Anthropoid

Opération Anthropoid

Operácia Anthropoid

Historický / Thriller / Válečný / Životopisný

Velká Británie / Česko / Francie, 2016, 120 min

Mrzí ma, že sme v kine boli len ja s priateľkou a ďalší dvaja diváci, i keď sa síce jednalo o nie príliš frekventovanú hodinu (utorok 16:10), Anthropoid si určíte zaslúži viac návštevníkov. Na film som išiel už s poznatkami o tom, ako celá akcia so zabitím Heydricha, vrátane hlavných aktérov skončí, a musím povedať, že snímku to naozaj nič neubralo, nechýbalo mu napätie, svižné tempo, v tomto ohľade Sean Ellis odviedol skutočne dobrú prácu. Operácia Anthropoid má naozaj všetko, čo som od nej očakával, možno by som skôr skritizoval kostolnú scénu, kde nemci skákali do guliek ako muchy na lep, čo ubralo trocha na autentičnosti, ale nevadí, drvivú väčšinu času som sa naozaj bavil a verím, že vďaka tvorcom tohto diela sa mená Gabčík a Kubiš dostanú viac do povedomia ľudí. Za plný počet to nebude, ale solídne štyri určite.(17.10.2016)

|90%| Viděno v kině. Neměl jsem v plánu na to zajít do kina, ale nakonec jsem se rozmyslel. Ve výsledku jsem ohromně spokojen. Krásně zahraný film s dobře napsanými postavami, dobrým dějem. Filmu snad nic výrazného nechybělo. Napětí, strach, atmosféra, postavy, hudba, i ta akce, pár scének s hnusnými nacisty, které mučili onu rodinu atd. První půlka filmu se rozjíždí, ale má to docela rychlý spád. Veškeré scény, dialogy mě baví. Hlavně postavy – každá mě svým způsobem zaujala. Hlavní dvojice Cillian Murphy a Jamie Dornan byla prostě skvělá. Každý byl odlišný. Murphy byl chladnější, cílevědomější, zato Dornan měl trochu slabší povahu. Ostatní herci mě též bavili. Bylo trochu zvláštní, že české postavy mluvili anglicky. Ale když to bylo teda takhle zvláštně v koprodukci natočeno, tak se to dá pochopit a vůbec mi to nevadilo. Scéna, kdy proběhne ne moc zdařilý útok na Heydricha byla skvělá. Minuty, vteřiny před útokem jsem pocítil hluboké napětí. Konečné bránění kostela a následná relativně dlouhá akce neměla chybu. Nebyla natočena úplně prvotřídně, ale větší problém jsem s tím neměl. No, myslím, že není co dodávat. O plném hodnocení nepochybuji, těším se na další shlédnutí.(2.10.2016)

Skvělý film, který mě dostal možná o to víc, oč jsem k němu byl zpočátku skeptický (původně jsem ho dokonce ani vidět nechtěl, ale zvědavost nakonec zvítězila). Sedlo mi tam v podstatě úplně všechno - způsob uvedení do děje, vykreslení postav, obsazení (Murphy & Dornan naprosto dokonalí), evokace doby, hudební doprovod, ruční zrnitá kamera, skvěle vygradovaný závěr i samotná dvouhodinová stopáž, která utekla jako nic - navzdory předem známému konci je to velmi napínavý film, a během projekce se mu podařilo mě několikrát rozervat na cucky a téměř dohnat k slzám. Odcházel jsem z kina zcela ohromen - ten film mě skutečně přiměl procítit všechny ty události staré přes 70 let, jako by se staly včera, všechnu tu fyzickou bolest a strach všech zúčastněných, že jsem možná až teď docenil hrdinství tehdejších aktérů, jimž tento film skládá velmi působivým způsobem hold. Vadilo mi tam snad jen pár drobností, jako herecký výskyt Geislerové, která mi tam moc nesedla, nebo ta nepochopitelná skutečnost, že tvůrcům unikl ten satelit na okně jednoho letenského bytu a dostal se až do několika záběrů ve finální verzi; přízvuk herců mi naopak nevadil vůbec a k tomu filmu mi to prostě sedlo. Záslužný filmový počin, kterému bych přál co největší návštěvnost.(26.9.2016)

Domnívala jsem se, že z tématu české válečné historie již nelze kinematograficky nic dalšího "vycucat", ale to až do včerejšího dne, kdy jsem měla možnost se konečně dostat k tomuto snímku. Většinu času jsem díky atmosféře, napětí a skvělých hereckých výkonů skoro nedýchala, a tak ke svému pětihvězdičkovému hodnocení nemám moc co dodat. Odpouštím i českou angličtinu v podání některých, přestože zrovna zde bych možná uvítala dabing (přeci jen je trochu zvláštní, když Kubiš i paní Moravcová mluví anglicky).(11.11.2016)

Žádný jiný zahraniční film mě coby českého vlastence tak moc nepotěšil. První polovina je sice víceméně z povinnosti, za účelem trochu prvoplánového představení hlavních hrdinů a jejich odbojové i milostné osobnosti, ta druhá však, od započetí samotného atentátu až po závěrečný záběr, mě zásluhou bravurního dramatického timingu, nádherně syrové akce a bezchybně vygradovaných emocí úplně smetla a veleslavnou kostelní bitvu jsem s postavami neskutečně prožíval, přestože vyústění bylo nevyhnutelné. V momentě, kdy Cillian Murphy, tímto už definitivně zasloužilý člen mé herecké top 20, zakřičel "Jsme Češi!", naježily se mi všechny vlasy včetně těch, které už jsem ztratil, a v návalu euforie jsem dostal nezkrotnou chuť stvrdit jeho vlastenecký výkřik několika půllitry hrdého českého piva. Zamrzí sice málo prostoru pro záporáky (je to film o nacistech se zdaleka nejmenším počtem hákových křížů na plátně), zato však dojme velmi upřímný a emocionální přístup k odvážným obětem a potěší sympatický výkon nejen Murphyho, ale také přesvědčivého Dornana. Jen místo Geislerové mohli tvůrci využít vzkvétající sexappeal Viky Kerekes, Aňa už má přeci jenom svoje roky a maskěři jí zrovna dvakrát nepomohli...(17.12.2016)

• - Skutečný byt Moravcových byl zvažován jako jedna z lokací pro natáčení, ale nakonec byl příliš malý pro potřeby štábu, a proto byla jeho větší kopie vybudována v barrandovských ateliérech. (freelex)

• - Spoiler: Scéna s rozříznutím Josefa Gabčíka (Cillian Murphy) se přímo nestala, ale při seskoku si vyvrtl kotník. (Joskarakoska)

• - Když ve filmu v původním znění zapnou rádio, tak se ozve hlas v angličtině a opět ne v němčině. (Jelen)