Mamon (TV seriál)

• Norsko

Mamon

Krimi / Thriller

Česko, 2015, 5 h 25 min (Minutáž: 6x60 min)

Martin Štrba

Matěj Hádek, Eva Leimbergerová, Gabriela Míčová, Michal Dlouhý, Tereza Hofová, Daniel Tůma, Igor Bareš, Ondřej Malý, Dušan Sitek, Pavlína Štorková, Pavel Gajdoš, Jan Novotný, Vladimír Krátký, Kateřina Burianová-Rajmontová, Petra Jungmanová, Igor Ondříček, Martin Sitta, Petr Motloch, Jiří Vyorálek, Petr Halberstadt, Ondřej Kraus, Přemysl Bureš, Lukáš Melník, Jakub Korber, Stanislav Gerstner, Diana Toniková, Jonáš Zbořil, Tomáš Kyselka, Tereza Vilišová, Vendula Hlásková, Justin Svoboda, Monika A. Fingerová, Jitka Sluková, Jiří Beremov, Markéta Hurychová, Diana Tomanová, Arnošt Hanf, Rudolf Mareš, Marek Balho, Barbora Bobková, František Kovár, Ivan Kalina, Tereza Lášková, Viktor Muselík, Tereza Gübelová, Nela Štefanová, Marek Dobeš, Matěj Jehlík, Josef Jehlík, Veronika Lapková, Daniel Červ, Lucie Domesová, Martin Janouš, Romana Navarová, Tomáš Hurda, Jiří Mareš, Martina Pavelková, Miloš Vorel, Michal Plecitý, Radek Kašpar, Klára Coufalová, Pavel Oškrkaný, Ondřej Biravský, Michal Lurie, Jiří Šimek, Jakub Koudela, Jiří Oberfalzer, Jakub Hajner, Martin Bačkovský, Amáta Skalová, Michal Zimula, Lukáš Typlt, Hana Malaníková, Michal Čeliš, James Tratas

Původní norskou předlohu neznám, takže nemohu soudit jak moc se autoři shodli či neshodli, ale každopádně na české poměry jde o seriál více než koukatelný.. Mě tam lehce vadí studený norský závan.. Oceňuji krásné jednoduché moderní lokace, ve kterých se seriál natáčel.. Hlavní hrdina v podání Matěje Hádka nebyl nejhorší, ale chybělo mi cítit z této postavy alespoň nějaké nepatrné emoce (lidi kolem něj umírají jak na běžícím pásu a od se vždy oklepe a běží dál).. Jeho policejní děvče je trošku vykrádačka z redakce Milénia.. Tajemné obrazy mi do seriálu moc nepasovaly a byly nějak navíc.. Myslím, že je hlouběji ani nevysvětlili.. HBO mám ráda a její produkci fandím, ale tohle přetáčení seriálů (viz Terapie) mě moc nebere..(2.8.2016)

Pokud někoho, stejně jako mě, již dávno opustily iluze o úrovni českých seriálů, tady se odvážím tvrdit, že Mamon se na české poměry utrhl z řetězu. Kvalitní temné krimi se slušným výkonem Matěje Hádka a ještě lepším, pro mě naprosto neznámé Evy Leimbergerové. Poctivé čtyči hvězdičky za tyhle dva, dále za to, že mě fakt zajímalo jak to dopadne a taky za rozumný počet šesti dílů....ale do srovnání se severskou produkcí se raději pouštět nebudu.(19.2.2016)

Mamon má tu „výhodu“, že je z Česka, a oproti tomu, co tady považujeme za tradiční seriál, tak skutečně vyniká. Proto mu odpouštím některé nedokonalosti i to, že námět je převzatý, a zmíním jen skvělou hudbu, kameru a výborné herecké obsazení v čele s Matějem Hádkem – to vše z Mamonu dělá na české poměry výjimečný seriál.(27.11.2015)

Po hodně dlouhé době jsem se zase zkusil smočit v českých vodách a tak jsem se odhodlal vyzkoušet tento seriál. Prvním důvodem byl fakt, že jsem viděl norský originál a tím dalším se staly povedené upoutávky, které měly příslib povedenější formy oproti tomu, na co jsme tu normálně zvyklí. Byl to pro mě nejprve velký šok, opět poslouchat a dívat se na české herce a nutno podotknout, že někteří prostě nehráli podle mých představ, převážně ti v menších rolích. Ale hlavním problémem byla pro mne postava Stely, která byla strašně špatně napsaná, zatímco Vibeke Haglund v původním seriálu byla hodně zajímavá postava s trochu jinou historií a úlohou. Porovnat můžu i herecký výkon hereček těchto postav. Lena Kristin Ellingsen se zhostila své role bravurně a skvěle komplementovala již tak výbornou postavu, Eva Leimbergerová naopak ještě víc srazila svou postavu dolů svým "hereckým" výkonem. Ale abych se vrátil k seriálu celkově. Technicky rozhodně lépe zpracováno než současné české seriály, nicméně občas jsem si něco našel, co mě dokázalo docela rozčílit (ve výsledku jsem však spokojen), stejně jako scénář, kdy některé rozhovory byly neúnosné. Co můžu určitě vyzdvihnout je povedená hudba a výkon Matěje Hádka. Kdybych neviděl originál, možná že bych dal čtyrku, ale čtyrku už jsem dal právě norskému Mammonu, který toho nabízel o něco víc. P.S. Je vidět, že se tu přihazují hvězdičky kvůli tomu, že se jedná o český seriál. Vyšší hodnocení než Mammon si určitě nezaslouží.(3.3.2016)

HBO točit seriály prostě umí. A Mamon není výjimkou. Má to skvělé téma a jeho zpracování je velmi kvalitní. Je zde také skvělé herecké obsazení, které sice není složeno z ,,hvězd", ale funguje. Povedla se i hudba. Jediné co mi seriál trochu kazí je fakt, že je to natočeno podle norského seriálu. Norský seriál jsem neviděl a asi si ho nikdy ani nepustím, ale tenhle seriál doporučuji...85%.(29.12.2015)

• - Filmovalo se také v Újezdu nad Lesy. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - Realizaci tohoto mysteriozního thrilleru - vycházejícího z úspěšného norského formátu Mammon a naplánovaného na 73 natáčecích dnů - zaštítila produkční společnost Bionaut. (Zdroj: HBO)

• - Ve scéně, kdy dojde k únosu Michala Vlčka (Daniel Tůma) chybí únosci na injekční stříkačce jehla. Po střihu na krk už na stříkačce je. (Brooks_xx)