Reklama

Reklama

Snímek Anthropoid vychází z výjimečného skutečného příběhu vojenské operace za druhé světové války, jejímž cílem byl atentát na obergruppenführera SS Reinharda Heydricha. Heydrich byl po Hitlerovi a Himmlerovi třetím nejvýznamnějším mužem Třetí říše, hlavním strůjcem Konečného řešení a vůdcem nacistických okupačních sil v Československu. Vražedná a brutální vláda tohoto muže, přezdívaného "pražský řezník", přiměla spojenecké síly v Londýně k naplánování přísně tajné mise s kódovým označením Operace Anthropoid, která se měla navždy zapsat do historie... Film sleduje osudy dvou vojáků českého zahraničního odboje, Josefa Gabčíka (Cillian Murphy) a Jana Kubiše (Jamie Dornan), kteří provedou v prosinci 1941 výsadek do své okupované vlasti. Vybaveni jen omezeným množstvím informací a minimální výstrojí musejí v nacisty okupovaném a uzavřeném městě přijít na způsob, jak spáchat atentát na Heydricha, muže, kterého řada lidí vnímala jako Hitlerova přirozeného pokračovatele a nástupce. (Falcon)

(více)

Videa (11)

Trailer 1

Recenze (1 011)

Fiftis 

všechny recenze uživatele

V histórii našej krajiny máme málo tak celosvetovo známych anihrdinov akými bol Ján Kubiš a Jozef Gabčík. O ich čine - úspešnom atentáte na obergruppenführera SS Reinharda Heydricha sa mnoho popísalo, no do príbehu o násilnej smrti sa filmári príliš nehrnuli. Operácia Athropoid nám naznačuje, prečo sa tejto látke režiséri tak vyhýbali. Vďaka týmto hajzlom, ktorí sa rozhodli zavraždiť bezvýznamnú figúrku totižto zomrelo mnoho ľudí, pretože sa nacisti pomstili a vypálili a vyvraždili nevinných civilistov. Je veľmi ťažké natočiť film o tom, ako sa nepočetná skupina v odboji snaží zosnovať atentát, ktorý vlastne trvá len niekoľko sekúnd. Deväťdesiatdeväť percent činnosti skupiny Anthropoid bolo len o plánovaní, plánovaní a zase len o plánovaní. Ako niečo také poňať? Divák si veľmi ťažko hľadá cestu k hlavným "hrdinom" a taktiež i k okupovaným obyvateľom Prahy. Chýba tu budovanie istej atmosféry strachu i viac rozvinutých motívov odporu. Škoda, že sa tvorcovia filmu neinšpirovali napríklad u Briana Singera a jeho Valkýrie, filmu, ktorý pracoval s podobnou látkou, no režisér sa vedel umne pohrať s motiváciou hlavného hrdinu a predstavením zla v podobe nacistov i samotného Hitlera. ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Režisérov nedávny film Metro Manilla na mňa silno zapôsobil a po zistení, že chystá Anthropoid som veril, že to dotiahne ďalej ako na priemerný film. Je vidno, že si dal záležať i poradiť, všetko pôsobí max. reálne, atmosféra doby, exteriéry aj interiéry pôsobia veľmi hodnoverne. Nenechal som sa rozladiť toľko kritizovaným českým prízvukom v angličtine, mne to veľmi nevadilo a nebol som ani znechutený pri pohľade na J. Dornana, ktorý sa mnohým sprotivil pri nedávnom "hite" 50 odtieňov sivej. Trochu ma zamrzelo, že film začína zoskokom, chcelo to o niečo širší pohľad, nejaký úvod do akcie, zoznámenie, výcvik, výber chlapov na akciu..., ale zobral som to tak ako to je. Český holky zapadli výborne, hlavne Mihulová, Aňu už veľmi nemusím, rovnako O. Malý v roli gestapáka- super. Prvá pokojnejšia polovica ma zaujala a z dvojice Dornan - Murphy to lepšie sadlo Murphymu v roli Gabčíka. Tesne pred atentátom sa napätie pomaly zvyšuje a po ňom je to skvelá adrenalínová jazda a fantasticky vygradovaný záver. Vadil mi ten 2-sekundový záver na Aňu v závere, ale inak super. Veľká škoda, že film nie je dlhší o nejakých 20-30 minút Prijal by som zopár záberov na Heydrichov pohreb, osud Čurdu "po" , nejaké zábery na vynášanie mŕtvych z krypty, širší pohľad na život v protektoráte, gestapo...Dostávame prevažne pohľad na dvojicu Gabčík -Kubiš, čo je super, ale neboli sami. Napriek tomu veľká spokojnosť a film, ktorý konečne priniesol vážnosť a hrdosť pri spomienke na dvojicu Gabčík-Kubiš aj bežným ľuďom, nielen vojnovým nadšencom a historikom. 80%. ()

Reklama

Vančura 

všechny recenze uživatele

Skvělý film, který mě dostal možná o to víc, oč jsem k němu byl zpočátku skeptický (původně jsem ho dokonce ani vidět nechtěl, ale zvědavost nakonec zvítězila). Sedlo mi tam v podstatě úplně všechno - způsob uvedení do děje, vykreslení postav, obsazení (Murphy & Dornan naprosto dokonalí), evokace doby, hudební doprovod, ruční zrnitá kamera, skvěle vygradovaný závěr i samotná dvouhodinová stopáž, která utekla jako nic - navzdory předem známému konci je to velmi napínavý film, a během projekce se mu podařilo mě několikrát rozervat na cucky a téměř dohnat k slzám. Odcházel jsem z kina zcela ohromen - ten film mě skutečně přiměl procítit všechny ty události staré přes 70 let, jako by se staly včera, všechnu tu fyzickou bolest a strach všech zúčastněných, že jsem možná až teď docenil hrdinství tehdejších aktérů, jimž tento film skládá velmi působivým způsobem hold. Vadilo mi tam snad jen pár drobností, jako herecký výskyt Geislerové, která mi tam moc nesedla, nebo ta nepochopitelná skutečnost, že tvůrcům unikl ten satelit na okně jednoho letenského bytu a dostal se až do několika záběrů ve finální verzi; přízvuk herců mi naopak nevadil vůbec a k tomu filmu mi to prostě sedlo. Záslužný filmový počin, kterému bych přál co největší návštěvnost. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Každého vlastenecky smýšlejícího diváka musí těšit, že si zahraniční filmové štáby vybraly tuhle látku a kapitolu našich dějin ke zpracování. Navzdory tomu, že v Ellisově počinu není vše vylíčeno tak, jak to opravdu bylo, působí snímek kompaktně a dokáže zaujmout. Věřím, že zejména pro zahraničního diváka se může jednat o značně působivou podívanou, neboť dozajista nemají takové znalosti o atentátu na Heydricha, jako my, co jsme se o tom učili v hodinách dějepisu a často o něm čteme v různých historických časopisech a novinových rubrikách. Také s největší pravděpodobností neznají Sequensův Atentát, jenž je dle mého nedostižný. Na Anthropoidu mi nejvíce vadila stylizace Kubiše. Mám na mysli zejména tu scénu, kde se mu třesou ruce a má strach. Je klidně možné, že se to ve skutečnosti tak stalo, avšak nejsou o tom historické doklady, tudíž to v mých očích našeho hrdinu lehce dehonestuje. Romantická linka mezi parašutisty a českými dívkami mi přišla zbytečná. Na můj vkus je také škoda, že hlavní záporná postava, tedy Heydrich, se ve filmu pouze mihne a nemá tu větší úlohu, což třeba v případě Sequensova snímku má. Pochválit však musím závěrečný souboj v kostele i kryptě pod ním. Je to působivé, akční a dramatické a vůbec nevadí, že se v tomto ohledu tvůrci striktně nedrželi historických faktů. ()

Pepinec 

všechny recenze uživatele

Takhle si to ze školy napamatuju. I když teda není divu, protože hodiny dějepisu patřily klukovskému karbanu v zadní řadě. Že je film komplet v angličtině nikomu nevyčítám, akorát si mohli odpustit ty srandovní přízvuky, protože cizák to těžko ocení a tuzemák je z toho první půlhodinu akorát na větvi. Přijde mi škoda, že zrovna tohle téma musí přijet zpracovat Angličan, aby to k něčemu vypadalo, no ale aspoň ten hajzl Heydrich dostal pořádnou čočku. Občas totiž vůbec není na škodu něco si přikrášlit. ()

Galerie (74)

Zajímavosti (62)

  • Aj napriek tomu, že sa Jozef Gabčík (Cillian Murphy) narodil na Slovensku, jeho matka bola Češka a česky rozprával veľmi dobre. Podpisoval sa českým menom Josef a tak bol uvádzaný aj v rodnom liste. Taktiež po absolvovaní meštianskej školy odišiel do Česka (vyučil sa v Písku), takže sa dá predpokladať, že rozprával predovšetkým a prevažne česky. (ajaxx)
  • Poměrně dobře natočená scéna po seskoku zoufale neodpovídá historické realitě. Skutečný hajný Šmejkal byl hrdinou a parašutistům poskytnul neocenitelnou podporu. Pes, který ho v 5. minutě filmu doprovází, nejenže není lovecký (což je samo o sobě podivné), ale jedná se o plemeno australského honáckého psa, jehož výskyt v daném prostředí a době hraničí s nesmyslností. Těžko uvěřitelný je i telefonní přístroj v bizarním rozpadajícím se srubu - hájovny snad výjimečně mohly být už tehdy telefonizované, ale vypadaly (i za války) jaksi "méně primitivně". (Daligor)
  • Scéna mučenia Aty Moravce (Bill Milner) bola natočená v Petschkovom paláci, v rovnakej miestnosti, kde sa skutočne udiala. Petschkův palác bola pôvodne banka, ktorá bola v čase vojny prerobená na veliteľstvo gestapa. Počas vojny tam umučili mnohých povstalcov a dnes je tam múzeum venované ich pamiatke. (Lucasion)

Související novinky

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál

Tvůrci Samotářů natočili kontroverzní seriál

24.04.2017

Produkční dům Davida Ondříčka Lucky Man Films má za sebou práci na celovečerních trhácích, jako jsou Samotáři, Jedna ruka netleská nebo Anthropoid. Novinkou v už tak pestrém portfoliu je seriál… (více)

24. Český lev - výsledky

24. Český lev - výsledky

04.03.2017

Filmovým králem Českých lvů za rok 2016 se stal film Masaryk, který si odnesl rekordních 12 lvů. Tento film ovládl naprosto dominantně předávání Českých lvů za rok 2016. Ambiciozní film Anthropoid… (více)

Nominace pro 24. ročník cen Český lev

Nominace pro 24. ročník cen Český lev

18.01.2017

České lvy letos budou velkým česko-britským duelem. Masaryka se 14 nominacemi totiž vyzve na souboj Anthropoid s 12 nominacemi, jimž v hlavní kategorii sekunduje Rodinný film, Hřebejkova Učitelka a… (více)

51. MFF Karlovy Vary

51. MFF Karlovy Vary

09.07.2016

51. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech před chvílí vyhlásil vítěze cen. A tak nezbývá než se ohlednout za již proběhnutým festivalem, který navštívilo přes 13 tisíc… (více)

Reklama

Reklama