Gomora

• Itálie Gomorra - La serie (více)
Itálie / Německo, (2014–2021), 48 h 20 min (Minutáž: 42–57 min)

Předloha:

Roberto Saviano (kniha)

Hudba:

Mokadelic

Marco D'Amore, Fortunato Cerlino, Salvatore Esposito, Fabio De Caro, Christian Giroso, Giovanni Buselli, Carmine Monaco, Lino Musella, Marco Palvetti (více)

Série(5) / Epizody(58)

Gomora, seriálová adaptace úspěšného románu Roberta Saviana, nás zavádí do temných a nebezpečných uliček Neapole, kde se nachází centrum zločinecké organizace Camorry. Poté co je Pietro Savastano, jeden z největších a nejobávanějších kmotrů neapolské mafie, zajat a poslán za mříže, jeho prává ruka, třicetiletý Ciro Di Marzio, spatřuje svou příležitost v tom, že se konečně stane novým vůdcem. Jeho čas však ještě nedozrál. Zatímco je Pietro ve vězení, velení zpočátku přebírá jeho manželka Imma, protože jejich syn Genny - Pietrův právoplatný dědic - se v Hondurasu zaučuje v "řemesle". Soupeřící klan vedený Salvatorem Contem mezitím spřádá plány, jak zneškodnit Savastanovy jednou provždy. Válka o převzetí kontroly nad "systémem" právě vypukla, a to na území, které stále bojuje, aby nadvládě zločinu a bezpráví nepodlehlo. (Cinemax)

Saxos

První série: 12/12. Dobrá mafiánka o menší skupince ovládající část města. Stará garda dodržuje letité zásady, mladí členové se derou vpřed. Klady: dobrý příběh rodiny dona Savastana; reálné střílečky; vynechání zobrazování zbytečných brutalit; ve výzbroji se objeví i Sa-58 i 61; otevřený konec. Druhá série: 12/12. Navazující pokračování stejně dobré, jak předchozí řada. Třetí série: opět 12/12. Tak kvalita a napínavost jednotlivých epizod ještě stoupla. Nezbývá nic jiného než jít s hodnocením do plnejch. A nezbývá nic jiného než se těšit na S04. ()

confuoco

Európsky seriál zažíva posledné roky svoj zlatý vek. Ďalší silný kúsok, tentokrát južnej proveniencie, ukazuje síce tématiku už mnohokrát spracovanú, ignorovať ho ako "ďalší mafiánsky seriál" by bolo ale chybou. Od podobne zameraných diel ho odlišuje nielen vysoká dávka naturálnosti a autenticity, ale aj pôsobivý audiovizuálny koncept. Seriál sa rozbieha trochu pomalšie, ale nikdy nenudí a najsilnejší motív si necháva na záver, od 9. časti. Milovníci Talianska môžu byť trochu zaskočení: z "bella Napoli" neuvidíte jedinú pamiatku, zato si užijete nespočetné zábery na neaopolské predmestia, bezútešné, absurdne poskladané bloky panelákov, s gýčovou sochou Panny Márie uprostred. Tu obyvatelia žijú v inom, alternatívnom svete, kde neplatia bežné pravidlá a hodnoty, ale len tie , ktoré udáva Camorra. Mladí chlapci vidia v mafiánoch svoje vzory a tí im veľmi skoro dajú pocítiť, že nemajú na výber ani šancu na iný život (je to len ich dobre premyslená ilúzia alebo realita?). Fanúšikovia happyendov nech sa radšej tomuto seriálu vyhnú; nepodľahnúť pri ňom skepse je skoro nemožné. A ešte poznámka na záver: taliančinu si taktiež neprecvičíte, nakoľko sa postavy medzi sebou rozprávajú v neapolskom dialekte (podľa niektorých lingvistov samostatnom jazyku), takže sa seriál aj v rámci apeninského polostrova vysielal s titulkami. ()

Arcisit

Po zhlédnutí 1. série můžu konstatovat, že to má svoje kouzlo. I když zase na druhou stranu značně utrpěla moje představa mafiánů. Jako 60 kilové přismahlé buzny s naušničkama co se furt ocicmávaj jsem si je teda nepředstavoval. ()

hufnagel

Podrobný popis fungovania mafiánskeho drogového biznisu v Neapole.Tvrdá chladnokrvná skutočnosť.1.séria 90%.Druhá séria je už dosť rozbitá,nie až tak presvedčivá.Trebars Gennaro tvrdas v Kolumbii a ovečka doma.2.séria 65%.3.séria sa zas vrátila do slušných gangsterských konaní 80%. ()

LadyRainier

Musím napsat, že za mne naprostá spokojenost. Nic extrovního jsem nečekala, a dostala jsem celkem nářez. Některé epizody slabší, některé excelentní. Pár postav (teda většina) to do konce nepřežije. Na někoho si zvyknete a bááác ...No ale to asi k mafii patří. Skvěle udělaný přechod, jak mladíci chtěj sejmout a snímají starou gardu. Líbilo se mi, že tam svou úlohu hrály i ženské (jakože jsem ženská:-D). Jediný co mě trochu štvalo, že don Pietro byl celou dobu jak kamen :-D Jako zasmát se poprvé až na konci druhé série, to chtělo hodně odvahy :-D Musím ale uznat, že to zahrál skvěle ...a toho zmetka Cira nesnáším od začátku. Třetí série dle mne má sestupnou tendenci, pořád mne to bavilo, ale vzhledem k absenci některých postav, už to nebylo to počáteční nadšení. Méně akce, méně napětí. Po 4.serii i nadále spokojenost. Za mne nejlepší dílo s mafiánskou tématikou. ()

Ronkar

Tenhle seriál je temnější než Sauronův Mordor! Žádný humor (ani černý), idealismus nebo romatizování. Gommora je syrová výpověď o současné italské mafii ve vší své špinavosti a zvrácenosti. Výpoveď o brutálním a násilném světě psychopatických kriminálníků, pro které nevinný život neznamená vůbec nic. Peníze, drogy, děvky, moc a pomsta - to jsou motory místních hrdinů. A myslím, že to nešlo natočit o moc lépe. Funguje tu totiž vše. Herci, prostředí, kamera, hudba, konflikty, napětí i příběhové zvraty, které několikrát obrátí děj vzhůru nohama. Ačkoli si postavy najdou trochu vaší sympatie a v určitých momentech budete fandit té či oné straně, objektivně jsou to všechno příšerní hajzlové. Ale fakt příšerní. Prostě lidské zrůdy. Jenže právě ta nekompromisnost a realističnost dělá Gommoru výjimečnou. TOPka seriálového žánru! ()

Franki69

První dvě řady nevídaně rozvířily mafiánský bahno odvrácené strany turistické Neapole. Druhé dvě řady ságu rodiny Savastanových posunuly ke Hře o Trůny. Mafiánská vybíjená, intriky, zrady a léčky. Chyběli jen draci. Třetí a čtvrtá řada už byla taková víc italsko-melodramatická, hodně upovídaná s nespočtem záběrů na zakaboněné obličeje...hlavně Genara Savastana.. Syrovost a tah na branku prvních sérii se vytratila. Nezmizela ale úplně a dalo se to...Jen to bylo už takové moc natahované. Hodnocení S01 + S02 za 100% a S03 + S04 70%. P.S. Nutno vidět v italštině!! *** (UPDATE březen 2022) Dokoukána S05 a nutno říci, díky bohu. Některé příběhy se naštěstí uzavřou, a to definitivně. Pátá řada rezignuje na neapol a soustředí se jen na Cira a Gennara. Každý díl, jak podle šablonky, přinese tu  jednomu, tu druhému v jejich vzájemném duelu mírnou převahu, až to nakonec v desátém díle skončí. A já věřím, že už snad proboha napořád. I když...hlavním hrdinou páté série je regulerně zastřelenej na konci série S04...takže se už nedá spolehnout ani na mafii. Hodnocení S05 je sotva 50%. Poslední řadu vážně nemusíte vidět. ()

tybro

Nějak to nemá drajv. Pořád jen úsoky, přeběhlíci a mění se strany. Nikdo nemá jaksi charisma. Prostě namachrovaní, povýšenecký, bezpáteřní týpci, co radši úskočně ze zálohy a nejlíp v přesile zabijí. Chytání za bradičku, mluvení pár milimetrů od sebe a přidej se k nám a budem neporazitelní. A prásk ... zrada. Furt se jen mlátí prázdná sláma. Třetí serií se to trochu zlepšilo, ale stále je tam ta pahuť těch idiotskejch vlastností, co topili předchozí serie. Čtvrtá serie: "Enzo, dřív jsem v tobě viděl něco ... teď už to nevidím." Asi protože bossové taky fetujou už delší dobu, tak dělaj idiotský rozhodnutí, který by je dřív ani nenapadli. Nový postavy přicházejí a druzí "jsou odejiti" v rakvích, na zemi/v zemi, či v roztaveným železe. Pátá serie: hmm, když to začínalo dostávat tvar, bublina praskla a seriál skončil. Ale aspoň, že tak. ()

ssarka

tady vůbec není nad čím přemýšlet...tohle vás chytne za koule a vystřelí do vesmíru...syrové,emotivní,plné výborné hudby a herců ( nikdy jsem nečekala,že tohle řeknu o italsko-německém počinu :) ) tohle je Kmotr 21.století..wau... ()

J.Gotti

PECKA! Považuji se už snad za historika o mafii. A tohle dílo mohu jen a jen doporučit. Parádně zfilmovaná kniha od Saviana. Za kterou mu musela být poskytnuta ochrana, když mu mafie vyhrožovala smrtí. Měl jsem tu čest a četl jsem knihu. Bohužel je psaná hodně křečovitě na můj vkus a tak jsem měl více ze seriálu. I když samozdřejmně v seriálu není vše a je hodně přibarveno a přidáno, nebo ubrano a odbarveno. Každého koho zajímá mafie, nebo tento hnusný a špinavý svět v tomto přpadě Camorry, tak by si tento seriál o 12 epizodách měl prohlédnout. Od 1.epizody od 1. scény, kdy jedou kluci v Tuaregu a zpívají si. Přes 4. epizodu, kde vše graduje a dostáváme se blíže do rodiny Savastáno, nebo 8. epizoda, kdy se nám začne míchat mládí a stáří mafiánů a jsme smutní z děje, tak nám to 12 epizoda vrátí se vším všudy a začneme vyhledávat datum narození 2. serie GOMORRA! Za 5! ()

wex666

Nevím co napsat je to tu samá mrtvola a samej podraz:)Rád bych si někoho z účastníku oblíbil ,ale ono to snad ani nejde je to tu jeden šmejd vedle druhýho. Výborná gangsterka ve které se hlavní aktéři neštítí ničeho 80%. ()

Thug_Leo

Po 5.díle Cigoši v teplakovkách a špatným vkusem prozatím baví. Po 2x08 se klaním. Co na první pohled se zdá není čím to je. Ciro, Gennaro, Conte a hlavně učitelský pohled Fortunata aka Dona Pietra, který se mračí i když má tlak v pořádku ;-) ()

stalkicz

Cekal jsem neco jako Chobotice dostal jsem neco jako The Wire. Gangsterska telenova o boji o uzemi prodeje drog. Vytecne natocene, skvele zahrane. Mnozstvi mrtvol a absence policie na Italli neuveritelne. Trochu me take prekvapila bida a hnus Neapole a nevkus drogovych bossu. ()

Yeah(c)

1. serie ****, 2. serie **, 3. serie *** Je to koukatelný, ale strašně hloupý. Neustále se recykluje ob tři díly stejnej příběh s jinejma postavama. Samozřejmě to že tam všichni vraždí ve velkym za bileho dne všude plno svědků, případně vykrádají banky, všude nechávají otisky, dna, kamerovy zaznamy ale nikdy na nikoho nepřijdou, to je vtipný. V té souvislosti že se tzv. bossové nechávají zabřít za řidičák, nebo pytlík s drogou v půjčené bundě ještě vtipnější.. ()

dudel3333

Od serii k serii slabšie,4 rada pre mna konečna ,uz to je o ničom len kto koho zavraždí....logika je už mimo ,čim viac mrtvol tym lepšie.....zakladna linka sa stratla ,pre mna koniec ()

kotrlak

Takhle krásně to mohlo fungovat v Chánově kdyby cigoši nebyli takový kokoti a trošku se snažili.....k seriálu samotnýmu - zezačátku tomu člověk musí dát čas aby ho to "natáhlo do sebe" a pak už je to jízda! ()

Kdo natočí Call of Duty?

Kdo natočí Call of Duty?

14.02.2018

Itálie na nic nečeká

Itálie na nic nečeká

29.06.2014

Především díky senzačnímu mezinárodnímu úspěchu Velké nádhery se dostává italské filmové produkci v posledním roce velké pozornosti, důvěry sponzorů a zástupci domácí scény se snaží, aby tento úspěch… (více)