Mamon (TV seriál)

Krimi / Thriller

Česko, 2015, 5 h 25 min (Minutáž: 50–58 min)

Martin Štrba

Matěj Hádek, Eva Leimbergerová, Gabriela Míčová, Michal Dlouhý, Tereza Hofová, Daniel Tůma, Igor Bareš, Ondřej Malý, Dušan Sitek, Pavlína Štorková, Pavel Gajdoš, Jan Novotný, Vladimír Krátký, Kateřina Burianová-Rajmontová, Petra Jungmanová, Igor Ondříček, Martin Sitta, Petr Motloch, Jiří Vyorálek, Petr Halberstadt, Ondřej Kraus, Přemysl Bureš, Lukáš Melník, Jakub Korber, Stanislav Gerstner, Diana Toniková, Jonáš Zbořil, Tomáš Kyselka, Tereza Vilišová, Vendula Hlásková, Justin Svoboda, Monika Šabartová, Jitka Sluková, Jiří Beremov, Markéta Hurychová, Diana Tomanová, Arnošt Hanf, Rudolf Mareš, Marek Balho, Barbora Bobková, František Kovár, Ivan Kalina, Tereza Lášková, Viktor Muselík, Tereza Gübelová, Nela Štefanová, Marek Dobeš, Matěj Jehlík, Josef Jehlík, Veronika Lapková, Daniel Červ, Lucie Domesová, Martin Janouš, Romana Navarová, Tomáš Hurda, Jiří Mareš, Martina Pavelková, Miloš Vorel, Michal Plecitý, Radek Kašpar, Klára Coufalová, Pavel Oškrkaný, Ondřej Biravský, Michal Lurie, Jiří Šimek, Jakub Koudela, Jiří Oberfalzer, Jakub Hajner, Martin Bačkovský, Amáta Skalová, Michal Zimula, Lukáš Typlt, Hana Malaníková, Michal Čeliš, James Tratas
  • Eleanor05

Viděla jsem zatím jenom dva díly, ale příliš z toho nadšená nejsem. Lesk Mamonu ubírá samozřejmě i fakt, že nápad, ani postavy nejsou originální, ale převzaty z norského seriálu. Norskou verzi jsem neviděla, ale předpokládám, že přirozeněji zapadá do mentality národa. Podle tohoto seriálu je v Praze skoro pořád průtrž mračen, nikdo se nikdy neusměje a lidé na potkání vlastní originály Rembrandta. Postavy jsou naprosto chladné, skoro neprojevují emoce, divák se jim nedostane pod kůži a dialogy zní nepřirozeně. Technicky je to provedeno dobře, ale celý děj je chladný a odosobněný. Pokud to srovnám se Švédsko - dánským Mostem, tak je Mamon dost slabá záležitost...(25.11.2015)

Ja často kritizuji především české scénáristy a vytýkám jim nedostatek představivosti a fantazie. Zde to platí stejně tak, především proto, že se jedná o remake, což to všechno jenom dokazuje. Ovšem Vladimír Michálek z toho dokázal udělat na české poměry velmi zajímavou podívanou s parádní atmosférou, Matějem Hádkem a solidním tempem. A stejně jako Strach / Hudský a jejich Labyrint, i zde je mnoho dějových linek, které se postupem času spojují v jednu, ovšem Michálek a jeho scénáristické opičky si s tím poradil daleko lépe a v lepším nenudném tempu a proto musí být ohodnocen lépe.(29.11.2015)

• Davies182

MINISÉRIE: Kdyby se v Mamonovi neřešily mocenské pletichy, politika, a občas se v něm nevystřelilo, nerozpoznal bych jej ve mnoha faktorech od podprůměrné seriálové tvorby Primy či Novy. Absurdní finále bolelo nejvíc, skoro nedokoukáno. Nepochopitelně nadhodnocená exhibice legračních hereckých výkonů, šestákové zápletky a uširvoucích dialogů v kolosálním failu HBO Europe, které už dnes bez Hulíka (Pustina, Hořící keř) neudělá doufejme ani krok. Držte si toho kluka!(27.6.2017)

Zřejmě tomu nebude tak, že v českých televizních podmínkách nemůže vzniknout kvalitní dílo, které kdyby nepromlouvalo naším jazykem, mohlo by být klidně zaměněno za nějakou zahraniční produkci, jak se naši tvůrci často zaklínají. Musí nám to však opět dokázat importovaná kabelovka HBO, jejíž Mamon vypadá na první pohled jako něco z jiného filmového světa. Nejde o přehánění, zcela jiná úroveň kvality nad ryze tuzemskou produkcí je nepopiratelná po pár záběrech, kdy obraz vypadá filmověji než u většiny filmů, zvuk postrádá pachuť studiových postsynchronů a generická dramatická hudba nedoplňuje 100 % stopáže i u těch nejnudnějších dialogů, aby vzniklo drama tam, kde prostě není. Mimo jiné proto, že tu nudné dialogy nejsou. Po dvou dílech.(25.10.2015)

Tak strašně bych rád dal pět hvězd, ale nemůžu. Budu nejdříve kritický; na můj vkus nezajímavé úvodní titulky, které jsem neustále přetáčel. Ve finále mi chybí i nějaké "PO-události", prostě vidět co tahle kauza způsobila s Českou Republikou. Občas nějaké hluché místo a hlavně - střihy. Prostě sledovat chůzi nějaké postavy, která jde ode dveří, ke dveřim a mezi tim asi 20 střihů, časem mě z toho bolela šiška a třeba automobilová honička v posledním díle, je občas nepřehledná, navíc se nejednou stalo, že scénám chybí lepší návaznost. Na druhou stranu můžu být konečně hrdý na nějaký mini-seriál z našich končin. Ano, pořád to je remake Norské prvotiny, ale to čert vem. Protože sledovat ty prvotřídní interiéry mě drželo sevřeného v nadšenosti, celková architektura jest slast, i výběr exteriéru se povedl a vůbec, co se týče technické stránky, vše působí tak řemeslně, lze vyčíst, jak si tvůrci na tom dali záležet. Fantastický soundtrack Karla Havlíčka, zejména klavirní, ambientní instrumentálka "Petr", má to atmosféru, výborný dialogy, postavy dokazují, že maj vytříbenou slovní zásobu a celé to působí "na úrovni". Co se týče akčních scén, tak je jich málo, prakticky v závěru se na to dupne a jedinou slabinou jsou střihy, přesto se dočkáme brutální bitky, kde o dynamiku není nouze, nepůsobí uměle a na ty prvky Jui-jitsu se koukalo hezky a pak nějaké to střílení, automobilová honička s dobrým crashem. Hlavně seriálu nechybí tah na branku, brutalita a spoustu postav umírá. Herecké složení mě uspokojilo a zejména Matěj Hádek je fantastickej, zarudlé oči, charisma, únava jeho postavy, ušmudlané hadry, pořád zarostlej a deprese z něj stříkaj přímo na diváka, povedla se jeho partnerka/policajtka, která je nesmírně sexy a tvoří mezi sebou ideální chemii. Michal Dlouhý zde byl jen první díl, za to ze svého prostoru vytěžil maximum, Gabriela Míčová je hodně sympatická a divák s ní soucítí, jakmile jde do tuhého, Tereza Hofová projde zajímavým vývojem a jak jsem k ní cítil odpor, ke konci mě mile překvapila i ona, jedinej Daniel Tůma mě vůbec nebavil, zaujal mě i vývoj šéfredaktora těch novin, a záporáci nemaj mezi sebou slabé zastoupení. V závěru první epizody navíc přijde i perfektní pointa, která mě fakt odrovnala. Divák se dočká i fascinující vizuální stránky a je to takové celkově, dost osobité. Je to hlavně pořád České, tohle fakt natočila banda lidí u nás, nestačim zírat. Doladit nějaké detaily do příštího projektu a budu na českou kinematografii nahlížet opět s důvěrou. Navíc po třetím díle mě Mamon držel v neustálém napětí a bylo to i dost nepředvídatelné. Doporučuju všem. To, že jsem nadšený i já, už o něčem svědčí ;-)(26.11.2016)

• - Pátý díl "Kořeny" se natáčel v Praze a Nymburce. (M.B)

• - Znělku k seriálu vyrobil Martin Duda. (RenSen)

• - Realizaci tohoto mysteriozního thrilleru - vycházejícího z úspěšného norského formátu Mammon a naplánovaného na 73 natáčecích dnů - zaštítila produkční společnost Bionaut. (Zdroj: HBO)