Kniha džunglí

• USA The Jungle Book (více)

Hrdinou filmu je chlapec Mauglí (nováček Neel Sethi), člověčí mládě vychované v džungli vlčí smečkou. Do džungle však přichází hrozivý tygr Šér Chán, jenž si nese jizvy způsobené člověkem. Šér Chán chce zničit vše, co vnímá jako ohrožení a Mauglí cítí, že již v džungli není vítán. A tak opouští svůj domov a vydává se na dobrodružnou cestu plnou poznání. Provází ho přísný mentor, pardál Baghíra, a veselý medvěd Balú. Cestou džunglí se Mauglí setká se zvířaty, které to s ním nemyslí vždy dobře. Patří mezi ně krajta Ká, jejíž svůdný hlas a pronikavý pohled hypnotizují člověčí mládě, a marnivý král Ludvík, který se snaží Mauglího přemluvit, aby mu prozradil tajemství překrásného, leč smrtonosného Rudého květu: ohně. (Falcon)

Trailer 7

verbal

Již tradiční zaoceánské vytírání si prdele nesmrtelnou klasikou Rudy Kiplinga, na které vyrostlo několik ještě nepostižených generací, než ta grafomanská pizda Rohlíková zkurvila svým ubohým a špatně napsaným plagiátorským brakem vkus té poslední, neutěšeně pokračuje. Nejprve kýčařské prase Dyzny udělalo ve svém patoanimáku ze všech sebepropracovanějších a sebetemnějších postav bandu kabaretně kolotočářských kokotů alá Bambi, zapatlaných máršmělousama, poté v Nové knize prezentoval Štefan Somrs Mauglího jako zoofilního buzeranta, no a do třetice všeho zlého to jindy sympatický a zručný tlusťoch Favró opět v hnědém dresu potraceného a zdegenerovaného Bratra v triku pojal tak, že při sraní na Rudův hrob náhodně vytrhal z jeho knihy pár kapitol a zvířat, rozmixoval s hrstí nevkusu, pytlem debilních nápadů jakéhosi nezdravě ambiciózního matlala a projímavou bárbekjú omáčkou Ankl Sem. Načež nám naservíroval Džanglbůk Revolušn. No, hlavně že Heryho Potrata uplácali skoro slovo od slova, aby těm slaboduchým dětem a pologramotným dospělým vizualizovali úplně všechny ty mocinky oblíbené a bezostyšně vykradené stylistické zvratky. Nicméně, kdyby si to nebralo Kiplinga až tolik do huby, je to naprosto … - a teď mě nenapadá žádný dostatečně výstižný superlativ, tak zkusíme ono vkusné maďarské - „popiči“ udělané! Opravdu jsem se celou stopáž ukrutně kochal, jak ta dnešní animace už zcela dokáže smazat rozdíl mezi načmáranými zvířaty a jediným autentickým cigánským Romulem, až jsem úplně zapomněl, jaké jsou to zase scénáristické psí granule, a i na to, že natočit Knihu džunglí bez Rikitikitaviho může jen totální zmrd, tedy pardon, chtěl jsem samozřejmě říct ignorant. ()

Malarkey

Přiznávám, že na první pohled jsem měl chuť film vypnout. Nějak se mi těžce dostávalo pod kůži, že zvířata v reálném nekresleném světě mluví a ještě k tomu anglicky. Po asi deseti minutách a sérií pěkných záběrů jsem si ale řekl, že vydržím a uvidím, co se z toho vyloupne. Vždyť samotná knížka od Rudyarda Kiplinga měla hodně chytrý příběh. No a on se z toho nakonec vyloupnul jeden z digitálně nejkrásnějších filmů, co jsem snad kdy vůbec viděl. Tak krásné záběry na džungli asi nikdy neuvidíte. To možná tím digitálem. Ale kouká se na to tak krásně, že Vám po shlédnutí bude okamžitě jasné, že lepší zpracování Kiplingovy knihy už v životě neuvidíte. ()

Marigold

Nostalgický eskapismus na max. Dvě třetiny ryzí rozkoš ze stvoření světa a návratu k hodnotám, které mě jako dítě definovaly, poslední třetina tak trochu neodvratné poznání, že Favreau není mág a když má dobře namíchané karty, uhraje prostě důstojnou partii. Technicky bez debat masakr, výstavbou a gradací lehce rozpačité. Ale několik momentů hodných sloních slz. ()

Lima

Člověk sleduje tenhle technologický zázrak a v mysli mu létá myšlenka, že "Budoucnost je teď" a ujištění, jaký obrovský skok vpřed filmaři udělali ve vývoji CGI animací a trikových prostředků za posledních 20 let, o tom se filmařům v "předjurském" období mnoha desetiletí mohlo jenom zdát. Tohle je bezesporu vrchol technických možností současného Hollywoodu a čichám čichám nějaké technické Oscary. A to prosím píšu jako divák, který nemá vůbec v oblibě digitální omalovánky, kterých je dnes ve filmech přecpáno a upřednostňuje manuálně vyráběné triky. Jenže tady vám do oči nebijou žádné digi orgie, které by působily nepatřičně, vše vypadá tak uvěřitelně a živě, až oči přechází. Když si uvědomím, že veškeré přírodní prostředí vznikalo v počítači, tak mi to prostě hlava nebere. Zážitek navíc umocňuje i báječná knižní předloha, a pokud její příběh naučil aspoň pár dětských diváků k lásce ke zvířatům, měl tenhle film smysl. ()

T2

Rozpočet $175miliónovTržby USA $364,001,123Tržby Celosvetovo $966,550,600 Tržby za predaj Blu-ray v USA $26,388,371Tržby za predaj DVD v USA $19,385,611║ Disney prekvapuje aj naďalej zo svojimi hranými počinmi, je vidieť že vsadili aj v tomto smere na správnu kartu a je citeľné že sa snažia o čo najprepracovanejšie snímky, ktoré majú čo ponúknuť, ozdobou filmu nie je samozrejme príbeh, ktorý už každý dobre pozná ale prepracovaná triková stránka plusom na vrch je aj účelový 3D efekt, režisérsky to Jon Favreau zvládol ako najlepšie mohol, poteší aj Slovenský dabing. /videl v kine 3D verziu: 85%/ ()

• Nosorožec, který se ve filmu objeví, se jmenuje Rocky. Tato postava měla vystupovat už v původní animované Knize džunglí (1967), konkrétně ve scéně se supy, ale nakonec se do filmu nedostala. (D.Moore)
  • Mauglího (Neel Sethi) pri zbieraní medu pre Balúa doštípu včely. Štípance si následne natiera medom. V ďalšej scéne, ktorá sa odohráva v ten istý deň, Mauglí štípance už nemá. (nirvana91)