Brian Wilson byl duší skupiny Beach Boys, ale o tu svou málem přišel.
Brian Wilson (John Cusack) byl v šedesátých letech zakládajícím a také nejdůležitějším členem veleúspěšné skupiny Beach Boys. V osmdesátých letech je to však lidská troska, trpící duševní chorobou. Přesto má dostatek šarmu, aby okouzlil mladou prodavačku aut Melindu Ledbetterovou (Elizabeth Banksová). Žena pozná jeho nejbližší přátele a především jeho osobního psychiatra, dr. Eugena Landyho (Paul Giamatti). Ten velmi přísně dbá o Brianův životní režim a pokouší se klienta „ochránit“ před čímkoliv, co by mohlo zhoršit jeho paranoidní schizofrenii. Počátky Brianových psychických obtíží sahají do dob největší slávy Beach Boys v šedesátých letech (kde muže ztvárňuje herec Paul Dano). Mladíkovy hudební experimenty se na vrcholu popularity začaly rozcházet s představami ostatních členů kapely; jeho otci ostatně nebylo z jeho tvorby nikdy nic dost dobré. Užívání LSD bylo zřejmě jen poslední kapkou… Jenže Melinda postupem času zjistí, že věci se mají poněkud jinak. Že Dr. Landy zřejmě Brianův stav záměrně zhoršuje s pomocí psychofarmak, a to ze zištných důvodů… (Česká televize)

elimS

35% - komentář 20ti slovy: Jasně, dokument to není, ale dát víc prostoru i zbytku skupiny, tak udělají líp. Celkem nezáživné, ale jinak herecky solidní. ()

MirkaP

Slibný, leč ne zcela využitý potenciál. Režisér si vzal moc velké sousto. Oba představitelé Briana podali solidní výkon, Paul Giamatti předvedl svého Eugena jako mimořádně slizskou osobu. A Melinda byl zřejmě opravdu Brianův anděl strážný. ()

iz67

Slatanina, ktera maskuje prazdnost obsahu 2 dejovymi linkami, v kterych se ale nic nedeje. Marná je pak snaha Dana a Cusacka neco hrát. ()

cunicekb

Nechápu tak nízké hodnocení filmu. Jako proč??? Povedená autobiografie! Jsem sice mládě, od šedesátých let daleko zrozené, ale v tom filmu je to prostě cítit. Miluji filmy, kde můžu nasát atmosféru, kterou jsem nezažila a přitom je mi tak blízká. A tohle je drsná story jednoho mega borce. Ani jsem nevěděla, že ten film vznikl a když jsem pročítala o čem je, hned jsem ho musela vidět a rozhodně nezklamal. Vlastně i kdyby ten příběh byl o komkoliv, je skvělý pro svou opravdovost, ale tady navíc nasáváme onu někdejší atmosféru, která násobí prožitek. Utrpení a bláznovství jde ruku v ruce s talentem. Kolikrát jsme takový příběh slyšeli, zasáhl nás a přece každý takový příběh má něco speciálního, co ho dělá jedinečným. ()

Themyth

Skvelý film. Hlavne pre človeka ako ja, vyžívajúceho sa v archívnom bádaní vzniku významných hudobných diel, alebo monografií hudobných skladateľov. Takto precízne a faktograficky dôsledne ešte nebolo nikdy spracované zákulisie vzniku jedného z najvýznamnejších albumov neklasickej hudby. A to ani na dokumentárnej úrovni. Je to fascinujúci pohľad na vznik významných skladieb, vzťahov členov kapely, alebo Brianovho osobného života. Druhá dejová línia sa odvíja o 20 rokov neskôr, kedy bol Brian pod totálnym vplyvom svojho psychoterapeuta Dr. Landyho. Ten bol nielenže jeho osobný psychológ, ale dokonca manažér a producent v jednej osobe. Waw. Je na počudovanie, že Brianovi za tých 10 rokov, kedy mal Landy jeho život doslova pod palcom, nevedel nikto poradiť, alebo pomôcť v tejto situácii. Musela prísť náhoda v podobe lásky. Zaujímavo ladený film. Mám pocit že takéto prepojenie dejových línií ešte vo filmovom svete doteraz nevzniklo. Škoda nudných a zbytočne dlhých dialógov. Film by mohol mať o 20 minút menej a neuškodilo by mu to. Aj napriek tomu plný počet. ()

vito_s

Na tenhle film jsem se hodně těšil a přiznám se, že je to pro mě film roku. Skvělí Kusack i Dano. Hey, love and mercy, that's what we need tonight! Btw na IMDB 7,5 z 10 od 13.339 uživatelů. ()

snupko13

Pripájam sa k tým, čo si myslia, že sľubný a zaujimavý príbeh jedného z hudobných géniov si zaslúžil lepšie, pútavejšie a celistvejšie prevedenie. A Cusack určite nie je mojim favoritom ani náhodou. Veľkým plusom ostáva, že ma popchol k prekutraniu webu o bližších informáciach. ()

90125

Bezpochyby ambiciózny filmovy projekt. Hoci Beach Boys nikdy nepatrili medzi "moje obľúbené bigbíty", vždy som ich a hlavne ich vokálne harmónie bral s velkym rešpektom. Niet pochyb ani o tom, ze Brian Wilson bol mimoriadne talentovaný songwrajter. Film Love and Mercy sa isto nedá označit za nepodarok. Dve časové roviny s dvoma Wilsonmi (vynikajúci Dano !), idúce na preskáčku. Bohužial oboma rovinami sa ťahá akási sterilita dramaturgie a réžie filmu. Filmu chýbajú nápadité situacie, udalosti, ktoré by s divákom pohli a ktoré by ostali v pamäti. Jediné budíčky boli pre mňa ked bíčboysáci nahravali svoje slávne vokálne harmónie a ked sa na scéne objavila Elizabeth Banks. Baba akú by podla mna chcel mat doma každý heterosexual. Škoda, ambície filmu ostali visiet kdesi na pol ceste. 64 %. ()

Hurikan_mdx

Beach Boys mám opravdu rád a proto jsem se na film velice těšil už od chvíle, kdy jsem uviděl trailer. Bohužel, mé nadšení již s prvními minutami filmu postupně uvadalo a nakonec se vytratilo kdesi pryč. Myslím si, že příběh má na to nabídnout o dost víc. Prolínání dvou dějových linií je poměrně chaotické a de facto linie 60. let není ukončená vůbec. Celkově ani jeden příběh není příliš dobře vyprávěn. Pro mě jednoznačně zklamání. ()

Opeth

Filmy, které mě po shlédnutí donutí vyhledat o daném tématu více informací mám rád. Herecky výborné, tématicky zajímavé a i když jsem hudebně úplně jinde, tak obdivuju ty, kteří mají mimořádný hudební talent. Výtka hlavně k délce filmu, chvílema jsem ho popoháněl... ()

Paradax

Upřímně, moc se to nepovedlo. Film má dvě časové linie, které se v podstatě nikdy nepotkají a hlavní záměr filmu není úplně dobře podaný. Mohlo to být docela slušné psychologické drama a místo toho je to jen životopisná pohádka. Mimochodem nejlepší písnička hraje hned v úvodních titulcích, tak si ji užijte. ()

pupidup

je mi to líto, moc líto... ale místo propracovaného děje, dvě hodiny slepovaných halušek.... a nejsem teenager. Dalo se s tím pracovat lépe, mnohem lépe!!!! Souhlasím s komentem Georgex . ()

Sejkorka

Jakýkoli film o bigbítových legendách stojí za zhlédnutí, včetně tohoto. Příběh Beach Boys, hlavně Briana Wilsona, silné. ()

vendix

Náhodou, celkom dobrá haluška :)... teraz myslím z pohľadu obyčajného človeka,ktorý si sadne k filmu bez uvedenia do témy. (Niekedy je to dosť oslobodzujúce.) Páčili sa mi detaily v scénach, mimiky postáv, autentické reakcie, fakt dobrí herci hmm ... asi mám slabosť na Cusacka. Neviem prečo, lebo ani veľmi pekný neni..... Skrátka nič extra brutál špeciálne, ale v žiadnom prípade neľutujem čas strávený... :)) odporúčam podobným dušiam. Obsah, scéna, scenár, prevedenie,herci, hudba... fajnové. ()

supg

Ten kdo miluje hudbu 60.let, tak tomu se asi nemůže film nelibit. Asi jsem neviděl lepší televizní film, kde jde vidět, jak se rodí hudba. Beach Boys jsem měl vždy rád, ale neměl jsem o nich nijake vědomosti. Když sem však videl mladého Briana jak tvoří hudbu a diriguje její vznik, tak si říkám, že toto je génius o kterém jsem neslyšel. Samotný John Cusack ani nehrál psychicky zlomené a nemocného člověka, on jím byl. Velmi těsně pod 5 hvězd! ()

SammyboiSK

Pokiaľ sa nepovažujete za priaznivca BB a BW, je veľmi pravdepodobné že tomuto filmu nedáte viac ako tri hviezdičky. The Beach Boys je však jedna z mojich najobľúbenejších kapiel a Briana Wilsona považujem za jedného z najlepších hudobných skladateľov všetkých čias, čiže ja nemôžem dať viac než plný počet. Ale aj keby som nepoznal tak toto je určite jeden z najlepších životopisných filmov. Narozdiel od všetkých ostatných neukazuje tie isté klišé dookola (nešťastné detstvo, nevydarené manželstvo, drogová závislosť...) ale zvolil viac psychologickú cestu kde nazrieme do duše človeka a uvidíme ako to všetko bolo bez príkras. Paul Dano už v minulosti dokázal že vie zahrať ale toto je možno jedna z jeho najlepších rolí, dokonca aj Elizabeth Banks ktorú inak neznášam mi tu nevadila. Cusack (ten mi tu najprv nesedel, ale rýchlo som si zvykol) a Giamatti tiež skvelý. No a ešte k tomu sa o originálnu hudbu postaral Atticus Ross z NIN! Čo už viac povedať, za mňa povinnosť pre každého fanúšika hudby... Och a mimochodom, pustite si Pet Sounds. To vážne neoľutujete 9/10 ()