Toman

Česko / Slovensko, 2018, 145 min (Alternativní 139 min, Televizní verze: 78+75 min)

Režie:

Ondřej Trojan

Kamera:

Tomáš Sysel

Jiří Macháček, Kateřina Winterová, Stanislav Majer, Kristýna Boková, Petr Vaněk, Roman Luknár, Martin Finger, Jaromír Dulava, Marek Taclík, Marián Mitaš (více)

Filmové drama režiséra a producenta Ondřeje Trojana o vzestupu a pádu na pozadí doby, která dodnes ovlivňuje naše životy. Neuvěřitelný a pravdivý příběh rozporuplné osoby Zdeňka Tomana, šéfa naší zahraniční rozvědky, který významně ovlivnil vývoj v poválečném Československu, bezskrupulózního obchodníka s obrovskou mocí a zásadním úkolem. Sehnat peníze, které komunistům vyhrají volby. A Toman peníze sehnat uměl. Pro sebe, pro rodinu i pro stranu. Šmelina, vydírání, kasírování válečných zločinců i jejich obětí. Neštítil se ničeho.  Cena, kterou za svou kariéru zaplatil on i jeho blízcí, byla pak vysoká. Film odkrývá období tzv. třetí republiky, temné roky 1945 – 48, a příběh člověka, o kterém se nikdy nemluvilo. Režisér  Ondřej Trojan přináší na plátno nejen napínavý thriller, ale i co nejvěrnější dobovou rekonstrukci skutečných událostí opírající se o nezvratná archivní a očitá svědectví. (Falcon)

ostravak30

V první řadě má film vynikající obsazení. A když nasadíte špičku českých a slovenských herců, asi těžko se dají čekat špatné výkony. Kvalitní je i scénář, i když... Film svým vyprávěním je trochu složitý na udržení pozornosti. Jde vlastně hlavně o schůze, faktické výklady postav o tom kde a co učiní a proč anebo naopak vysvětlování ostatním postavám proč a k čemu došlo. Mění se jen kanceláře za jídelnu, případně nějaký večírek. Z tohoto pohledu je pak dramatický až hlavně závěr. Co naopak oceňuji, je přiložení štítků u jednotlivých postav se jmény a jejich funkcemi a to i opakovaně. Divák by se jinak snadno ztratil, výborný nápad. Líbí se mi i to, že až na jednu výjimku, alespoň co jsem se dočetl, se drželi tvůrci faktů a příliš si nevymýšleli, aby udělali film ještě dramatičtější. Myslím, že se jim povedlo zachytit dobu, rovněž angažování senátora Kubery se mi líbilo, na svou postavu se vyloženě hodil a navíc ji zvládl. Některé scény mi sice přišli zvláštní, hlavně, když se objevily jako prostřih po jiných a hned zase zmizely, ale jako faktické vyprávění toho, jak to bylo, mi to přišlo až profesorsky dobré. Trochu tím utrpěla celá dramatičnost, ale zase je to skutečné. ()

subic

Noo za takhle natočený film s takovým obsazením bych tu čekal vyšší hodnocení. Ale co už. Doba to byla dost slizká a postava Tomana je nebo není tou kladnou, to tak nehraje roli, Macháček to každopádně zaválel výborně. ()

Pete

Ve snaze věrně zachytit tu těžkou dobu s jejími pokřivenými charaktery se nějak utopila veškerá zábava. Vzniklo něco jako další díl seriálu České století. Přes velmi zajímavé dějinné události (které je jistě důležité si připomínat) film místy nudí. ()

MyrnaAlec

Chválihodný nápad pojmout historii více doširoka, ovšem Macháček anglicky peskující amerického velvyslance, to je čirá komedie. ()

Pitryx

Při třetí cizojazyčné debatě jsem sledování ukončil. Jinak mne film celkem zaujal, ale když autor díla není schopen pobrat v té své duté hlavě to, že ne každý umí rusky a anglicky, tak ať táhne ke všem čertům stejně jako komunisti. Všichni. +++Tak jsem si sehnal titulky, ale nemám na to náladu. Až bude čas tak se podívám do konce a ohodnotím. +++Hehehe, to je snad reklama na cigára, není chvilky, kdyby tam někdo nehulil. No, dal jsem odpad už tehdy, a tak ho nechám. +++  Tak na čtvrtý pokus. Jsem hodně zvědavý, ale po polovině filmu mne to začalo i trošku bavit. Nevím, zda mrknu podruhé, nebránil bych se tomu a potom možná i hodnocení změnil. Zatím to měním z nuly na čtyřicet. ()

tkey

Další že série, proč tu a tam defenestrace není úplně blbej nápad. Na závěr člověka akorát zahřeje na srdicku, že na každou sv*ni se vaří voda, karma je zdarma a že revoluce požírá své děti. ()

mosem

Film, který ukazuje, že politika se téměř nemění. Zákulisní politické dohody, podrazy, kšefty, ale také "složky". A hlavně moc peněz, které se podřizuje vše. Počínaje osobním prospěchem, až po financování stran. Nepochybně jsou dnešní metody méně brutální, i když občas i dnes se objevujíc "sudy v Orlíku" nebo různí "Mrázkové". Velmi dobrým nápadem bylo, že u jednotlivých postav se objevovala stručná informace o tom, kdo je kdo, protože zejména mladší generace by zřejmě měla problém se zorientovat. Nedivím se, stejný problém my máme s postavami první republiky :-) Za mne, jeden z nejpovedenějších českých filmů poslední doby. ()

yntelygent

Kurva preco si kazdy filmar mysli,ze ked natoci nieco co je dlhsie ako kedysi standardnych 95 minut,tak hned sa tomu bude hovorit velkofilm.....velkost filmov mili novodobi filmari nesuvisi zo stopszou,ale s kvalitou....toto bolo dlhe,nudne,nezazivne a dlhe a este raz dlhe a az otravne dlhe,bez akehokolvek naznaku ze by to malo niecim zaujat.... ()

Binne

Jistě velmi zajímavá historická osobnost, která si nebrala servítky s tehdejší dobou. Přijal situaci zcela fakticky a následně vyhodnocoval, co se mu více hodí. Tento film jsem si pustila primárně z jednoho důvodu - kvůli Rudolfu Slánskému, o jehož charakteru a osobnostních rozhodnutích není mnoho zdrojů. Očekávala jsem, že mě pro mě budou hrát mnohem důležitější roli ostatní vyobrazené charaktery - nestalo se tak. Macháček, kterého mám zafixovaného jako slizkého tatínka z občanského průkazu byl neuvěřitelně charismatický v roli bezskrupulózního obchodníka, který se nezamýšlel nad dopady situace, nad politickým děním, nad právy a svobodami jednotlivce a ze všeho se snažil vytěžit maximum - což se mu úspěšně podařilo. Na své cestě nechal oběti, které bylo nutno obětovat ve jménu svého cíle - což byla primárně vlastní svoboda a vlastní prospěch. Jeho psychopatická osobnost se neohlížela nad případnými ztrátami a dbala jen vlastních zájmů. Historické osobnosti jsou tam velmi dobře ztvárněny - snad až na Klementa Gottwalda (přišlo mi, že se autor bojí jej tam vylíčit přesněji). Nikde jsem neviděla cokoli o Zdeňku Tomanovi tudíž nemohu říci, do jaké míry byl věrohodně ztvárněn - nicméně se mi v podání Macháčka postava velmi líbila. Za film tleskám - jakožto zdroj relevantních informací o Rudolfu Slánském či ostatních osobností nebyl příliš dobrý, nicméně to ani nebylo účelem filmu. ()

LeChouan

O období tří let, od konce druhé světové války po převzetí moci komunisty v únoru 1948, existuje dost publikací, některé jsem i četla, díky této „předpřípravě“ mi jména ve filmu něco říkala. Dojem z obsahu - o mechanismech převzetí moci jsem se nedozvěděla nic nového, dojem z filmu – šeď, ubíjející šeď. Asi proto, že mi stoupenci, ať již „věřící“ nebo kariérní, nastolení vlády proletariátu připadají všichni šediví; i když jejich barva je rudá a rudou barvu, barvu krve po sobě zanechávají. Ústřední postava, je představena jako svědomitý úředníček, ochotně a efektivně sloužící čertu; motiv upsání neobjasněn. I mimo službu čertu je to osoba velmi snaživá, co si umí přivydělat, zabezpečit pohodlné živobytí. Moc „hezké“ je, jak tihle „bojovníci“ za práva „pracujících“ umí zpanštět, když dostanou příležitost – to se filmu povedlo pěkně ilustrovat. Oba Tomanovi ukazují v praxi (i další soudruzi – a to ještě před tím jejich Únorem), pravdivost toho, co o nich říkal Jan Masaryk. „Komunisté chtějí beztřídní společnost. … Jenže první věc, kterou udělají, když se dostanou k moci, je že vytvoří novou privilegovanou třídu. Se všemi hnusnými znaky zbohatlíků.“ Viděla jsem tenhle film skoro souběžně s filmem „Anatomie zrady“, a nemohu si pomoci - soudruh Toman u mne, na rozdíl od pana Moravce, nevzbuzuje žádné emoce, ani zášť, ani soucit, nic. Absolutně cizí, vzdálená planeta. ()

FrankieCZ

Zvláštním způsobem scénáristicky, nebo spíš dramaturgicky, rozklížený tvar, který nezachrání ani extrémně zajímavý námět a slušné obsazení. Svým způsobem dost zklamání, ale spíš proto, že očekávání jsem měl vysoká. ()

Seal269

Film je velmi dlouhý, postavy se míjejí jedna za druhou a ačkoliv jsou u nich popisky, přesto se po chvíli divák začne ztrácet. Tématu by možná slušela spíše seriálová forma, kde by nevadilo rozkošatění děje a více odboček. ()

Tominni

Výborný mrazivý film Ondřeje Trojana o nepříliš známé postavě Zdeňka Tomana a hlavně o období přípravy nástupu komunismu u nás po druhé světové válce. Technicky skvěle vykresleno, trochu poodkryto, jak financovat některé aktivity, jak získat devizy. Trochu na pozadí je možná samotný Toman, kde o maličko větší poodkrytí jeho myšlenek by nebylo na škodu, ale i tak klobouk dolů a jsem rád, že podobné filmy ještě v Čechách někdo umí. ()

MirkaP

Téma super, zpracování ale občas upadá až do "mluvících hlav". Spousta stejně blbě vypadajících chlapů ve stejně hnusných oblecích čitelnosti zrovna neprospělo. Události kolem chlapečka - na zvracení. Macháček dělá co může, Winterová taky dobrý, ale všichni ostatní mi splývají. ()

Lastsurvivor

Macháček nehraje pro něj atypickou roli vůbec špatně. Osobně si myslím, že pořadí scén je poněkud chaotické a zmatení diváků neumenší ani fakt, že mnoho herců hrálo v seriálu České století jiné postavy v téže době a ze stejného prostředí. Zážitek stoupá úměrně tomu, kolik toho divák o letech 1945-48 ví, ale nejsem si jistý, jestli je to dobře, chce-li film představit tuto dobu většímu spektru diváků. Jedná se o jeden z filmů, kterým bych dal 7/10, kdyby zde takové bodování bylo možné. ()

jungewolf

Velmi přesné a výstižné vykreslení komunistů coby politických gangsterů. Je moc dobře, že režisér O.Trojan připomenul Z.Tomana, zapomenutého - přitom tak významného protagonistu našich = československých poválečných dějin : ne 5, ale 6 * a 92 % . Naprosto skandální je, že film dostal JEDINÉHO Českého lva (Nejlepší filmový plakát), zatímco průměrné dílko,zapomenutelné road-movie Všechno bude ŠEST !!!!!!  . I slovenské filmové ceny (Slnko v sieti) dostal dvě ....  . Úděsný .....   . ()

klarajaja

Pro mě milé překvapení. Film o člověku, který pomáhal socialismu (a především sobě) vydrápat se na vrchol. Příběh Tomana byl pro mě bohužel neznámý a byla bych velmi ráda, kdyby se o něm ve školách více učilo, protože to byl velmi zajímavý člověk , díky kterému se na našem území začalo dařit socialismu. Druhým příjemným překvapením pro mě byl rozhodně Jiří Macháček, od něj jsem takhle uvěřitelný výkon nečekala. 4*! ()

ZHODNOTITEL

Ukrutně zdlouhavé a nudné. Navíc film sleduje linku člověka, kterého divák za hrdinu nepojme, čímž celý projekt pozbývá smyslu. Z celého filmu byl nejzajímavější začátek závěrečných titulků, kde se souhrnně dozvídáme, jaký osud čekal všechny postavy. ()

Honzulik odpad!

Tak nevím, ale v dnešní době mám už té politiky plnou "prdel"... Tyto filmy opravdu nemusím a nechápu proč nyní je jich tak hodně? Film Toman pojednává o osobě, která málo kterému divákovi něco řekne, film je zdlouhavý, nezáživný, celé nějaké nedomyšlené... Je také očividné, že Macháček vezme každou roli, ale tato mu zrovna moc nesedla, (lépe mu sedí stupidní reklamy). Ale toto hodnocení je můj názor, který nemusí platit pro všechny... ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+