Vražda v Orient expresu

Vražda v Orient exprese

• Austrálie

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Malta / Velká Británie / Francie / Kanada / Nový Zéland, 2017, 114 min

Rozpočet $55miliónovTržby USA $102,726,660Tržby Celosvetovo $349,669,544Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ Videl som aj starú verziu z roku 1974, ktorá ma o niečo viac bavila ale nepomôžem si, tento detektívny dej ma proste neberie. /50%/(12.2.2018)

I když je tahle detektivka notoricky známá, přece mě dokázal Branagh udržet v napětí. Luxusní záběry, špičkoví herci, dokonale vystižené povahy a vztahy mezi nimi. Není to jen detektivka, ale především psychologické drama a šalebná hra s nejlepším detektivem světa. Tak to napsala už Agatha a Branagh to skvěle podtrhnul. ___ Tentokrát se mi líbil i výlučností záběrů, kdy celý vlak zůstává uvězněný na křehce působícím viaduktu (vše visí jen na vlásku) a pohledy kamery ze shora (jsme v tom vlaku uvěznění jako myši v kleci). Malinko Branagh ustřelil jen ke konci, kdy neukočíroval svůj sklon k patetismu, ale přepjatá scéna s pistolí v tunelu byla naštěstí jen jedna.(1.4.2018)

Já prostě nedokážu akceptovat tolik papírem šustících elementů v jednom filmu, tolik dějových náhod, tu přemíru vypravěčské extravagantnosti (našlapávání hoven apod.). Což mě mrzí o to víc, že mě jinak Branagh dokonale uzemnil zmáknutou koordinací všech herců, svěžím vizuálem a pohlcujícím divadelním finále.(28.5.2018)

Libovolný díl SHERLOCKA má v sobě několikanásobně víc energie, nápadů, napětí a vtipu než tohle, nemluvě o práci s postavami. Řemeslně zručné (nebo rutinní, vyberte si, co vám zní líp) oprášení detektivní klasiky, které se sice opírá o prověřený příběh, pěkné záběry a silný herecký ansámbl, jenže překvapivé vyústění příběhu dobře známe, pěkné záběry nedodávají patřičnou klaustrofobicko-paranoidní atmosféru a herci jaksi nemají co hrát, protože postav je jako na orloji a místa/hloubky charakteru pro každou málo. Potěšilo mě, že jsem po dlouhé době zase viděl Michelle Pfeiffer, a taky melancholická, morálně diskutabilní pachuť rozuzlení. Ale i tak mi to celé přišlo jen jako sexy nabalzamovaná mrtvola.(11.11.2017)

Hercule Poirot je legenda, jejíž tváří zůstane už navždy David Suchet, o tom žádná, ALE... Kenneth Branagh postavu uchopil lehce po svém, nicméně stále velmi věrně, až mi na tváři vykouzlil spokojený a nostalgický úsměv, a ve své roli exceluje. Vlastně exceluje hned dvakrát, a to ještě režií, která nemá chybu. Film je v podstatě one man show (jako by snad Poirot někdy nebyl - a to je správně), ovšem i zbytek nabušeného obsazení dostává dostatek prostoru - ale i tak pouze tolik, kolik si jejich postavy zaslouží. Nový Poirot je stále elegantní, puntičkářský, vytříbeně zábavný a "belgický". Celý film má úžasné kouzlo a konec je brilantní, takže jsem vážně rád, že už jsem si nepamatoval, kdo je vlastně vrah, protože nevědomost zde přidává 100 % zážitku.(10.11.2017)

• - Na fotografii Poirotovi lásky Katherine je vyobrazena mladá Emma Thompson, jež je bývalou ženou režiséra Kennetha Branagha. (Mirokukii)

• - Když se Hercule (Kenneth Branagh) dobývá do Ratchettova (Johnny Depp) kupé, použije svou vycházkovou hůl na vylomení kliky, která se nachází na pravé straně dveří. Když jsou zobrazeny záběry rekonstrukce zločinu, klika je na levé straně. (vojacekr)

• - Snímka bola natočená na 65 mm film. Rovnakou kamerou natočil Branagh už svojho Hamleta (1996) (Merv)