Poldark

(seriál)
  • Velká Británie Poldark
Trailer 2
Velká Británie, (2015–2019), 41 h 43 min (Minutáž: 55–60 min)

Tvůrci:

Debbie Horsfield

Předloha:

Winston Graham (kniha)

Debbie Horsfield

Anne Dudley

Aidan Turner, Eleanor Tomlinson, Ruby Bentall, Jack Farthing, Phil Davis, Crystal Leaity, Tristan Sturrock, Sabrina Bartlett, Beatie Edney, Alexander Arnold (více)

VOD (1)

Série(5) / Epizody(43)

Otec mu zemřel, majetek má v troskách a jeho milá Elizabeth je zasnoubená s jeho bratrancem Francisem. Roku 1783 se Ross Poldark vrátí do svých dolů na cín z americké války za nezávislost a zjistí, že se doma hodně změnilo. Je odhodlán vrátit dobré jméno odkazu svého otce a pomoct lidem v místní vesnici. Brzy však narazí na problémy, když z rvačky zachrání mladého uličníka Demelzu a pokusí se získat kontrolu nad doly, na které má zálusk jeho rival, chamtivý a arogantní George Warleggan. (Viasat)

Trailer 2

Jinny

BBC jako tak často potěšila. Jedná se v podstatě o klasické kostýmní drama, kde kromě existenčních potíží jde o milostný trojúhelník. Ovšem nebojte se, děj se v tomhle směru nevydá cestou ohraného klišé a titulní hrdina udělá na první pohled neromantickou, ale ve výsledku fungující volbu. Jeho vyvolená mimochodem v průběhu několika dílů jako postava krásně rozkvete. A aby Poldark nebyl příliš dokonalý, za část svých potíží si může hlavně sám. Well done, guys! ()

VenDulin85

Tento komentář může obsahovat stopové množství sentimentu. Osoby na něj háklivé by se měly zdržet jeho čtení i pozerání historického dramatu od BBC s názvem Poldark. V osmi dílech zde dostaneme nemilosrdnou nakládačku na téma, kterak byl život v osmnáctém století tvrdý. Chudoba, nezaměstnanost, do toho epidemie spály a ke všemu na Cornwall připadal jen jeden férový chlap, který kašlal na diplomacii a pomáhal všem bez rozdílu. A tím pádem se dostával často do potíží. Ale zase byl strašně oblíbený. Otázka je, jestli mu to za to stálo (odpověď nalezneme zřejmě v sérii druhé). Ještě v první polovině dílů se zde vyskytne záběr, který je strašně... nefér. Mluvím o chvíli, kdy muž stojí na útesu nad mořem při západu slunce (!) a drží v náručí své právě narozené dítě... VenDulin ohodnotila za 5*. (Ps: Master Baggins, you should never underestimate Dwarves ;-) ()

rikitiki

Tohle je křišťálově nádherná ukázka ryzího, upřímně míněného kýče. Vše je okamžitě srozumitelné, seriál si nehraje s divákem a sdělí mu vše rovnou. Romantické vztahy se navazují jedním pohledem. Dramatické momenty předjímá zamračená obloha protknutá bleskem. Když manžel odchází od manželky jen na krátkou chvílí a loučí se slovy: „Miluji tě“, je jasné, že se domů hned tak nevrátí. Herci jsou pro své postavy zvoleni přesně podle typu. ____ Seriál musela sponzorovat cornwalská agentura pro podporu turismu, protože tak 10 % veškerého času jezdí hlavní hrdina na bujném koni po malebných útesech sem a tam, nebo se na nich tyčí sám, se ženou, s dítětem, případně v nějaké skupině. Jednoduché a účinné. ____ Seriál se rychle stal mojí srdcovkou. Proč?: přesvědčivé a hluboké herecké výkony, krásná výprava, příběh nerovného páru, který se s menšími obměnami může stát v kterékoliv době, je sice předvídatelný, ale zároveň i sladký. ___ Seriál je romantizující hra s historií, kterou podává dramaticky, ale taky uhlazeně a nedělá si moc vrásky s některými věcmi. Tak třeba asi těžko by bylo možné přátelství mezi pánem a jeho leníky, nebo jen takový detail, že muž koupí své ženě šaty cestou z trhu, když v té době šily švadleny ručně. Nebo, že se zobrazí náhlé zchudnutí bohaté rodiny tím, že pán seká vlastnoručně louku (od prostředka!) a paní kolem chodí s košíkem na zeleninu – a nikoho z nich nenapadne prostě pronajmout obrovské panské sídlo a na čas se přestěhovat do něčeho menšího. ___ Seriál to neřeší a já taky ne, už třeba kvůli třeskuté chemii mezi Demelzou a Rossem, i když ty její zelené šaty, které jí musel rozšněrovat na zádech, protože sama by to nedokázala, jsem brala jako očividnou koketérii z její strany, protože: jak si je tedy sama zavázala?  5. řada ** ()

HoneyBunny

Dobře odvedené kostýmní drama. Aidan Turner coby hlavní hrdina nezklamal - umí hrát a jeho Ross je silný a inteligentní chlap, kterým mužně zmítá vnitřní bouře mnohdy protichůdných citů. A co si budeme povídat, Aidan je krásnej a přitažlivej chlap, kterého má kamera ráda. Navíc má naštěští skvělou chemii s Eleanor Tomlinson, která hraje jeho vyvolenou Demelzu (koukněte se na tohle video: https://www.youtube.com/watch?v=sCpKGZbIxu4). Jejich postupně se vyvíjející vztah, kdy se Demelza musí mnohému naučit (a stejně tak Ross), je krásným příkladem, jak vyprávět romantický příběh. Příběh o ekonomické krizi a skomírajících cornwallských dolech by si zasloužit větší grády, ale ani nenudí. Na druhou sérii se určitě ráda podívám. ()

TedGeorge

Za tu Demelzu jsem chtěl dát 5 hvězdiček, ale chce to trochu objektivity. Vlastně je to seriálová červená knihovna, která je předvídatelná až na dřeň a chvílemi je až přespříliš sladká. Tvůrci se za to naštěstí nestydí a v žánru se pohybují jako ti nejprotřelejší veteráni. Ross Poldark je Mirek Dušín Anglie 18. století a pokud přežijete první dva slabší díly, už vás ze svých spárů nepustí. Seriálová závislost. ()