Anthropoid

Opération Anthropoid

Operácia Anthropoid

Historický / Thriller / Válečný / Životopisný

Velká Británie / Česko / Francie, 2016, 120 min

Škoda charakterizace ala kluci z plakátu, protože kvůli tomu emoce chybí a bránění kostela po pár minutách začne nudit i přes divácké pouto s národními geroji. Ale i tak Ellis neselhal. Takovýhle kolos by si málokdo zrežíroval, natočil a napsal bez kreativního kolapsu. Za odvahu respekt a odpustek za přízvuky.(29.9.2016)

O atentáte na Heydricha som vedel akurát toľko, že bol spáchaný "akýmsi" Slovákom. Okolnosti nepoznám, ani som sa ich nesnažil zistiť, lebo pokiaľ sa objaví snímok ktorý má predpoklady byť serióznym, pričom by mal byť spracovaný na základe historických faktov, malo by sa mu dôverovať. "Anthropoid" mám v merku od začiatku ako bol naplánovaný, a tak som naozaj rád že po žiadnej stránke nesklamal. "Valkyra" sa mi ale predsa len páčil o niečo viac, čo zrejme možno pripísať hereckému obsadeniu.(21.10.2016)

,,UŽ SES MUČIL DOST DLOUHO, JASONE. MUČIL SES KVŮLI TOMU, CO JSI UDĚLAL. ALE NEZNÁŠ PRAVDU O TOM, CO UDĚLALI ONI TOBĚ...“ /// Doskok – padák schovat a běžíme… Kubiš s Gabčíkem právě dorazili sejmout Heydricha. Drama plný slov, pochybností okolí a láskyplných dotyků. Myslím, že je něco špatně, když ani následný události – teda spíš osudy hlavních protagonistů, ve mně nevzbuzujou žádný emoce. Chyba příběhu? Herců? Režie? Možná je chyba na mým přijímači, že jsem nepočkal na dabing. Páč stejně jako doktor Živago má šprechtit rusky, obyvatelé naší vlasti… no vždyť víte. Emoce vzbudí mučeníčko (fajn scéna pro sadistu Malýho) a hezká je závěrečná přestřelka. Je dobře, že Atentát dostal mezinárodní háv. Jen mi připadá, že chlapci (a děvčata) těch 120 minut nemaj co ukazovat. Jakoby smylem neměla bejt operace, ale význam mrtvýho Reinharda. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Za války jsem si vydělal 10 mega. 2.) Chcu, aby byl Cillian Murphy Čech. 3.) Thx za titule „UniCorn“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *(15.11.2016)

Každého vlastenecky smýšlejícího diváka musí těšit, že si zahraniční filmové štáby vybraly tuhle látku a kapitolu našich dějin ke zpracování. Navzdory tomu, že v Ellisově počinu není vše vylíčeno tak, jak to opravdu bylo, působí snímek kompaktně a dokáže zaujmout. Věřím, že zejména pro zahraničního diváka se může jednat o značně působivou podívanou, neboť dozajista nemají takové znalosti o atentátu na Heydricha, jako my, co jsme se o tom učili v hodinách dějepisu a často o něm čteme v různých historických časopisech a novinových rubrikách. Také s největší pravděpodobností neznají Sequensův Atentát, jenž je dle mého nedostižný. Na Anthropoidu mi nejvíce vadila stylizace Kubiše. Mám na mysli zejména tu scénu, kde se mu třesou ruce a má strach. Je klidně možné, že se to ve skutečnosti tak stalo, avšak nejsou o tom historické doklady, tudíž to v mých očích našeho hrdinu lehce dehonestuje. Romantická linka mezi parašutisty a českými dívkami mi přišla zbytečná. Na můj vkus je také škoda, že hlavní záporná postava, tedy Heydrich, se ve filmu pouze mihne a nemá tu větší úlohu, což třeba v případě Sequensova snímku má. Pochválit však musím závěrečný souboj v kostele i kryptě pod ním. Je to působivé, akční a dramatické a vůbec nevadí, že se v tomto ohledu tvůrci striktně nedrželi historických faktů.(22.4.2018)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $2,964,845Tržby Celosvetovo $4,600,000▐ hlavne prvá polovica filmu je taká pomalšia, nič zásadné sa tam nedeje, je to také bez spádu, zachraňuje to hlavne postava hraná Cillianom Murphym, zas na druhú stranu taký Jamie Dornan je dosť nevýrazný, našťastie v tej druhej polovici to konečne má čosi do seba, tam je výborná gradácia až do konca /60%/(31.10.2016)

• - Při obléhání a útoku na kostel jsou němečtí vojáci vybaveni samopaly MP28/II a MP40, puškami Karabiner 98k, kulomety MG34 a granáty Model 24 Stielhandgranate. (Maulincio)

• - Ve filmu bylo při dobývání kostela zastřeleno mnoho nacistů, ve skutečnosti však žádný Němec nezemřel. (Franta)

• - Když gestapo vtrhne do bytu rodiny Moravcových, tak zde zatknou i syna Aťu (Bill Milner). Ten doopravdy v době zatýkání v bytě nebyl a gestapo ho dostihlo až později. (Jimmy15)