Nadace

USA, (2021–2023), 18 h 12 min (Minutáž: 45–69 min)

Předloha:

Isaac Asimov (kniha)

Jared Harris, Lee Pace, Slaney Power, Laura Birn, Leah Harvey, Terrence Mann, Mido Hamada, Geoffrey Cantor, Brian F. Mulvey, Cassian Bilton, Alfred Enoch (více)

Série(2) / Epizody(20)

Seriál Nadace sleduje skupinu vyhnanců z rozpadající se Galaktické říše, kteří se vydají na velkolepou cestu s cílem zachránit lidstvo a vybudovat novou civilizaci. (Apple TV+)

Drat

Absolutně nerozumím zdejšímu hodnocení a hejtům. V mé sociální bublině jsou všichni ze seriálu nadšeni. Nikdo tedy nečetl knihu, ale je to úžasný obrovský vesmír se skvělým komplexním příběhem. Ano trochu se to táhne, ale já nikám nechvátám a užívám si parádní vizual a atmosféru. ()

DoubleJack

"ANO" jsem fanouškem Isaaca Asimova a "NE", nečetl jsem Nadaci. Proto nejsem ovlivněn knižní předlohou a můžu nechat předstudky stranou. Bohužel, pokud bych měl seriálovou Nadaci popsat jedním slovem, bylo by to "Zklamání", které je porovnatelné s loňským Raised by Wolves. Děj se neúměrně táhne, přichází ne vždy chytlavé linky a do konce seriálu nemá člověk jasno, proč daná postava dělá právě to, co dělá. Výsledkem je pak zbytečný chaos. Ten má očividně podle děje vést k nějakému "vyššímu plánu", ale ten je pro diváka špatně uchopitelný, a proto ve výsledku vyzní vše prázdně. Herecké výkony obou hlavních představitelek občas fyzicky bolí, a tak jedinými přínosy seriálu zůstávají vždy skvělý Jared Harris a původní nosná myšlenka, která má co říct i v dnešní době. ()

migele

Paráda spokojenost. Knihy jsem četl, ale je tomu už pár let, takže uplne nelpím na přesnosti děje.  Vizuální stránka, kostýmy , výprava fantastická, stejně tak hudební doprovod.  Člověk má pocit že kouká na film, nikoli na seriál. 90% ()

Hawaj

Je mi jedno jak to napsal Asimov či zda se to drží předlohy, nečet jsem to, ale hele todle byla dobrá scifárna a byla moc dobře udělaná. Sice trochu přemoudřelá, až měl člověk místy pocit, že některý postavy musej srát mramor místo hoven a žít v nadčasový a nadvesmírný nirváně jak byly eklektický, ale zapadalo to do sebe. Všechna čest. Výprava a skvělý vizuální efekty to posunuly ještě dál. Herecký výkony byly taky velmi dobrý. Lee Peace doslova rostl před očima a Laura Birn byla velmi slušně znepokojivá a uvěřitelná. Já jsem až na pár detailů velmi spokojenej. ()

kiros179

Po dvou sezonách naprostá spokojenost. Jako velký sci-fi a fantasy fanoušek, který Nadaci několikrát četl, nemám nejmenší problém s tím, že si seriál jde svoji cestou, když se drží pouze hlavní linie knižní série Isaaca Asimova, naopak je to pro mě osobně osvěžující.  Seriál má skvělý vizuál, za který by se nestyděl jakýkoliv film, který aktuálně běží v kinech. Jared Harris či Lee Pace ve svých rolích úžasní a samotný příběh po dvou sériích drží tempo a člověk se vždy těšil na další díl. Není to úplná dokonalost, ale pohybuje se to hodně vysoko a pár dílů bylo naprosto úžasných. Když vidím hodnocení místních uživatelů, musím se tak trochu smát - každý totiž musí všechny ujistit, že knihy četl a že ví, že to bylo v knížkách jinak, a tudíž je toto celé špatně - srandovní, leč realita. 90% ()

husak_k

Dávám dvě hvězdy a to jsem hodně hodnej. Jedna za výpravu a efekty a druhá za příběh dynastie Kleonů, který byl jako jediný dobře zahraný a relativně dobře napsaný. Zbytek čistá tragédie, příběh byl jeden velkej chaos plnej nesmyslů, taky obsahoval prvky co do scifi vůbec nepatří (plačící robot WTF???). Zbytek castu příšernej, obzvlášť céčková herečka v roli Salvor Hardin. Nevím, když už do něčeho takového investujete tolik peněz, proč si nesehnat kvalitního tvůrce, scénáristy a herce (kromě Leeho Pace, který nesl zbytek hereckého ansámblu na ramenou.) 40% ()

JasonV

Po prvej sérii hodnotím ako epic fail, premárné milióny a hlavne premárnenú šancu byť sci-fi verziou Hry o tróny. Namiesto toho sme sa dočkali tuctového young adult výplachu, kde namiesto politických intríg a globálnych výziev riešime osobné problémy jednotlivých nesympatických postáv. Seriál si namiesto detailného opisu psychohistórie a riešenia politických nuansí vymýšľa vlastné dejové línie, ktoré nemajú s predlohou nič, alebo takmer nič spoločné a tých pár scén s Hari Seldonom to z biedy nevytrhne. ()

Muff

Po 1. sérii: Vůbec nehodnotím, jak se děj odchyluje od předlohy, protože to ani nejde - kromě několika jmen, lokací a názvu to nemá s předlohou skoro nic společného, ale to by nevadilo, je to seriál. Nevadí, ani že mužské postavy jsou z poloviny ženské, při absenci předlohy je to možná spíš k dobru. Nevadí, že se úzkostlivě dodržuje správný poměr všech ras, takže když umře hromada lidí, musí být záběr na to, že jsou tam černí, bílí i modří, to už dnes ani jinak nejde. Ale pak měli dát do titulků, že se jen "volně inspirovali" románem, jako to udělali tvůrci Já, robot ("inspired by ..."), ne že je seriál "postavený na" ("based on") románu, protože to teda ani omylem není. To by si sakra Asimov snad zasloužil, ne? Za to dám s chutí hvězdu dolů a Robyn Asimov, která je koproducentkou, a kterou měl Asimov svým nedbalým způsobem rád, zaslouží facku. Z první série Nadace jsem trochu rozpačitý. Úžasná znělka ve stylu Westworldu, tedy se zajímavými motivy a podmanivou hudbou. Úžasný vizuál, je vidět, že do toho nacpal někdo mraky peněz. Výborná hudba. Neokoukaní a zajímaví herci. Zajímavé motivy a myšlenky, dobře napsané proslovy (Seldon). Motiv tří císařů. No, a pak tu máme druhou stránku. Po shlédnutí 1. série si člověk uvědomí, že 80 % příběhu je postavené na dechberoucím, ale v dnešní době už tak nějak očekávaném, vizuálu. Zbytek doplňuje scénář s žánrovými klišé, kdy v každém díle musí být láskyplný sex, nějaké lehce odhalené tělo pro holky i pro kluky (ale jen lehce, tohle je pro náctileté), hodně akčních scén a rychlých záběrů, že vlastně ten vizuál ani nestihneme vnímat, spousta podivných místností a lodí se spoustou kdo ví k čemu sloužících výstupků, záchran na poslední chvíli, okořeněných nějakým tím duchovnem. Ještě horší ale je, že kvůli překopání děje a důrazu na postavy a akci vlastně děj trochu popírá sám sebe, protože psychohistorie byla postavená na masách, mocné individuum by ji zbořilo, a tady je kvůli akci, náhodám a individualismu tolik neznámých, že by předpovědi vlastně nemohly vyjít. Je velká škoda potenciálu předlohy, který víc než akcí byl detektivkou a špionážním thrillerem. Ale zase na druhou stranu, nebylo to úplně špatný, pozitivní je, že tam zůstalo několik linek, budování a udržování nadace, císařská linie a linie na pozadí, linie manipulací a politikaření s překvapivými zvraty. Musím rychle zapomenout na předlohu a nechat se unášet touhle popkornovkou, pak to o hvězdu určitě rád zvednu. ()

GeminiK

Ano, seriál se knihou jen lehce inspiroval. Ta knížka je tak náročná, že otrocky přenést děj na plátno je prakticky nemožné. Ano, kvalita jednotlivých dílů lehce kolísá. A ano, zase vidím tu úpornou snahu o genderovou vyváženost a kulturní nezávadnost, ale i tak tleskám ve stoje. Mně se to moc líbí a těším se na další sérii. ()

Bilky

Tak toto je kolosálny průser! Apple skurvil ďalšiu legendu. Hlavná vec že bolo všetko genderovo vygenerované aj zdegenerované. Radšej si pozrite EXPANSE to má aspoň sci-fi prvky, nie ako táto povrchná fantasy telenovela. ()

Fnoobroklic

Skvělý děj, postavy, efekty, vykreslení, výprava..a prostě celý Asimovův nápad. Lidi už vážně neví co by, když má tohle 63%. ()

MrFarmer odpad!

tak moc jsem se na Foundation těšil no a vzešla z toho kdyby politicky korektní, ale mega-politicky korektní podívaná, kde muži jsou buď hlupáci nebo záporáci, všemu a všem velí silné ženy, lesbičky a černoši nebo černošky. Kdyby to aspoň nebylo na úkor dobrých hereckých výkonů a celkové uvěřitelnosti. Přitom taková Duna nebo Raised By Wolves stejnou do očí bijící nevyvážeností netrpí. Škoda. ()

jjjerry

Obrovské zklamání. Nevyužitý potenciál. Asimov se musí v hrobě obracet. Vynikal logikou. Tady ta původní logika uplně mizí. Zůstavají jen jména. Vše je nahrazeno hyperkorektností. Jak zničit námět, že ka každou cenu obsadíte do hlavní role místo muže, žemi černošku. Která to bohužel herecky nezvládá. První epizoda super, jak hudebně, tak vizuálně. Poslední epizoda strašná. Ubrečená hyperkorektní. Proboha proč tam musí být kecy typu "jsi výmečna""zvládneš to". Působí to trapně a uměle. Jediný plus jsou císaři, ta linka mě bavila (super zahrané a promyšlené). ()

hufnagel

Isaac Asimov bol ikonou sci-fi literatúry a Nadácia mohla byť dielom na ktoré sa pamätá v spojitosti s jeho menom.Nestalo sa.Celý dej je rozhádzaný do rôznych časových sekvencí a bez náväznosti,aby si človek zložito domýšľal,že kde sme sa to ocitli a kedy.A dosť podivného vysvetlenia sa dočkáme až v závere posledného dielu.Ináč spracovanie je efekné a určite bolo nákladné.Seriál v druhej sezóne pokračuje v rôznych časových rovinách a z nich vyplývajúcemu zmätku a na to všetko je ešte nasadená genderová úprava príbehu.Tie 3 hviezdy nechávam len kvôli vizuálu. ()

PeteBuck

Už dlhšiu dobu som si chcel prečítať niečo od Asimova, a tak som začal Nadáciou. Potom Nadácia a Ríša a potom Druhá Nadácia a potom som si pozrel tento .... "skvost". Takže kde začať? Herci sa dali, vizuál celkom pekný a to by bolo asi všetko. Scenár otrasný, logika nikde, asi 90 % všetkého bol výmysel tvorcov, ktorí, mám ten dojem, Asimova a jeho Nádáciu totálne nepochopili. Zostala kostra, kde je Hari Seldon, cisári, o ktorých je v knihe iba pár zmienok, znovu nájdená loď, ale všetko ostatné je tu postavené na hlavu, ešte aj samotné postavy, ich úloha v príbehu. Ak by to niekto zmenil, aby vytvoril niečo lepšie, ale tu to šlo od desiatich k piatim. Tento seriál zároveň trpí klasickým syndrómom "buďme nasilu politicky korektní" a mám dojem, že tak je to aj u scenáristov, režisérov, kastingu a neviem, kde všade. Nebude ma zaujímať, či vieš hrať, či vieš, čo píšeš, ale hlavne nech si Afričan, Aziat, ženská, lesba, to je jedno. A dej, kvalita hercov (niektorí v pohode, niektorí priemer, niektorí na smiech), všetko ide do prdele. Aby ma niekto zle nepochopil, nie som homofób, ani rasista, ale už som počul aj od hollywoodskych hercov, režisérov, scenáristov, že toto je fakt všetko uletené. Sústredíme sa nie na technickú stránku veci, na scenár, či réžiu, či niekto vie hrať, ale na farbu pleti. Takto z toho vzniká toto. Prečo musel byť Salvor Hardin ženská? Gaal Dornick mal v knihe epizodickú úlohu (a bol to, opäť, chlap), tu je to zrazu jedna z hlavných úloh, ktoré sa derú celou sériou. Invictus bola loď, ktorú opravovala Nadácia pre kráľovstvo, ktoré Nadáciu ohrozovalo a Salvor Hardin urobil geniálny ťah aby bez boja dostal celé jedno kráľovstvo na kolená, s pomocou tej lode. Tu je Salvor Hardin ženskou, ktorá sa musí tĺcť s vytretou kravou, plnou nenávisti, ktorej by šialenstve závidel aj Usama bin Ládin, je tam more násilia, úplne zbytočného a opäť, všetko to končí nelogickým gulášom, ktorý som útrpne dosledoval do konca. Nadácia vyzerá ako rómska komunita, ktorá sa za pár dekád nezmôže prakticky na nič, iba žiť dobre že nie v kožených stanoch ako Židia v staroveku pred odchodom do Egypta. OK, už končím. Je mi ľúto, tento seriál u mňa zlyhal. Vizuálne celkom pekné, určité veci boli zaujímavé, ale celkovo to bola takmer katastrofa. Dávam tie hviezdičky za nejakú snahu,ok,  nebola to katastrofa, ale Asimov si takéto spracovanie proste nezaslúži. Toto mal do ruky dostať niekto iný. ()

CAR0DEJ odpad!

Tak toto je nepodarený rip kultovej predlohy. Keď som videl seriál, tak som ešte nemal prečítanú knihu, ale aj tak mi to prišlo až nepodarene smiešne, kde postava Hariho Seldona, aj keď dobre zahraná, je vykreslená ako najväčší lúzer a idiot, akého som si tam vedel predstaviť a pritom mal byť stelesnením inteligencie a predvídavosti. No nič, reálne som viac držal palce klonom, ktorí boli síce úplne vymyslení, ale aspoň sa s tým človek dokázal stotožniť. No a po prečítaní knihy môžem spokojne povedať, že z originálu to nemá ani 1%. Tu a tam sa tam vyskytnú nejaké mená, či názvy z knihy, ale to je tak všetko. Nič iné z knihy to nemá, vlastne si vôbec nespomínam na horšie adaptovanú kultovú predlohu ako práve táto "Nadácia" od Apple. Skutečný hnus, velebnosti. Dúfam, že pokračovanie utnú a ak sa do toho zase raz niekto pustí, tak už lepšie. ()

nuwer

Nalákal mě Lee Pace, ale po přečtení několika komentářů jsem se rozhodla neočekávat nic úchvatného...ale ono se mi to líbilo, a to tak, že hodně. Knihou jsem nepolíbená, což samozřejmě hraje roli. Každopádně seriál doporučuji. Teď to nechám chvilku odležet a vrhnu se na knihu. ()

brasek

1. séria - Hari Seldon mi lezie na nervy. Prakticky ide maximálne o priemerné sci-fi, lenže filmári to postrihali posplietali všetky paralelné príbehy, divákovi dajú z každého troška a nútia ho pozrieť si pokračovanie. U mňa to funguje, ale dokedy? Objektívne ale tento seriál postráda poriadnu atmosféru, postráda poriadnu zápletku a sú tam veci z ktorých nie som nadšený a vadia mi. 2. séria - Po 3. epizóde končím. Podľa všetkého Hari Seldon ožil a cirkus začína od začiatku. ()

Fousek617

Hodnoceno po 2 sezónách. Základním předpokladem k tomu si tento skvěle vypadající seriál užít je absolutní neznalost knižní předlohy a tolerance k cheesy Deus ex machina zvratům. Pokud to zvládnete tak je fajn. ()

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

29.12.2021

Letošní žebříček nejstahovanějších seriálů roku ovládlo studio Marvel spolu se studiem Disney. Pirátství samozřejmě není nic chvályhodného a prvenství v tomhle směru vlastně není až zase taková výhra… (více)

Hororový Hellraiser oznamuje obsazení

Hororový Hellraiser oznamuje obsazení

08.10.2021

Remake kultovního hororu Hellraiser byl před pár dny dotočen, tvůrci tak nyní mohou oznámit plné obsazení. Režisér David Bruckner (Temný dům) spolu s autorem originálu Clivem Barkerem údajně… (více)

Apple má s Nadací velké plány

Apple má s Nadací velké plány

23.09.2021

Od té doby, co kabelovka HBO zaznamenala obří a zejména dlouhodobý úspěch se seriálem Hra o trůny, se ostatní snaží o něco podobného. Netflix to zkouší přes Zaklínače, Amazon bude mít Pána prstenů, a… (více)