Nadace

(seriál)
Trailer 1
USA, (2021–2023), 18 h 12 min (Minutáž: 45–69 min)

Předloha:

Isaac Asimov (kniha)

Jared Harris, Lee Pace, Slaney Power, Laura Birn, Leah Harvey, Terrence Mann, Mido Hamada, Geoffrey Cantor, Brian F. Mulvey, Cassian Bilton, Alfred Enoch (více)

Série(2) / Epizody(20)

Seriál Nadace sleduje skupinu vyhnanců z rozpadající se Galaktické říše, kteří se vydají na velkolepou cestu s cílem zachránit lidstvo a vybudovat novou civilizaci. (Apple TV+)

Trailer 1

maddy

Foundation, Invasion, Invasion, Foundation. V Apple TV sa tento rok pokúsili o dva sci-fi seriálové hity a ani jeden im nevyšiel. Foundation síce z tejto dvojice vychádza o niečo víťaznejšie než Invasion, ale je to skôr taký jednooký kráľ medzi slepými, než niečo čoby ste chceli komukoľvek odporúčať, aby s tým strávil vyše 9 hodín. Obrovský rozpočet, ktorý do toho Apple narval je síce vidieť a je famózne sledovať kam sa tá seriálová tvorba dokáže rokmi ďalej posúvať, ale ten seriálový hit ktorým sa pokúsili nahradiť ukončené Game of Thrones tu jednoducho nie je. Napriek tomu, že vychádza z kultovej sci-fi predlohy od Isaaca Asimova, ktorou sa neskôr inšpirovali od Star Wars po množstvo ďalších novodobých sci-fi. Priznám sa, že ja som knižnú predlohu nečítal, takže zmeny v deji nemôžem posudzovať, no ten seriál aj tak vyzerá, že obrovský rozpočet sa tu napumpoval jedine do toho vizuálu, ale na kvalitnom scenári, dobrej réžii a vlastne všetkom inom sa už šetrilo. Pre seriál podobných rozmerov asi nie je dobrá vizitka, že do každej epizódy sa musí divák doslovne nútiť. Nie, ono to fakt nefunguje, ukrutne to nudí a vzhľadom na očakávania sa jedná o najväčšie seriálové sklamanie roku 2021. CELKOVO: 5/10 ()

papaguy

Based on the novels by Isaac Asimov. A tím by mohla recenze skončit. Ale člověku to nedá.... Fanoušek knížek, z nichž část jsem četl, zřejmě zažije rozkol osobnosti. Na jednu stranu plesá, že milovaná sága doputovala i do filmového nebe. Druhá část, ta věčně nespokojená, bude hledat mouchy a řešit, jestli to je málo/dost podle předlohy. Není. A je to dobře. Obě holky své role zvládly a přirostly mi k srdci. Poněkud "shakespearovské" dialogy či monology možná mohou někoho uspávat. Mě se líbily. Dávaly pokusu o převod monumentální knižní ságy do televizní řeči až literární kvalitu.... PS.: Ty digitální opening title á la marvel by se měly už zakázat. ()

liskam

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Prostě ani kočka ani pes. Po dokoukání tohoto seriálu mohu říct jedno, s Asimovovou Nadací se to srovnávat nemůže, je to nesrovnatelné. Tvůrci si pouze vypůjčili několik slov a několik názvů míst a jmen lidí a kolem toho vystavěli naprosto odlišný příběh, který se odvíjí zcela jinak, než předloha. Ani jako kvalitní sci-fi to bohužel moc nefunguje, zejména linka mimo Trantor který by měla být Afou a Omegou celé první řady. Za mě veliká slabota a zklamání, pouhých 35% a 2* ()

TeeAge

Knihu Asimova jsem doposud nečetl. Tím pádem byl pro mě Foundation bez očekávání. Kvalita jednotlivých epizod pro mě lítala od průseru až ke kinematografický katarzi, a tak mám velice smíšené pocity. Epizody, kde se dech beroucí vizuál setkal s úderným scénářem jsem seděl v úžasu. V dílech, kde příběh nefungoval, mě nedokázala strhnout ani jinak vytříbená formální stránka. Nejslabším článkem Nadace jsou hlavní dvě protagonistky - jejich herecké výkony jsou přinejmenším rozpačité, a u takového příběhového kolosu by si to seriál takového formátu neměl dovolit. Jared Harris a hlavně Lee Pace jsou naprosto jiná liga: Pace-ův nejobsáhlejší herecký prostor v epizodě The Missing Piece patří pro mě k nejsilnějšímu seriálovému zážitku roku, jak po příběhové, tak po vizuální stránce. 2160p HDR v rozpětí metru a půl k zážitku nepopíratelně přispělo. --- Jakmile dočtu Dunu, jdu do Nadace. ()

Eterninox

S Asimovovou předlohou to mnoho společného nemá, a většina "kladných" postav (snad až na Harrisova Seldona) mi přišla značně nesympatická a nezajímavá. Naštěstí to dost zachraňovaly mocenské hry tří císařů, v čele se skvěle obsazeným Lee Pacem, a také vypiplaný vizuál a speciální efekty. Na vysokorozpočtovou adaptaci jednoho z nejzásadnějších děl moderní sci-fi je to ale i tak značné zklamání. 65% ()

• Dcera autora předlohy, Robyn Asimov, zastává pozici výkonného producenta. (Martrix)
  • Španělsko-zimbabwská herečka Lou Llobel, ztvárňující v seriálu Gaal Dornick, se vyjádřila, že se příběh nemusí držet děje knihy: „Je důležité, aby reprezentoval svět, ve kterém žijeme dnes a svět, jak by mohl vypadat za tisíc let v budoucnosti.“ (Jirka_Šč)
  • V knihách Seldon (Jared Harris) nikdy nejde na Terminus. Ve skutečnosti jde o kritický bod zápletky – nejde tam nikdo, kdo má nějaké znalosti o psychohistorii. (mikki089)

Související novinky

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

29.12.2021

Letošní žebříček nejstahovanějších seriálů roku ovládlo studio Marvel spolu se studiem Disney. Pirátství samozřejmě není nic chvályhodného a prvenství v tomhle směru vlastně není až zase taková výhra… (více)

Hororový Hellraiser oznamuje obsazení

Hororový Hellraiser oznamuje obsazení

08.10.2021

Remake kultovního hororu Hellraiser byl před pár dny dotočen, tvůrci tak nyní mohou oznámit plné obsazení. Režisér David Bruckner (Temný dům) spolu s autorem originálu Clivem Barkerem údajně… (více)

Apple má s Nadací velké plány

Apple má s Nadací velké plány

23.09.2021

Od té doby, co kabelovka HBO zaznamenala obří a zejména dlouhodobý úspěch se seriálem Hra o trůny, se ostatní snaží o něco podobného. Netflix to zkouší přes Zaklínače, Amazon bude mít Pána prstenů, a… (více)