Malá mořská víla

Malá morská víla

Little Sea Nymph

Pohádka / Dobrodružný

Československo, 1976, 84 min

Tento film patří mezi české filmové klenoty....alespoň ty moje.Film má zvláštní kouzlo.Viděl sem ho mnohokrát a stále mám z něj husí kůži v dobrém slova smyslu.Mirka Šafránková jako hlavní představitelka odvádí slušnou práci.Je jemná,krásná a má neskutečně něžný hlas.Ideální malá mořská víla.Radovan Lukavský je dostatečně charismatický a přísný.Je to opravdový vládce všech moří.A Petr Svojtka je neokoukaný,stejně jako Mirka Šafránková svoji roli zvládá dobře.Samozřejmě kostýmy a ztvárnění podmořského světa je dokonalé.A když k tomu přičtu vynikající,nádhernou hudbu Zdeňka Lišky,nemůžu dám méně než pět hvězdiček.(14.1.2008)

Kachyňa nemohl mít lepší nápad, než obsadit do hlavní role kouzelně křehkou Miroslavu Šafránkovou a část filmu pak natočit v Prachovských skalách , které této pohádce dodávají zvláštní magii. Radovan Lukavský má to správné královské charisma a kostýmy jsou nápadité. Jednou výhradu bych měl k Petru Svojtkovi, který se do role prince nehodí.(11.5.2003)

• gouryella

Bohužel tato česká adaptace je výrazně nepovedená i díky nevhodně zvolené hlavní představitelce - Miroslava prostě není Libuška.(26.9.2002)

Zástupce výrazně minoritního proudu československé filmové pohádky (česká filmová pohádka je většinou laskavá a milá) je jeho typickou ukázkou - pohádka plná tragických až existenciálních pocitů, ponurých nálad a atmosféry smutku a patosu... Smutná doba vzniku se ještě více odráží v její existenci, i když, pravda, tato smutná doba plodila spíše díla (povinně) veselá. Za to zaslouží režisér Kachyňa rozhodně úctu a obdiv, cesta proti proudu v tom období jistě nebyla jednoduchá (možná je to i pohádka vyvzdorovaná, vždyť několik zákazů natočit vlastní látku si zažil i on sám), ale přesto se nemůžu zbavit pocitu, že pohádka NEMÁ mít takhle tragický rozměr. Pro dětského diváka (kterému je určena především) je její sledování kontraproduktivní...každopádně takový už je duch pohádek Hanse Christiana Andersena...(22.6.2007)

Jedna z mála našich pohádek na motivy Andersena, která se drží původní nezromantizované předlohy. Ovšem to, že je atmosférou ponurá a deprimující nijak nezastíní fakt, že je taková nějaká "nijaká". Škoda, mohl to být kvalitní přírustek po bok Čarodějova učně či "herzovek".(8.3.2005)

Hezká pohádka s Libuškou Šafránkovou.(5.8.2008)

2. dubna 2005 uplynulo 200 let od narození nejslavnějšího Dána, nejdospělejšího pohádkáře a velice významné osobnosti Hanse Christiana Andersena . České televize to jako tradičně ignorovaly, a tak je docela smutné, že jsem si to musel připomínat tímto slavným československým filmem na MDR. Naštěstí už neplatí, že by stejně tak ignorovaly tuhle drastickou pohádku, jíž svou atmosférou i vyzněním předčí málokterá jiná. Mně osobně se zamlouvá nejen nesmrtelný příběh, stylově symbolistně jednající postavy, ale i dokonalá vizuální a hudební stránka. A především: tahle pohádka se vám bude líbit bez ohledu na váš věk.(3.4.2005)

Příběh na hranici pohádky a tragédie, který bych dětem příliš nedoporučil a divák si ho užije až v mírně pokročilém věku. Možná místy zadrhává tempo, ale úchvatná vizuální a hudební stránka to bohatě vynahrazují.(8.5.2006)

Ve svých osmi letech jsem byl na premiéře v kině. Sejmulo mě to. Dokonalý a nezapomenutelný filmový zážitek mého dětství. Kvalita dodnes.(22.8.2005)

Nemám rád poměrně časté kecy, že doba si žádala díla povinně veselá, proti jejichž proudu Malá mořská víla jde. Co by sakra potom byly všechny ty disneyovský "veselý" úpravy tohoto příběhu. Neskutečná potřeba některých cokoli kdykoli kdekoli narážet na dnešní - ehm, totiž minulou dobu mi už vážně leze na nervy. Mno, tak bychom se mohli dostat k pohádce. Na rovinu přiznám, že Andersen mi k srdci příliš nepřirostl, ani tak pro častou tragiku svých příběhů, ale pro celkové pojetí, které mi k pohádkám moc nesedí. Dobro a zlo, nějaké to ponaučení, to je v Adersenovi vždy jen málo důležité, nejdůležitější je právě jen ta tragičnost. Tato pohádka je navíc na můj vkus zpracována přespříliš lyricky, s příliš divadelní výpravou a celkově chladným pojetím (stačí porovnat s mnohem výraznější Pannou a netvorem). Naproti tomu dialogy jsou na úrovni a Miroslava Šafránková je možná i hezčí a křehčí než její slavnější sestra. Pro roli se velice hodí.(26.12.2009)

Moje nejoblíbenější pohádka a vlastně i nejoblíbenější příběh... o holce, které jsou všechny její dobré vlastnosti k ničemu, protože všichni lidé na světě nemohou být šťastní. Kachyňa skvěle pracuje s hudbou i obrazem a přímo mistrovsky nabízí sestry Šafránkovy... jak jsou stejné a zároveň každá jiná. A ten konec... ten konec je prostě skvostný. ♥♥♥ "První kámen bílý s její dlaní srůstá... Druhý kámen rudý, zamyká jí ústa... Třetí kámen černý, ten jí v srdci zůstal... A v tom třetím kameni sama navždy zkamení."(20.12.2007)

Když pominu, že se jedná o chladný, smutný, tragický příběh (takový opak Snu noci svatojánské) :) tak je tu docela zajímavě podán rozdíl v atmosféře mezi "modrozeleným mořským světem" a "slunným pozemským". Takže se dá říct, že barevně je laděn jen do dvou směrů. Ačkoli tady nedojde na žádné velkolepé podvodní záběry ve stylu Vodníka z Kytice, tak v žádném okamžiku diváka nenechává na pochybách, ve kterém "světě" se právě nachází(21.11.2003)

Tak tohle byla zřejmě ta nejdivnější pohádka, jakou jsem kdy viděl.(5.12.2007)

Na pohádku příliš "umělecké", jak vizuální, hudební tak třeba i herecké pojetí. Tahle pohádka mě nikdy nedokázala oslovit, přestože dnes její kvality už ocenit dokážu. Tragickému a tísnivému tónu Andersenových pohádek sice svým zpracováním blíží, ale na rozdíl od filmu na mě jeho příběhy fungovaly i jako na malého. Takhle jen často zůstává krásný obraz bez patřičného náboje.(15.6.2005)

Ne, tahle pohádka mně opravdu nesedla. Nevím, jestli je to kvůli samotnému Andersenovi, ale občas film přecházel z pohádky do dramatického filmu (o vtipu se tu samozřejmě nedá mluvit). Z herců mě zaujal pouze pan Lukavský, zvlášť postavou prince jsem byl dost znechucen. No a konec by měl u pohádek končit dobře, popř. s morálním ponaučením a tady se hlavní hrdinka rozpustí v moři, což neberu za nejšťastněji zvolené (ale to bude asi tím Andersenem). 3*, víc z toho nevykřesám.(17.12.2007)

Maminko, proč ho nezabila, vždyť si to zasloužil?! Jí se dělalo špatně z krve? A potoky slz. To mi bylo asi pět a maminka mě a sestru vzala do kina na Malou mořskou vílu. Mami, nezabila bys ho, parchanta nevděčnýho? To mi bylo dvanáct a tuhle pohádku jsem viděla o svátcích v televizi. Mami, lezla bys kvůli takhle nedomrlýmu chlapovi z moře? A když jsme tak u toho, sebrala bys ho, když by se válel na břehu? To mi bylo myslím sedmnáct a opět jsem tuhle pohádku viděla v televizi. "To ti řekl tvůj princ? To má od svého otce, to je taky idiot." Pan Lukavský jako vládce moří měl grády.(27.8.2010)

"...takové to bylo smutné milování." A právě ta hořkost příběhu je fantastická! Vyhýbá se klišé, nebalamutí, že život je jedna velká výhra, ba naopak mě tohle zasáhlo mnohem víc, než každoroční louskání Tří oříšků - jejich kvalitě navzdory. Ten omamný lesk mě už začal uspávat, a proto Vílu beru jako odklon od zajetého stereotypu. Navíc ji Kachyňa obohatil o výtvarno, což je super, a se závěrem ji nasměroval k mým oblíbeným filmovým věcem. Jak vidno; i pesimismus může být v určitých aspektech prospěšný!(2.1.2012)

Teď jsem si na to vzpoměl, jak jsem uviděl plakát! V tomto případě se parádně povedly kulisy, protože při sledování jsem měl normálně pocit, že se topím :o)), Šafránkové to tenkrát děsně seklo... proč všichni tak stárneme?(28.5.2009)

Krutá zlá pohádka, která není příliš pro děti, taková spíše dospělecká povídka dle Andersena, mimochodem, on nebyl dobrý pohádkář, povídkář, to tedy ano!!(13.8.2008)

Temně modrozelený podmořský svět, podivné účesy , psychedelická hudba, křehká hlavní hrdinka, tragický konec...asi nejlepší zpracování Andersenova klasického příběhu, který jsem kdy viděla. Jen ten princ se mi příliš nezamlouval.(26.1.2006)

Krásné a důstojné zpracování perfektní předlohy. A že je depresivní? Komu se nelíbí tahle pohádka a v tomhle zpracování, ten by se nejspíš měl vyhnout Andersenovým pohádkám obloukem a hovět si v teplíčku u Pyšné princezny. Dávám za pět. Tuhle pohádku jsem měla svým zvláštním způsobem ráda už jako dítě a dnes ji mám ráda tuplem.(25.12.2003)

<< předchozí 1 2 3 4 5 7 9