Jak básníci čekají na zázrak

• angličtina How Poets Wait for a Miracle (více)

Štěpán, Kendy a Karas zůstali i po dvanácti letech sami sebou. Jsou to nerozluční kamarádi s nevyčerpatelným smyslem pro humor i schopností sebeironie, i když už s lehkým nádechem skepse. V něčem jsou však jiní. Dospívají, ale svým typicky básnickým stylem. Je jim padesát a cítí, že by měli dát svým životům nějaký řád a splnit si svoje touhy a přání. A jak je známo, zázrakům je třeba pomáhat! Kendy už má plné zuby reklam a jako buldok jde za svým snem o natočení celovečerního filmu. Karas se rozhodl hýčkat své vysněné auto Blue dream již pouze virtuálně. Více ho zajímá pohledná učitelka Drábková. Štěpán dělá zástupce primáře v nemocnici, kde urputně válčí s neústupnou ředitelkou. Tou není nikdo jiný než Vendulka Utěšitelka! Štěpánovou největší starostí je však jeho třináctiletý syn Junior, kterého po smrti Aničky-Zrzečky vychovává sám. Tedy samozřejmě za vydatné pomoci strejdů Karase a Kendyho. Na lásku a psaní básniček už Štěpán rozhodně nemá čas ani věk. Nebo ano? (Bioscop)

Kosmik

Kdybych neznal tvorbu Dušana Kleina a Ladislava Pecháčka, myslel bych si, že jde o nějaký velmi nevydařený debut začínajícího tvůrce. Scény občas postrádají logiku a působí jako kdyby na sebe občas ani nenavazovaly. V příběhu nedojde k žádnému zásadnímu zvratu, když nepočítáme úvodní scénu na hřbitově a jednu svatbu na závěr. Mezi dvěma reklamními bloky sponzora filmu, jednoho velkého lékárenského řetězce, kdy se dialogy herců změní na reklamní slogany, které zní i v televizních reklamách tohoto řetězce, se cosi odehrává, co nemá hlavu ani patu, a podezřele se úrovní blíží Decibelům lásky. Naštěstí této úrovně nedosáhnou, ale nakročeno mají už opravdu hodně. ()

BoredSeal odpad!

Otřesná debilita, které se ani nelze vysmívat. Ze série o mladých lidech, otrávených socialistickou a poté postsocialistickou společností, kteří se tak úplně nechtěli podrobit normalizaci a konzumu se v posledním díle už definitivně stávají usedlí nudní fotrové, kterým už o nic nejde a jen tak bez nápadu čekají na smrt. Nově do děje přibyly dětské postavy, které přechytrale glosují své rodiče a je to podobně jako zbytek filmu k nesnesení. Scénář psal očividně starý, světem unavený muž, který už současnosti nerozumí a chce se jen uzavřít ve svém starém světě, kam jen neochotně začleňuje prvky ze současnosti, aniž by je nějak komentoval. Mohli bychom se bavit o hrozných hercích v čele s divně vypadajícím Křížem se strašným účesem a přeplastikovanou, šišlající, nesympatickou Jeníčkovou, o kreténském product placementu, hrozných jakoby-humorných narážek na adresu Židů nebo gayů... ale proč prostě radši tenhle film neignorovat, nespálit negativ a požadovat odškodnění za psychickou újmu ze sledování takové sračky. ()

Katarine

Přesně jak řekl Pavel Kříž alias Štěpán Šafránek - je to docela milý film. Myslím, že důstojné zakončení celé série (ač jsem snad nikdy neviděla žádný díl celý, zdál se mi tento rozhodně koukatelnější než předchozí dva). Zkrátka takový ten příjemný film na klidný sobotní večer u vína. ()

M.i.k.e

od posledních Básníků,kteří se zrovna nepovedli jsou ti nespíš poslední velkým krokem kupředu.Nechybí sice stále solidní product placement,ale tentokrát sem neměl pocit že ho do mě tvůrci tlačí na sílu,což je fajn.Navíc jsou poslední básníci i přes pár podivností velmi příjemným filmem,který si na nic nehraje a navazuje na atmosféru prvních dílů.Nikdy sem nebyl úplně hardcore fanda téhle série,ale díly jsem viděl všechny a tenhle zkrátka potěšil...v rámci série a vůbec české tvorby posledních let...70% ()

rakovnik

Příjemný a vcelku milý film, který mě snad ani nepřekvapil. I když jako celek je to taková odlehčená kravinka, s nejvíce odfláknutým milostným příběhem, závěr mě poměrně potěšil. Těžko říci, zda se jednalo o poslední "Básníky", ale bilancování bylo cítit téměř z každého záběru. Stejně, jako opět otravný product placement. Oceňuji naopak, že filmy série odráží ducha doby - od studentské bezstarostnosti, lehkou kritiku konce 80. let, divočinu let 90., úpadek přelomu století, až po lehce optimistickou současnost. Rád jsem také viděl plejádu našich stárnoucích herců i nezvykle mnoho pěkných těl mladých hereček. ()

Martin741

Ja len strucne : vystudovane filmove teoretiky -elitari sa chytaju za hlavy a stenaju od bolesti, Martin, ktory sa odmieta tahat za rozmonozovacie organy pri dialogoch na filmovej teorii naokak sa raduje a tesi. A utrenie filmovych teoretikov -elitarov otvorene zosmiesnujem : 69 % ()

Darth Revan

Pavel Kříž se vrátil na plátna ve své životní roli básníka Šafránka a návrat to byl vskutku zajímavý, hlavně proto, že básnil asi tak minutu z celé dvouhodinové stopáže! Bývalého Hitlera doplnili jeho staří známí Matásek a Vaculík, kteří stárnou s grácií sobě vlastní (tedy hlavně Vaculík, u Davida by se o tom dalo pochybovat). Potud všechno v relativním pořádku. Ovšem "geniální" scénář nám nabízí celou plejádu absolutně zbytečných postav, které jsou ve filmu...no vlastně ani nevím k čemu. Namátkou třeba vyznamenaný herec František Ringo Čech, Veronika Gajerová, Miloš Mejzlík a hlavně trojice důchodců Josef Abrhám (kterého mám sice moc rád, ale tohle mu neodpustím), Jiří Lábus a Rudolf Hrušínský, jsou ve filmu absolutně k ničemu. Rád bych tedy citoval Tomáše Hanáka z televizního diskuzního pořadu Hřmění: "Asi se shodneme, že velké množství postav je hlavním problémem těchto...básníků." Další výtku mám ke zbytečné délce, některé scény si pan Klein mohl odpustit. A vtipy? Sice jsem se smál celou dobu, ale nebylo to kvůli vtipům, které postavy říkaly, alebrž kvůli komičnosti, reklamě a naivní debilitě filmu jako celku. Celkově tedy hodnotím 2*, film byl rozhodně lepší jak pátý díl, ale na první tři epizody nemá. P.S. Ve filmu jasně vládne postava Emila Nádeníčka v podání skvělého Oldy Navrátila, u jeho scén jsem se zasmál opravdu od srdce. ()

dezorz

The judgements are severe: The Maestro says it's Mozart but it sounds like bubble gum when you're waiting for the miracle, for the miracle to come. ()

Nach

Och Bio Illusion, co jste mi to provedli. Fandil jsem vám, spolupracoval s vámi, ale tohle se vám přátelé nepovedlo. Sérii o básnících považuji dodnes za jednu z nejzdařilejších. Ovšem čekání na zázrak je.... čekáním na zázrak. Zázrak, který se nedostavil, čímž tento film jasně plní svůj název. Tito básníci totiž mají ze sebe jen to jméno. Pavel Kříž mohl být klidně Mirek Dušín po padesátce a vypadalo by to stejně. Tohle je čisté participování na slavné značce, které je o to ostudnější, že autoři neměli ani dobrý scénář a dramaturgie zřejmě držela hladovku. Básně (jedna či dvě nové přítomny) pomalu nahrazují slogany pro sponzorské firmy, neboť product placement nám dnes utváří i samotný příběh. Bio Illusion s ním má ostatně bohaté zkušenosti (Pribináčka ve Čtyřlístku či Orbitky v Probudím se včera raději nebudu rozvádět). Svět v němž se Básníci odehrávají se pomalu zmenšuje, postav co mají nějakou roli ubývá a ti ostatní buď jsou vyškrtnuti nebo prostě jen projdou a ani neřeknou repliku (což je někdy výhoda). Film táhnou kupředu kecy postav, hledání partnera a ne/dospívání Štěpánova syna. To je vše. Koukat není na co a výsledek tedy ani nevypadá jako kino film, ale jako televizní variace (klidně mohlo jít jen o rozhlasovou inscenaci). Je mi to líto, ale opravdu lituji těch 111 minut času do tohoto investovaných. Jak básníci čekají na zázrak ve verdiktu stavím na úroveň Jak se krotí krokodýli, což rozhodně není dobrá vizitka a spíše než samotný film, ve mě vyvolává emoce až samotné hodnocení kvalit této (fakt???) komedie. Jdu si dát kořalku a smutek nad výsledkem zapít. Nic lepšího mě totiž nyní nenapadá. Snad jen.... kontaktujte nějaké lepší scenáristy. 40% ()

Rodriguez

Takový průměr, ještě počkáme na poslední díl "Jak básníci čekají na smrt" a budeme mít osudy básníků kompletní. 45% ()

laik_60

"Co je v tom kufru ?" ... "Tam je moje mládí" ... Kurnik príliš skorá nostalgia. Napriek tomu sa m zdá 6. diel Básnikov predsa len kúsok lepší od piateho. Aj keď pri pohľade na staručkých hercov som sa neubránil nostalgickým spomienkam na časy, keď svetlo sveta uzrela prvá časť a uvedomil som si, že som dnes s tými hercami starší o 35 rokov. Ach jo mládí. ()

zette

Serie vsazi na mou generaci, ktera ho z jakehosi sentimentu nemuze kopnout do odpadliste filmovych dejin. Filmu podle me chybi nejaka lepsi pointa a pribeh. Vtipky a pohled na zivot tri padesatniku mi je sice celkem sympaticky, cely film ale nejsou schopni utahnout. Jenickova je pekna zenska, jeji herecky projev je ale neskutecny:-). Strasne mi vadily ty bonmoty z ust Abrhama. ()

montana_cz

Je to trochu smutný pohled. V každé scéně je patrné, co chtěl pan režisér natočit a sdělit, stále se tam ta atmosféra původních básníků někde schovává a přidala se k ní příjemná nostalgie. Producentský a sponzorský diktát však celý film úspěšně pohřbil do typické české břečky posledních let. Přesto ale rozhodně nejlepší porevoluční básníci. ()

Martrix

Kdepak, Básníci měli zůstat trilogií. Pecháček i Klein už dávno nejsou schopni vyčarovat komedii, která se s laskavou lehkostí otírá o život, je plná vtipných dialogů a dobrých nápadů. Je to lepší než předchozí film, ale pořád v kvalitě TV filmu. Ničím mě to neštvalo, ale tvůrci to pojali jako velkou rozlučku, kam nacpali všechny kdo přežili a tak nějak posmutněle tuhle básnickou odyseu zakončili (doufám). Velké pozitivum je Linda Rybová, které to obrovsky slušelo, skvěle vypadající Vaculík a to je asi tak všechno. Spousta postav měla jen zbytečné štěky, Kříž je herec asi jako doktor...jeho výrazové prostředky spočívají pouze v zasněném úsměvu a těží jen z toho, že je sympaťák. Tak nějak zbytečné rebalzamování mrtvoly, která měla v klidu spočinout už v roce 1987. ()

Šimpy

Tak musím uznat (ač přes svou averzi k českým filmů od roku 2000), že tohle se vážně povedlo. Film hraje na nostalgickou notu, ale což. Stárnem všichni a někteří z nás holt rádi vzpomínají na uprchlé mládí. Linda Rybová mile překvapila...je sympatická, i něco zahrát umí. Pavel Kříž opět svůj, i Matásek do týhle role sedí, i když v žádný jiný roli hrát neumí, Somr opět baví, ač jsem se bál, že se jeho profesor konce nedočká. Zkrátka film pro pesimisty, kteří nechtějí přestat věřit. A bylo fajn vidět znovu Venoše a v malých rolích Jirku Stracha či Ondřeje Kepku. A tak mi nesedělo jen sex Štěpána s Vendulkou a úvodní kýčovitá písnička o Spejblovi a Hurvínkovi, protože jak všichni víme Spejbl brousil paní Kateřinu. Co by taky s ní měl dělat jinýho, když to byla dřevěná loutka? No, doufám, že to konečně Štěpánovi vyjde, i když, jak praví klasik..."zazdít se to dá vždycky." Takže v sedmičce rozchod a nová slečna na obzoru. :-D ()

angel74

Po tolikerém vstupu do stejné řeky je námět už poněkud vyčpělý, proto se vlastně ani není čemu divit, že samotný příběh trochu drhne. Vtipných hlášek či vskutku humorných situací se divák taky moc nedočká, alespoň tedy básnická poetika neztrácí nic ze svého kouzla. Celkově se jedná spíš o takovou nostalgickou vzpomínku, kterou příjemně osvěžuje Štěpánova nová láska v podání éterické Lindy Rybové. (55%) ()

dr.fish

Laťka nebyla od minulého dílu příliš vysoko, takže se dá říci, že se to povedlo. Atmosféra smíření se line celým filmem. Od života lze vzít jen to, co nám dá, zbytečně se nestresovat, když něco nevyjde a užívat každého momentu. To se dá Pecháčkovi s Kleinem (oběma 76 let) s klidem uvěřit. Vcelku důstojné zakončení cyklu. 60% ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám