Toman

Česko / Slovensko, 2018, 145 min (Alternativní 139 min, Televizní verze: 78+75 min)

Režie:

Ondřej Trojan

Kamera:

Tomáš Sysel

Jiří Macháček, Kateřina Winterová, Stanislav Majer, Kristýna Boková, Petr Vaněk, Roman Luknár, Martin Finger, Jaromír Dulava, Marek Taclík, Marián Mitaš (více)

Filmové drama režiséra a producenta Ondřeje Trojana o vzestupu a pádu na pozadí doby, která dodnes ovlivňuje naše životy. Neuvěřitelný a pravdivý příběh rozporuplné osoby Zdeňka Tomana, šéfa naší zahraniční rozvědky, který významně ovlivnil vývoj v poválečném Československu, bezskrupulózního obchodníka s obrovskou mocí a zásadním úkolem. Sehnat peníze, které komunistům vyhrají volby. A Toman peníze sehnat uměl. Pro sebe, pro rodinu i pro stranu. Šmelina, vydírání, kasírování válečných zločinců i jejich obětí. Neštítil se ničeho.  Cena, kterou za svou kariéru zaplatil on i jeho blízcí, byla pak vysoká. Film odkrývá období tzv. třetí republiky, temné roky 1945 – 48, a příběh člověka, o kterém se nikdy nemluvilo. Režisér  Ondřej Trojan přináší na plátno nejen napínavý thriller, ale i co nejvěrnější dobovou rekonstrukci skutečných událostí opírající se o nezvratná archivní a očitá svědectví. (Falcon)

Birinjin

Toman pro mě byl příjemným překvapením. Po méně vydařených historických filmech z české produkce (jako např. Lída Baarová) mi bylo představeno pěkně vystavěné drama s lehce tísnivou atmosférou, která předjímá ještě tísnivější časy nastupujícího komunistického režimu. Velmi na mě zapůsobilo to, jakou cestou se k režisérovy dostal tento námět. Původně si totiž film o Tomanovi objednala izraelská univerzita, které Toman věnoval nemalou sumu a jejíž představitelé tak chtěli glorifikovat svého dobrosrdečného mecenáše, který navíc zajistil desetitisícům židů bezpečný přechod přes střední Evropu na západ po druhé světové válce. Během sbírání informací o jeho osobě ale vyplavaly na povrch jeho skutečné motivace pro tyto činy a ještě mnohem víc… proto od natáčení filmu univerzita nakonec upustila. Vyhledané informace poté byly přepuštěny panu Trojanovi, který se rozhodl téma zpracovat po svém a podle mě dost poutavě. I tak ale film nebyl dokonalý a pět hvězd ode mě nedostane. Mrzela mě především málo propracovaná role Pesly, která tak pro mě zůstává osobou s mnohem více nezodpovězenými otázkami, než by bylo záhodno. Mám ráda postavy, u kterých zůstává prostor pro divákovu představivost, ale u jejích činů to pro mě prostě bylo jedno velké WTF?! Celkově mi ženské postavy přišli hodně opomíjené a nedořešené, což je na jednu stranu škoda, ale na druhou stranu to ve filmu podporovalo všudypřítomné komunisticko-šovinistické vidění světa, díky kterému jsem během scén ve Slánského zasedací místnosti měla pocit dokonalé personifikace Orwellových prasat. ()

Slepejsek

Největší slabinou filmu je, že neví, čím vlastně chce být. Výsledkem je jakýsi hraný dokument, který ukazuje střípky, které se podařilo vyhrabat z archivů a vzpomínek pamětníků, ale nijak se netrápí tím, jak do sebe zapadají. Události se tak vynořují a zase mizí, bez souvislostí, bez kontinuity, bez příčin a následků. Na společenské úrovni se to schová za historii, na soukromé úrovni to je ale pro film vražda. Nejmarkantněji je to vidět na zploštělé postavě manželky Pesly - pominu-li, že z filmu například není nikde vidět, že byla nadšenou stalinistkou (odbyto ikonizovaným obrazem Stalina?!) - její chování ve filmu (snad s výjimkou hledání rodiny) je vždy jakoby zrovna spadla z nebe. Podobné záblesky odnikud charakterizují i samotného Tomana - Macháček se mu sice snaží dát koženou tvář hráče pokeru, pod kterou se leccos schová, ale bohužel taky leckdy ujede. Podtrženo-sečteno: fakta možná správná, téma zajímavé, ale jako film bez lidí a bez emocí. jako bych slyšel šustit stránky učebnice dějepisu... ()

jonnybe

Tahle doba už určitě potřebovala nějak zdokumentovat. Neměl jsem moc v plánu se jít podívat, ale kamarád mě přemluvil a rozhodně jsem nelitoval. Trochu jsem nevěřil Macháčkovi, ale byl jsem příjemně překvapen.Možná to je trochu delší, ale ve výsledku to zas nevadí. Bál jsem se, že těch titulků s označením osob bude moc, ale taky to šlo. A i to tempo bylo slušné. Docela mně pobavilo, když Slánský říká něco o tom, že je čekají dobré časy ()

Johgas

Film jsem sledovala jedním dechem, dlouhou stopáž jsem ani nezaznamenala. Náhled do turbulentní poválečné předúnorové historie. O pochodech Židů z Polska jsem doteď neměla sebemenší ponětí. Takže pro mě i spousta nových historických informací. Herecky mi nikdo nevadil, vyzdvihuju Kateřinu Winterovou jako Tomanovu ženu. Ji ten pád postihl asi nejbrutálněji a zahrála to skvěle. Za mě kandidátka na Českého lva. Tolik mé pocity, které jsem za týden ještě ani nevstřebala. ()

TadashiCZ

Druhá strana mince počátků komunismu podaná skrze Tomana. Atmosféra, styl, herci, všechno super. Méně drastické, než jsem očekával. Největší přímé zlo se ukáže skrze titulky. Chápu, že není mnoho, co by šlo snadno vyškrtnout, ale film je přece jen trochu dlouhý. Macháček se ve vážné roli ukázal skvěle. ()

Capri2016

Dobrý film s hviezdnym obsadením s vynikajúcim Jiřím Macháčkom v hlavnej úlohe. Výborná réžia Ondřeja Trojana, skvelá výprava, ktorá diváka zaviedla do obdobia 1945- 1948. Toman bol šmelinársky komunista vo vysokej politike, ktorý hoci pomohol zachrániť 200,000 poľských židov. Ale to ako to urobil, a že si za to nechal kráľovsky zaplatiť mi dvíhalo žalúdok. Celkove správanie Tomana, ktorý zneužíval svoju moc a systém a kradol kde sa dalo, mi fakt dalo zabrať a celý príbeh som sledovala s odporom. Veď ho karma dobehla v tom, že mamon presiahol u neho lásku k rodine, ktorú stratil. Som rada, že som nežila v tejto dobe, keď sa nepohodlní súdruhovia, aj nesúdruhovia zmietli z cesty a to nie väzením ako v 70. rokoch, ale rovno zabitím, vraždou. Toto Stalinovské správanie v Československu v rokoch 1948 až do konca 50. rokov bolo čiernym fľakom našej histórie. Aj takéto filmy je treba točiť, aby sme zostali bdelí. Ale ten hnus po chuti tej doby som mala ešte dlho v ústach.... ()

PoprockCZ

Tento film jsme analyzovali z pohledu kamery v rámci přijímacích zkoušek na VŠ. A psát bylo o čem: využití barev, symbolika i samotná práce s kamerou. Na české poměry se také jedná o celkem náročný (výpravný) film. Postava Tomana je zajímavá už jen pro množství vlivu, který měl díky svému fikanému obchodování. Těžko říct, zda byl ve skutečnosti dobrým člověkem či za vším viděl jen peníze. Každopádně, i přes dlouhou stopáž, film ubíhá a jako bonus podrobně popisuje naši nedávnou historii, což je jen dobře, že si ji můžeme připomenout, abychom se z ní mohli poučit. ()

mcamino

Podle mě nejlepší film loňského roku. Je to téma, které mě hodně baví a zajímá. Fascinovali mě některé konkrétní věci, nejvíc asi dopis Tomanovy ženy, který přesně koresponduje s tím, jak ta doba před sedmdesáti lety vypadala. ()

tosastava

Asher Zelig Goldberger(Toman) nebol kontroverzná postava,ale absolútne bezcharakterne hovado,ktoré by(ak by na tom mohol dobre zarobiť) bez mihnutia oka predalo aj vlastnú matku. V tomto filme sa nemôžem ubrániť pocitu že pre Trojana bol hrdinom,v podstate sa nie je čomu čudovať,aj Sorosa slniečka prezentujú ako "neškodného" mizantropa ()

RavenSpector

Výborně natočené dokumentární drama z naší historie. Ta je dlážděná zástupem prospěchářských hajzlů, mimochodem. Tomana nevyjímaje ()

barbarossa

Vedle filmu Masaryk(2016) další z promarněných příležitostí. Pokud bych nebyl fanda historie, těžko bych hledal důvod proč sledovat chronologicky postavený, plochý příběh o délce dvě a půl hodiny. Přitom potenciál by měl příběh obrovský, ale tvůrcům scházela větší kuráž, takže bohužel vsadili na "jistotu". ()

Kamil111

Skutečnost byla asi napínavější než toto její filmové zpracování, a nazývat jej thrillerem je tudíž poněkud přehnané. Nejslabší film Ondřeje Trojana jako režiséra doplácí zejména na scénář, protože řemeslně plyne vše bez zádrhelů (jaký to rozdíl proti Miladě), nic neruší, i když ani nenadchne. Macháček je hodně nevýrazný, a nikoliv proto, že mu to předepisuje scénář. Bohužel jde o odraz aktuální úrovně českého filmu, když veskrze průměrný Toman je nejnominovanějším filmem letošních Českých lvů. ()

Audit

Hned jsem se přenesl do dnešní doby a mohu konstatovat, že po hadráku tady máme parlament plný Tomanů, který vede nějaký Bureš. Podstatný rozdíl je v tom, že po hadráku tady byl už jenom výprodej. ()

hanca.uh

Toman teda nebyl žádný Mirek Dušín:-)), nicméně postava byla v podání Jirky Macháčka skvělě padnoucí, celkový snímek formou spíš dokumentárního sledování s popisky postav, místa, vztahu....aby bylo všem nezajímajícím se nijak zvlášť o tuhle dobu (tedy i mně:-)) jasné, vo co go. Takže - nebylo o co stát (myslím poválečná léta, ne tento film!), nicméně mi tak nějak přijde, že v porovnáním s dnešní politikou a různými veřejnými či neveřejnými "praktikami" se v podstatě až tak nic nezměnilo. Film spíše pro muže, ale i tak dávám slabší 4 hvězdy. ()

Martens14

Dobové drama, o kterém se taky toho moc neví, příjemné překvapení, a Jiří Macháček Tomana zahrál skvěle...kupodivu. ()

zekon

Skvěle natočeno s obsazením současných TOP herců, jenže mi není úplně jasné proč film o nějakém Tomanovi kterého moc lidí nezná a nepamatuje :) Takže to beru spíš jako popis té otřesné doby a je to třeba připomínat pořád a pořád! ()

Frontier

Trochu jsem se bál Macháčka, jestli byla dobrá volba obsadit do role Tomana právě jeho. Byť tam určitá podoba je. Přece jen ho mám zaškatulkovanýho do jinýho typu rolí. Jsem rád, že jsem se mýlil, nakonec se mi v tý roli Macháček líbil. Ledově klidný, chladný, pragmatický. Díky za každej film, kterej nám připomene, jací byli, a jsou, komouši prasata, takovýho materiálu není nikdy dost! ()

ssarka

ano sice konverzačka,ale pokud se o tuto dobu v rámci historie zajímáte,tak se orientujete a nestihnete se nudit,protože to rozhodně nudná doba nebyla...výborné herecké výkony,vůbec výborný výběr herců a vypíchnuté pro informaci naší generaci nejdůležitější momenty těch tří let...pokud mám mluvit k výběru hlavního uvozovky hrdiny vykříčník uvozovky jako námět k filmu,tak to byl bezpáteřní hajzl,kterej by i to vlastní dítě prodal,kdyby měl příležitost...vidím v tom Oskara Schindlera,akorát tancoval s rudým ďáblem a ne s hnědým jako Schindler ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+