Kniha džunglí

The Jungle Book

Kniha džungle

Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy

USA / Velká Británie, 2016, 106 min

Favreau mě nikdy jako režisér extra nebral. Iron Man je zpětně slabší marvelovka, která stojí a padá hlavně na Downeym (o dvojce nebudu ani začínat), Kovbojové a vetřelci jsou mizérie a Zathura celkem fajn. Nic víc. Když si tedy vyšlápl na Knihu džunglí, kterou zná snad každý, nějak extra mě to nezajímalo. O to příjemnější je výsledek. Ne že by šlo o dokonalou podívanou, občas to příběhově dost drhne (opičáci mohli být kratší), ale jako film s ambicemi pobavit malé i velké diváky zkrátka tahle výprava mezi digitální zvířátka funguje. Favreau zvládá akční scény, napínavé momenty i humor a navíc si pohlídal i vizuál. Kniha džunglí je nádherná a filmová divočina snese srovnání i s avatarovskou Pandorou. Pořád je na co koukat a dovedu si představit, že prckové budou na plátno čumět s naprostým nadšením, ať už tam bude hláškovat Balú, děsit Šér Chán nebo syčet Scarlett Johansson. Nejde o filmovou revoluci nebo film, který se zapíše do dějin, ale o tu nejpoctivější žánrovku, kde téměř všechno funguje tak, jak by mělo. Dobře odvedená práce. A nebude mi vadit vidět ji podruhé.(15.5.2017)

• CANNIBAL

Tak z tohohle filmu se já na p***l nejspíš neposadím. Jakož zde drtivá většina zúčastněných. Máme zde sice kolosálně zpracovaný CGI. Jenže je tu jedno velký ALE! Tak předně, film prakticky nenabízí nijak zvláštní přepis. Srovnám-li to totiž s animákem z '67, tak je scénář velice okopčený a to z více jak 70%. A to je prostě špatně. Již jednou viděný, nebudu přece hodnotit opět vysokým hodnocením. Hodnocení srážím i za to, že je film daleko méně veselý, ale hlavně i málo vtipný. Osobně jsem se zasmál všeho všudy jen jednou. Jednoduše to tedy můžu shrnout tak, že je to suma sumárum jen dobře zabalený, naleštěný, hollywoodský pozlátko- Sice se skvělou propracovanou výpravou, ALE scénáristu bych za tohle nejraději zakopal někde ve sklepě!(13.11.2016)

Animák z roku 1967 byl zábavnější, ale tohle je vizuálně natolik bombastická a přesvědčivá adaptace Kiplingova románu, že ze dne na den dodala jemu čtenářský a sama sobě divácký lesk na dlouhá léta dopředu. Nekonají se sice žádné emocionální spršky a Favreau diriguje narativní koncept v rovinách bezpečného rodinného bijáku, ale úžasné CGI chvílemi snad překonává vše, co jsme dosud mohli vidět, nekonvenčnost a majestátnost prostředí i hrdinů z každého záběru přímo sálá a korunu nasazuje fantastický původní dabing. Dlouho mě tak nemrzelo, že jsem nějaký film prošvihl v kině....(21.6.2016)

Nevím proč, ale tak nějak jsem čekal něco úplně jiného. Ano, reálnost počítačové animace je velmi povedená, ale ač je to místy hodně příjemné, nezdravě často jsem pokukoval po hodinkách. Nejsem fanouškem na jistotu vznikajících rodinných disneyovek posledních let, z jejich spojení se jménem Tima Burtona mi navíc spolehlivě naskakuje kopřivka. Tady nicméně jdeme krapet jinou cestou, ale pořád je to předělávka klasického animáku, která nechce experimentovat a ani si nikoho proti sobě poštvat. Osobně vítám, že na kameru nevybaflo žádné zvířátko, které by prdělo, slintalo nebo zkoušelo gagy za každou cenu.(24.10.2016)

Kniha džunglí very very very light. Po potemnělé poetice předlohy ani stopy - tvůrci se drží původního příběhu jen velmi zlehka (spíše si jen půjčují jména a situace) a míchají vlastní dílo ve stylu "inspired by". Ale jinak... jinak je to paráda! Všechna zvířata - od slonů až po nejmenší pišišvory - jsou animována naprosto fantasticky a film jako takový je rozhodně důstojnou rodinnou zábavou. Rozpačitě podupávajícího Kiplinga se za tu krásnou omalovánku vyplatí pro jednou ignorovat.(23.11.2016)

• Neel Sethi

• - Film mal v Indii premiéru 8.4.2016, týždeň pred premiérou v amerických kinách. Tvorcovia tým chceli vzdať poctu tejto krajine, ako miestu, kde sa príbeh filmu odohráva. (beso74)

• - V původním animovaném filmu Kniha džunglí (1967) i knize byla postava krajty Ká samec, což se nyní změnilo, jelikož mu hlas poprvé propůjčila žena. Tou je Scarlett Johansson. (hansel97)

• - Tvorcovia vytvorili celé prostredie, v ktorom sa film odohráva, použitím počítačovej animácie. Ako vzor im slúžili zábery odľahlých džungľových oblastí Indie. (beso74)