Román slovenského prozaika a novináře Ladislava Mňačka "Smrt si říká Engelchen" vyšel poprvé v roce 1959 a ihned zaujal čtenáře i kritiku nevšedním pohledem na tehdy už zprofanovanou partyzánskou tematiku. Mňačko svůj příběh líčí na základě autentických prožitků. Aniž by glorifikoval, přikrašloval, aniž by se přidržoval schematického dělení charakteru na černé a bílé, dává velký prostor psychologické kresbě postav, šokuje netradičním pojetím literárních i lidských konvencí, v každém případě však čtenářům poskytuje do té doby nevídaně otevřený obraz jedné stránky partyzánského odboje. Téměř filmová stavba románu zaujala scenáristickou a režisérskou dvojici Jána Kadára a Elmara Klose, tvůrce, kteří zásadním způsobem obohatili naši kinematografii (Obžalovaný, Tři přání, Tam na konečné, později Obchod na korze). Film Smrt si říká Engelchen měl premiéru v roce 1963, v době, kdy neopakovatelná generace našich filmařů vykročila do světa a začala oslňovat svými úspěchy. Kadár a Klos, přestože byli o generaci starší, nezůstali za svými mladšími kolegy nijak pozadu, v dokonalé tvůrčí symbióze přijali postupy i poetiku nové vlny ve svůj vlastní svébytný výraz podložený samozřejmou profesionalitou a letitou zkušeností a vznikl tak jeden z nejpozoruhodnějších filmů 60. let. Dvojí časová rovina filmu i psychologicky složitá kresba hrdiny příběhu Pavla daly mimořádnou příležitost Janu Kačerovi, jehož citlivé civilní herectví obohatilo postavu mladého, těžce zraněného partyzána, o nové a netušené duševní dimenze. Jednu ze svých největších filmových rolí (zde postava Marty) dostala slovenská herečka Eva Poláková, jejíž předčasný skon v roce 1973 byl pro slovenské divadlo opravdu těžkou ztrátou. (Česká televize)

Pawlisman

Velice podařilé zpracování knihy, sic (jak jinak) literatura je prostě zas o něčem jiném. Perfektně vytvořená těžká atmosféra stejně jako dobře sedící obsazení. Sám vlastně nevím proč to není těch plných pět hvězd. 8,5/10 ()

Vesecký

Jeden z nejlepších válečných filmů československé produkce, samozřejmě nebyl zakázán pro obsah, ale kvůli zakázaným tvůrcům (Mňačko, Kádár, Klos, Kačer a možná další). Na film jsem si ze svého mládí nepamatoval, a tak jsem si jej vychutnal vlastně v premiéře. Vzpomínky? Pavel si spíš rovnal nedávno prožité události, s nimiž se musel vyrovnat. Mňačko rozhodně nepsal schematicky a film byl opravdovým zážitkem. ()

Danqo

Nikdy som si nemyslel, že aj taká komplikovaná kniha môže mať také perfektné filmové spracovanie: strih, hudba, konštrukcia... ()

MarleyCZ

Před shlédnutím tohoto filmu jsem četl knihu, která mě dost nadchla. Film má výbornou režiji a celkově svým přístupem předběhl svoji dobu, také nesmím zapomenou na skvělé herecké obsazení jako je např. jště mladý Jan Kačer nebo Blažena Holišová. Příběh partyzánů za 2. světové války mě nadchl ještě z jiného pohledu a to z toho, že se část filmu odehrává přímo ve Zlíně ( a právě při jednom záběru jsem viděl svůj dům !). Ovšem je škoda, že o filmu moc lidí neví, k filmovému zpracování jsem se také dostal náhodou. Za mě jednoznačně 5 hvězdiček - 99% ()

Akana

Dost možná náš nejlepší válečný film. Jako jeden z mála je po formální stránce na čele dobového vývoje a mistrovská práce se střihem a flashbacky uchvacuje dodnes. Další předností je tehdy určitě hodně odvážná relativizace "hrdinství" partyzánů a nepřikrášlený obraz jejich života a bojů. Jistě, postavy sovětských vojáků nemůžou být jiné než kladné, na druhou stranu tu ale nenajdeme nějakou jejich nevěrohodnou glorifikaci. Mnoho působivých scén (namátkou veselice končící explozí panzerfaustu), přesvědčivý Jan Kačer a důkaz, že Oscar pro Kadára s Klosem za Obchod na korze nebyl náhoda. 90% ()

vojo

Neviem prečo som toto veľdielo československého filmu odhalil až teraz na LFŠ. Prekvapivo na dobu vzniku chýbajúci pátos, perfektná práca kamery a strihu robia z neho nezabudnuteľný zážitok, umocnený možnosťou zhliadnutia v kine. ()

Adm.Nelson

Vyrovnávanie sa s vojnovým démonom vo fantastickom filmovom podaní. Z tuzemských filmov nepoznám iný snímok, ktorý by tak dôsledne upozorňoval na to, ako vojna ťažko zasahuje každého (Marte berie dôstojnosť, Pavlovej matke domov, Nikolajovi život). Má to ťaživú, ponurú atmosféru, dejové prechody z nemocnice do partizánskej minulosti sú úplne plynulé, technicky a réžijne je to na svoju dobu ohromne prepracované, a celé je to podporené výbornými hereckými výkonmi (Kačer, Muller, Poláková). Právom jeden z najlepších československých filmov, ktorý by som pokojne zaradil na úroveň Obchodu na korze. 10/10 ()

rekkky

Skvěle natočené válečné drama podle předlohy románu Ladislava Mňačka, které hlavně oplývá mrazivě sugestivní náladou. Ján Kadár a Elmar Klos natočili výborné svědectví o tom, jak fungovala skupina partyzánů, která zapříčinila jednu z největších tragédií konce 2. světové války na území současné České republiky. Tvůrcům nelze upřít věrohodnost, protože osobní příběh mladého partyzána je vykreslován bez náznaků slitování se nad dějinami. V průběhu rekonvalescence hlavní postavy dochází k neustálému retro spektrálnímu popisování zážitků, které jsou vesměs spojené s tragédiemi a vším, co válka z lidí dostane, ať v dobrém či špatném směru. Další z klenotů československé kinematografie, který by si zasloužil mnohem větší pozornost a publicitu. ()

Radek.SCH

Tak po znechucení z nudné verze z roku 1960 nastává příjemná rezonance z nového zážitku, ač 51 let starého. Mňačko, Kadár-Klos, Kačer. A ten film samozřejmě u nás doma nikdo neviděl. Ale kdejakou střeštěnou komedii si pouštějí 3x ročně. Jejich chyba. Už po prvních 5 minutách vám dojde, že se díváte na něco povedeného. Už jen retrospektivní náhled do vily z vlastního pohledu... pak k tomu přidejte střílení psů, oběšence ve vesnici a hlavně pocit bezcílnosti života, který vám autorské trio naservíruje tak dobře jako nikdo předtím. ()

Heavyman

Adventní Kačer kosí němce za němcem. Skvělý film, skvělá válečná atmosféra a skvěle vyprávěný příběh bez rudýho nádechu. Jen co mi nesedlo byla scéna na skále, hodně přestřelená, hodila by se spíš do Komanda s Arnoldem. ()

kkarx

Jistě oproti dnešním českým filmům je to bez debat za 5, nicméně se nemohu zbavit dojmu, že se film až příliš snažil v divákovi vnutit stav deprese, kterou vytvářela hlavně hudba. Musím dát hercům palec nahoru za výborné výkony. Vlado Müller toho Rusa hraje dokonale. Na začátku potěší i stíhač tanků Hetzer, které měla ćeskoslovenská armáda ve výzbroji ještě dlouho po válce. :=) ()

Kakho-oto

Jeden z mnoha povedených českých filmů natočených v 60. letech. Vynikající herecké výkony, mimořádná předloha (naštěstí nebyla zprzněna scénařem), strhující a zajímavý děj, nepolitičnost, ukázka partyzánů jako charakterově a morálně odlišných lidí (ne všichni jsou jednoznačně kladní - viz. Lackovičova postava), syrový a surový film, přiblížení války a zejména partyzánského způsobu boje divákovi to jsou velké klady filmu. Záporem je pro mě hudba (není vůbec špatná, ale často je až příliš hlasitá), černobílý obraz (mám holt rád barvy) a dlouhá stopáž filmu. Celkově dávám tak zasloužených a výborných 85 procent. ()

Lucas87

Psychologicky mimořádně provedeno, kamera a retrospekce, dokreslují pohled na partyzánskou válku v mém kraji :) ()

Biopler

Rozmýšľam, aký by bol film bez Liškovej hudby. A usudzujem, že tá mu dáva šťavu a dopomáha vykresľovať ponurú atmosféru. Flashbackové scény výborne spravené. Jan Kačer úplne namieste, no film ako celok má hluché miesta a aj nudné, a akosi sa u mňa nevyškriabe z priemeru. ()

Schlierkamp

Československé válečné drama natočené podle slavného stejnojmeného Mňačkova románu. Dvojice vynikajicích slovenských režisérů dokázala bez problémů převést na filmové plátno skvělou atmosféru a napětí dosaženého v knize zachovávajíc přesný styl, včetně výborných retrospektiv. Uvážíme-li, že se na vzniku tohoto díla podíleli takoví velikáni jako geniální hudební skladatel Z. Liška, skvělý kameraman R. Milič či nekompromisní J. Kačer v hlavní roli inteligentního partyzána Pavla, je jasné, že se bude jednat o skvělý filmový zážitek. Vedlejší herecké výkony rovněž mají vysokou kvalitu, ať už zmíníme moudrého primáře M. Růžka spolu s ošetřovatelkou B. Holišovou, partyzány O. Lackoviče, A. Molčíka či zrádce M. Macháčka. Pozoruhodným výkonem zaujal též německý dezertér O. Ševčík. Snímku jednoznačně náleží maximální hodnocení, neboť více než dvouhodinové drama vyniká ve všech filmografických aspektech, nabízí brutální pohled do života československých partyzánů uchýlených do Beskyd, podpořený skvělým mrazivým hudebním doprovodem. ()

tranquill

Hodně silný příběh, o to víc, že reálný. V místech, kde se tragédie odehrála, je velkolepý památník, který jsem před pár lety navštívil, ale až nyní, po zhlédnutí tohoto dramatu, mi to došlo... Pojetí filmu je hodně psychologické a jeho pocity se hlavnímu hrdinovi rozhodně nedaly závidět, natož do nich vžít. Avšak dvojice Kadár - Klos je zobrazit dokázala! Vynikající dílo! ()