 10 epizodach. Aj herecky to najviac tahaju imperatorovi kloni. Iskre v podobe Phary som sa potesil ale moja radost dlho netrvala. Gaal Dornick keby z pribehu zmizla ani by som si to nevsimol. Dufam, ze druha seria bude lepsia. ()

dolik25

Já bych to tak tragicky, jako mnozí jiní, neviděl. Je ovšem pravdou, že kvalita, tedy ta scénáristická, jednotlivých dílů je hodně nevyvážená. Ale z celkového pohledu první série mi to smysl dávalo. Hodně se mi líbili Lee Pace, Terrence Mann a Jared Harris. Ovšem převést knihy Isaaca Asimova na televizní obrazovky je hodně náročné. Je třeba si rovněž uvědomit, že kniha vyšla v roce 1951 a dnes máme rok 2021. Tak je jasné, že k určitým "dobovým korekcím" dojít muselo. Tedy hodnocení první série bych slovy označil jako "lepší průměr". A jsem zvědavý na druhou sérii. ()

hoffo

Isaac Asimov patrí do top trojky mojich najobľúbenejších sci-fi autorov a jeho Nadácia, častokrát citovaná ako základný kameň sci-fi žánru, patrí medzi moje najobľúbenejšie sci-fi dielo. Kým Star Wars sa inšpirovali Herbertovou Dunou, samotný Herbert bol údajne inšpirovaný práve Asimovovou Nadáciou. A aj keď je to už vyše 30 rokov, čo som to čítal, pri jeho spomenutí sa mi celkom zreteľne vybavujú nezabudnuteľné spomienky a emócie, ktoré vo mne po jeho prečítaní ostali. Preto viem celkom pochopiť, že hodnotenia tejto seriálovej adaptácie, budú dosť rozporuplné a to v závislosti od toho, či ste Nadáciu čitali, alebo nie. Totiž tí čo to nečítali, môžu byť celkom spokojní, lebo aj po vizuálnej, ako aj obsahovej stránke dostali celkom obstojný seriálový scifák(ale ASIMOV TO NIE JE) Bohužiaľ tí, čo Nadáciu čítali, budú pomerne dosť sklamaní, rozčarovaní a možno až nahnevaní z toho, že táto adaptácia sa v pomerne zásadných bodoch týkajúcich sa deja a postáv, totálne rozchádza z predlohou, resp. na ňu dosť prdí, čo je teda, aspoň pre mňa, dosť epic fail! A preto nemôžem ísť nad 2*. Škoda. ()

Dratini

"Násilí je posledním útočištěm neschopných", "Psychohistorie předpovídá chování mas", "Robot nesmí ublížit člověku, ..." - však dál už to znáte. Asimovovy knížky jsou protkány několika opakujícími se hláškami tak často, až se do hlavy vypálí i nejposlednějšímu Pepíkovi. Tedy všem. Kromě Applu. Asimovův pacifismus, diplomacie a různé intrikaření malé vědecké základny, která se snaží přežít navzdory rozpadající se galaxii plné krvelačných nepřátel, byl zcela pozměněn k chutím masového konzumenta. A tak jediná vědkyně/válečnice zcela nepacifisticky postřílí každého vojáka nepřátelské profesionální armády, který se hne, přičemž poruší všechna přikázání Isaaca Asimova, a vyřeší všechny puzzle, jen aby vzápětí ujela na koni a skočila do moř... Proboha živého, vždyť je to jenom z vyprávění naprostá hovadina a urážka jedné z nejvlivnějších knih 20. století. Jediný skvělý přídavek nad knihu byl nesmrtelný císař (za toho hvězda). ()

Mykie

Je trochu skoda, ze v serialu, ktery se jmenuje Nadace, je samotna linka budovani nadace dost nudná. Cert vem, ze se serial pouze inspiruje, doslovna adaptace by asi nebyla možná, když v knize poskakuje dej o tisice let behem par stran. Ale scenaristi se mozna meli lepe zamyslet nad budovanim světa a mohli aspon zadaptovat myslenku schovanou v knihach. Presto ale zbyle dve linky s mladou matematickou a jeste lepe upadek císařství s excelentnim Lee Pacem udrzi dostatecne pozornost a krome do oci bijicich nelogicnosti se jedná o zdarile sci-fi s vysokou produkcni hodnotou. U nekterych zaberu jsem litoval, ze nemáme vetsi a lepsi TV. ()

JanniV

Vizuál dobrý. Genetická dynastie, no, dobře, no. Ale dál bych už jako člověk, co Nadaci četl, musel být sprostý jak dlaždič. Něco přece... Robin je (kosočtverec a čárečky) a taťka jí měl občas pořádně napráskat na holou, aby si ho pořádně vážila!!! Tenhle seriál je normální šmejd zabalený v nádherném obalu, něco jako předražený hrnce pro duchodce. Takovej Family frost… ()

goauld

Předem musím říct, že Asimovskou Nadaci jsem nečetl (předpokládám hoooodně stránek a na to nemám trpělivost ;-)), nicméně při shlédnutí tohoto seriálu musím přiznat svou "obavu" z dalšího možného dění v čase budoucím. Velmi mě znepokojuje totiž "varování" v tomto seriálu. Ano - je to SCIFI a scifi obecně těží z náhledu do budoucnosti. Ač jsou náměty jakékoliv, i zde se skrývá něco... pravdivého, z čehož mrazí. A to - záplava černochů a minorita bělochů v filmech budoucích. Zde se jedná o "varovný prst" ukazujíc jaxe bude filmový průmysl "za velkou louží" brzy ubírat. BOHUŽEL - zde se nejedná o SCIFI, ale o realitu :-( Jsa evropan, tak alespon je pro mě útěchou, že tento "černý mor" se zatím vyhýbá severskému, evopskému a asijskému filmovému průmyslu a že se z velkou pravděpodobností nedožiji dne, kdy "černý mor ve filmu" zaplaví i tyto části světa. Z tohoto důvodu (ač jinak je seriál velmi zdařile natočen) dávám -1* bo - VŠEHO MOC ŠKODÍ. ()

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

29.12.2021

Letošní žebříček nejstahovanějších seriálů roku ovládlo studio Marvel spolu se studiem Disney. Pirátství samozřejmě není nic chvályhodného a prvenství v tomhle směru vlastně není až zase taková výhra… (více)

Hororový Hellraiser oznamuje obsazení

Hororový Hellraiser oznamuje obsazení

08.10.2021

Remake kultovního hororu Hellraiser byl před pár dny dotočen, tvůrci tak nyní mohou oznámit plné obsazení. Režisér David Bruckner (Temný dům) spolu s autorem originálu Clivem Barkerem údajně… (více)

Apple má s Nadací velké plány

Apple má s Nadací velké plány

23.09.2021

Od té doby, co kabelovka HBO zaznamenala obří a zejména dlouhodobý úspěch se seriálem Hra o trůny, se ostatní snaží o něco podobného. Netflix to zkouší přes Zaklínače, Amazon bude mít Pána prstenů, a… (více)