Reklama

Reklama

Apollo 13

Trailer 1
USA, 1995, 140 min

Režie:

Ron Howard

Předloha:

Jim Lovell (kniha), Jeffrey Kluger (kniha)

Kamera:

Dean Cundey

Hudba:

James Horner

Hrají:

Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon, Gary Sinise, Ed Harris, Kathleen Quinlan, Miko Hughes, Max Elliott Slade, David Andrews, Chris Ellis, Joe Spano (více)
(další profese)

Obsahy(1)

"Nejúspěšnější neúspěšná" akce v dějinách americké astronautiky se odehrála ve dnech 11. až 17. dubna 1970. Tehdy po pečlivých přípravách, zcela bez povšimnutí veřejnosti, která už podobné lety brala jako samozřejmost, vystartovala k měsíci posádka ve složení Jim Lovell, Fred Haise a Jack Swiger, který na poslední chvíli nahradil kvůli zdravotním potížím původního člena posádky, Kena Mattingliho. První dny letu proběhly hladce, ale pak, 13. dubna se z reproduktorů v řídícím středisku ozvalo legendární "Houstone, máme problém." Utrhla se jedna z nádrží s kyslíkem a poškodila přitom druhou. Začal klesat tlak, objevily se potíže se spojením. Posádka pochopila, že jejich sen, stanout na povrchu měsíce, je ztracen a změnil se v zoufalou bitvu o život. Aby ušetřili vzduch, přesunou se astronauti do přistávacího modulu a pokouší se udržet loď ve směru. V Houstonu je rozhodnuto využít pro návrat gravitační sílu Měsíce a tak astronauty čeká nesmírně obtížný, ne-li nemožný úkol. Obletět s těžce poškozenou lodí Měsíc, vrátit se k Zemi a bezpečně přistát. Celý svět se zatajeným dechem sleduje drama odehrávající se daleko za hranicemi zemské atmosféry... Film byl nominovaný na Oskara v 9 kategoriích, nakonec se mu podařilo získat dva. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (563)

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Navýsost stručně a výstižně se s Apollem 13 a Ronem Howardem vypořádal můj oblíbený uživatel Šandík jedinou větou, když napsal, že se jedná o (dovolím si citovat) "sentimentální drama pro finančně zajištěné středostavovské kravaťáky bez přílišné fantasie..." Dokonale měšťácké, americké, patetické a sentimentální, v jakémkoli ohledu předvídatelné drama, které těží ze známé události v oblasti dobývání kosmu. Při některých hláškách jsem měl chuť rozbít televizi a musím konstatovat, že už dlouho mě žádná filmová hudba nepřiváděla na pokraj zuřivosti jako právě ta emocionálně vydírající od Jamese Hornera. Ten film je mi protivný, nicméně profesionalita se mu upřít nedá, stejně jako špičkové obsazení a slušné herecké výkony. Suma sumárum za 55 % celkového dojmu. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Velký film, velké drama, v zásadě "jenom" hraný dokument. Ale proklatě dobrý hraný dokument... Ron Howard prostě tohle umí. Po těch letech a x reprízách 80%. Ale představte si, jak moc mě to asi vzalo při premiéře v kině, když mi bylo ani ne dvanáct;) PS: V závěrečných titulcích se mluví o tom, že celou katastrofu způsobila vadná cívka či tak něco za pár centů - což není tak docela pravda, protože problém byl ve vyšším napětí v rozvodech, než na jaké byl konstruován termostatický spínač, který měl rozpojit obvod pro zahřívání a promíchání nádrží při určité teplotě. Spínač se kvůli nestejnému napětí ještě na Zemi při předletových zkouškách roztavil a ztuhl v poloze "sepnuto", díky tomu se nádrž zahřála na vysokou teplotu, která roztavila izolaci vodičů, které tak zůstaly po naplnění nádrže před skutečným startem v kapalném kyslíku obnažené. Komické je, že se na to zahřátí nepřišlo kvůli tomu, že stupnice na měřících přístrojích ve velínu měly jen tolik stupňů, při kolika mělo dojít k rozepnutí obvodu (konstruktéři prostě nepočítali s tím, že by se obvod nerozpojil), takže růst teploty nebyl vidět. Když pak už ve vesmírném prostoru - a to až při třetím promíchání nádrží - přeskočila jiskra z neizolovaných vodičů, nastal "problém". Alespoň tak o tom píše Pavel Toufar;) ()

Reklama

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Vesmír se skládá z 23 % temné hmoty a také v něm lze nespatřit hned 73 % temné energie. Černocha v tomhle filmu byste ovšem hledali marně. Dokonce ani pytlíky s čůráním jej nenechali vypouštět do kosmického prostoru. Apollo 13 byla čistě bílá mise. V hlavní roli se objevil můj miláček Tom Hanks, takže jsem absenci černého člena výpravy snášel s relativním klidem. Mé ucho potěšila velice dramatická hudba. Kdo by ji byl býval v tak dramatickém filmu čekal. Oko naopak příliš nepotěšil přehnaný americký patriotismus. Dále mě příliš nepotěšily časté televizní vsuvky. Jinak mě překvapilo, že tehdejší počítače měly být snad naprogramovány v assembleru. Těm, kteří se na tom podíleli, není vůbec co závidět. Zdrojovými kódy, které vám velice pravděpodobně vůbec nic neřeknou, se můžete pokochat zde. Osobně jsem tipoval, že byl použit Fortranek, ale ten způsobil až pozdější "drobnou nehodu". Na závěr mi nezbývá než suše konstatovat, že jsem celým tímto snímkem zklamán. Špatný rozhodně není, ale čekal jsem podstatně intenzivnější zážitek. Vidím to maximálně na ošklivější 3 hvězdy. ()

Radyo 

všechny recenze uživatele

"Houstone, máme problém". Legendární věta tady také zazněla a na základě tohoto problému pak vznikl celý film. A velmi povedený film. Stejně povedený jako vtipný nápis, jenž jsem nedávno viděl na jakémsi zahraničním autobuse, který byl celý pomalovaný hvězdičkama a nápisy Space Travellers, jen pod zadním oknem měl napsáno (přeloženo) "Nebojte se, tohle není Apollo 13 a řidič se nejmenuje Tom Hanks." ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Kdyby automatická pračka uměla lítat, můj Jim by s ní přistál." Nejen vadná elektronka É třenáct z podniku Katoda Holomóc může být zdrojem problémů. Dokonce i soudruzi z USA totiž dokázali vyrobit cosi, co ve vesmíru příliš nefungovalo. Jenže tentokrát k vyřešení problému nepomůže upřímná omluva Tonka Trósila, ale musí nastoupit do akce Houston z celou svou mozkovou kapacitou. Já si tedy o americkém vesmírném programu myslím svoje, ale v tomto případě je mi celkem jedno, jak to ve skutečnosti bylo - nebylo, protože mě to bavilo. A nebylo to ani tak zásluhou trojice herců, kteří se poměrně přesvědčivě tvářili, že je jim ve vesmíru zima a nemají co dýchat, ale zásluhou nepochybujícího velitele Kranze, jemuž dodal Ed Harris neuvěřitelné charisma. Jen toho patosu mohlo být stravitelnější množství. ()

Galerie (50)

Zajímavosti (59)

  • Ve filmu je astronaut Jack Swigert (Kevin Bacon) vykreslen jako sukničkář, lehkomyslný technik a nezkušený pilot, který dostal svou šanci na poslední chvíli. Ve skutečnosti byl Swigert nesmírně schopný a zodpovědný pilot, jehož zkušenosti později chválil i sám Jim Lovell. Swigert byl dokonce ten, kdo prohlásil legendární větu: „Houstone, máme problém,“ a v průběhu dramatické mise mnohokrát řešil ty nejzávažnější technické i navigační problémy, na jejichž řešení stál úspěšný návrat astronautů domů. (imaginer21)
  • Tom Hanks (Jim Lovell) vzpomínal na plánování každého krátkého stavu beztíže: "Každý si vytvořil svůj vlastní časový plán. Pro každý 'let vzduchem' jsme měli celkem 25 sekund. Pět sekund k zaujmutí pozice pro závěr, asi 15 sekund se točilo a dalších pět sekund, abychom si našli zdánlivě vhodné místečko, kam se 'zřitit'. Ale k hladkému přistání jsme většinou měli dost daleko." (NIRO)

Související novinky

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Svět filmu přišel o jednu z ikon americké kinematografie, v kalifornské Santa Monice totiž zemřel legendární americký režisér, producent a scenárista Roger Corman. Bylo mu úctyhodných osmadevadesát… (více)

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Hollywoodem tenhle týden otřásl odchod Phila Lorda a Chrise Millera od sólovky Hana Sola. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy je propustila měsíc před koncem natáčení, jelikož se jejich vize začala… (více)

Zemřel Bill Paxton, Hudson z Vetřelců

Zemřel Bill Paxton, Hudson z Vetřelců

26.02.2017

Pooperační komplikace nám dnes sebraly hereckého veterána Billa Paxtona. Mladší ročníky tohohle pána možná neznají, v 80. a 90. letech ho však nešlo přehlédnout. Kdo za to může? V první řadě James… (více)

Reklama

Reklama