Lovreňáci a Velraňáci jsou dvě party kluků ze sousedních vesnic. S vervou sobě vlastní se nenávidí a bojují proti sobě s odhodláním svých statečných dětských srdcí. Jejich netradiční válečné trofeje - knoflíky, šle a pásky jsou na druhé straně vykupovány výprasky a tresty stejně urputných rodičů. Chlapci procházejí těžkou zkouškou, která jim dá poznat to nejdůležitější v životě. (oficiální text distributora)

kajda.l

Měl jsem chuť ty malé, uřvané, neandrtálce zlískat už po pěti minutách. Působivou kameru tomu však upřít nemohu. ()

Bubble74

Ještě, že to malý Gibusík nikdy nevěděl a tak všude chodil, protože tenhle prdˇolka s andělským výrazem u mě vyhrává na celé čáře titul nejroztomilejšího dětského představitele všech filmových dob. ()

Padme_Anakin

Krásná záležitost, taková kouzelná rodinná komedie o klučičích rošťárnách, bitkách a odstřižených knoflících.. Vrátila jsem se k tomuto snímku po spoustě let a rozhodně nelituji, bylo to velice příjemné filmové zpestření.. Všichni kluci jsou sympaťáci, od nejmenšího po největšího, báječné hlášky, které už během času zlidověly, no a písnička „Mám v kalhotách díru jak trám“ v provedení synů i otců úžasná.. ()

DDT

Knoflíková válka je nestárnoucí klasika, která i po čtyřiceti letech neuvěřitelně zabírá na děti, zvyklé dnes na daleko "rychlejší a barevnější" filmy (ověřeno na školním představení). ()

draggo

Kdybych býval věděl, jaká sračka to je, tak bych na to nekoukal. A to myslím zcela vážně. Koukali jsme na to ve škole. Naše drahá profesorka z toho byla celá unešená, a já jen tiše trpěl a doufal, že už bude konec. Bylo mi na tom protivný úplně všecko, od toho že je to černobílý po trapný příběh. Vůbec mě to neoslovilo, a po shlédnutí tohohle paskvilu jsem rád, že jsem v dětství mohl koukat na Pokémony a né na podobný slaboduchý sračky. Jedna hvězdička za pěkný konec, bylo to moc pěkné zadostiučinění. I když předcházejících 90 minut hnoje to nahradit nedokázalo. /viděno na DVD: 15% a 1*/ ()

Karlas

Poněkud volné, ale velmi hezké filmové zpracování knihy Louise Pergauda, které můžu doporučit všem příznivcům tvorby Věry Plívové - Šimkové. Největší chlapecká válka v dějinách Francie vypravována v tomto úžasném dobrodružství o přátelství a statečnosti. Skvělá hudba, příjemný český dabing dětských hrdinů a dobové černobílé zpracování, to vše je prostě báječné. ()

Orlau32

Bezvadný film nejen pro kluky. Viděla jsem jej od r. 1963 celkem asi 3x a pokaždé jsem se smála. Bezvadně natočený film podle literární předlohy s bonmoty, které téměř zlidověly : "Kdybysem to byl věděl, takbysem tady nechodil." Tohle říká nejmladší klučina, který má strach se všech těch průserů, které provádí na vesnici jeho starší kamarádi. Bude-li se tento film ještě někdy hrát, nebojte se na něj podívat, nebudete litovat. 5* ()

fragre

V dětství to byl zásadní film. Scéna s uřezáváním knoflíků zajatému nepříteli působila jako přímá inspirace při bojích našeho (samozřejmě statečného a ušlechtilého) kmene Sídlišťáku s nepřátelským (samozřejmě zbabělým a podlým) kmenem Družstevňáků. Ve filmu je zakomponována politcká lekce ve scéně při určování poplatku do spolené pokladny - " S tím běž na kolo, to je heslo na draka (míněno heslo Rovnost a Bratrství) , když jeden z nás prachy má a druhej je nemá". ()

blackrain

Tak tohle je vážně klasika. Vždycky si vzpomenu na tu legendární větu, kterou pronese ten mrňous. Tu mám vrytou hluboko pod kůží. Občas ji používám a super je, když se na to někdo chytne. Atmosféra francouzského venkova se všemi těmi postavami byla dokonalá. Jak málo v té době stačilo ke štěstí. To už dneska není vůbec možné. Neustále se k tomu to snímku vracím. Působí na mě jako magnet, kterému se prostě nedá odolat a já mu ani odolávat nechci. ()

kaylin

Nemůžu si pomoct, ale "Knoflíková válka" je pro mě jeden z nejzajímavějších dětských příběhů v tom smyslu, že se jedná o zvláštní alegorii na válku, která je kritická, zábavná, ale zároveň do jisté míry i děsivá, protože některé věty zní z dětských úst nevinně, ale dosadit je do dospělých, najednou to má jiný smysl. Tohle staré francouzské pojetí se mi líbilo velmi. ()

L_O_U_S

Decentní podívaná nejen pro děti, ale i pro dospělé. Jen přemýšlím, jestli by dnes prošly scény, ve kterých osmiletí kluci kouří a pijí víno a kořalku. ;-) (676., 17. IX. 2011) ()

Skip

Ty krásné chvíle dětství. Zavzpomínal jsem si, jak jsem ze účastnil bitev mezi Opaťáky a Litochlebáky na straně Opaťáků. Film obsahující kultovní Gibusovu hlášku se stal klasikou a u mě je mezi komediemi na předních místech. ()

easaque

v dětství jsem na tento film nenarazil a dnes jsem na něj asi už starý. Přesto se mi líbil a klukovské potyčky a nevraživost, kter8 měla hluboký základ v nenávisti sousedních vesnic, už minimálně od dob jejich otců, byly zpracovány důkladně, stejně jako dobře vybudované charaktery dětských postav. Zaujal mě i jejich pohled na politiku nezkaženou všemocnými intrikami. Zaslouží si to i 4 hvězdičky a nebál bych se to pustit klukovi v předpubertálním věku, i když v dnešní době? .... zkusit to však můžete ;-) [ PŘÍBĚH: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Martin741

Mila povinna filmarska jazda, ktora necha spominat na casy davno minule. Prvy kvalitnejsi Michel Galabru, ktory vlastne tymto filmom prerazil. Jeho domenou boli neskor komedie, hlavne s istym DeFunesom 86 % ()

shyster

Tak jako kluka mě tenhle film minul. Ale jako dospělého mě to přímo nadchlo. Není to americky korektní, ale velice vtipné a se skvěle poddaným poučením. Tohle mě prostě vrací do dětství. ()

ad

Místy sice zdlouhavé a hlavně začátek je poněkud pomalý, časem však film dostává konečně na obrátkách a na síle... Navíc je tu kultovní hláška: "Kdybych to byl býval věděl, tak by jsem sem nechodil." ()

tomtomtoma

Velmi půvabný klukovský film o dětství prostém, ale krásném. Vtipný, se špetkou smutku a s vynikající kamerou. Dvě vesnice, dvě klukovské party, svádějící nejednu velkolepou bitvu, válečné manévry, čest, zrada, trest, "spravedlivé" trestání od rodičů, válečné kořisti, válečný fond. Trochu sociální tématika, trochu praktického učení při hrách, pro dnešní mládež dávno zapomenuté dovednosti, romantika dětství, stráveného povětšinou v přírodě. Dnes zcela neznámá věc, drsné, krásné, přebírající návyky i zakořeněnou rivalitu svých rodičů. Z dětí je nutno zmínit především oba znesvářené vůdce: Lovreňáka Lebraca (André Treton) a Velreňáka L'Azteca (Michel Isella), oba dva jsou potrestáni internátní školou, a malý rošťáček Gibus (Martin Lartigue). Z dospělých nutno jmenovat drsného otce Lebraca (Jean Richard), trochu hartusícího otce L'Azteca (Jacques Dufilho), halasného otce zrádce Becaillého (Michel Galabru), a chápajícího učitele (Pierre Trabaud). Příjemný starý závan romantického dětství plného přírody, pohybu, zdravé řevnivosti a soutěživosti, výprasků a té romantiky, kterou už zavál čas. Jaká škoda, ty dobo! Ty! ()

Zlín Film Festival s vůní  Francie

Zlín Film Festival s vůní Francie