American Horror Story - Cult

(série)
USA, 2017, 8 h 31 min (Minutáž: 41–51 min)

Kamera:

Gavin Kelly

Hudba:

Mac Quayle

Sarah Paulson, Evan Peters, Billie Lourd, Alison Pill, Adina Porter, Colton Haynes, Cheyenne Jackson, Billy Eichner, Leslie Grossman, Chaz Bono (více)

Epizody(11)

Ve Spojených státech amerických ohlásili výsledek prezidentských voleb, a zatímco někteří prožívají nečekanou euforii, ostatní jsou v šoku. Je rok 2016. Na první pohled obyčejnou sousedskou komunitu žijící na typicky americkém předměstí rve na kusy nebezpečný kult. Jeho tajuplný modrovlasý vůdce Kai (Evan Peters) využívá strach jako ničivou zbraň. Hrůzné řádění děsivých sadistických klaunů těžce dopadá na vyděšenou Ally (Sarah Paulsonová). Jako by nestačilo, že po zvolení Donalda Trumpa prezidentem trpí tato liberálně založená matka malého Oze nezvladatelnými úzkostmi a léčí se s několika různými fobiemi. Najednou se musí bát nejen o svůj život, ale také o život svého synka a manželky Ivy (Alison Pillová). Sedmá série oblíbeného televizního hitu American Horror Story je opravdovým americkým hororovým příběhem, tentokrát bez nadpřirozených prvků. Skutečnost je přece dost děsivá sama o sobě. (TV Prima)

applause

Po nejslabší sérii, Roanoke, přichází opět série, která připomíná to pravé American horror story. Překvapilo mě téma, které zde není na škodu, i když se osobně o politiku nezajímám. Je tu jistá paralela na Donalda Trumpa a Hillary Clinton v postavách Kaie a Ally. Celé je to válka mezi muži a ženami, která se táhne od počátku historie, i když není vidět, je to hlavně boj o moc a nadřazenost jednomu pohlaví vůči druhému. Už začátek mě zaujal a čekala jsem, jak se bude seriál dál vyvíjet. Musím říct, že to bylo nepředvídatelné a kolikrát mě zvraty děje překvapily. Někdy jsem si sice říkala, co to má být, jestli už to není opravdu moc. Ale tvůrci se tady snažili vystihnout postavu Kaie jakožto nejvíce bláznivého a radikálního vůdce, který je pro své zájmy schopný čehokoliv. Což herec, Evan Peter, ztvárnil perfektně. Sarah Paulson zahrála skvěle Ally. Která tu naopak byla vylíčena jako úplný protiklad. Jako bezbranná holka, stíhaná svými paranoiemi, které Kai ještě posiloval. Nakonec z toho vyvázla, jako silná žena, schopná vést, ale lze mít moc i bez kultu? ()

M.i.k.e

Dobrý a celkem aktuální nápad, který hlavně ze začátku dokáže navodit solidně nepříjemnou atmosféru, ovšem lehce za půlkou tomu několikrát spadne řetěz a vaty je víc než by bylo záhodno. Třeba Murphymu někdy dojde že méně je občas více a dokáže v tomhle směru ukočírovat sam sebe. V rámci AHS se mu to za sedm řad co jsem zatím viděl nepovedlo pořádně ani jednou…60% ()

Streeper

Přijde mi, že AHS je jak na horské dráze. Jedna série je skvělá, ta další zase nic moc, tahle série je něco mezi tím. Ze začátku jsem byla nadšená, líbil se mi kult ve formě klaunů, přišlo mi to aktuální a děsivé zároveň. Je fakt, že Sarah Paulson byla dost otravná s tím, jak neustále brečela a křičela, ale velmi se mi líbil růst její postavy, když se na konci stala tím bossem ona, kdo to měl všechno v hrsti. V polovině seriálu jsem začala být malinko zklamaná, protože se to začalo točit kolem chlapů a ženský z toho úplně vynechali. Ale konec se mi zase líbil, nicméně nepatří to mezi mé oblíbené série. ()

Abes

Kult se poved. Po třech ne úplně špatných, leč nezáživných sezónách mě AHS zase bavil a díly jsem hltal po dvou. Scenáristické spletence tady fungují, bez laciné retrospektivy by to nešlo ale je nenásilná a každé další odkrytí vazeb mezi charaktery potěší. Z téhle řady mám radost. ()

dubinak

Další řada AHS přichází sice s vděčnějším tématem, než řada předešlá, která byla asi jen špatným vtípkem, ale mně nezbývá nic jiného než říct, že AHS pomalu ale jistě ubírá na kvalitě a čím slavnější se u publika stává, tím slabší ukazuje tvář a hraje až na moc velkém hřišti. Murphy má jediné štěstí, že zavedl zpátky intro plus originální znělku. Jinak musím konstatovat, že začátek série byl velmi slabý odvar toho, čím nás je Murphy obvykle schopný spolehlivě nalákat. Klasicky uřvaná Sarah, proti které jsem až do této chvíle skoro nic neměla, měla asi nejslabší roli za celou éru seriálu a její charakterní vzrůst během série se mi zdál poněkud absurdní, otravný a klišovitý. První tři díly hlavně skoro v ničem děj nerozvedly a my sledujeme jedno a to samé stále se opakující dokola. Vtipný mini výstup Emmy Roberts mě velmi potěšil, za to Adina Porter mi začíná lézt slušně na nervy, Obecně měl Murphy asi dobrý nápad zavést do tohoto seriálu téma politiky, korupce a temného zákoutí toho všeho, nicméně mi tato látka každou epizodou připadala víc a víc absurdnější. Nepopírám, že některé epizody nebyly povedené, naopak některé byly výborné a bezkonkurenčně autentické, například ta s Andym Warholem nebo Charlesem Mansonem, smutné je, že ty nejlepší díly s hlavní dějovou linií souvisely spíše nepřímo. Když se ohlédnu zpět byly to spíše světlé body v tmavé rozmazané skvrně. Obecně není The Cult špatná řada, jen se soustředí na velmi špatně uchopitelné téma, které potřebuje trochu víc preciznosti a ne zmatenost. Tudíž hodnotím spíš jako průměr. A doufám, že osmička už mě konečně zase odrovná, jak bylo ještě před dvěma lety u Murphyho jisté jako smrt. ()

angel74

Z některých krvavých scén jsem sice byla dost znechucená, ale jinak musím uznat, že v daném žánru jde o poměrně kvalitní počin, který mě oslovil zejména po scénáristické stránce. Nutno též podotknout, že Sarah Paulson a Evan Peters táhnou svými hereckými výkony Cult neochvějně k výšinám. Po propadáku Roanoke se tedy zase blýská na lepší časy. (70%) ()

Sabrewulf odpad!

Tohle je myšleno vážně, nebo jak jako??? Že z hororového seriálu udělají politicko agitační thriller, by se ještě překousnout dalo, ale že do smyšleného příběhu naroubují skutečné osoby současnosti a vnucují nám, kteří jsou ti špatní, to je abnormálně na přesdržku a je úplně jedno, na čí straně jste. Dělat z vítězství Trumpa ve volbách pomalu apokalypsu a z jeho voličů psychopaty a fanatiky, to je nikdo nežaloval nebo tak něco? Nemluvě o tom, že tak polovina Američanů jsou Trumpovi voliči a ty to bude pochopitelně urážet, takže seriál už od začátku musel ztratit masivní část diváků... To je fakt někdo takhle tupý? Chudinky lesby vystrašené z voleb způsobem, jako by na Zemi padal meteorit (Steve Carell facepalm gif). To už se budou dělat seriály na politickou zakázku nebo jak? ()

filmmovier

Naposledy jsem viděl asi před čtyřmi lety šestou sérii, takže už jsem zapomněl, jak moc je AHS super (kromě teda Hotelu). Od Cultu jsem toho popravdě příliš nečekal, ale hned s prvním dílem přišlo velmi příjemné překvapení - děj točící se kolem zhmotňujících se fobií, zejména řádně děsivých a šílených klaunů (což je úplně nejlepší), se skvostnými postavami (Billie Lourd je totální zlatíčko) a i ta zápletka kolem voleb je velice sympatická. Ve výsledku jsem shledal, že právě Cult je dost možná nejlepší sérií z prvních sedmi. Atmosféra je pořádně tíživá, děj je zajímavý a já naprosto hltám každou pronesenou repliku úplně každé postavy. Po minulých řadách je to velice osvěžující a příjemně zamotané, takže já už jsem zase AHS fanoušek. Tahle řada je prostě excelentní ve všech směrech a já si jí užívám, jako už dlouho nic. Jen to teda není Horror. To ale tenhle seriál nebyl nikdy, takže není co řešit. ()

MikyAff

Ne nejděsivější, ne nejzajímavější, ale oproti předešlé sérii taky ne nejhorší. Čiší z toho Amerika až to hezký není, ale to byl nejspíš největší záměr této sezony. Co zde předvádí Evan Peters je něco neuvěřitelného. Tvůrci si umí vymyslet sebevětší psychopatické věci a on to zahrál dokonale. Pro mě nejoblíbenější herec z celého AHS a mohla jsem si ho plnými doušky užít. Krásná ukázka toho, jak snadno se dají lidé zfanatizovat a dá se jimi manipulovat. Ne vraždami a krví, ale právě tímhle byla tato série děsivá. ()

Pavlínka9

Já miluji AHS, ale poslední série - Cult mi přišla už taková dost podivná a jen žasnu nad tím, kam to Murphyho pouští, aniž by z toho mohl mít nějaké větší problémy, protože tohle už pro mě bylo za hranicí. Ono se mi to vlastně už ani nelíbilo - nehodnotím to a neporovnávám s ostatními sériemi, jelikož každá je individuální a svoje - ale prostě tohle už bylo hodně přes čáru a dost mě to šokovalo - a bohužel ne úplně v dobrém. Kdybych neměla ráda Evana Peterse - těžko říct, zdali bych na to ještě koukala. Jo a závěr - tak nějak jsem nepochopila, že je to závěr a za týden hledala další díl :D ()

ZeroCZ1233

Tahle série si drží pár prvenství. Jako první neobsahuje žádné nadpřirozené prvky, jede se čistě v reálných možnostech a je krásně vidět, jak těžké je v tom případě vyvolat strach. Tedy aspoň u mě. A pak je to první lichá série (pokud se nepletu), která odkazuje na série sudé. Nu a to je asi vše. Hlavně je to série, která si nejvíce zaslouží přídomek "American" (což pěkně koresponduje se sérií minulou, která si zas nejvíce zasloužila přídomek "Horror"). A proč? Protože se tvůrci rozhodli také vyjádřit k volbám amerického prezidenta, které vyvolaly pozdvižení jak po celé Americe, tak v po celém světě. A samozřejmě, že se k tomu vyjádřili po svém a poměrně s grácií, protože nám ukážou zastánce jak paní Clinton, tak soudruha Trumpa. A obě skupiny těchto zastánců se krásně prolínají a mají dobře vystavěné interakce. A na těchto volbách se staví hlavní téma této série a to je již v názvu zmíněný kult. Kult, který pracuje s politikou a strachem a samozřejmě má jednoho velice charismatického vůdce v podání skvělého Evana Peterse (který má zas velkou roli a tak jsou vlhké dívky po celém světě uspokojeny [doslova, lol]), který si lidi dokáže snadno namotat kolem prstu (konkrétně malíčku, jeden z jeho originálních znaků) a který se po čase bohužel omrzí. Větší problém tu je a to ten, že v postavy po charakterové stránce vůbec nevyvíjí (kromě jedné, kterou hraje Sarah Paulson). Jako ano, některé změní postoj vůči některým lidem či rozhodnutím, ale to je tak vše... A to je bohužel nejhorší věc na celé sérii. Plus některé postavy jsou stupidně napsané a některé mají málo prostoru, což je zase na druhou stranu případ snad u všech sérií a seriálů celkově. Celkové série nebyla špatná, sice rozjezd byl slabší, ale pak to našlo stálou a vyhovující rychlost. Zvraty to mělo dobré, soundtrack zapomenutelný. ()

stitch7

Takže Roanoke 2.0. Do půlky prostě super (Mid-Western Assasin byla naprosto strhující epizoda). Pak se Cult začne plácat na místě a řešit dokolečka všemožné vztahy, případně zase (většinou naprosto zbytečně) vyprávět o minulosti (Chales Manson??? "Dům hrůzy"???). Obhájí si jen to, co se mu zrovna hodí, přidělává další a další plot holes a prostě jen lacině šokuje. Jakoby měli tvůrci přecizně vymyšlenou půlku a pak prostě jen přidávali, co je na místě napadne. Já jsem letos fakt věřil, že to AHS chce něco ukázat. Naopak se ale utopí ve vlastní tuposti, protože si Murphy utrhl moc velkej kus. A proboha, už nechte Lanu Winters napokoji, díky. // Jinak ještě dodám, že Evan Peters to sice zahrál skvěle, ale zmiňte taky Billie Lourd! ()

Arkanoid

Aj tvorcovia hororových seriálov vnímajú dianie vo svete a nám, divákom, sa tak naskytol pohľad na amerického voliča a trendy predvolebnej kampane Trumpa. Kúzlo nadprirodzena zmizlo a ostala len skutočnosť bez príkras. Séria stvorená bez fantasy prvkov sa snaží diváka vystrašiť hrôzami reálneho sveta. Lebo vedzte, že aj tam vonku číha zlo prítomné v každom z nás. Jedna z hlavných postáv sa snaží dosiahnuť svoj veľký cieľ a manipuluje okolím postihnutým Štokholmským syndrómom v snahe vystrašiť okolie natoľko, aby ju zvolili do významnej funkcie mesta. Zo svojich spolupáchateľov robí len bezvýznamné figúrky potrebné však k vydláždeniu cesty úspechu. Preto z postáv a hereckých výkonov sú zaujímaví len Kai a Ally, hlavný objekt jeho šikany, v spoločnej hre mačky s myšou. Táto séria sa snaží zaujať surovým násilím, bohužiaľ jeho náhlosť a nepredvídateľnosť (tentokrát bez fantasy) nefunguje, čo sa stupňovania napätia týka. Predkladané podivnosti postáv sú teraz v prvých epizódach viac len podivnosťami, než originálnym autorským rukopisom, čo diváka vtiahol do deja. Chuť napravia epizódy druhej polovice seriálu, kde sa ukázala aj scenáristická tvorivosť a príbeh sa rozprával síce očakávaným, no kvalitne podaným spôsobom. Rozporuplné, ale oplatí sa zhliadnuť. ()

Wally

Z mého pohledu asi nejslabší série...byly pasáže a bylo jich hodně, kdy mne to vůbec nebavilo....možná tím, jak to bylo zvrhlé a navíc asi nejreálnější ze všech sérií. Vím, že odvedli dobrou práci, ale pokud by se další série udělala bez již značně okoukaných S. Paulson a E. Peterse, tak bych s povděkem zatleskal....tak jako prospělo neobsadit Jessicu Lange, tak by to podle mne bylo vhodné i u těchto dvou... ()

HonzysKISS

Začátek je hororově výborný, pak se to spacká, potom je to zase skvělý, a na konci spíš nic moc. Docela hodně zajímavá série. Politika, imigranti, Trump, tohle jsem ještě v žádném jiném hororu neviděl. A pasuje to do sebe docela dobře. Ze začátku budete asi hrozně nadávat na herečku Paulson. Ta je až neuvěřitelně hysterická a uječená, ale kdo jí má rád, tak jí to časem lze odpustit. Konečně se do seriálu dostaly trochu víc i lesbičky, a ne samí teploušové, jako v předchozích sérií. Akorát si bohužel dají maximálně tak pusu a nazdar… Což je škoda. Líbila se mi krutost a brutalita, jaká tady byla. Scénku se zvířetem snad nezapomenu, ta byla parádní. Hlavně ti vraždící klauni, ti byli taky super. To oni právě hodně zachraňovali hororovou atmosféru. Suprová byla i inspirace od Charlese Mansona, ta má taky velké plus. Díky bohu se do této série vrátila znělka, která předtím chyběla. Dokonce to mělo i docela parádní zvraty. Ale štvala mě nesmyslná pointa série. A závěr se mi moc nelíbil 7.5/10 ()

Knowho

Tuhle sérii považuju jako ,,nejhorší" co se původního dobrého AHS týče. Nechápejte mě špatně, tahle série dobrá je, jen je prostě slabší než všechny ostatní. Což je dost škoda, vzhledem k tomu že tady Evan Peters zadává neskutečnou roli Kaie Andersona aka novýho Charlese Mansona. Hlavní důvod proč mě tahle série bavila míň než ostatní je proto, že se tady řeší Americká politika v tehdejší době a to jde fakt hodně mimo mě. Co mi pak taky vadilo byl ten kult feministek z 60. let-a ne není to proto že sejmuli týpky a já jsem sexista xD Ty postavy mi přišli fakt mizerně napsaný a hodně mě nasralo jak se tady retconuje Zodiac, kterýho jsme viděli už v Hotelu (Podobný se pak stalo v mnohem lepší sérii 1984 s Richardem Ramirezem). Overall to ale není tak špatná série oproti třeba NYC nebo druhý půlce Double Feature. 7,5/10 Spíš opět za Evana. ()