Epizody(3)

Vodník je čtvrtá, předposlední řada televizní minisérie z cyklu Detektivové od Nejsvětější trojice. Marie Výrová ve svém volném čase a na vlastní pěst vyšetřuje policií dávno uzavřený případ nepochopitelné vraždy malého dítěte na olomoucké periferii, která se odehrála před více než pětadvaceti lety. Znepokojující svědectví aktérky dávného neštěstí přiměje Marii Výrovou, aby se beznadějným, případem znovu zabývala a pokusila se očistit nespravedlivě odsouzeného viníka. Příběh Vodníka se odehrává ve dvou časových rovinách: v časech těsně před revolucí na sklonku komunistické éry na konci osmdesátých let a v současnosti. V první rovině se případem zabývá kriminálka komunistického Československa pod velením majora Voženila. V současnosti Marie odhaluje povážlivé nedostatky ve vyšetřování tehdejší policie a odhaluje důvody, které k nim vedly. Vodník vychází jednak z klasické britské detektivní školy, kdy osamělý detektiv konfrontuje svědky a aktéry zločinu, skládá si postupně obraz událostí na základě více či méně spolehlivých svědectví zaujatých aktérů. Žánrově přesahuje jednak do hororu a jednak do psychologického rodinného dramatu. Ukazuje destrukci vztahů jedné rodiny poznamenané dávným, nepochopitelně krutým zločinem. Vodník se tak stává i zamyšlením nad spravedlností a smyslem jejího naplnění i po mnoha letech. (Česká televize)

Bohdy67

Kupodivu suveréně nejlépe hodnocený díl na ČSFD. Úplně nechápu proč. Respektive, chápu. Zajímavost příběhu a vše kolem, zatím suveréně nejlepší z celé řady a i to, že se dostáváme poprvé někam třicet let zpátky, je bomba...Jen kdyby....Jen kdyby se nestřídali Hřebejk s Taušem... Hřebejk kriminálky moc neumí, ale dá se na to koukat...Taušovo pojetí je sice originální a ne každému sedne. A já patřím mezi ně. Pomalu hororové sekvence s polobláznivou Krobotovou, umělé navozování "tajemna", kdy se pak dozvíte, že vše se točí zas a znova jen kolem mezilidských vztahů a vše rozčísne jeden obyčejnej debil... Kdyby to dostal do ruky někdo jinej ( ale opravdu asi ne ani Hřebejk) a nebylo to zakomponované do "frančízi" detektivů od nejsvětější trojce, mohli sme tu mít jednu z nejlepších kriminálek posledního desetiletí. Takhle kromě obvyklých postav zaujme jako vždy poslední dobou dobrý neužil a doba socialismu... Ale vším ostatním spíše docela odradí... 38% PS: Nadruhou stranu je pravda, že pokud si někdy na tuto sérii vzpomenu, určitě to bude právě na Vodníka... Jak v tom dobrém tak v tom špatném.... z tohoto pohledu 4x a 68% ()

quokam

Vyborne. Jeste o velky kus lepsi nez Modre stiny, ktere jsem zde taktez ohodnotil velmi vysoko. Takto nejak mel vypadat Oktopus. Stary, zajimavy az otresny pripad, ve kterem puvodni vysetrovatele neudelali zasadni chybu, krok po kroku budovat psychologickou atmosferu, vynikajici herecke vykony vsech pritomnych. Ja tu casto kritizuji pani Meliskovou, jeji styl hrani mi neni prijemny, ale zde odvedla vice nez vynikajici praci, po celou miniserii a v poslednich scenach zvlast. Vaclav Neuzil je nejlepsi herec generace husakovych deti 40-45 let, ted to opet dokazal. Miroslav Hanus je soucasny herec s nejvyraznejsim az demonickym charismatem. Stvinova, taktez minimalisticky presna. Alena Dolakova na malem prostoru naprosto presvedciva a to i v tech nejemotivnejsich scenach, Krobot na jeste mensim prostoru ukazal bohatsi herecky rejstrik nez ve vsech dilech Oktopa dohromady. Kdyz vsichni herci hrajou jako o zivot, kdyz vsichni podavani nadstandartni az zivotni vykony, je to zasluha rezisera. Divka s nezvyklym jmenem Kasijana ukazala velky prislib do budoucna, po vizualni mimicke strance byl jeji vykon dokonaly zapracovat potrebuje jeste na prednesu, aby repliky znely prirozene a ne jako naucena basen, ale to je u detskych hercu normalni, cest vyjimkam typu Holeho, ktery vsak mel velkou volnost v komedialni improvizaci. Zaverecna pisen az mrazive shrnula dej. Co se tyce scenare, odhaleni vraha mne zklamalo, zde si tvurci pomohli deuxem a machinou. Taktez sceny, ktere jdou mimo vedomosti vysetrovatele,by tam nemeli mit co delat. A proc z dcery Taborskeho ucinili temer mentalne zaostalou, to mi rozum taktez nebere. Ale to uz jsou drobne vytky. Celkovy dojem je vysoky, miniserie vsak mnohem vice zaujme fanousky Columba nebo Hercule Poirota nez Kobry 11. 9/10. PS: mnozi z nas si presne pamatuji, co delali 11 zari. Proc? Bo teve zabery na letadla narazejici na mrakodrapy vyvolali tak silnou emocni reakci, ktera pamet stimuluje. Pokud ve vesnici se stane neco tak otresneho, pak verim tomu, ze i po triceti letech si mohou svedci vybavit mnoho detajlu. ()

Markytkaaa

Atmosféra mě dostala. Střídání zelené a červené na mě působilo trochu rušivým dojmem, zvlášť když bylo pasováno trochu na sílu. Ale proti gustu. První díl nabídl velmi hustou polívčičku horkého léta 1987. Rodinná tragédie, která zapříčinila nenávist celého klanu ... Za mě zatím nejlepší start Detekrivů od Nejsvětější trojice :-) Dávám krásné plné čtyři hvězdy ... pátá hvězda za uvěřitelné, dokonale civilní herectví Kláry Melíškové. ()

negativ

Velmi příjemné překvapení. Scénář, atmosféra, střih a velmi zajímavá kamera. Obrazové zpracování může někomu s vyhraněným vkusem bez dostatku fantazie připadat otravné či "na pohubě", to se mi naopak právě líbilo velmi. Vašek Neužil asi v nejlepší roli co jsem kdy viděl. Poprvé se taky drobně rozcházím s názorem Mirky Spáčilové. ()

hindator

Samozřejmě budu sledovat další díly tohoto triptychu s nadějí, že ho nikdo "nezabije" nějakým nesmyslem, ale pro mě zatím nejlepší zpracování ze série od Nejsvětější Trojice. Skvělá výprava (vyvolávající nostalgické vzpomínky na vlastní dětství), uvěřitelné výkony herců (v tom dobrém slova smyslu) a hra s kamerou, včetně střídání snových a dramaticky rudých scén. Zatím jediným rušivým zaškobrtnutím je pro mě scéna s papouškem na Krobotově chatě, která sama o sobě nedává smysl a zřejmě už onen opeřenec ani nebude hrát s případu žádnou roli - pokud tedy tomu novorozenci neuklovl hlavu a svým pronikavým hlasem nenamluvil okolí, že se matka k vraždě přiznala. ()

samurraj

Tedy, musím říct, že mě seriál velice potěšil, úplnou náhodou manželka zapnula telku práve na Vodníka a říkám si, OMG to je české, to zas bude stupidita, ale nějakou náhodou jsme to nepřepli a udělali dobře. Atmosféra perfektní, socialistická doba velice dobře zkomponovaná. Je vidět, že když se chce, tak to jde (i v Čechách). Dávám 4*, ovšem klidně by šlo dát i 5* ()

veronique22

Doprdele prace, kam cetecko posledni dobou na ty silny filmy chodi? Neuveritelna kamera, neuveritelna hudba, absolutni vtazeni do deje. Husty, ultrahusty. ()

Filooos

myslím, že nebýt toho rádoby uměleckého patosu, dalo by se koukat na půlhodinové díly....trošku zdlouhavé. Recitace? Proč??? Zatím tomu dám šanci..... ()

stanslon

Poetická kriminálka, to tu ještě nebylo! Viděl jsem samozřejmě zatím jen první dva díly. A vůbec nechápu, proč to tak násilně natahují. Proto také jen dvě hvězdičky. Jinak bych možná dal i víc, dokonce mi nevadí ani kamera, natož herci. Snad jen ta nadčasová vila v polích, jako sídlo kriminálního policejního oddělení. Jako jednodílný film to mohlo mít sílu. Nemusel bych se mořit přemýšlením, proč podezřelou dívenku, která je zjevně bez viny zmlátila matka, nejspíš ale v souvislosti s dopisem, co na ni přišel. Takhle je z toho turecký med, nebo tůdle nůdle, či politická agitka na převlékače ve vlivné porevoluční hajzlíky. ()

dr.Queen

Výborné,konečně fajn detektivka,atmosféra super,herci výborní!!!Jsem zvědavý kdo je vodník:-) Český Temný případ,mohlo to mít víc dílů a to tajemno pořádně rozvířit. ()

louislumiere

Na Vodníka jsem se těšil. Po poslechu načtené adaptace knihy Michala Sýkory Ještě není konec, jsem ale čekal trochu víc. Předloha, i když se vyznačuje jistou úsporností, je velmi zajímavá detektivka, která dokáže zaujmout a nenechá čtenáře se nudit. Televizní Vodník nezvládl to, co je v knize tak dobře vystavěno a to sice časové roviny vyprávění. Scénář je zkrátka odfláknutý a to je u tak zajímavého příběhu škoda. Melíšková jako Velká Sova hraje osvědčenou roli. Exceluje Neužil. Po druhém dílu zatím za 2*. ()

StaryMech

Po zhlédnutí posledního dílu (do něhož nakonec s poutí kriminalistky za pachatelem pronikl i absurdní humor) už jen douška: motiv popravy nemluvněte na cirkulárce by v tuzemsku zvládl možná někdo Schulhoffovy ráže; tvůrci "Vodníka" si na samém začátku ukrojili krajíc nad své síly. ()

Lockeroom

Umělecké prostředky použité pro vyspekulovaný děj. Dlouhé záběry,kdy se nic neděje a Marie Bubo Bubo jen čumí mě docela iritovaly. Zaujal mě také velitel policejní stanice, který ve všech záběrech pobíhal v zástěře a něco v pracovní době vařil - za peníze daňových poplatníků. :-) ()

Lasenice

Skvělá série, která mne ihned pohltila. Výborně propracovaná atmosféra. Herecky nejlepší V. Neužil, možná to bylo i dílo maskérů, prostě ta role mu sedla. Nepochopil jsem scénu s Voříškovou a poslední dvě minuty šly také vyřešit lépe. ()

bonscott

při sledování trilogie jsem byl trpělivej a před posledním dílem odmítal níže popsané kritické komentáře. Zcela souhlasím, že trilogie mohla být jednodílná a ušetřilo by to všem promarněný čas.. ten třetí díl , kdy probíhá mejdan na olomouckém policejním ředitelsví a Klára Melíšková v jiné scéně otevře dlouho neotevřené dveře ze stodoly a v kostýmku a vysokými podpatky se nejprve prodírá křovím, rybníkem, dálnicí , lesem bylo už na mne příliš. Pochvala pouze za dobové kostýmy a masky. V. Neužil skvělý . Ale to je zatraceně málo. ()

Gazela2

Seriál se mi moc líbil. Bylo to skvěle napsané i zahrané, atmosféra hustá, že by se dala krájet. Možná by se vše dalo natočit v jednom dílu, ale ten příběh byl tak těžký, že já osobně jsem třeba první díl vstřebávala několik dní. ()

27. Český lev – výsledky

27. Český lev – výsledky