Vražda v Orient expresu

• Nový Zéland

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Malta, 2017, 114 min

• jefff

Za mě ohromné zklamání. Na adaptaci jsem se těšil, zvlášť, když se ji měl ujmout režisér Branaghova formátu, který navíc film obsadil hvězdnou hereckou sestavou. Od první scény s vejci mi ale bylo jasné, že to nějak nefunguje, jak by mělo. Každou další dle mého nepříliš funkční scénou jsem byl k filmu skeptičtější, až jsem nakonec odešel ze sálu zklamaný a to snad nejvíce za poslední roky. Herci nemají co hrát, dialogy jsou o ničem a vývoj příběhu je kostrbatý. Scény nefungují, jsou nudné, bez využití potenciálu, který prostředí knihy má. Branaghův Poirot sice charisma má, ale neumí ho používat a jeho dojemné scény jsou prázdné jak poslední ruská bábuška.(13.11.2017)

Hercule Poirot je legenda, jejíž tváří zůstane už navždy David Suchet, o tom žádná, ALE... Kenneth Branagh postavu uchopil lehce po svém, nicméně stále velmi věrně, až mi na tváři vykouzlil spokojený a nostalgický úsměv, a ve své roli exceluje. Vlastně exceluje hned dvakrát, a to ještě režií, která nemá chybu. Film je v podstatě one man show (jako by snad Poirot někdy nebyl - a to je správně), ovšem i zbytek nabušeného obsazení dostává dostatek prostoru - ale i tak pouze tolik, kolik si jejich postavy zaslouží. Nový Poirot je stále elegantní, puntičkářský, vytříbeně zábavný a "belgický". Celý film má úžasné kouzlo a konec je brilantní, takže jsem vážně rád, že už jsem si nepamatoval, kdo je vlastně vrah, protože nevědomost zde přidává 100 % zážitku.(10.11.2017)

Začátku filmu jsem se trochu lekl. Bylo vidět, že se do něj tvůrci snažili přidat humor, který nebyl vyloženě špatný, ale ani moc povedený. To ale naštěstí pro mě moc dlouho netrvalo. Jakmile se expres rozjede, atmosféra až na malé výjimky zvážní a já jsem si samotný případ v napětí užíval. Přestože ve filmu je akce naprosté minimum, má rychlé tempo. Postavy jsou zde zajímavé, dokonce i Poirot mi tu připadal o něco lidštější, než v předchozích filmech. Za velké pozitivum považuji fakt, že jsem dopředu nevěděl, kdo je vrahem a po celou dobu jsem mohl hádat. Měl bych také zmínit povedenou hudbu, která tu sice nezní příliš často, ale jako doprovod funguje jak má. Herecké výkony tu jsou dobré, nicméně tu nebyl žádný, který by mě vyloženě nadchl. Nejvíce tu na mě ale zapůsobili Kenneth Branagh jako Poirot a Johnny Depp.(11.11.2017)

Hercule Poirot Agathy Christie pro mne není žádnou neznámou. Dokonce toto není ani první Vražda v Orient expresu, kterou jsem viděl. Velmi pravděpodobně je to však nejdražší filmové provedení tohoto příběhu. Dlužno dodat, je to vidět v každé minutě. Film je dobře natočený, kvalitní, detaily jsou velmi propracované, zkrátka, dívá se na to dobře. Produkce si dala záležet také na výběru herců. Tedy až na jednoho, toho nejdůležitějšího. Kenneth Branagh a jeho podání legendárního belgického detektiva se absolutně neshoduje s mojí představou o něm. Američtí tvůrci Poirota ztvárnili dosti svérázným způsobem, nazval bych to "po americku". Nejen, že vypadá divně (ne snad proto, že to není David Suchet), on se ani jako Poirot nechová. Pochybuji, že by kdy tento podivín (který se nechce ani ušpinit) honil podezřelého a skákal při tom z patra do patra jak ninja. (Povinné) zastoupení alespoň jednoho afroameričana ve vlaku bylo jistě také náhodné. Shrnutí. Film velmi dobrý, Hercule Poirot spíše slabý. 70%(11.11.2017)

Od prvního záběru je člověku jasné, že nová Vražda v Orient expresu bude skvostnou pastvou pro oči - každý záběr na jedoucí vlak bere dech, stejně precizní jsou pak i interiéry vlaku, s nimiž musel být pořádný kus práce. Vizuálně podmanivé, stejně tak i herecky strhující. Branagh se tu ukazuje jako výborný herec a každou sekundu na plátně si krade jen a jen pro sebe. Silně mu ale konkuruje především úžasná Michelle Pfeiffer, no a velkou pochvalu si zaslouží i překvapující Daisey Ridley, stejně tak i nečekaně nepitvořící se Johnny Depp. Škoda jen, že tempo je občas až zbytečně rozvleklé a někteří tu nedostávají tolik prostoru, kolik by si zasloužili, hlavně Judi Dench a Willem Dafoe jsou docela upozaděni. Tempo je rozhodně tím největším nedostatkem filmu, protože než se dočkáme samotné vraždy, čekáme až zbytečně dlouho (ačkoliv jeruzalémský úvod se mi líbil), celé to ještě poleví u výslechů jednotlivých cestujících, kterou by člověk očekával jako nejsilnější část filmu, ale dopadlo to zcela naopak. Do slušného nadprůměru to ale pak vytahuje perfektně vygradovaná závěrečná třetina plná lží, intrik a nakonec toho silného a nečekaně emotivního závěrečného rozuzlení (a to jsem jako čtenář knihy konec znal). Novou Vraždu v Orient expresu tak hodnotím pozitivně a spokojeně, jen mě trochu mrzí nedostatek odvahy nějakým způsobem vystoupit ze stínu předchozích zpracování a až zbytečně drhnoucí tempo ve druhé třetině. Ve finále ale v pohodě obstojí mezi ostatními adaptacemi, nijak výrazně nezaostává. S filmem jsem tak nakonec spokojený a pokud se dočkáme v závěru naznačené Smrti na Nilu, budu jen a jen rád.(11.11.2017)