Mamon (TV seriál)

• Norsko

Mamon

Krimi / Thriller

Česko, 2015, 5 h 25 min (Minutáž: 6x60 min)

Martin Štrba

Matěj Hádek, Eva Leimbergerová, Gabriela Míčová, Michal Dlouhý, Tereza Hofová, Daniel Tůma, Igor Bareš, Ondřej Malý, Dušan Sitek, Pavlína Štorková, Pavel Gajdoš, Jan Novotný, Vladimír Krátký, Kateřina Burianová-Rajmontová, Petra Jungmanová, Igor Ondříček, Martin Sitta, Petr Motloch, Jiří Vyorálek, Petr Halberstadt, Ondřej Kraus, Přemysl Bureš, Lukáš Melník, Jakub Korber, Stanislav Gerstner, Diana Toniková, Jonáš Zbořil, Tomáš Kyselka, Tereza Vilišová, Vendula Hlásková, Justin Svoboda, Monika A. Fingerová, Jitka Sluková, Jiří Beremov, Markéta Hurychová, Diana Tomanová, Arnošt Hanf, Rudolf Mareš, Marek Balho, Barbora Bobková, František Kovár, Ivan Kalina, Tereza Lášková, Viktor Muselík, Tereza Gübelová, Nela Štefanová, Marek Dobeš, Matěj Jehlík, Josef Jehlík, Veronika Lapková, Daniel Červ, Lucie Domesová, Martin Janouš, Romana Navarová, Tomáš Hurda, Jiří Mareš, Martina Pavelková, Miloš Vorel, Michal Plecitý, Radek Kašpar, Klára Coufalová, Pavel Oškrkaný, Ondřej Biravský, Michal Lurie, Jiří Šimek, Jakub Koudela, Jiří Oberfalzer, Jakub Hajner, Martin Bačkovský, Hana Skálová, Michal Zimula, Lukáš Typlt, Hana Malaníková, Michal Čeliš

Pokud někoho, stejně jako mě, již dávno opustily iluze o úrovni českých seriálů, tady se odvážím tvrdit, že Mamon se na české poměry utrhl z řetězu. Kvalitní temné krimi se slušným výkonem Matěje Hádka a ještě lepším, pro mě naprosto neznámé Evy Leimbergerové. Poctivé čtyči hvězdičky za tyhle dva, dále za to, že mě fakt zajímalo jak to dopadne a taky za rozumný počet šesti dílů....ale do srovnání se severskou produkcí se raději pouštět nebudu.(19.2.2016)

Původní norskou předlohu neznám, takže nemohu soudit jak moc se autoři shodli či neshodli, ale každopádně na české poměry jde o seriál více než koukatelný.. Mě tam lehce vadí studený norský závan.. Oceňuji krásné jednoduché moderní lokace, ve kterých se seriál natáčel.. Hlavní hrdina v podání Matěje Hádka nebyl nejhorší, ale chybělo mi cítit z této postavy alespoň nějaké nepatrné emoce (lidi kolem něj umírají jak na běžícím pásu a od se vždy oklepe a běží dál).. Jeho policejní děvče je trošku vykrádačka z redakce Milénia.. Tajemné obrazy mi do seriálu moc nepasovaly a byly nějak navíc.. Myslím, že je hlouběji ani nevysvětlili.. HBO mám ráda a její produkci fandím, ale tohle přetáčení seriálů (viz Terapie) mě moc nebere..(2.8.2016)

Série sice i přes záštitu HBO působí profesionálně a konečně se jedná o seriál, který se otevřeně odehrává v dobře vybraných pražských lokalitách. Fousatý Hádek nepůsobí ve své roli trapně a zbytek herců je neprovařený českou televizní produkcí, což se pro atmosféru hodí, snad jen kdyby nedocházelo k úletům, kdy je státní zástupkyně hraná třicátnicí s přebarvenýma vlasama na šedivo se zvláštně vyšponovaným výrazem v tváři, kdy nevíte, zda zrovna hraje šílenou záporačku nebo úchylnou posedlou lesbu. I přes určitou předvídatelnost děje seriál určitě za shlédnutí stojí, rád vidím, že HBO po 27 letech kapitalismu učí Čechy točit střízlivé nedebilní krimiseriály.(16.10.2016)

Vynikající český počin. Hold když jsou prachy z HomeOfficeBoxu, tak to jde snadno. Thriller rozdrobený do 6 epizod - každá dává smysl. České porevoluční dějiny jsou každým rokem smutnější a smutnější. Mamon nabídl tenhle smutek ve velice drsném a propleteném příběhu několika vlivných lidí (častokrát i za oponou). Úkolem diváka bylo tenhle příběh rozplétat na základě svých znalostí a zkušeností a rovněž i podle dějových linek, které na sebe perfektně navazovaly. Kdo se trefil, ten má za mě bludišťáka. Mamon je skvostný biják, vše podtrhuje temná hudba s originálním hlavním songem v podání "Piece of my life". Hádek, Míčová, Dlouhý, Bareš - všichni strhávali diváka do křesel a nutili ho žrát brambůrky solené jednu po druhé. HBO produkce je prostě jinej level.(23.7.2017)

• honajz

Slušná kamera, dobří herci, zajímavé lokace, dobrá, taková noirová atmosféra, kterou v HBO umí (nebo mají prostě dobré filtry). Jinak hodně špatně a nepřehledně natočené akční scény, ale hlavně je to ale těžkopádná nuda s neuvěřitelným jednáním postav - ono, když jde o český remake nějakého norského seriálu, kde jsou poněkud jiné problémy, jiná situace, jiné politické vlivy a vazby, než u našich bývalých soudruhů a veksláků nalezlých do dozorčích rad a politiky, tak se není čemu divit. Nějak to u nás neumíme - buď se natočí skoro oslavné srágory na všechny ty české mafiány, nebo pokus o dada parodii (Vorel), případně pak tyhle rádoby naoko sofistikované výpovědi o ničem.(8.7.2017)

• - Realizaci tohoto mysteriozního thrilleru - vycházejícího z úspěšného norského formátu Mammon a naplánovaného na 73 natáčecích dnů - zaštítila produkční společnost Bionaut. (Zdroj: HBO)

• - Pátý díl "Kořeny" se natáčel v Praze a Nymburce. (M.B)