Toman

Česko / Slovensko, 2018, 145 min (Alternativní 139 min, Televizní verze: 78+75 min)

Režie:

Ondřej Trojan

Kamera:

Tomáš Sysel

Jiří Macháček, Kateřina Winterová, Stanislav Majer, Kristýna Boková, Petr Vaněk, Roman Luknár, Martin Finger, Jaromír Dulava, Marek Taclík, Marián Mitaš (více)

Filmové drama režiséra a producenta Ondřeje Trojana o vzestupu a pádu na pozadí doby, která dodnes ovlivňuje naše životy. Neuvěřitelný a pravdivý příběh rozporuplné osoby Zdeňka Tomana, šéfa naší zahraniční rozvědky, který významně ovlivnil vývoj v poválečném Československu, bezskrupulózního obchodníka s obrovskou mocí a zásadním úkolem. Sehnat peníze, které komunistům vyhrají volby. A Toman peníze sehnat uměl. Pro sebe, pro rodinu i pro stranu. Šmelina, vydírání, kasírování válečných zločinců i jejich obětí. Neštítil se ničeho.  Cena, kterou za svou kariéru zaplatil on i jeho blízcí, byla pak vysoká. Film odkrývá období tzv. třetí republiky, temné roky 1945 – 48, a příběh člověka, o kterém se nikdy nemluvilo. Režisér  Ondřej Trojan přináší na plátno nejen napínavý thriller, ale i co nejvěrnější dobovou rekonstrukci skutečných událostí opírající se o nezvratná archivní a očitá svědectví. (Falcon)

PamelaJJK

Nemá smysl opakovat komentáře z "podobných" snímků (Masaryk, Milada, Rašín,...), takže to vezmu stručně z jedné vody načisto. Chybí tah na branku, atmosféra, film je přemrštěně natažený, pomalý a díky tomu nudí a je nezáživný. Ta jedna hvězda je za pány Macháčka a Kuberu (!!!). Nikdy víc. ()

pafka

Dulezite je, ze vas film obohati o neco, o cem jste nemeli ani tuseni. Ovsem proc musel byt film tak preukrutne dlouhy, kdyz zajimavych je poslednich tricet minut, to vazne nevim. Divaka to proste nudi. Nerikam, ze to je nezajimave, ovsem v takovehle metrazi uz ano. Jiri Machacek s prehledem Tomana dal. ()

swinevenca

Užitečná přehlídka vůbec ne předimenzovanýho zástupu sviní, který byly od konce války o krok před ostatními našinci a mysleli si, že už budou moct vždycky všechno. Jenže pak přijde ňákej zmrd, zpravidla s legitkou NKVD v kapse, a je po jistotách. Za oblakama kouře z cigárek je vidět plejáda předních herců i spousta práce a pečlivosti, takže i když má film Toman do svižnosti stejně daleko jako postava Tomana k morální bezúhonnosti, cílová skupina to zkousne (morální sadomasochista s oblibou si aplikující dávku historického sebetrýznění ústícího v slastný pocit, že o ten náskok ty kurvy ještě nepřišli). ()

sharka.68

skvělej Jirka Macháček , role přímo šitá pro něj.....Ondra Trojan exceluje..natočit příběh o lidech,jako byl Toman, naši vládní činitelé a jednotlivé partaje, vypíchnout charakteristiku a zvládnout to v dané stopáži,to je majstrštyk! Díky !!! ()

Aniki

O tomto vpravde jednom z prvnich veksláků naší historie, jsem dříve něco početl a vlastně jsem i uvítal tak trochu dokumentární podobu série. Uměleckou stránku díla, v případě naprosto pragmaticky uvažujícího a až cynicky žijícího Tomana, nijak nepostrádám. Zajímaly mne nektere podrobnosti ze zivota tohoto vykuka a tech se mi dostalo habaděj. Co se týče pristupu k materialnim hodnotam, žida nepredelas. Inu, kazda komunita ma to své pro ně charakteristické. ()

Víteček

A jedná s B, B jedná s C, C jedná s A, A jedná s D, D jedná s B, C jedná s D, D a C jednají s A, A jede za F, F hledá E, E jedná s G, B jedná s A a to vše pozoruje z řiditelné vzducholodi hrabě Nikolič a nemůže se ubránit dojmu, že to mohlo být zpracováno o dost lépe a méně nudně. Zajímavá postava dějin, ale ne tak dobrý film. Zachránilo to televizní rozdělení na dvě části. Vcelku by mě to asi umořilo. Velké mínus naopak za nekvalitní zvuk, který možná zněl, jako by rozhovory byly zachyceny odposlechem, ale k poslechu to moc nebylo. 50 %. ()

jemine

Nelidsky studený film, výpověď o době hemžící se psychopaty. Nevím, nebyl to můj čas, snad to tak v chaosu poválečných let opravdu bylo, ale to, co Trojan s Macháčkem divákovi představují, je gigantická přehlídka deformovaných duší. O filmu se nedá říci nic špatného, ale dobrého také ne. Z příběhu čiší smutek, z hlavního hrdiny chlad a z osob v jeho okolí plochost. Možná by bylo lépe, kdyby byl film uváděn coby hraný dokument o nepodařeném poválečném restartu Československa a figurkách účastných na vyhazovací společenské hře Člověče, umřeš... ()

blondboss

Česko-slovenská produkcia opäť ukázala, že na tom nie je až tak zle. Po Masarykovi a ostatných historických filmov je Toman opäť jeden z výpravnejších snímkov, ktorý určite má čo ponúknuť. Najväčším mínusom je asi samotná hlavná postava, do ktorej mi Macháček vôbec nesadol a určite sa to odzrkadlí na hodnotení. Inak ale s ostatnými hereckými výkonmi nemožno nejako polemizovať a celé to vypálilo vskutku dobre. Každopádne štvrtú hviezdu proste musím pridať. 70 % ()

Facerr

Taková hodná svině, to byla a jak dopadla. i když tohle neustálý vracení se za komančema vlastně nemusím, tentokráte to byl pro mě dost neotřelý zážitek. Ani nevím, jestli to bylo tím Macháčkem, nebo samotným příběhem, ale úplně mě to vcuclo. ()

caMen

Netušil jsem, co tenhle Toman "dokázal". Smekám před lidma činu a teď radši nehodnotím, jestli byl kladná, nebo záporná postava. Odvahu a sebevědomí teda měl, to se musí nechat. Celkově to je ale smutnej příběh na pozadí ještě smutnějších událostí. Zasraný komunisti. ()

Alex_01

Kvalitní historický, životopisný film. Sice obsahoval na můj vkus menší díry mezi jednotlivými kapitolami toho, co zrovna bylo Tomanovo snažení, ale rád to filmu odpustím, za krásnou kameru, skvělého Macháčka a vlastně všechny, zvuk byl excelentní a postava Tomana byla krásně rozpolcená a kontroverzní, byl to chladný pragmatik nebo měl i srdce? Nečekaně mě zaujalo i to, jak nás film uváděl textem. Film vyeskaloval stejným stylem jako v Žaluji! – obecně i podobně natočen – oba historické drrama, téma nespravedlnosti.  A jinak super věc, díky, že tu je. ()

carl.oesch

Další nevyužitý potenciál námětu. Macháček je špatný herec, který se nehodí vlastně nikam, a obsazení ostatních "historických" osobností hraničí až s parodií. Je zajímavé, že když tohle dílo, až zoufale napodobující Schindlerův seznam porovnáme s komorním Zabíjením soudruha, zjistíme o čem to je o čem to není. Přitom Ondřej Trojan natočil pro mě několik hodně dobrých filmů (třeba Želary). Ale tady to skřípe na všech stranách a jako sláma z bot tomu čouhá ta snaha po světovosti. Začne to už panoptikálním obsazením, Macháčka jsem už zmínil, ten se opravdu hodí tak do reklamy ně nějaký ten šnaps. Jenže když si vezmeme, kdo, ale především jak tady hraje Gottwalda, Slánského, Reicina, tak to sklouzává až k Monty Pythonům. Porovnejme to s tím již zmíněným Zabíjením soudruha a vezměmě si, kdo tam hrál Slánského (David Novotný) a vidíme, že i člověk který není oné historické postavě fyzicky  podobný jí dokáže vystihnout, podle toho, jak je kvalitní herece, nebo jak je veden režisérem. To se tady vůbec nepovedlo.  Skutečný Toman je dost záhadná postava, která díky útěku a hlavně přežití dokázal fabulovat sebe sama až do konce. Až trapně legrační je onen "útěk" a ti vojáci US Army, typičtí "američani z vysočan". Proč zde na trávníku leží otec rodiny, kterého obvazují a všichni se dívají, jak je přednostně odvážen Toman? Co mají tyhle "momenty" znamenat? Jaký mají smysl? Vlastně zejména celý závěr filmu má až operetní nádech a bombou na závěr je ono dovysvětlení osudů hlavních protagonistů prolínáním fotek herců a skutečných postav.  O tom, kdo komunisté byli, jak se dostali k moci a jak se chovali toho bylo u nás natočeno poměrně dost. Ale jenom skutečně malá část tvorby pronikne pod kůži a vyvolává otázky. Trojanův film vyvolá také otázky (proto jsem ho ohodnotil aspoň tou jednou hvězdou), ale jiného typu. Jak to bylo doopravdy? Pokud je totiž tento nepovedený opus startovacím momentem ke snaze dobrat se něčeho lepšího, není zbytečný. Ale třeba ve srovnání s filmem Ve stínu tady člověka nezaujme vlastně vůbec nic. Ani výprava (retro, které třeba v oblečení páchne na sto metrů, protože jsou všichni jako ze škatulky a oblečení všech svítí novotou), ani kamera (viz. ony fascinující záběr Václavského námestí v padesátých letech) a film vlastně zcela postrádá vizuální atmosféru (kterou ale Ondřej Trojan umí, viz. mnou již jednou zmiňované Želary. Když dokoukáte hodinové televizní drama Vraždění soudruha, nedokážete polknout. Tady se musíte jít napít. Abyste spláchli znechucení nad neupřímností a šmírou celého projektu...okázalý povrchní antikomunismus totiž dost často sklouzává až k filmům z padesátých let, k oněm tupě rudým schematickým agitkám. Natočil tohle skutečně ten samý režisér, který je podepsán pod Občanským průkazem? ()

jirkahorn

Film se mi líbil, byl natočený poutavě i přes delší stopáž neměl prakticky hluchá místa a děj odsýpal. Během první poloviny jsem si jenom říkal, že jsem film čekat podstatně temnější, ostřejší. Což naprosto vzápětí splnila druhá polovina. Ale ruku na srdce - třeba na Pouta nebo Ve stínu tohle nedosáhlo, protože tam dokázali ještě lépe nechat diváka cítit tíseň doby nebo v případě Pout navíc vnímat tu vyšinutou mysl, kterou tam Ondřej Malý zahrá naprosto geniálně :-) ()

kritkMd

Češi zase ukázali že válečné drama umí. Znovu se ukázalo že Ondřeji Trojanovi řežírování jde. Perfektní film zaměřený na Zdeňka (Zoltana) Tomana. Který byl na jednu stranu neuvěřitelný parchant, na druhou stranu zachránil stovky lidí. Role jsou obsazené skvěle; Toman, Masaryk..... Film si nebere servítky a dávkuje člověku informace jak to probíhalo na konci 40. let, tudíž se nemůžete divit když uvidíte jak pracuje StB (ještě v demokracii) nebo jak si to Toman rozdává se sekretářkou. Vysoké hodnocení, a celková osazenost kinosálu i několik týdnů po premiéře vypovídá, že je to asi nejlepší český snímek letošního roku. ()

bazmat

Pro mě jen spin off k Sedláčkovu Českému století, alespoň mohlo zůstat obsazení postav (Jaromír Dulava). Kubera jako Beneš mi přišel taky celkem zbytečný, ale nejzbytečnější bylo tahat televizní film do kina. ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+