Nadace

(TV seriál)
  • USA Foundation
Trailer

Série(2) / Epizody(20)

Seriál Nadace sleduje skupinu vyhnanců z rozpadající se Galaktické říše, kteří se vydají na velkolepou cestu s cílem zachránit lidstvo a vybudovat novou civilizaci. (Apple TV+)

Trailer

liskam

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Prostě ani kočka ani pes. Po dokoukání tohoto seriálu mohu říct jedno, s Asimovovou Nadací se to srovnávat nemůže, je to nesrovnatelné. Tvůrci si pouze vypůjčili několik slov a několik názvů míst a jmen lidí a kolem toho vystavěli naprosto odlišný příběh, který se odvíjí zcela jinak, než předloha. Ani jako kvalitní sci-fi to bohužel moc nefunguje, zejména linka mimo Trantor který by měla být Afou a Omegou celé první řady. Za mě veliká slabota a zklamání, pouhých 35% a 2* ()

3DD!3

Velké zklamání. Apple moc chtěl, i já jsem moc chtěl, ale takové zprznění předlohy tady už dlouho nebylo. Triková stránka je fantastická a je vidět i obří rozpočet, který do toho napumpovali. Problém spočívá v rozpačitých scénářích, které krom jmen a názvosloví nemají s Nadací nic společného. Pokřivení psychohistorie, změna pohlaví hlavních postav včetně nelogického chování a pro chladné matematiky (a robota) nesmyslného řvaní a emocionálních výlevů, ukazuje škodlivé působení naší doby a umělou snahu o aktualizaci (místo dekadence a úpadku trapná teroristická příčina) podzápletek knihy, které při zpětném zkoumání působí až směšně. Goyer nezvládá udržet pozornost a boji se preobsazovat. Klony císařů (jediná slušná příběhová linka a to ani není v knize) jsou toho dokonalým případem. Nadace odehrávající se v řádech tisíců let měla hlavní aktéry měnit tak po dvou epizodách s tím, že Olivaw bude v první a poslední epizodě a Seldon bude hostovat častěji. Harris mimochodem hraje úplně jiného Seldona než je popsán v knize a jediným slušným castingovým tahem je Lee Peace jako prostřední Císař. Do každého dalšího dílu jsem se musel nutit víc a víc, a každý mě více a více uspával. Což je velice špatná vizitka. ()

Anderton

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

V rámci perspektívy, že ide o jednu z najočakávanejších adaptácií sci-fi v histórii, viac či menej sklamanie. V rámci súčasnej sci-fi tvorby nadpriemer, pretože nejde o akčný seriál, ale seriál založený na dôkladne premyslenej predlohe. Knihy som síce všetky čítal, dopodrobna si ich už ale nepamätám, napriek tomu výhrady ohľadom zmien až tak neakceptujem, je to stále nový fikčný svet a porovnajte si to napríklad so zmenami v I Robot alebo v niektorých Dickových adaptáciách. Stále však ide o akýsi úvod k celej problematike a buď druhá séria všetko pochová, alebo celý projekt naplno rozbehne. Tvorcovia ale budú musieť zareagovať na výčitky ohľadom nesústredeného rozprávania a v niektorých fázach (Terminus) tuctový vizuál. ()

TeeAge

Knihu Asimova jsem doposud nečetl. Tím pádem byl pro mě Foundation bez očekávání. Kvalita jednotlivých epizod pro mě lítala od průseru až ke kinematografický katarzi, a tak mám velice smíšené pocity. Epizody, kde se dech beroucí vizuál setkal s úderným scénářem jsem seděl v úžasu. V dílech, kde příběh nefungoval, mě nedokázala strhnout ani jinak vytříbená formální stránka. Nejslabším článkem Nadace jsou hlavní dvě protagonistky - jejich herecké výkony jsou přinejmenším rozpačité, a u takového příběhového kolosu by si to seriál takového formátu neměl dovolit. Jared Harris a hlavně Lee Pace jsou naprosto jiná liga: Pace-ův nejobsáhlejší herecký prostor v epizodě The Missing Piece patří pro mě k nejsilnějšímu seriálovému zážitku roku, jak po příběhové, tak po vizuální stránce. 2160p HDR v rozpětí metru a půl k zážitku nepopíratelně přispělo. --- Jakmile dočtu Dunu, jdu do Nadace. ()

Malarkey

Rok před vydáním tohoto seriálu jsem přečetl celou Nadaci a říši, takže si dovedete představit, že když jsem na Apple TV četl, že chystají její zfilmování, docela jsem měl důvod se těšit. Námět je to teda na zfilmování neskutečně náročný, ale proč ne. Když se to pojme dobře, mohla by to být pecka. V tomto případě ale zůstaneme u slova mohla, protože mám pocit, že si tu tvůrci z knižní série spíš utahují. Když na scéně byl Jared Harris v podobě Hari Seldona, tak to ještě ušlo, ale jakmile tu tvůrci začali s dějem dělat totální harakiri, vyprávět ho ledabyle všelijak s jakoukoliv časovou nespojitostí, z postav dělat muže, ženy, cokoliv, být genderově vyvážení a bůhví co ještě na dnešní dobu populární, trošku mě to zarazilo. Přitom Nadace nebyl seriál z nejlevnějších, naopak. Na vizuálu je to třeba zatraceně znát. Ten je totiž úchvatný. Také je to ale jediný důvod, proč jsem u seriálu zůstal a už o něm v životě nechci slyšet ani slovo. Zajímalo by mě, co by Isaac Asimov říkal na to, že v téhle srágoře má producentské prsty jeho dcera. ()

• Natáčení 1. série probíhalo v Irsku, na Maltě a na španělských ostrovech Fuerteventura a Tenerife. (Martrix)
  • Španělsko-zimbabwská herečka Lou Llobel, ztvárňující v seriálu Gaal Dornick, se vyjádřila, že se příběh nemusí držet děje knihy: „Je důležité, aby reprezentoval svět, ve kterém žijeme dnes a svět, jak by mohl vypadat za tisíc let v budoucnosti.“ (Jirka_Šč)
  • Dcera autora předlohy, Robyn Asimov, zastává pozici výkonného producenta. (Martrix)