Kniha džunglí

• Austrálie

• Nový Zéland

Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy

USA / Velká Británie, 2016, 106 min

Disneyovské až běda, ale v tom nejlepším slova smyslu. Ačkoliv jsem zaznamenal dobré ohlasy, nic extra jsem nečekal a z Imaxu jsem odcházel nadšený. Imax zmiňuji záměrně, jelikož právě tam takovýhle CGI kousek vynikne nejvíc a novodobá Kniha Džunglí vypadá skutečně úchvatně. Až tak, že jsem celkem přivyknul českému dabingu, který tentokrát distributor bez možnosti výběru nastrčil i do jediné jistoty, kde se promítá s českými titulky. Nicméně snímek mě po pár minutách zaujal i příběhově a ačkoliv závěr jede v těch nejzajetějších kolejích, jednotlivé charaktery jsou napsány tak chytlavě, že je to vlastně jedno. Jon Favreau to dokázal, Tarzan dle mého nemá ani šanci být tak super, ale nechám se překvapit...9/10(24.4.2016)

Kdybych mela deti, tohle je presne ten film, na ktery bych je vzala - ma to pribeh, "pouceni", zajimave postavy, povedene dialogy a chybi tomu retardace Chipmunku a podobnych filmu. Na me jako dospelaka snad jenom moc cernobile (= sice dojde k mensi ekologicke katastrofe, ale nikomu to vlastne nevadi, hlavne ze slunicko sviti).(23.4.2016)

Kniha džunglí je podobně jako Popelka velkou disneyovskou výhrou. Jon Favreau vzal klasický příběh a natočil ho na míru nové generaci, osobně jsem ale čekal o maličko víc. Rozhodně je třeba pochválit hodně solidní (digi)vizuál, parádní rozjezd a skvěle vybraného Mauglího. Povedla se i veškerá zvířata v čele s neselhávajícím Murrayho Balúem, jenže samotný příběh zas takové terno není. Jistě, na nečekané zvraty u takových projektů nebývá místo. Ve dvou třetinách ale Knize džunglí dojde dech, protože do ní úplně nesedí odbočka s opicemi, a ve finále není zužitkována spousta motivů, které se tu pozvolna budují. Zejména Elbův Šer Chán vytasí pár velice zajímavých myšlenek. Finále ale hraje na bezpečnou strunu a celé je až příliš krotké, jelikož musí jít na ruku nižším ročníkům. Osobně bych prostě ocenil něco trochu drásavějšího. Na druhou stranu ale chápu, proč se Favreau vydal zrovna tudy, takže to moc neřešte a klidně vezměte ratolesti do kina. Zásadní zklamání vám určitě nehrozí. (7/10)(18.4.2016)

Dokonalé triky, ryzí dobrodružnost, nepodbízivá rodinná zábava. Vizuálně fantastická výprava do světa zvířat a jednoho (lidského) mláděte, co nemusí jíst pečínky z hada, aby rozumělo zvířecí řeči. Trochu mi to připomnělo animovaného Lvího krále od Roba Minkoffa, konec konců i Vašut Šer Chán si ustlal mezi rudými květy podobně jako strejda Scar.. Velké dítě Favreau ukázalo, jak se dají ohnout zákony hollywoodské džungle..(18.11.2016)

Tak tohle těžce aspiruje na nejlepší animák roku ! ---- Na Knize džunglí jsem vyrostl. Táta ji miloval a bohudík přenesl to na mne abych já zase mohl svým dětem číst o člověčím mláděti ve vlčí smečce :-). Ale správně zmiňuje Verbal, že Kniha džunglí není jen Mauglí, ale jsou to i další příběhy. Stejně jako on i sám též zbožňuji ten o snovači Darzím, kobrách a Rikitikitavim. Nu, snad jednou někdo natočí podobně jako Mauglího i tento a další příběhy. Mauglí je ikona.. Je zajímavé, že ač Kipling vlastně žil v Indii pouhých 7 let, nasál z ní do sebe hodně z toho co nás Evropany na Indii fascinuje, co nám voní exotikou, tajemnými dálkami i tajemstvím. Mauglího jsem viděl předtím jen ve dvou kreslených verzích z nichž jedna byla hezká a ta druhá už byla jak já říkám manga verze, tedy kreslena kdesi v Asii, kde Mauglí připomínal spíše Asiata než Inda. Poslední animáky mně už nějak neberou. Je jich moc, kvalita je kolísavá a člověk na nich funguje většinou jen jako dospělá eskorta malých diváků :-). Když mi bylo po letech nabídnuto jít na Mauglího mírně jsem zbystřil, ale zaujalo mne i to, že to bude promítáno v letňáči... Poslední film co jsem viděl v letním kině bylo Indiánské léto což už je leta páně... A tak jsem s rodinkou vyrazil. Sedadla naštěstí byla pod střechou a tak drobné mžení nevadilo. Hned v úvodu filmu mi spadla čelist a zůstala tak až do konce. Dokonalejší technické zpracování jsem neviděl a skutečně, dalším takovým filmem je snad jen Avatar. Zvířata byla dokonalá, džungle také, bylo to prostě úžasné. Navíc když ve filmu pršelo, díval jsem se na plátno skrze promítací paprsky trasované skutečným mžením a i jej ve vzduchu kolem cítil. Když byla ve filmu noc, vyloupl se nám nad plátnem z pošmourné oblohy měsíc dorůstající do úplňku... Kdyby nějaké kino chtělo vymyslet nějaké další D ke všem těm 3D a 4D... těžko by mohlo vymyslet něco dokonalejšího. Příjemný byl i dabing kdy Mejzlík skvěle mluvil Baghíru a Vašut dokonale mstivého Šérchána. U filmu jsem si uvědomil, že jen málokdy se mi stalo, abych u zfilmovaného knižního příběhu musel zkonstatovat, že se mé představy plně protnuly s hraným. Tady to všechno sedělo jak z mých představ. Poradní skála, Mauglí vypadal stejně, jedině Ká mně překvapil, protože to byla dáma. Příběh trochu uhýbá od předlohy, třeba se samotným Ká, kdy s Bandary jim pomůže právě on. (Osobně jsem byl vděčný za prohlídku opičího města, protože z obrázku Zdeňka Buriana v knize z něj byl vidět jen zlomek :-). Stejně tak u Šérchána a závěrečného boje příběh byl krapet jinak, ale vůbec mi to nevadilo. Kino bylo obsazeno diváky v rozmezí od 3 let do cca 80 let ... Všichni a to zdůrazňuji, všichni se skvěle bavili. Příběh je notoricky známý, takže si leckdo může myslet, že nemá cenu film vidět. Já vám ale říkám, věřte, že má! A kdo by si chtěl trochu rozšířit obzory o samotném autorovi Rudyardu Kiplingovi, tomu doporučuji skvělý britský TV film - Legenda o mém synovi (2007). Musím však upozornit, že samotný životní příběh tohoto skvělého autora nebyl tak veselý a veselý tudíž není ani ten film. Kiplingův jediný syn padl v roce 1915 v první světové válce a Kipling uzavřený do sebe od jeho smrti už nic nevydal.... Každopádně za Mauglího dávám plnou sazbu a doporučuji jej rozhodně vidět. Tohle se tedy Amíkům povedlo na jedničku s hvězdičkou. 5 včelích pláství! * * * * *(14.8.2016)

• - Ide o jeden z trojice filmov od Walta Disneyho z roku 2016, v ktorom Idris Elba prepožičal svoj hlas niektorej postave. Okrem Knihy džungle to boli aj snímky Zootopia a Finding Dory. (beso74)

• - Film mal v Indii premiéru 8.4.2016, týždeň pred premiérou v amerických kinách. Tvorcovia tým chceli vzdať poctu tejto krajine, ako miestu, kde sa príbeh filmu odohráva. (beso74)

• - Mauglího (Neel Sethi) pri zbieraní medu pre Balúa doštípu včely. Štípance si následne natiera medom. V ďalšej scéne, ktorá sa odohráva v ten istý deň, Mauglí štípance už nemá. (nirvana91)