Lovreňáci a Velraňáci jsou dvě party kluků ze sousedních vesnic. S vervou sobě vlastní se nenávidí a bojují proti sobě s odhodláním svých statečných dětských srdcí. Jejich netradiční válečné trofeje - knoflíky, šle a pásky jsou na druhé straně vykupovány výprasky a tresty stejně urputných rodičů. Chlapci procházejí těžkou zkouškou, která jim dá poznat to nejdůležitější v životě. (oficiální text distributora)

vitekpe

Pry znamy a slavny film pro deti. Ja ho neznal, ale moje ocekavani asi bylo vetsi nez bych si pral. Film je to nakonec docela dobrej, ale ja si radsi pustim Obecnou skolu.. :) 3+ ()

xaver

Film našeho dětství, taky jsme sváděli obdobné bitvy, jako party kluků ve filmu. Musím přiznat, že po shlédnutí tohoto filmu pak bylo velmi populární utrhávání knoflíků a maminky se hodně zlobily. ()

Ještěřák

S tímhle filmem byla hned ruka v rukávě, protože jsem ještě měl tu čest prožít tenhle věk jednak na vesnici, jednak bezpečně mimo dosah PC. Díky tomu jsem se jako povětšinou beznadějně nejmladší člen party domákl vyloženě hollywoodských zážitků jako překonání bojiště, erhm, tedy pole v o číslo větších babiččiných gumákách, soustavné provokování sousedovic psa a mrňavého adoptovaného cikána (možná to byl Arab), který byl takový můj Lovreňák, nakonec zapálil opuštěný kuřín a skončil tak neomylně v pasťáku, negramota jeden, nebo kouření prvních cigaret na vyloženě imbecilních místech jako je fukar od koňskýho seníku. Jelikož se z těchto lidí rekrutovali samí budoucí vandalové, závisláci, podpantofláci a jeden pravidelný návštěvník ostravských bordelů, je jasné, že já to z nich jako poctivý komentátor na CSFD.CZ dotáhl jasně nejdál. Aha, do prdele, vždyť tohle byl původně komentář ke KNOFLÍKOVÉ VÁLCE. Tak tedy - ne geniální, ne nepředvídatelné, zato velice poetické, vtipné, nadčasové dílo o tom, jací jsme (někteří) byli a už víckrát nebudem. Fňuk. ()

Rozjimatel

[2,5*]     "Keby som to bol vedel, tak by som sem nechodil."     Tešil som sa na toto staršie dielo režiséra výborných filmov Oteckova sláva (1990) a Mamičkin zámok (1990), lenže vzhľadom na veľmi štedré hodnotenie na ČSFD (85%, 360. miesto) neboli moje očakávania naplnené. Je to hlavne príliš detské, bez nejakej významnej pridanej hodnoty (ktovie, ako by som to vnímal, keby som to videl ako dieťa). Tie chlapčenské vojny ma jednoducho príliš nebavili, a to je na nich postavený takmer celý film. Ani herecké výkony detských hercov nie sú žiadna sláva, predstaviteľ hlavnej role vodcu bandy Lebraca je dokonca vyslovene drevený. Nájde sa ale aj pár svetlých výnimiek, ako je napríklad celkom zlatý predstaviteľ malého Gibusa (10-ročný Martin Lartigue). Je to inak celkom milé dielko, istý pôvab mu nemôžem uprieť, ale to hodnotenie na ČSFD vnímam ako dosť premrštené (pre porovnanie, hodnotenie na IMDb je výrazne nižšie (7,4)). Chápem to tak, že u mnohých používateľov silne zaúradovala nostalgia, a tak si nevšímajú, ako toto dielo zostarlo.     "To by sa malo zapiť. Poďte sem, je tu dosť pre všetkých." ()

Spectre

Krása, genialita! Kladiem si otázku, ako som mohol takýto skvelý film až doteraz nevidieť. V kine bol samozrejme zážitok o to väčší. Keďže o hláškach a scénach tu už bolo povedané dosť, musím vyzdvihnúť aj formálnu stránku filmu, ktorá je výborná. Moderné "režisérske postupy" (ako bolo niekde spomínané) ja osobne nemám moc rád a tento film mi príde ako oáza poctivého remesla. Film je pritom nenáročný, zaujme ako najmenšieho diváka, tak aj staršieho filmového nadšenca. Ako dvadsiatnik sa radím skôr do tej mladšej kategórie, takže pocit nostalgie som nemal (ako spomínam, predtým som to nevidel), ale zato som sa vyžíval vo filme samotnom. Vynikajúci je okrem iného aj dabing (a to som na dabované filmy dosť alergický). Kapitola sama o sebe je soundtrack, ktorý je snáď až moc vážny, avšak má patričnú silu vyvolať tie správne emócie. Som nesmierne rád, že sa tento film dostal do kín a opäť sa dá pozerať na jednoduchú, ale inteligentnú zábavu (zopakujem to čo hovorím pri viacerých filmoch - takéto filmy sa už dnes netočia) ()

Bivoy

Úžasný film se špetkou vtipu a mořem poetiky. Obdivovala jsem především skvělé herecké výkony dětí, protože taková práce s dětskými herci v dnešních filmech většinou schází a děti pak často působí uměle a neuvěřitelně. ()

Jeremiah

CHCI BÝT ZASE MALÝ KLUK. Chci zase řešit tak veliké problémy jako jsou roztržené kalhoty, utrhané knoflíky. Chci chodit s partou stejně bojovně naladěných kamarádů a provést nějakou klukovinu jiné partě na druhém konci městečka. Pozdější vzpomínky na toto vše totiž působí na "dospěláka" jako hřejivý balzám a uklidňující lék na mnohem podstatnější problémy, se kterými se musí denně vyrovnávat. Film, který i přes nepatrně smutnější závěr toto vše muže připomenout, a proto ho velmi rád doporučuji, a to nejen dětem. ()

Wawer

Asi jsem z toho už vyrostl. Knoflková válka je jak cukrkandl, sladká naivita má sice své kouzlo, ale kvůli ní vypadá film docela banálně a jakýs takýs náboj chytne až v úplném závěru. ()

gonga

Kniha je samozřejmě daleko lepší, přesto se na film vyplatí podívat. Ve druhé polovině trochu ztrácí dech, kvalitu ale ne. ()

sadlokan

Malí vidláci odkoukali od velkejch vidláků,že vedle ve vsi žijí nepřátelští vidláci a velký vidláci dělají že ne.Knížka je trochu jinde,ale finální poučení-jak řikala moje babi-HRAČKY PLAČKY,je stejný.A takhle primárně vznikají války. ()

agassi68

Nostalgia za mladosťou pridala jednu hviezdu navyše. Už mi to nebolo také vtipné vyjmúc impotenta ani také dobrodružné, no v záplave Transformerov a komiksov sa rád pozriem na detstvo bez elektroniky. A šarm francúzskeho vidieka je neopakovateľný.. ()

GMVajgl

ČSFD píše "Komedie", já bych klidně přidal "Drama", které ale můžou vidět všichni - staří, mladí, muži i ženy. Skvěle napsané postavy (takového učitele by chtěl mít snad každý) a skvěle napsaná zápletka (bez spoilerů, prosím) a to stačí. ()

Kate9

"Domečku, až dodneška jsme neměli nic. Ale postavili jsme si tě a teď něco máme. Něco společnýho, co patří nám všem! A teď, když tě máme, můžeme říct všem dospělejm, aby nám všem políbili co?!" - "Šos!" - "Prdel..." ()

Ozzy2

Krásný film, kdy ještě nebyl internet a děti se bavily po svém.Dnešní děti by tohle nikdy nezvládly, protože by si rozbili Áj founy, zamazali Adidasky a pocuchali nagelované účesy. Jsem moc rád, že jsem z generace, která něco podobného prožívala, i když v Praze. ()

Zlín Film Festival s vůní  Francie

Zlín Film Festival s vůní Francie