Nadace

(seriál)
  • USA Foundation
Trailer
Sci-Fi / Drama
USA, (2021–2022), 19 h 12 min (Minutáž: 45–69 min)

Předloha:

Isaac Asimov (kniha)

Bear McCreary

Jared Harris, Lee Pace, Slaney Power, Laura Birn, Leah Harvey, Terrence Mann, Mido Hamada, Geoffrey Cantor, Brian F. Mulvey, Cassian Bilton, (více)

Série(2) / Epizody(20)

Seriál Nadace sleduje skupinu vyhnanců z rozpadající se Galaktické říše, kteří se vydají na velkolepou cestu s cílem zachránit lidstvo a vybudovat novou civilizaci. (Apple TV+)

Trailer

HAL

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Vůbec netuším proč se to jmenuje Nadace - vzali z ní název, pár základních témat, ale jinak si jedou příběh vlastní, s úplně originálními postavami, na úplně jiných místech. Což by nemuselo být nutně ještě úplně tragické, kdyby se přitom nerozhodli jít proti původnímu dílu i myšlenkově, filosoficky ne úplně plochou knižní sérii převrátit na hlavu a natočit "podle ní" úplnou debilitu která příliš nedává smysl a při hlubším zamyšlení je evidentně nesmírně hloupá. A to je neodpustitelné. 3/10 ()

TeeAge

Knihu Asimova jsem doposud nečetl. Tím pádem byl pro mě Foundation bez očekávání. Kvalita jednotlivých epizod pro mě lítala od průseru až ke kinematografický katarzi, a tak mám velice smíšené pocity. Epizody, kde se dech beroucí vizuál setkal s úderným scénářem jsem seděl v úžasu. V dílech, kde příběh nefungoval, mě nedokázala strhnout ani jinak vytříbená formální stránka. Nejslabším článkem Nadace jsou hlavní dvě protagonistky - jejich herecké výkony jsou přinejmenším rozpačité, a u takového příběhového kolosu by si to seriál takového formátu neměl dovolit. Jared Harris a hlavně Lee Pace jsou naprosto jiná liga: Pace-ův nejobsáhlejší herecký prostor v epizodě The Missing Piece patří pro mě k nejsilnějšímu seriálovému zážitku roku, jak po příběhové, tak po vizuální stránce. 2160p HDR v rozpětí metru a půl k zážitku nepopíratelně přispělo. --- Jakmile dočtu Dunu, jdu do Nadace. ()

3DD!3

Velké zklamání. Apple moc chtěl, i já jsem moc chtěl, ale takové zprznění předlohy tady už dlouho nebylo. Triková stránka je fantastická a je vidět i obří rozpočet, který do toho napumpovali. Problém spočívá v rozpačitých scénářích, které krom jmen a názvosloví nemají s Nadací nic společného. Pokřivení psychohistorie, změna pohlaví hlavních postav včetně nelogického chování a pro chladné matematiky (a robota) nesmyslného řvaní a emocionálních výlevů, ukazuje škodlivé působení naší doby a umělou snahu o aktualizaci (místo dekadence a úpadku trapná teroristická příčina) podzápletek knihy, které při zpětném zkoumání působí až směšně. Goyer nezvládá udržet pozornost a boji se preobsazovat. Klony císařů (jediná slušná příběhová linka a to ani není v knize) jsou toho dokonalým případem. Nadace odehrávající se v řádech tisíců let měla hlavní aktéry měnit tak po dvou epizodách s tím, že Olivaw bude v první a poslední epizodě a Seldon bude hostovat častěji. Harris mimochodem hraje úplně jiného Seldona než je popsán v knize a jediným slušným castingovým tahem je Lee Peace jako prostřední Císař. Do každého dalšího dílu jsem se musel nutit víc a víc, a každý mě více a více uspával. Což je velice špatná vizitka. ()

liskam

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Prostě ani kočka ani pes. Po dokoukání tohoto seriálu mohu říct jedno, s Asimovovou Nadací se to srovnávat nemůže, je to nesrovnatelné. Tvůrci si pouze vypůjčili několik slov a několik názvů míst a jmen lidí a kolem toho vystavěli naprosto odlišný příběh, který se odvíjí zcela jinak, než předloha. Ani jako kvalitní sci-fi to bohužel moc nefunguje, zejména linka mimo Trantor který by měla být Afou a Omegou celé první řady. Za mě veliká slabota a zklamání, pouhých 35% a 2* ()

Malarkey

Rok před vydáním tohoto seriálu jsem přečetl celou Nadaci a říši, takže si dovedete představit, že když jsem na Apple TV četl, že chystají její zfilmování, docela jsem měl důvod se těšit. Námět je to teda na zfilmování neskutečně náročný, ale proč ne. Když se to pojme dobře, mohla by to být pecka. V tomto případě ale zůstaneme u slova mohla, protože mám pocit, že si tu tvůrci z knižní série spíš utahují. Když na scéně byl Jared Harris v podobě Hari Seldona, tak to ještě ušlo, ale jakmile tu tvůrci začali s dějem dělat totální harakiri, vyprávět ho ledabyle všelijak s jakoukoliv časovou nespojitostí, z postav dělat muže, ženy, cokoliv, být genderově vyvážení a bůhví co ještě na dnešní dobu populární, trošku mě to zarazilo. Přitom Nadace nebyl seriál z nejlevnějších, naopak. Na vizuálu je to třeba zatraceně znát. Ten je totiž úchvatný. Také je to ale jediný důvod, proč jsem u seriálu zůstal a už o něm v životě nechci slyšet ani slovo. Zajímalo by mě, co by Isaac Asimov říkal na to, že v téhle srágoře má producentské prsty jeho dcera. ()

• Natáčení 1. série probíhalo v Irsku, na Maltě a na španělských ostrovech Fuerteventura a Tenerife. (Martrix)
  • Dcera autora předlohy, Robyn Asimov, zastává pozici výkonného producenta. (Martrix)
  • Mimo toho, že byly některé postavy oproti knižní předloze upraveny tak, aby byl seriál genderově vyvážený, bylo několik postav vytvořeno navíc. Jsou to především postavy Brother Day (Lee Pace), Brother Dusk (Terrence Mann) a Brother Dawn (Cassian Bilton). (Martrix)

Související novinky

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

29.12.2021

Letošní žebříček nejstahovanějších seriálů roku ovládlo studio Marvel spolu se studiem Disney. Pirátství samozřejmě není nic chvályhodného a prvenství v tomhle směru vlastně není až zase taková výhra…

Hororový Hellraiser oznamuje obsazení

Hororový Hellraiser oznamuje obsazení

08.10.2021

Remake kultovního hororu Hellraiser byl před pár dny dotočen, tvůrci tak nyní mohou oznámit plné obsazení. Režisér David Bruckner (Temný dům) spolu s autorem originálu Clivem Barkerem údajně…

Apple má s Nadací velké plány

Apple má s Nadací velké plány

23.09.2021

Od té doby, co kabelovka HBO zaznamenala obří a zejména dlouhodobý úspěch se seriálem Hra o trůny, se ostatní snaží o něco podobného. Netflix to zkouší přes Zaklínače, Amazon bude mít Pána prstenů, a…

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

27.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen…