Na sever Severozápadní linkou

• USA North by Northwest (více)
Thriller / Mysteriózní / Dobrodružný / Romantický
USA, 1959, 131 min

Scénář:

Ernest Lehman

Kamera:

Robert Burks

Cary Grant, Eva Marie Saint, James Mason, Jessie Royce Landis, Leo G. Carroll, Josephine Hutchinson, Philip Ober, Martin Landau, Adam Williams, Les Tremayne (více)

Americká kontrašpionáž si vymyslí neexistujícího agenta. Tajné služby si tohoto agenta ztotožní s reklamním odborníkem Rogerem Thornhillem (Cary Grant), který se tak jako volavka dostane do neproniknutelné hry agentů. Thornhill, pokoušející se celou věc objasnit, jen v poslední chvíli ujde jisté smrti při náletu letadla uprostřed pustiny, jehož iniciátorem byl nepřátelský agent Phillip Vandamm. Pouze krásná Eva (Eva Marie Saintová) mu nakonec podá pomocnou ruku, přestože ho zpočátku oklamala (oficiální text distributora)

Arequipa

Legendární český fotbalista Tonda Panenka si jednou postěžoval, že všichni znají jen jeho slavný dloubák z ME76, přitom dal spoustu jiných krásných gólů. S mistrem Hitchcockem a Psychem je to - alespoň u filmových laiků - podobné. Přitom právě tento film je důkazem, že Hitchcock není jen mistrem hororů. Na film jsem se strašně moc těšil, sháněl ho asi 2 roky a nakonec byl unešen. Cary Grant je fešák, bez debat. I když v Eve Marie Saint rozhodně nevidím žádnou femme fatale, nemám jí co vytknout. Ze scény - byť z kulisového - Mt. Rusomore se tají dech. Film má některá rozporuplná místa, ale mě to celkový dojem nezkazilo. A ta hudba je ostrá jako břitva! V žánru filmu mi ještě chybí komedie, např. "13 dolarů!" nebo "Pět minut mě držela v šachu hospodyně, než jsem si uvědomil, že má tvoji pistoli.":-D ()

LukyLago

celý film sem seděl na zadku a hltal dramatické zlomy a dlouhé napínavé gradace hudby a záběrů vynikající statická kamera vynikající režie herecké výkony akorát mě trochu zklamal pohádkový konec ale nic to nemění na hodnocení. ()

BDMarty007

Klasický špionážní thriller z hodně staré školy. Od první minuty příběh, který vtahuje, pohybuje se kupředu, bez zbytečných efektů a okolků. Digitálně remasterovaná kopie poskytuje špičkový obraz, ale léta vzniku se stejně nezapřou. Bohužel jsem zjistil, že takto staré filmy ať už díky reáliím či výrazovým prostředkům nemají schopnost mě „pohltit“ jako soudobější tvorba a na tento typ filmu se dívám podobně jako na divadelní představení. Neustále si uvědomuji, že herci jsou herci, kulisy jsou kulisy; o to více se ale zase mohu soustředit na dialogy, scénář, postupy… Klasická stará, přímočará filmařina, kdy základem je jednoduchý, ale silný, napínavý příběh, pár postav, zdánlivě jasné rozdělení na hodné a zlé. Je to opravdu super film a zároveň jsem si při jeho sledování a vzpomínce na poslední bondovku uvědomil, jak strašně moc se svět za pár desítek let změnil. ()

Chauncey

Lahůdkový dobrodružný thriller od Hitche s oblíbeným tématem záměny identity, v případě tohoto filmu obohaceného o kontext studené války. Z toho konce by měl Freud radost! ()

matt85

Nic z čeho by jsem si urval koule štěstím. Hezká hudba a dobří herci, ovšem první, trochu tajemná, polovina filmu se mi líbíla mnohem víc než ta druhá, akční. Ok, ale jako něco přelomového mi to nepřipadá. To už byly přínosnější ty bondovky. Po druhém zhlédnutí ponechávám hodnocení, ale měním názor. Na velkém plátně tohle dílo prostě vypadá líp a Hitch a kameraman jsou v některých momentech naprosto dokonalí! Dávám tomu ještě tak jedno zhlédnutí a budu šahat po páté hvězdě. ()

strycekmaso

Další výborný film od mistra napětí. Scéna jak letadlo pronásleduje Garyho Granta je opravdu geniální. Mohl být teda o něco kratší. Občas mě nudil. Dávám slabší 4. ()

Petulka88

Tentokrát žádní splašení opeřenci nebo psychopat vraždící v koupelně, ale poctivý "skoro" špiónský thriller s typickým Hitchcockovým smyslem pro humor a hlavně úchvatným Cary Grantem. ()

bono22vox

Film, který vyniká nejen zhuštěným dějem plným napětí, ale především černým humorem, ve kterém rezonuje příjemně ironický Hitchcockův smích... ()

BigBang

Paní už fakt nebylo těch filmových 26 let, ale jinak pěkný thriller. Několik architektonicky zajímavých exterierů. ()

Kofolacik

Hitchockov James Bond. Velmi entertaining, mozno aj najviac zo vsetkych majstorvych filmov, no do Hitchockovho pantheonu ho zaradit nemozem...Neni tak smart ako Rear Window, ani tak groundbreaking ako Psycho, a na moj oblubeny Notorious nema, pretoze Eva sa na Ingrid ani zdaleka nechyta :) 'iba' 8.5/10 ()

Mocoft

Scénáristicky nezvládnutá detektivka. Ale koukatelné to kupodivu je. Ale občas jsem nevěřícně kroutil hlavou, co tvůrci chtěli, abych jim uvěřil. Třebas že agent FBI nedostal do zbraně jen 2 slepé náboje, aby je při akci oba vystřelil a nikdo nemohl dokázat, že šlo jen o divadlo, ale dostal plný zásobník, vystřelil jen dva a každý kdo tu zbraň poté prohlédl, věděl, že jsou v ní slepé :))) ()

JamesLeon

Vinikající thriller od mistra tohoto žánru. Dneska už se takové filmy netočí. Krásné interiéry i exteriéry, skvělé herecké výkony a svižný, napínavý, ale i hodně vtipný scénář dělají z tohoto filmu nezapomenutelný zážitek. ()

Gromit

Společně s Pověstným mužem můj nejoblíbenější film od Mistra Hitche. Jedna nezapomenutelná scéna střídá druhou, zápletka vyráží dech svojí rafinovaností i po několikerém shlédnutí, scéna s dvojplošníkem je ukázkou toho nejlepšího z filmového řemesla nejen 50. let a Cary Grant je jako vždy neodolatelně šarmantní. Tento film můžu vidět zas a znovu. Famózní! ()

Nolan prozradil název nového filmu

Nolan prozradil název nového filmu

01.04.2019

Věčný tajnůstkář Christopher Nolan (Dunkirk, Memento) už pár měsíců dává dohromady svůj nový film. O tom se až dodnes nic moc nevědělo, do hlavní role byl obsazen John David Washington … (více)

Film Christophera Nolana našel hvězdu

Film Christophera Nolana našel hvězdu

20.03.2019

O novém filmu Christophera Nolana (Interstellar, Dunkirk) až doposud nebylo moc co psát. Některé zdroje snímek přirovnávaly duchem k Na sever severozápadní linkou a Počátku, tahle porovnání už ale… (více)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007