Vražda v Orient expresu

• Austrálie

• Nový Zéland

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Malta, 2017, 114 min

Začátek je šíleně zdlouhavý, což na takovou detektivku není vůbec dobré. Čekáme přes půl hodiny než tam vlastně dojde k samotné vraždě. Výslechy a Poirotovo vyšetřování už mě bavilo o něco více, ale i tak bych to na několika místech prostříhala a zkrátila, protože délka tomuto filmu opravdu ubližuje nejvíce. Kenneth Branagh mě v roli Poirota velmi mile překvapil, trošku jsem se toho bála, ale nakonec se mi líbil. Výhodou u mě bylo, že jsem nečetla ani neviděla předchozí natočené filmy, takže jsem netušila, kdo je vrahem, tím to pro mě bylo zajímavější. Vizuálně je to krásný film, ale struktura příběhu a děje by se mohla zkrátit a prostříhat.(16.11.2017)

Proslulého detektiva, jehož Kristova Agáta ve svých knihách prudérně označovala jako výstředního mužíka, nekompromisně pojal film jako belgického homosexuálního autistu jménem Erkül s vytepleným žabožroutským přízvukem. Nejprve jej Finly představil jako progelovaného plachého řiťopicha, poté Ustinov jako slizkého tlustého buzeranta, aby jej nakonec naprosto ikonizoval a uzurpoval pro sebe Davča Süšé jako rozkokošně sympatického cükrouššše, co chodí, jako by měl v prdeli pravítko, a obsedantně si voskuje dle vlastního mínění módní homoknír. Až teď, autorčině popisu proporcionálně zcela neodpovídající, dobře stavěný, vysoký, vzpřímený elegán Ken postavu alespoň trochu vychladil, dehomogenizoval a vnesl do ní kapku heterošarmu, takže se u jeho sledování přirozeně sexuálně orientovanému divákovi už tolik panicky nestahuje konečník. Pod nos si sice nalepil obskurně ohyzdnou jitrnici, nicméně „bon“ a „manifique“ zní z jeho úst dostatečně machisticky, a ne jako výzva k homofelaci. A vůbec je v roli naprosto skvělý, přirozený a sympatický, jakož i zbytek osazenstva toho snobského Pendolína z Istanbulu, tedy až na tu násilně topornou a neskonale odpornou Džedáj rytířku, která asi přeblafla nějakého vlivného agenta, nebo ukojila Kennethovy zoochoutky. A co jinak říct k x krát přečtené a viděné swingrsvraždě, když z ní nakonec nepřekvapivě nevypadlo, že vrahem je vlastně zahradníkův mongoloidní pomocník jménem Rupert? Inu, důstojné zpracování, výborná režie, vymazlené digitální kulisy a zplastikovaná, sekunďákem poslepovaná Fajferka je v šedesáti asi stokrát píchatelnější, něž když v pětadvacetidvaceti anorekticky valila pydlooké bulvy na Tonyho Montánu.(12.11.2017)

Od prvního záběru je člověku jasné, že nová Vražda v Orient expresu bude skvostnou pastvou pro oči - každý záběr na jedoucí vlak bere dech, stejně precizní jsou pak i interiéry vlaku, s nimiž musel být pořádný kus práce. Vizuálně podmanivé, stejně tak i herecky strhující. Branagh se tu ukazuje jako výborný herec a každou sekundu na plátně si krade jen a jen pro sebe. Silně mu ale konkuruje především úžasná Michelle Pfeiffer, no a velkou pochvalu si zaslouží i překvapující Daisey Ridley, stejně tak i nečekaně nepitvořící se Johnny Depp. Škoda jen, že tempo je občas až zbytečně rozvleklé a někteří tu nedostávají tolik prostoru, kolik by si zasloužili, hlavně Judi Dench a Willem Dafoe jsou docela upozaděni. Tempo je rozhodně tím největším nedostatkem filmu, protože než se dočkáme samotné vraždy, čekáme až zbytečně dlouho (ačkoliv jeruzalémský úvod se mi líbil), celé to ještě poleví u výslechů jednotlivých cestujících, kterou by člověk očekával jako nejsilnější část filmu, ale dopadlo to zcela naopak. Do slušného nadprůměru to ale pak vytahuje perfektně vygradovaná závěrečná třetina plná lží, intrik a nakonec toho silného a nečekaně emotivního závěrečného rozuzlení (a to jsem jako čtenář knihy konec znal). Novou Vraždu v Orient expresu tak hodnotím pozitivně a spokojeně, jen mě trochu mrzí nedostatek odvahy nějakým způsobem vystoupit ze stínu předchozích zpracování a až zbytečně drhnoucí tempo ve druhé třetině. Ve finále ale v pohodě obstojí mezi ostatními adaptacemi, nijak výrazně nezaostává. S filmem jsem tak nakonec spokojený a pokud se dočkáme v závěru naznačené Smrti na Nilu, budu jen a jen rád.(11.11.2017)

"Murder On The Orient Express" zaradím medzi dobré filmy. Neviem posúdiť ako je to prevedené z knižnej predlohy, nakoľko som ju nečítal, no myslím si, že všetci, ktorí si v kine tohto roku odsedeli film "The Snowman" tento film privítajú s nadšením. Myslím si, že v rámci príbehov je to dobre spracované, má to zaujímavé momentky, a (nakoľko je to prvá adaptácia tohto príbehu) som rád, že som neodhadol záver správne a film na mňa vytasil aj veľmi dobré prekvapenie v podobe skvelej rezolúcie, ktorá ostane dlhodobo v pamäti. Okrem toho je to film, ktorý vyzerá vynikajúco. Uveriteľne s dobrou atmosférou a veľmi dobrou výpravou a kostýmami, ktoré sú základom. Mal som obavy ako sa Kenneth Branagh popasuje s touto rolou, nakoľko je pre mňa jediným Herculom Poirotom "David Suchet", no s rolou sa popasoval fantasticky a okrem toho sa tu preukázal aj ako schopný režisér. Johnny Depp sa tu dostal do role padoucha. Asi už mu liezlo na nervy, že neustále mal hrať Jacka Sparrowa a posledné roky nám dokazuje, že vie byť aj niekto iný. A zhostil sa toho veľmi dobre. Veľmi mi tu pripomína svoju rolu vo filme "Black Mass". A užíva si túto rolu. Ostatní... na to, že tu máme toľko veľa zvučných mien, myslím si, že si na nich po čase ani moc nespomenieme. Všetci sú v role dobrí, no slúžia viac ako podozriví, ktorých treba vypočuť a pomôžu nám vyriešiť túto záhadu. A hoci je to dobré, myslím si, že by bolo dobré o nich vedieť viac ako postavách. A možno to je aj môj najväčší problém. Napriek môjmu záujmu si postavy nebudem o pár dní pamätať. A na to aké mená ich hrajú, je to škoda. No poviem ešte dve veci, ktoré sa mi veľmi páčia. V prvom rade úvodná časť, kde Poirot rieši záhadu krádeže svätého artefaktu a takisto aj hudba vo filme je vynikajúca a všetko to skvele umocňuje. Dokonca aj celý ten vlak je vynikajúco spracovaný. Som s filmom spokojný, nebránil by som sa k nemu vrátiť a odporúčam vidieť. A ak máte možnosť ísť do kina, využite túto príležitosť. Hodnotenie: B+(11.11.2017)

Nejdřív jsem si říkal, jak asi dopadne Branaghův Hercule. A dopadl dobře. Trochu komický, trochu výstřední, ale celkem uvěřitelný člověk. Rozhodně lépe pojatý než v uznávaném pojetí Ustinově. Zbytek ansámblu má po jedné velké scéně, někteří dopadli lépe, jiní hůře. Závěr nakonec rozhodl o další hvězdě. Výprava je pěkná, byť mohlo být digitálních hrátek méně.(17.11.2017)