Vražda v Orient expresu

• Austrálie

• Kanada

Mysteriózní / Krimi / Drama

USA / Malta, 2017, 114 min

Hercule Poirot je legenda, jejíž tváří zůstane už navždy David Suchet, o tom žádná, ALE... Kenneth Branagh postavu uchopil lehce po svém, nicméně stále velmi věrně, až mi na tváři vykouzlil spokojený a nostalgický úsměv, a ve své roli exceluje. Vlastně exceluje hned dvakrát, a to ještě režií, která nemá chybu. Film je v podstatě one man show (jako by snad Poirot někdy nebyl - a to je správně), ovšem i zbytek nabušeného obsazení dostává dostatek prostoru - ale i tak pouze tolik, kolik si jejich postavy zaslouží. Nový Poirot je stále elegantní, puntičkářský, vytříbeně zábavný a "belgický". Celý film má úžasné kouzlo a konec je brilantní, takže jsem vážně rád, že už jsem si nepamatoval, kdo je vlastně vrah, protože nevědomost zde přidává 100 % zážitku.(10.11.2017)

Filmové zpracování daného románu Agathy Christie z roku 74, si už moc nepamatuji, ale vím, že se mi moc líbil a právě proto jsem byl hodně zvědav jak si s tím poradí Kenneth Branagh. A zvládl to na výbornou a prakticky bez větších výhrad. Pro znalce předešlého filmu nebo knižní předlohy se nebude jednat o žádné překvapení, ale přesto určitě ocení kvalitní přepis. Všichni herci výborní a Branagh (až na uměle vyhlížející knír) znamenitý.(2.4.2018)

Průměrná detektivka, která rafinovanost pointy knižní předlohy nedokáže prodat a je směšně průhledná (i pro mě, jakožto neznalce). Branagh se očividně snaží o starosvětský přístup, ale v kombinaci s moderními prvky, které mají za úkol se zavděčit i normám dnešního diváka, působí místy úsměvně. To vše korunuje závěr, který završí celé to teatrální aranžmá rámující slabě vystavěnou detektivku. Jakoby Branagh skloubil povrchní podobnost filmů klasického hollywoodu s moderními postupy a proprietami a to okořenil trochou divadelního feelingu. Ne že by to bylo špatně, ale nejzajímavější a nejzábavnější je film ještě před samotnou vraždou, ke které se dostáváme skrze krásné záběry (především na Istanbul) a perfektní představení hlavního hrdiny. Možná by Branagh měl zvážit spíš remake Cesty kolem světa za 80 dní. Takhle z toho vychází jednoznačně zajímavý film, avšak nedůsledný ve své detektivní (té nejdůležitější!) rovině.(13.11.2017)

Já prostě nedokážu akceptovat tolik papírem šustících elementů v jednom filmu, tolik dějových náhod, tu přemíru vypravěčské extravagantnosti (našlapávání hoven apod.). Což mě mrzí o to víc, že mě jinak Branagh dokonale uzemnil zmáknutou koordinací všech herců, svěžím vizuálem a pohlcujícím divadelním finále.(28.5.2018)

Ano, smíšené pocity rozhodně převládají. Ono pojmout návrat Hercula Poirota nějak neotřele není vůbec žádný med. Prostě tenhle slavný detektiv cestuje luxusním vlakem z brány do Orientu směr Londýn a rád by odpočíval. Jenže dojde k mordu a motiv k vraždě nebo příležitost k ní měl leckdo ze smetánky, kterou tahle mašina přepravuje. Na scénu tak nastupuje pomalejší tempo, hodně dialogů, postav, přetvářek a lží. A jedna puntičkářská ikonická postava s výrazným knírem. Několik (vyšetřovacích) kroků nám tvůrci úplně nevysvětlili, podezřelí jsou pouze jednorozměrnými figurkami, ač je hrají vesměs výborní herci. Mnohé scény i přes komornější pojetí působí velkolepě, modernějšího looku se hlavní strůjce téhle zábavy Kenneth Branagh nebojí. Sen se mu každopádně splnil, beru, já ale zase bude snít o něčem jiném. Hutnou detektivku si prostě představuju jinak.(22.2.2018)

• - Když se Hercule (Kenneth Branagh) dobývá do Ratchettova (Johnny Depp) kupé, použije svou vycházkovou hůl na vylomení kliky, která se nachází na pravé straně dveří. Když jsou zobrazeny záběry rekonstrukce zločinu, klika je na levé straně. (vojacekr)

• - Natáčení začalo 22. listopadu 2016, natáčelo se ve státech Anglie, Francie, Turecko, Švýcarsko, Itálie, Malta a Nový Zéland. (Varan)

• - Důvod proč Hercule Poirot (Kenneth Branagh) přeměřuje vejce a neustále upozorňuje ostatní na nerovnováhu ve vzhledu lidí/věcí je ten, že postava má dle předlohy trpět autismem. (UncleMorty)