Na sever Severozápadní linkou

• USA North by Northwest (více)
Thriller / Mysteriózní / Dobrodružný / Romantický
USA, 1959, 131 min

Scénář:

Ernest Lehman

Kamera:

Robert Burks

Cary Grant, Eva Marie Saint, James Mason, Jessie Royce Landis, Leo G. Carroll, Josephine Hutchinson, Philip Ober, Martin Landau, Adam Williams, Les Tremayne (více)

Americká kontrašpionáž si vymyslí neexistujícího agenta. Tajné služby si tohoto agenta ztotožní s reklamním odborníkem Rogerem Thornhillem (Cary Grant), který se tak jako volavka dostane do neproniknutelné hry agentů. Thornhill, pokoušející se celou věc objasnit, jen v poslední chvíli ujde jisté smrti při náletu letadla uprostřed pustiny, jehož iniciátorem byl nepřátelský agent Phillip Vandamm. Pouze krásná Eva (Eva Marie Saintová) mu nakonec podá pomocnou ruku, přestože ho zpočátku oklamala (oficiální text distributora)

RomanHyde

Nyní již vím, kde brali inspiraci tvůrci Uprchlíka s Harrisonem Fordem :) a ta inspirace je již hooodně fousatá.. Nic však nemění na tom, že je to velmi povedený film, vlastně klasika ve svém žánru. Neprávem obviněný na útěku a zároveń pátrající po vinících.. Hitchcock to zrežíroval naprosto skvěle a také nasnímal, protože je to opravdu velké a barevné "kino". Pravda, je tam pár scén, u kterých musíme přimhouřit oko (opilecká honička v autech), ale ty jsou poplatné své době.. Kristiánovi taky odpouštíme jeho věčné odcházení a přitom se tak rádi na to koukáme znova a znova.. ()

raky5

Skvelý thriller natočený s noblesou starých čias. Hitchock je naozaj kráľom napätia, dávkuje ho presne a jednotlivé skutočnosti odhaľuje postupne, čo filmu dáva skvelú atmosféru. Navyše, Cary Grant to zahral perfektne, jeho šarm a uveriteľnosť mu môžu závidieť mnohé súčasné hollywoodske hviezdy. ()

JohnyD

Cary Grant je sympaťák a vtipálek, Eve Maria Saint je naozaj svätica, ktorá by stála za hriech. Inak ten film je vcelku jedno veľké wtf, najmä scéna s práškovacím lietadlom, väčšinu filmov by som asi vypol v polovici a snažil sa zabudnúť, ale títo dvaja rozohrali takú bláznivú hru, že som to musel dopozerať. Príbeh je priehľadný od začiatku, takže vás naozaj nič neprekvapí, takže sa usadťe a vychutnávajte si krásy Evy a cool hlášky Caryho Granta. Vlakom cestujem často aj na slečny sa usmievam neustále, ale nikdy som nedotiahol viac ako na prvú metu a nikdy som nedostal proposition od nejakej slečny ísť do jej kupé, asi budem musieť zastreliť nejakého vysokého politika a možno sa to zmení =D 7/10 ()

Vesecký

Hitchcock byl ve své době mistrem svého oboru a v tomhle filmu to beze zbytku prokázal. Příběh falešně nastrčeného agenta nepostrádal vzrušení, v mém věku spíše zvědavosti, jak se s tím scénář i režisér vypořádal. Ovšemže s krasavcem značky C. Grant to měl jednodušší, tyhle americké filmy z 50. let můžu, ale s prominutím zase nemusím zrovna filmy z prostředí agentů. špionů a rozvědek. Nehledě na to, že v životě jsem stál vždycky na opačné straně než rozvědky USA... Ten sladkobolný konec se dal očekávat, ale bohužel šplhání po památníku v Jižní Dakotě snížilo definitivně hodnocení na tři hvězdičky. To tam být nemuselo, zvlášť když bylo jasné, že kladní hrdinové přežijí ve zdraví a ti lumpové bídně zhynou... ()

Pawlisman

Trošku jiný Hitchcockův film. Napětí jsem spíše pohledával. Byla to spíše sranda. I přesto pěkná zápletka a psychologické drama u dvojité agentky. Několik drobných překvapivých momentů. V tehdejší době asi perfektní záležitost. Trochu mi spíše připomínalo Bondovky. Ale výrazně jsem se nenudil, možná by chtělo remake. :) 7,5/10 ()

WinstonS

Alfred Hitchcock ve vrcholné formě, lepší film podle mě nikdy nenatočil. Celý film táhne svojí charismatickou osobností Cary Grant, scéna s letadlem v poli je už legendární. ()

crozet

Formativní perla žánru s krásnou představitelkou ženské hrdinky a charismatickým Carym Grantem (dnešníma očima cosi mezi Connerym a Clooneyem). Akčním vrcholem snímku pak je podmanivá scéna leteckého útoku a havárie v pustině u dálnice a kukuřičného pole - musel to být biják.. Jinak střih a omezení ve výpravě (scény v kulisách) sice dokládají časový odstup, dialogická atmosféra, permanentní napětí a všudypřítomný sarkastický humor však nesou charakter velmi současný. ()

VictorMartel

Únik před matkou probíhá paralelně s únikem před zpravodajci; místy se prozrazuje patologická fixace na matku („Roger, will you be home for dinner?“) co retardační moment jinak zřejmě úspěšného životního vývoje; krátce před připomenutím večeře, které je samo herecky odvyprávěno naléhavostí a nervozitou zděšené matčiny tváře v situaci, kdy se s ní film/hrdina rozloučí, vyniká fantastická scéna ve výtahu, která Rogera definitivně „vyžene z domu“ (všichni si dobře pamatujeme, jak jsme se otírali a postupně si vymohli, aby nás rodiče nelíbali na zastávce a neprojevovali obavu, hlavně na veřejnosti: tyto situace zde zastupuje ztrapňující „maternalistická“, zároveň ze strany tvůrců nemilosrdně sarkastická otázka-glosa „You gentlemen aren't really trying to kill my son, are you?“, vedoucí k posměchu a nástupu až psychoticky znejišťující atmosféry ve stísněném prostoru lidmi nacpaného výtahu). Komplementárním znakem zmíněné fixace, ostatně probírané s psychoanalýzou pracujícím režisérem několikrát, je hrdinova plachost před atraktivními ženami (Roger: Oh, you're that type. Eve: What type? Roger: Honest. Eve: Not really. Roger: Good, because honest women frighten me. Eve: Why? Roger: I don't know. Somehow they seem to put me at a disadvantage. Eve: Because you're not honest with them? Roger: Exactly. […] Roger: What I mean is, the moment I meet an attractive woman, I have to start pretending I have no desire to make love to her. Eve: What makes you think you have to conceal it? Roger: She might find the idea objectionable.). K zamyšlení nad povahou identity v moderním světě vyzývá hra se situacemi spočívajícími v redukci existující osoby na informaci; nutnost efektivní komunikace v moderní společenské architektuře s jejími obslužnými infrastrukturami vede ke slevování nároků na „skutečnost“ v tom smyslu, že se snáze spokojíme s verzí světa podávanou datovými aparáty; naše skutečnost se proměňuje ve skutečnost smluv, průkazů, dokladů, databází, což se v Rogerově případě přihodí takřka beze zbytku (my ostatní se anulace naší existence obávat nemusíme, Hitchcock jen předvedl limitní úvahu nad tímto tehdy ještě překvapujícím předpokladem). Výlučně komická a jinak neupotřebitelná není ani scéna s objetím, v němž Eve uděluje poklony Rogerově šarmu. Takovým ohromením neochromená přebíravá poptávka ony z perspektivy zamilovanosti zbožňované kvality vidí naopak „uzemněny“ srovnávací perspektivou nahraditelnosti na bázi pro ni platného objektivizujícího principu konkurence. V těchto mezičasech jinak ustavičného obhajování svého smyslu pro společnost se naší trhem ignorované unikátnosti dostává konejšivého uznání, jehož rozmařilá opojnost nás vyvádí z míry a připravuje do dalšího „kola“ v boji o zdroje: „I'm beginning to think I'm underpaid.“ Podnětná část stopáže pro mě končí přesně po dvou třetinách, kdy se film začne ubírat směrem jalového špionážního thrilleru s rozuzlením na způsob klasických bondovek. Než k tomu dojde, zavtipkuje si Hitchcock ještě s jednou iracionální komponentou naší takzvané reality, když na příkladu živé dražební cenotvorby demaskuje nepříčetné pozadí ji řídícího algoritmu. Jen co je nalomena snobistická důvěřivost vůči dosud draze ceněnému artiklu, může se precedentem jeho dalšího dražení stát libovolně nadhozené číslo. () (méně) (více)

hemul

Ako vždy pri Hitchcockovi som sa zabavil. Aj keď pri niektorých dejových zvratoch bol moment prekvapenia dosiahnutý tak trochou naivity, Cary Grant ma svojim prirodzenym nadhladom a noblesou presvedčil, že chyba je vo mne a že išlo o úplne bežné a prirodzené príhody, ako napríklad, keď ho v kukuričnom poli posypalo, koho by to napadlo, jen a pouze práškovaci letadlo. ()

Velemír

"Jak chci zemřít? - Vysvlíknu se donaha - vlezu si do vany, napuštěný vychlazenou vodkou - bude tam taky televize - poběží zrovna Na sever severozápadní linkou - a jakmile přijde ta scéna s letadlem, tu televizi na sebe svrhnu a zabije mě proud... Miluju ten film!!!" ()

xkupka07

Děkuji panu Hitchcockovi, za natočení tohoto krásného díla, Cary Grantovi za šermantního pana "Bonda" a Projektu 100 za možnost slédnout tento film v kině. ()

Grafito

Naprosto nechápu tak vysoký hodnocení.. slušná podívaná, ale jsou stovky a stovky mnohem lepších filmů.. při vší úctě k Hitchcockovi a Grantovi.. ()

RadimFišer

Hmm, kvůli tomuto filmu jsem si byl ochoten přivstan ráno o půl sedmé. Těšil jsem se na něj a říkal si jak bude krásný a po celé dvě hodiny jsem se vůbec nenudil. Film byl zábavný a napínavý po celou dobu. Skvěle zvládnutý až na určité okamžiky. Přišla mi hodně nereálná nehoda letadla do kaminonu s naftou. V tu chvíli mi to přišlo jako komedie. Ohodnotil bych film 4 hvězdičkami, ale vzhledem k tomu, jak famozní je film a světově známý, musím přitvrdit. ()

Horak

Klasika až na půdu z dob, kdy účesy držely jak tužená šlehačka, blonďatá byla blonďatější, obleky se nemačkaly a v polobotkách se daly hravě zdolávat i ty nejnáročnější sklaní útvary. Tuta Svatá Mařka fakt šťabajzna, i když ji bylo skoro o 10 víc než tam tvrdí... ()

TomasKotlant

Film s velmi propracovanou zápletkou, dobrými hereckými výkony a hollywoodsky trapným happy endem. *** Ve zkratce: Není agent jako agent. ()

ViktorEl

Film z čias, keď ešte dobrý scenár, hudba a réžia mali väčšiu váhu ako kopa digitálnych trikov. Výborné prekvapenie, výborný Cary Grant. Scéna na dražbe 110%. Celkovo 85% ()

R4kosn1k

U jiného filmu bych se asi musel fakt začít smát..., chcete poslat telegram, unesou vás, a najednou je z vás agent FBI :D, ale Alfred Hitchcock není obyčejný režisér, a ikdyž nejsem moc na starší filmy, za tohle dílo panu Režiserovi s velkýýým R tleskám :), a já doufám že jeho VELKÉ jméno ještě bude pár let znát :) ! ()

jasanka

Do nejmenších detailů propracovaný film, to se moc často nevidí. K tomu spousta napínavých scén a krásně mysteriózní zápletka. ()

Nolan prozradil název nového filmu

Nolan prozradil název nového filmu

01.04.2019

Věčný tajnůstkář Christopher Nolan (Dunkirk, Memento) už pár měsíců dává dohromady svůj nový film. O tom se až dodnes nic moc nevědělo, do hlavní role byl obsazen John David Washington … (více)

Film Christophera Nolana našel hvězdu

Film Christophera Nolana našel hvězdu

20.03.2019

O novém filmu Christophera Nolana (Interstellar, Dunkirk) až doposud nebylo moc co psát. Některé zdroje snímek přirovnávaly duchem k Na sever severozápadní linkou a Počátku, tahle porovnání už ale… (více)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007