Mamon (TV seriál)

Krimi / Thriller

Česko, 2015, 5 h 25 min (Minutáž: 6x60 min)

Martin Štrba

Matěj Hádek, Eva Leimbergerová, Gabriela Míčová, Michal Dlouhý, Tereza Hofová, Daniel Tůma, Igor Bareš, Ondřej Malý, Dušan Sitek, Pavlína Štorková, Pavel Gajdoš, Jan Novotný, Vladimír Krátký, Kateřina Burianová-Rajmontová, Petra Jungmanová, Igor Ondříček, Martin Sitta, Petr Motloch, Jiří Vyorálek, Petr Halberstadt, Ondřej Kraus, Přemysl Bureš, Lukáš Melník, Jakub Korber, Stanislav Gerstner, Diana Toniková, Jonáš Zbořil, Tomáš Kyselka, Tereza Vilišová, Vendula Hlásková, Justin Svoboda, Monika A. Fingerová, Jitka Sluková, Jiří Beremov, Markéta Hurychová, Diana Tomanová, Arnošt Hanf, Rudolf Mareš, Marek Balho, Barbora Bobková, František Kovár, Ivan Kalina, Tereza Lášková, Viktor Muselík, Tereza Gübelová, Nela Štefanová, Marek Dobeš, Matěj Jehlík, Josef Jehlík, Veronika Lapková, Daniel Červ, Lucie Domesová, Martin Janouš, Romana Navarová, Tomáš Hurda, Jiří Mareš, Martina Pavelková, Miloš Vorel, Michal Plecitý, Radek Kašpar, Klára Coufalová, Pavel Oškrkaný, Ondřej Biravský, Michal Lurie, Jiří Šimek, Jakub Koudela, Jiří Oberfalzer, Jakub Hajner, Martin Bačkovský, Amáta Skalová, Michal Zimula, Lukáš Typlt, Hana Malaníková, Michal Čeliš, James Tratas

Po hodně dlouhé době jsem se zase zkusil smočit v českých vodách a tak jsem se odhodlal vyzkoušet tento seriál. Prvním důvodem byl fakt, že jsem viděl norský originál a tím dalším se staly povedené upoutávky, které měly příslib povedenější formy oproti tomu, na co jsme tu normálně zvyklí. Byl to pro mě nejprve velký šok, opět poslouchat a dívat se na české herce a nutno podotknout, že někteří prostě nehráli podle mých představ, převážně ti v menších rolích. Ale hlavním problémem byla pro mne postava Stely, která byla strašně špatně napsaná, zatímco Vibeke Haglund v původním seriálu byla hodně zajímavá postava s trochu jinou historií a úlohou. Porovnat můžu i herecký výkon hereček těchto postav. Lena Kristin Ellingsen se zhostila své role bravurně a skvěle komplementovala již tak výbornou postavu, Eva Leimbergerová naopak ještě víc srazila svou postavu dolů svým "hereckým" výkonem. Ale abych se vrátil k seriálu celkově. Technicky rozhodně lépe zpracováno než současné české seriály, nicméně občas jsem si něco našel, co mě dokázalo docela rozčílit (ve výsledku jsem však spokojen), stejně jako scénář, kdy některé rozhovory byly neúnosné. Co můžu určitě vyzdvihnout je povedená hudba a výkon Matěje Hádka. Kdybych neviděl originál, možná že bych dal čtyrku, ale čtyrku už jsem dal právě norskému Mammonu, který toho nabízel o něco víc. P.S. Je vidět, že se tu přihazují hvězdičky kvůli tomu, že se jedná o český seriál. Vyšší hodnocení než Mammon si určitě nezaslouží.(3.3.2016)

Pro mě bohužel poněkud zklamání; po všem tom hajpu kolem; nebo byla chyba vidět Mamon až po Pustině, která je- si to přiznejme- ve všech ohledech o několik levelů výše. Na jednu stranu jsem ocenil, že jsem nepoznal skoro žádného herce a tedy jsem neměl pocit "toho znám z...", ale to bude nejspíš tím že jsou to hlavně seriáloví herci. Některým role sedla (Šrámek, Zpěváček), ale ta policistka mi přišla moc jednorozměrná, chyběl mi nějaký background a hlavně jestli/proč to měla být Lisbeth Salander lite? Problém jsem měl s tempem, kde se víc jak polovina něco odvíjí a odhaluje, aniž by to (alespon mě) pořádně chytlo a přikovalo k sedačce; z druhé strany konec byl sice intenzivnější, ale zároven z kategorie "WTF a ted mi to vysvětlete a přidejte ty oblíbené nitky vedoucí od postavy k postavě". (Ale na vině je možná severský předchůce - a seveřani tohle mají rádi?). Ačkoliv nepochybuju, že to je jeden z nejlepších seriálů, co u nás vznikly, je to dáno hlavně tím, že spousta těch dalších je dno, za které se dá akorát stydět. Tohle tak 70 %(24.1.2017)

Báje a pověsti Divokého východu. 1) Říkal jsem si, jak tvůrci odvážně a neobvykle pochmurně zobrazili český divoký kapitalismus devadesátých let. Kdo asi s takovou myšlenkou přišel? Kdo napsal scénář? Vzpomínal jsem na italského bojovníka s mafií inspektora Cattaniho. Pak jsem se dočetl, že jde o norský projekt - Mammon a my příběh jen lokalizovali do Čech. Ta úleva! 2) 40letý Matěj Hádek (novinář Petr Vlček) působí přesvědčivě.(30.12.2015)

Série sice i přes záštitu HBO působí profesionálně a konečně se jedná o seriál, který se otevřeně odehrává v dobře vybraných pražských lokalitách. Fousatý Hádek nepůsobí ve své roli trapně a zbytek herců je neprovařený českou televizní produkcí, což se pro atmosféru hodí, snad jen kdyby nedocházelo k úletům, kdy je státní zástupkyně hraná třicátnicí s přebarvenýma vlasama na šedivo se zvláštně vyšponovaným výrazem v tváři, kdy nevíte, zda zrovna hraje šílenou záporačku nebo úchylnou posedlou lesbu. I přes určitou předvídatelnost děje seriál určitě za shlédnutí stojí, rád vidím, že HBO po 27 letech kapitalismu učí Čechy točit střízlivé nedebilní krimiseriály.(16.10.2016)

Štefane, musím říct, žes mě překvapil. Nejen tím, jak dobrou věc jsi napsal, ale i tím, jak rychle ses v branži prosadil. K seriálu mám sice výhrady, ale jen vůči některým hereckým výkonům a celkově trochu úsměvné kombinaci českých reálií, nižšího rozpočtu a snaze o moderní temnou atmosféru (a Michálek není Fincher), ale i tak na české poměry výrazný nadprůměr. Už si tu zasloužíš mít seriózní biografii:) Tak hodně štěstí na Českých lvech, ty televizní kategorie letos určitě přidali kvůli tobě:)(11.12.2015)

• - Ve scéně, kdy dojde k únosu Michala Vlčka (Daniel Tůma) chybí únosci na injekční stříkačce jehla. Po střihu na krk už na stříkačce je. (Brooks_xx)

• - Filmovalo se také v Újezdu nad Lesy. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - Znělku k seriálu vyrobil Martin Duda. (RenSen)