Toman

Česko / Slovensko, 2018, 145 min (Alternativní 139 min, Televizní verze: 78+75 min)

Režie:

Ondřej Trojan

Kamera:

Tomáš Sysel

Jiří Macháček, Kateřina Winterová, Stanislav Majer, Kristýna Boková, Petr Vaněk, Roman Luknár, Martin Finger, Jaromír Dulava, Marek Taclík, Marián Mitaš (více)

Filmové drama režiséra a producenta Ondřeje Trojana o vzestupu a pádu na pozadí doby, která dodnes ovlivňuje naše životy. Neuvěřitelný a pravdivý příběh rozporuplné osoby Zdeňka Tomana, šéfa naší zahraniční rozvědky, který významně ovlivnil vývoj v poválečném Československu, bezskrupulózního obchodníka s obrovskou mocí a zásadním úkolem. Sehnat peníze, které komunistům vyhrají volby. A Toman peníze sehnat uměl. Pro sebe, pro rodinu i pro stranu. Šmelina, vydírání, kasírování válečných zločinců i jejich obětí. Neštítil se ničeho.  Cena, kterou za svou kariéru zaplatil on i jeho blízcí, byla pak vysoká. Film odkrývá období tzv. třetí republiky, temné roky 1945 – 48, a příběh člověka, o kterém se nikdy nemluvilo. Režisér  Ondřej Trojan přináší na plátno nejen napínavý thriller, ale i co nejvěrnější dobovou rekonstrukci skutečných událostí opírající se o nezvratná archivní a očitá svědectví. (Falcon)

dogma97

Sice lehce nezáživné a prkenné, ale i tak se mi z té spousty sviní obracel žaludek a otevírala kudla v kapse. ()

Arikova

Film čistě z politického prostředí v poválečném období, který zdobí skvělé výkony herců. Za sebe jsem pociťovala slabší prokreslení postav a přílišné soustředění na příběh a historické skutečnosti. ()

papadoce

Každá doba má svojich Tomanov. Pred filmom som to meno počul len tak zbežne a nikdy som nepripisoval dôležitosť tomu vedieť o ňom viac. Chápem to tak, že bol proste dobrý v zháňaní peňazí “vlastnou hlavou” vďaka svojim židovským kontaktom a strana prachy potrebovala. Každá strana ich potrebuje. Viem ako to teraz vyznie, no tento film zatrasie človeku s názorom na židovskú otázku. Aby ste to nechápali zle, neznamená to, že človek súhlasí s tým čo sa židom stalo počas druhej svetovej. To rozhodne nie!!! Len pred týmto filmom si divák zväčša neuvedomuje, že v každej rase, v každom etniku, v každej menšine, či väčšine sa nachádzajú hovädá. Predtým som proste židov vnímal výlučne ako obete. Asher Zelig Goldberger alias Zoltan Thoman alias Zoltán Toman alias Zdeněk Goldberger alias Zdeněk Toman obeťou jednoznačne nebol, ako aj niekoľko jeho dalších židovských kolegov. Bolo to, aspoň podľa filmu, bezcharakterné hovado, ktoré zapredalo vlastnú rasu, rodinu, národ. Film samotný, je drámou z povojnového obdobia, síce rádoby moderne natočenou, no miestami nudnou a obrovským množstvom postáv neskonale komplikovanou. Nehovorte mi, že ste vedeli v tridsiatej minúte kto je kto, s výnimkou Tomana a jeho sekretárskej šľapky. No možno ešte traja, štyria další, ale to je strop. A už vôbec ste si nemohli zapamätať aké majú vojenské, či politické funkcie. Najslabšou stránkou filmu sú ale nečesky hovoriace postavy. Prečo sa pre boha živého snažil Trojan o ich hranie v rodnom jazyku postavy? To bolo bez ohľadu na to, či rusky alebo anglicky brutálne trápne a uši píliace. Naopak páčili sa mi historické zábery z toho obdobia. Celkovo ma prvá hodina nebavila, druhá hodina nebavila a tretia záverečná bola veľmi smutná. Príde mi ale nesprávne pridať tretiu hviezdu len preto, že pasáž posledných dvadsiatich minút mala gule. Útek bol pekný v...b. A Macháček ma nepresvedčil, že je herec. Asi nie je. Slabé. Nedôležitý film. ()

Alan_Shearer

Pro mnoho uzivatelu rozporuplny dilo plny prazdneho zvaneni, pro me celkem verohodne vykonstruovane komunisticke pletichy. Ondrej Trojan po dlouhe dobe natocil opravdu kvalitni film, u kteryho jsem se dostkrat fakt nasral. Toman byl velmi zajimavou historickou postavou, ackoliv jeho existence neni tak znama. Skvela vyprava a obsazeni, vubec mi vetsi mnozstvi postav nevadilo. Je fakt tezky v nasich podminkach natocit historicke drama, aby to clovek vsechno pochopil a zasadil do doboveho kontextu + aby se u toho nenudil. Ja byl spokojenej, film me donutil si nacist mnoho dalsich poznatku s presahem do dnesni doby. Naprosto ferovy 4* ()

Anianna

Příliš dlouhý film na to, aby udržel mou pozornost od začátku do konce. Vkládání dobových dokumentů  do hraného filmu mám ráda. V tomto případě si však myslím, že té politiky bylo příliš, na úkor napětí, na úkor vykreslení hlavních postav. Jak máme Tomana vlastně chápat. Jako zachránce? Jak moc negativní/pozitivní roli hrál? Prostě nevím, co si o něm myslet. Uvítala bych dokument. Jinak oceňuji výpravu, interiéry, exteriéry, kostýmy. Po vizuální stránce působí film velmi autenticky. ()

VojtaMarek00

Výborný. Trojan točí tak, že je to prostě uvěřitelný. Skvěle reflektuje tu touhu po moci, která soudruhy tak oslepovala. Škoda, že se scénář o něco víc hledání paní Tomanový její rodiny. Jinak za mě dobrý. Dost dobrý. A mimořádně silný, uvěřitelný a autentický film. A s naprosto božím obsazením. ()

DeDanu

Na tenhle film se nedá jít jako na zábavu. Světe div se, ještě jsou i filmaři, kteří nám chtějí něco sdělit. Něco mezi řádky. Něco důležitého. Něco jako : bacha, lidi, tohle tu bylo a dnešek mi to začíná připomínat v bleděmodrém. A pokud ději někdo moc nerozuměl, nepoznal postavy, nepochopil, proč jednají, jak jednají, není to vina filmu. Nebylo by na škodu přinejmenším nahlédnout do knih o dějinách. A popřemýšlet, proč se po hlavní postavě v Izraeli jmenuje univerzita. (Určitě ne proto, že kouřil Lucky Strike.) Mně šel na konci mráz po zádech. A podle ticha v kinosále a toho, že nikdo neodešel dřív, než skončily titulky, bych řekla, že jsem nebyla jediná. ()

mac000

Rozhodně velký dík tvůrcům, že odhalili pro většinu z nás neznámou kapitolu z poválečných dějin Československa. Přestože motivy hlavního "hrdiny" byly veskrze prospěchářské, objektivně byl původcem zásluh Československa na poválečné migraci Židů, která přispěla k budoucímu vytvoření státu Izrael. Rekonstrukcí skutečných událostí získává film tu nejcennější přidanou hodnotu. ()

Maxwell28

Pro člověka, který se v této době a postavách orientuje, to je opravdu skvělý film plný vynikajících hereckých výkonů. Bohužel pro člověk, který není touto částí naší historie poznamenaný se bude jednat o extrémně náročný film na sledování a zapamatování si všech postav. ()

ACDCKL

Jiří Macháček je takový český Will Smith, lepší herec než zpěvák. Role mu padla jak ušitá. Film je vcelku povedený na české poměry, občas přímo děsí. Jediný menší mínus je ohledně obsazení do rolí ostatních, např. Majer se Slánskýmu nepodobá ani vzdáleně a Aleš Procházka též ke Klémovi má daleko. Hezké 4*. ()

loulalo

Film mě velice zaujal, i když jsem se obávala 145 min. Zajímavé byly autentické záběry z této doby. Toman, ač žid, vydělával na všech, obchodoval s každým a jeho vliv byl velký.. ()

kubilov

Trojan je na české poměry mimořádně nadprůměrný český film. Jak by také ne, když ho natočil mistr filmového prostředí (a umění) Ondřej Trojan, který si jen velmi opatrně vybírá materiál k režii. Jde o herecký koncert v hlavní roli s Jiřím Macháčkem, který konečně v dvaapadesáti letech dostal prostor zahrát plastickou dramatickou roli, která je cokoliv jen ne černobílá – a zhostil se to perfektně. Toman má zásadní problém, a to pro lidi, kteří se alespoň základním způsobem nevyznají ve fascinujícím období tzv. třetí republiky, kdy se země vyrovnávala s důsledky druhé světové války a byla oslabená vůči frontálnímu útoku komunistů na mocenské pozice. Pro člověka, který se v tomto historickém období perfektně nevyzná, což já ano, musí jít o utrpení, což Trojana nezajímá, a to je dobře. Je fascinující, že v dnešní době nám byl v podstatě zatajen extrémně zajímavý životní příběh člověka, který měl po dlouhá léta na naší zemi nepopiratelně zásadní vliv. Velmi silné 4* ()

Jehan

Téma mě velmi navnadilo, díky čemuž jsem byl ochoten zkousnout i neherce Macháčka v hlavní roli. Ten naštěstí předvedl svůj toporný standard, což v tomto případě překvapivě vůbec nevadilo. Casting ostatních postav se velmi, velmi vydařil. Nestačil jsem se divit fysické podobě herců s tím podivným panoptikem historických postav. Ondřej Trojan si navíc, jako jeden z mála, pečlivě hlídá historické reálie do detailů. Uznávám, že film asi nejvíce zaujal lidi, kteří o tomto exponovaném a přitom nepopulárním období české (československé, potažmo evropské) historie něco vědí nebo vědět chtějí. Mimochodem, návštěva filmu mě překvapila. Čekali jsme, že nás v kině moc nebude - a ejhle, bylo skoro plno (jasně, v menším sále). Pro ty, kdo si chtějí něco přečíst na doplnění vědomostí, doporučuji knihu Jiřího Šulce Mosty do Tel Avivu. A děkuji Ondřeji Trojanovi za další kvalitní film. ()

Mamlas odpad!

Po asi 20. titulku s nějakým jménem jsem to vypnul. Jen kupa rádoby oduševnělých keců a dalších keců a ještě dalších keců. Je opravdu škoda točit tyhle fádní blbé plebsy. ()

Moiseiwitsch

Macháček je přesvědčivý. Pro diváka jistě solidní podívaná. Historicky málo věrohodné respektive hodně spekulativní. Česká filmografie líčí většinou Jana Masaryka jako slabocha a i zde tomu není jinak. Jeho smrt je automaticky ve filmu líčena jako vražda bez pochybností, což je v rozporu s konstatováním řady historických fakt. Pochybuji, že by Toman vydíral Steinhardta způsobem jaký byl ve filmu uveden. Setkání v Košicích je také hodně hollywoodsky pojato. Nesrovnalostí je celá řada, ale jako celek je to slušná podívaná. Kubera jako Beneš je hodně velká prdel. I ostatní politici si nejsou příliš podobní. Celkem suma sumárum nic světoberného !!! ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+