Proč? 13x proto - Série 2

(série)
Drama / Mysteriózní
USA, 2018, 12 h 38 min (Minutáž: 55–70 min)

Tvůrci:

Brian Yorkey

Předloha:

Jay Asher (kniha)

Dylan Minnette, Katherine Langford, Alisha Boe, Kate Walsh, Brandon Flynn, Christian Navarro, Michele Selene Ang, Ross Butler, Devin Druid, Tommy Dorfman (více)

Epizody(13)

Obžaloba školy končí před soudem a při výpovědích studentů vychází najevo znepokojivá tajemství. Claye pronásledují vzpomínky na Hannah. (Netflix)

JohnCZ

To, co dělalo seriál tak dobrým je naprosto fuč. Zůstalo je natahování a moralizování. Příběhově to akorát mírně rozvíjí děj první série, místy ho šíleně překrucuje a přidává další za vlasy přitažené dějové linky, které spíše rozbíjejí kompaktní prvotní dojem. Nelze tomu upřít, že to má opět řadu dobrých scén. Režijně i herecky je to pořád solidně zmáknuté, ale absence nosné předlohy a nějaké tvůrčí vize ten seriál táhne ke dnu. Seriál už jednoduše nemá pořádně o čem vyprávět. Místo mysteriozního děje divák dostává moralizující agitku přiživující se na všem, co je momentálně v murice nejdiskutovanější. Některé scény navíc působí, jakoby se tvůrci omlouvali kritice, která se na seriál po první sérii snesla (viz např. dialog o "popularizaci" sebevražd). Kde je sakra ta nekompromisně a bez příkras zobrazovaná realita, kterou předvedla první série? Inu, za mě zklamání. Druhá série 13 Reasons Why je zářným příkladem, že dojení značky za každou cenu je někdy spíše ke škodě. Samo o sobě to není špatné, ale po takřka dokonalé první sérii jsem čekal trochu něco jiného. Finální scénu raději rozebírat nebudu. To už bruslilo na hraně sebeparodie. 2,5* ()

dragon94

OBSAHUJE SPOILERY: Po třetí epizodě jsem si myslel, že toho po první sérii měli nechat. Že tohle analyzování problému víc do hloubky možná přinese na celou problematiku nějaké odlišné pohledy, ale ten příběh na tom podle mě hodně ztratí. No k mému překvapení jsem byl celkem daleko od pravdy. Je to totiž ještě horší než jsem si myslel. Neberte mě zle pořád se na to kouká celkem hezky a příjemně a děje se tam pár zajímavých a mysteriózních věcí, občas se tam najde pár zajímavých myšlenek nebo hlodů, která člověka přinutí se zamyslet, ale ty stejně v posledních dvou epizodách vyšumí jak pára nad hrncem. Za celou sérii se tu nestalo vůbec nic překvapujícího nebo šokujícího. Celý soudní proces je jedna velká fraška. Je pouze tak zajímavý jako člověk co zrovna vypovídá a těch zajímavých bylo skutečně málo. Navíc všem dopředu musí být jasný verdikt, protože to co tam řeší jsou absolutní nesmysli. Když se ohlídnu za těmi 13ti epizodami tak si vzpomenu pouze na jednu epizodu, která mě opravdu bavila. Bohužel zrovna tato epizoda popírá a odporuje všemu co jsme viděli v první sérii a to je epizoda se Zachem. Takovýchto věcí, které vůbec nepasují do příběhu se tu ukáže víc. Kdyby to aspoň mělo nějaký smysl, ale ve finále to celé vůbec k ničemu nevede. Co mě však skutečně sere je, že Bryce se z toho dostal. Policie měla k dispozici svědectví, Haniny kazety, jeho doznání, minimálně dvě holky co byli znásilněny a dají mu 3 měsíce podmínku. To je skvělý příklad pro lidi, pro které byl seriál točen. A sice lidi, kteří mají podobné problémi se šikanou a dalšími věcmi na střední škole, že se nemají bát a mají vyjít s pravdou ven. Takže proč neukázat všem, že jim to stejně všechno projde a je vlastně zbytečné bojovat. Clayovo vidění Hanina ducha sice seriálu dalo určitý zajímavý pohled na probírané události, ale je to totální volovina od začátku, až do konce. Navíc se s ní baví jak, kdyby okolo nebyli lidé a neposlouchali je. Několikrát byl přichycen a nikomu nepřišlo divný, proč si povídá sám se sebou. Ten pohřeb v poslední epizodě už byl taky moc. Zaprvé to trvalo více jak půl roku než se ji dostal obřad? Za druhé těch patetických a sluníčkářských keců tu už bylo strašně moc. Každý si musel popovídat s každým o tom jak je teď jeho život lepší. Bylo toho už zkrátka příliš. A nakonec se vyjádřím k tomu co se stalo na konci. Tak zaprve Jessica a její vyspání se s Justinem... to jako vážně? Kde v tu chvíli byl Alex (btw ten je nejlepší postavou druhé série)? Za druhé celé to, že teď když všichni spojí síly můžou Tylera zachránit... Taková skvělá práce rychlé roty. Blíží se sem střelec s několika zbraněma, ale ne nebudeme volat policii, ani všechny nevarujem a neutečem pryč, postavíme se mu. A ke všemu mu ještě zařídíme odvoz co nejdál od policie, která k místu činu houkala skoro 5 minut. A nakonec ho odveze Tony, který tu celou dobu říká jak je v podmínce, a že ho nesmí vidět, ani s fěťákem? :D Jako nezlobte se na mě, ale mě poslední dvě epizody skutečně urazily, tím nejstupidnějším způsobem. A absolutně netuším o čem chtějí dělat třetí sérii, protože dělat ji jen o Tylerovi a jeho ozbrojené chůzi po chodníku je absolutní nesmysl. () (méně) (více)

vyfuk

Neuvěřitelné zklamání. Postavy, které se chovají jako malé děti a berou spravedlnost do vlastních rukou. To poslední by nebyl zase až tak velký problém. Ale pokud je v tom základ i onen první případ tak je to problém. Postavy, které už tak byly otravné v tom jsou v této sérii ještě horší a linky, které jsou tupé, nudné a až neuvěřitelně otravné, tak jsme s nimi krmeni jak na porážku, protože tvůrci nevěděli jak zaprcat čas v epizodách. To ani nemluvím o úplně nových postavách, které ještě ještě nezajímavější než ty staré. Děje se zde něco jako u Ozark. Seriál tak nějak ztratil to, kvůli čemu jsme na něj koukali. U Ozark to byl strach o hlavní postavy a neustále přežívání a řešení nových problémů. Tady to bylo to, co se vlastně stalo Hannach, proč udělala to, co udělala, kdo za to může, čím se kdo provinil. Lákalo nás to tajemství. Jediné, co se zde děje, je to, že záporáci poznají spravedlnost, jelikož celá série není vlastně nic jiného než jeden velký soudní proces. A hledání nějakých pseudopravd, které nejsou zajímavé a ani nijak, že by měnili příběh a nějak ho dělali zajímavějším. Sem tam se objeví postavy, které tam i pár dílů nebyli a řeknou nějakou kravinu, která nikoho nezajímá. A tak dále a tak dále. Krom toho tahle série měla naplnit určitý pocit zadostiučinění, jak už jsem řekl. Ale ani toho se nedočkáte. Zároveň je dost smutné, když se seriál lehce tváří jako family friendly a pak bez problémů vidíte něčí erekci skrz kalhoty a nebo anální znásilnění koštětem. Takových veselých věcí, co se stane. S tím, že samozřejmě tam musela být část, která nás naláká na novou sérii. Ale někteří nechtějí novou sérii. Protože už ta druhá byla o ničem. Hodně velké zklamání. ()

Esgalnor

Hned po zhlédnutí jsem sem hodil nadšený komentář a pětihvězdičkovou pálku pro druhou sérii. V řádu několika dní jsem však ale vystřízlivěl. Jednotlivé epizody fungují skvěle jako celek a průměr všech hodnocení by na těch 5 hvězd vyšel, jenomže jako celek má série strašně velké množství plot holes, na které si časem vzpomenete, a na které se v následující epizodě prostě zapomnělo. Druhá série ale zvládá skvěle pracovat s originálními postavami a dost tak cílí na fanoušky první série, kterým dokázaly přirůst k srdci, hlavně poslední díl je de facto kromě závěru jenom pro ně. A protože mně přijdou skvěle napsané a dosti reálné (pominu, že v obsazení není nikdo pod 21), tady chybu nevidím. Jenže ve snaze být místy strašně mysteriózní a napínavá, druhá série dělá hrozné logické přešlapy, ať už v občasném jednání jednotlivých postav nebo samotných situacích, které se v seriálu objeví. Clay je navíc hrozně mizerná hlavní postava, logicky se pozornost decentralizuje z Hanny na něj a ačkoliv je Minnette fajn, postrádá dostatečné charisma, aby zvládl utáhnout takhle fádní charakter. Tvůrci jako by zapomněli, v čem první řada fungovala nejlépe - když byla "jen" silným a emotivním teen dramatem. Přesto dojde na pár skvělých a možná i jednu nejlepší epizodu seriálu, jenomže jako celek to už nevyznívá tak silně jako první série. Ale mohlo to být horší, navázat mohlo dopadnout mnohem křečovitěji. Jít do třetí série bude ale hodně těžké, hodně štěstí. ()

spygirl

Kecy, kecy, kecy, zbytečné drama.... důležité pohledy, vyděšené pohledy... pořád dokola. Hannah na každém rohu a také blbě kecá.... A pořád se řěší, kdo za co může a kdo komu ublížil. Nevím, ty dialogy mi často přišly hodně trapné. Omlouvám se všem fans. Pro mě jen poslední 2 díly byly zajímavé. Ach jo, kéž by zůstali jen u 1. řady. ()