Ospalek

Český Atentát jsem viděl několikrát a už jenom kvůli tomu že byl natočen pouhých 22 po skutečném atentátu si mě získal a je to jeden z mých oblíbených čs. filmů. Nelze hodnotit jen tuto část filmu, ale až poté co jsem viděl obranu kostela v této verzi jsem se donutil zjistit si ztráty na německé straně, protože se mi nezdálo, že by SSmani byli tak naivní a vbíhali obráncům přímo do palebné linie. Udivilo mě sice, že nebyl žádný mrtvý na německé straně, ale v internetové encyklopedii také píší, že obránci neměli samopaly, čili fakt, že žádný mrtvý nebyl je celkem přijatelný... Film Antropoid jsem toužil shlédnout vlastně jenom kvůli srovnání s českou verzí a řekl bych, že tato verze je natočená více do hloubky, je tu více emocí a hluboké momenty. Člověka, který zná naší historii samozřejmě film nepřekvapí, konec je jasný. Moje pocity jsou rozporuplné, ale určitě je to důstojné zobrazení naší národní historie. ()

potok.009

Našinec se takřka musí tetelit blahem nad dobovým zpracováním a zosobněním dojemného hrdinství TĚCH několika Čechoslováků. ()

Ekdahl

Čekal jsem větší průser, ale bylo to relativně důstojný - radši si nepředstavuju, jak by to dopadlo, kdyby se toho ujal Hollywood. Relativní anglická střídmost a suchost tomu prospěla. Na druhou stranu: filmy tohohle typu nemaj umělecky logiku - jakej smysl má pokoušet se zfilmovat "skutečnou událost"? Vznikne něco, co není ani dokument, ani dílo imaginace, ale podivnej hybrid. Není náhoda, že velký tvůrci (Bergman, Fellini, Bunuel, Jarmusch, Kaurismaki apod.) nic takovýho nedělali. Z dobrých důvodů adaptovali buď původní scénáře nebo beletrii. Jsou výjimky, např. Forman (Lid vs Larry Flynt), kterej to ale uchopil tak, že na konkrétnim historickym příkladu jen ilustruje něco jinýho, "vyššího", v daným případě hájí svobodu slova. Co dělá Anthropoid? Je to pokus o vystižení toho, co je to hrdinství? No, horko těžko... Spíš je to na základě dramatický události vyrobenej produkt, u kterýho se průměrnej divák bude moct tetelit, vezouc se na první signální, toť vše. Pro mě ztráta času. (Koukal jsem na česky nadabovanou verzi - což bylo utrpení navíc, byť ta s původním znění je asi ještě horší). ()

megacik

Toto nie je vojnový, ale romantický film. A Heydrich tam bol asi len omylom, tak mi to celé pripadalo. Nemám rád takéto romantické filmy, filmy, ktoré zbytočne, naťahovane, a možno aj nesprávne rozvíjajú 5 historických minút......a na ulici si plánovali a dávali si pokyny, čo budú robiť, to bolo možné v rozprávke Snehulienka a sedem trpaslíkov, a nie v gestapáckej Prahe. Kameru radšej nekomentujem, ale nie je to nič pre epileptikov. ()

teekanee

Po skončení filmu se v kině rozhustilo ticho jako v hrobě a nikdo neodešel až do skončení závěrečných titulků. Paní vedle mě dokonce popotahovala a já sám jsem měl v oku nějakou nečistotu, která mě donutila uronit slzu:). Film ve mě vyvolal neskutečný obdiv ke statečným odbojářům oné doby a nenávist k náckům. Pro ty, kteří by se chtěli zábavnou a poučnou formou dozvědět o operaci Anthropoid něco víc, doporučuji knihu Dva proti říši. Děj ve filmu je samozřejmě zjednodušený, ale podstatné věci jsou zachovány. Nemá smysl nadávat na nějaké drobnosti, které jsou jinak čistě pro účel scénáře. Pan režisér toho určitě o operaci Anthropoid ví více než drtivá většina nás Čechů. Angličtina mně ve filmu vůbec nerušila a potěšili známě české tváře. Film nemá vyložené slabou stránku a můžeme být rádi, jak se s tím filmaři popasovali. Hlavní dva představitelé jsou skvělý a smutné scény nemají ani známku patosu. Při větě Gabčíka : " We are Czechs. We will never surrender." jsem měl husí kůži. 86% ()

Horryx

Doufal jsem, že film bude rozebírat podrobně plánování akce atentátu na Heydricha a místo toho se mě dostalo divadelní představení v bytě u Moravců. Ta čehoangličtina to opravdu našinec nezvládne. To tam prostě nepasuje, ale We are Czechs. We are never surrender!! Tak to mě úplně odrovnalo. ()

mdf

Anthropoid........cizinci natočili a dost dobře jeden důležitý historický akt v dějinách Československa. Zahraniční diváci asi budou kritizovat český přízvuk, ti čeští zase legrační výslovnost českých jmen a to je spíše jen kosmetická věc. Film má pomalý rozjezd,ale pak mají věci rychlí spád ....no a famozní,říkám famozní přestřelka v kostele, mi tento film dala do sekce oblíbené. P.S film Smrtihlav(ač je natočen i jinak a je hlavně o Heydrichovi) mu nesahá ani pod........ ()

janvanicek

Film je to vcelku zajímavý, některé scény jsou sice nadbytečné, ale i přesto tento film alespoň z části reprezentuje osud parašutistů zúčastňujících se atentátu na říšského protektora Reinharda Heidricha. Očekával bych více akce a napětí.. Děj se rozhýbal až někdy ve třetině filmu. ()

Lucie.Luca

Těšila jsem se, že mnohokrát zpracované téma bude pojato nějakým novým, zajímavým způsobem, ale bohužel: nestalo se. Ba co hůř, na rozdíl od skvělého snímku z roku 1964 si tvůrci neodpustili sladkobolné finále, které, snad mi to odpustí, působilo skoro až směšně a z hlediska celkového dojmu mi vadí asi víc, než tolikrát propíraný nepatřičný přízvuk některých herců. Pro mě zůstává daleko za Atentátem a bohužel i za dvoudílným televizním filmem Operace Silver A. ()

www

Výborný film, film má náboj a dokáže sledujícího vtáhnout do děje a dá se říct úplně pohltit. Ještě když si k filmu přičteme historický podtext a neskutečné herecké výkony, tak výsledkem je doopravdy velmi povedený film. ()

Startky

Úplně špatný to nebylo. Pětku dát ale nemůžu. Místo citovek tam mohli dát víc pohledů na život Výsadkáře v Protektorátu a plánování atentátu.To mi tam přišlo takový hodně vošulený. Ale jinak jsem rád, že někdo natočil novej film o tomhle činu. Nikdo nedokázal udělat úspěšnej atentát na vysokýho nacistickýho pohlavára. I jsem se přitom vžil do rolí chlapů v kryptě a je mi jasný, že nebylo lepšího řešení než poslední kulka. Sám bych radši byl tím v kryptě, než hasičem, protože bych nedokázal žít s vědomím, komu jsem tam na rozkaz esesáků lil vodu a kulka by mě ukončila. Co mě ale mrzí, tak to, že natočit tenhle snímek museli zahraniční (vlastně naši mnichovští zrádci) filmaři. Ale kdoví. Ty tuzemský pseudoumělci by z toho mohli udělat nekoukatelnej hegeš a absolutní odpad. Ať se radši držej výplachu a přetvařování mozků v senkrovnu seriálama, jako je Ulice, Ordinace a podobnýho odpadu... ()

skorapky

Proč o nás zase rozhodují , proč jsme pro ně málo odbojní.... co si to dovolují. Rozhodli v 1939 a pak 1945 a po každé o nás bez nás. Co pak to nikdo nevidí. Mně se ten film nelíbí. Na začatku je řečeno ,, my jsme přišli ověřit vaší připravenost k odboji Ať jdou do prdele.... angláni.A asi nejde o film , ale o historii a fakta a jejich převyprávění ... Promiňte,nechala jsem se unest. ()

Lord_Peltier

Mám trochu pocit, že ústřední postavy, měli problém se do filmu vcítit. Trošku mi to připomíná popíjení nealkoholického piva. Chutná to jako pivo, vypadá to jako pivo, voní to jako pivo, ale pivo to není. Zde to však není komu vyčítat neboť pánové za kanálem La Manche nemohou tušit (i když určitě sebevíc chtěli), jak významný (ať už se na to díváme z těch dobrých či špatných stránek) to byl pro český národ čin. Určitě bych více doporučil černobílý snímek Atentát, který sice není tak "filmový" ale přijde mi daleko procítěnější. Zklamáním je pro mne paní Geislerová, která měla roli nabiflovanou do posledního puntíku, ale mám pocit, že už teď neví o čem to tak pořádně bylo. Potěšila mě paní Mihulová, naprosto přirozeně odehraná postava, tak jak se sluší a patří. Snímek svoji náladu a kvalitu má, ale tak citlivé téma vyžaduje k dokonalosti trochu víc. Čtyři hvězdy. ()

Nereida18

Před tím než začnu film opěvovat, musím načít kritiku. Film je točen americkou distribucí, tudíž nemůžeme očekávat extrémní vlastenecké body. Z historického hlediska je zde tisíce nepřesností, které bych tu mohla rozebírat klidně i do zítřka. Nicméně něco jen tak skousnout nedokáži. 1) 1938, dle Američanů, byla zabrána celá republika - ne, pouze Sudety. Protektorát vznikl až v roce 1939. Nicméně chápu, že film není určen pouze pro český "trh" a Američany tyto podrobnosti asi zajímat nebudou. Buďme vůbec rádi, že se do něčeho takového pustili. 2) Jozef Gabčík se píše se Z, páni Američani!!! 3) Šílené detaily, které ani nemá cenu rozebírat (Gabčíkova "vlastenecká" řeč: "Nikdy! Jsme Češi!", sebevražda Kubiše, kolaborantský hajný - v reálu hrdina, přítelkyně parašutistů se jmenovaly Anna Malinová a Liběna - ne Lenka a Marie ). Tyto výtky se zdají být malicherné, nicméně film opěvuje jednu z nejvýznamnějších českých, válečných operací. Takovéto hloupé chyby si páni autoři mohli odpustit. Ale opusťme historii. Co mě trochu zaráží je obsazení. Očividně začali Kubišem. Jamie Dornan se na roli vzhledově hodí. Zbytek obsazení mi přijde čistě náhodný. Což opět - není určeno jen pro Čechy, tudíž to zaráží ve výsledku jen zlomek diváků. I přes trochu zvláštní vzhledovou neshodu se herci opravdu snaží. Hrají po celý film velice věrohodně. Jediné, co mi trochu kazilo procitnutí, byla Gabčíkova povaha. Podle knih byl velmi vtipný sangvinik. Ve filmu byl spíše nedůvěřivý, útočný a až fanaticky šel za svým posláním, což trochu kontrastovalo s labilnější povahou filmového Kubiše. Opět nevím, nikde jsem o tom nečetla. Co se týče záporáků: Nemyslím si, že pro roli Heydricha byl vybrán špatný herec. Bohužel zde byl vidět přesně na 30 vteřin. Během filmu se dovídáme, že se jedná o strašného člověka, kterému se říká Řezník, nechává zabíjet Pražáky po tisících. Ale to je vše. Nic víc. Cizinci, dle mého, nemají šanci pochopit do hloubky smysl této operace. A vsadím se, že souhlasí s ostatními odbojáři (což mimochodem velice obdivuji všechny cizince, že pochopili souvislosti se skupinou Jindra atd... Není to zde výborně vysvětleno. Místy jsem se ztrácela i já.). Škoda.Tady asi končím s negativy. Musím říct, že i přesto, že jsem znala detaily operace, jsem u filmu seděla celá napjatá a se zadrženým dechem čekala, co se stane. Neviděla jsem Atentát, či Smrtihlav, tudíž nemohu srovnávat. Nicméně film, jako celek, se mi velice líbil a ráda se k němu vracím. Plus samozřejmě česká lokalita a čeští herci. Annu Geislerovou jsem nikdy nemusela, nicméně v této roli mi velice imponovala a celkem jsem si ji zde oblíbila. Což platí i o paní Mihulové. Film jsem viděla už dabovaný. Což, z jedné strany, jsem zklamaná - slyšet českou angličtinu (z úst Britů navíc) mě velice láká. Nicméně první filmová věta, pronesená Kubišem (Jamie Dornan): "Kde máš věci? Ku*va!" mi vždy zanechá úsměv na tváři. Celkově, když film shrnu, mi Anthropoid přirostl celkem k srdci. Pár detailů se vychytat mohlo, nicméně jako celek film působí velice dobře. () (méně) (více)

DenyK

Tento film ve mně zanechal hluboký dojem. Byl opravdu zpracován skvěle a musím moc pochválit práci s napětím. Napětí vás bude provázet 90% filmu. Možná na konci vám bude stejně špatně jako mně z toho napětí. Pracuje se tam i se závažností situace, co se chystají spáchat a to, jak si to uvědomují, jak se psychicky hroutí. Nejhorší scéna byla střílečka v kostele a následné vyplavení sklepa. Jestli vás tento film nevezme, tak ve vás bude dost cynismu. ()

Dominika21

Film je chytlavý, výborní herci i ve vedlejších rolích. Nějaké ty historické nepřesnosti jsou samozřejmě úmyslně, aby byl film zajímavý a více akční. Nicméně věc se zkrátka povedla, ukazuje odvahu, strach, zoufalství, lásku, věrnost vlasti, ale i zradu...to vše a mnoho dalšího v jednom dvouhodinovém snímku. Doporučuji se na film podívat a připomenout si hrdinství československých vlastenců, kteří položili své životy za naší věc...čest jejich památce a poděkování tvůrcům takovýchto filmů, díky kterým se na to snad jen tak nezapomene. ()

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál