Čertoviny

(festivalový název)

Čertoviny

Pohádka

Česko, 2017, 101 min

Česká země jako malovaná.... Troškovi se opět podařilo ukázat, jak krásnou a malebnou tu máme krajinu. Peklo je nádherné, byla to perfektní volba a rozhodně se vydám do Čertoviny na kozí chcanky (Troškou doporučovaný nápoj, podávaný v pekle, které za běžných dní funguje jako hospůdka). Každopádně nejsem zrovna obdivovatelem Troškových hašteřících se čertů, takže to pro mě bylo trošku mínus, že od svého vkusu opět neupustil, nicméně k němu to už nějak patří. Luciper byl vcelku ucházející, ač jsem už viděla mnohem lepší (S Čerty nejsou žerty, Čert ví proč?...). Dvojice Prachař-Benedikt byla ale naprosto skvělá a bavili mě od začátku až do konce. Hlavní hrdinka Hana (Sandeva) byla pěkňoučká a očko potěšila, stejně tak i Jan (Muller). Nejvíc jsem se ale nasmála u hříšné duše v podání Holuba, protože to bylo naprosto excelentní. Celkový dojem z pohádky mám pozitivní, byla opravdu milá a hodně oku lichotící. Pět hvězd ode mě ovšem nedostane, protože mi tam něco chybělo. Třeba to časem ještě přehodnotím.... Doporučuji návštěvu kina všem pohádkářům a dětem :) Viděno v kině na předpremiéře vč. Zdeňka Trošky, Richarda Jaroslava Mullera a Dominicka Benedikta.(2.1.2018)

Jako každý rok jsem s rodinou vyrazily do kina, a to na pohádku Čertoviny. Ze začátku se mi zdálo, že to bude zase Troškova nudná pohádka, ale nebylo tomu tak. Hezké zasazení scén do české krajiny. Obsazení bylo také dobré. Některé dialogy mezi osobami byly trapné a nemusely tam být. Mé malé sestře se to líbilo inu je to pohádka pro děti a to se musí tolerovat. Proto dávám ušmudlané čtyři hvězdy. Asi nejlepší Troškova pohádka.(6.1.2018)

Světe div se, Troška natočil svůj nejlepší film za posledních dvacet let. Nejvíce mě těší, že se dokázal udržet na uzdě a nenatočil další z uřvaných a otravných pohádek typu Z pekla štěstí. Naopak, velmi milým způsobem si dává záležet, aby se pohádka blížila starým klasikám. Překvapivě krásně pracuje se všemi postavami, dialogy jsou pěkně uhlazené a Oldřich Navrátil je naprosto bravurní!!! Příběh není tak přímočarý, jak by se mohl na první pohled jevit a neustále pracuje s nápady, intriky. Jde znát, že výprava patři k tomu levnějšímu, ale vůbec to nevadí. Čertovinám se stále podsouvá nálepka dalších S čerty nejsou žerty, nicméně k tomu pořád něco ještě chybí. Naštěstí se tak nesnaží tvářit, ale pořád kvalitou někde jinde, než většina svátečních pohádek z televizní produkce. Já se na projekce náramně bavil, tak snad si to Troška nepokazí dalšími Babovřeskami.......7/10(5.1.2018)

Na to, že to režíroval Troška, jsem čekala víc - mnohem víc. Já nevím, podle mě tomu něco chybělo, jakoby to bylo takové nemastné, neslané. Postrádalo to šmrnc, něco co by člověka na tu hodinu a půl upoutalo a on nemusel očekávat, co přijde. Tenhle námět je už tisíckrát ohraný a já čekala, že tentokrát přijdou s něčím jiným, novým. Mohli tam umístit více postav nebo je alespoň víc zapojit, čerti tady skoro nejsou vidět, Haničku a Jana by to chtělo také více a vlastně všechny, kněžna a kníže jako jediní tomu dodali trošku barvy. Za mě tedy hodně velké zklamání, po pohádkách jako Nejkrásnější hádanka nebo Princezna ze mlejna, nemůžu jinak než hodnotit slabě, mé hodnocení tady zachraňují právě čerti a kníže s kněžnou, právě díky nim nedávám odpad! nebo jednu hvězdičku. Myslím, že fanoušci Trošky se na tuto pohádku podívají s očekáváním, raději však čekejte málo, možná vás překvapí. A možná taky ne!(10.5.2018)

POHÁDKA S KRÁSNÝMI ČESKÝMI OBRÁZKY Trochu jsem se zprvu obával obsazení (především u pánů Prachaře a Noska), ale nakonec to nedopadlo vůbec špatně. Karel Dobrý je odteď poklad mezi českými Lucifery a laťku nasadil pěkně vysoko! Peklo Čertovina byla skvělá volba /// Předpokládám, že pro filmaře o něco levnější varianta, ale za to možná nejkvalitnější. /// Také krásná pohádková kamera s kouzelnými lokalitami. A fajn hláškami! :D JEDINÉ, CO MI VADILO byla trochu ta délka a dojem, že film je přepůlen na dva, jako například u Nejkrásnější hádanky ač i ta se mi velice líbila.(31.12.2017)

• - Za pekelnou lokaci si filmaři vybrali Peklo Čertovina u Hlinska, dále se točí ve skanzenech Třebíz a Přerov, na tvrzi v Drslavicích a tradičně v malebných vesničkách jižních Čech. (Dejff_2004)

• - Sára Sandeva měla při natáčení problém s tím, že musela venku běhat bosá. Jelikož má fóbii z hmyzu a film se točil v létě. (major.warren)

• - Na natáčení v Jižních Čechách se přijel podívat i prezident republiky Miloš Zeman. (ZHODNOTITEL)