Vražda v Orient expresu

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Malta, 2017, 114 min

Začátek je šíleně zdlouhavý, což na takovou detektivku není vůbec dobré. Čekáme přes půl hodiny než tam vlastně dojde k samotné vraždě. Výslechy a Poirotovo vyšetřování už mě bavilo o něco více, ale i tak bych to na několika místech prostříhala a zkrátila, protože délka tomuto filmu opravdu ubližuje nejvíce. Kenneth Branagh mě v roli Poirota velmi mile překvapil, trošku jsem se toho bála, ale nakonec se mi líbil. Výhodou u mě bylo, že jsem nečetla ani neviděla předchozí natočené filmy, takže jsem netušila, kdo je vrahem, tím to pro mě bylo zajímavější. Vizuálně je to krásný film, ale struktura příběhu a děje by se mohla zkrátit a prostříhat.(16.11.2017)

Veľmi dobrá adaptácia! Vlastne je to presne v tom duchu ako Branaghova Popoluška - svojím spôsobom staromilská pocta predlohe, ale osviežená o moderný švih, vtip, nadhľad, pompéznu výpravu, drahé filmové zázraky a jemné posuny v charakteroch postáv a príbehu. Najviac ma bavila časť filmu pred vraždou, pretože dýcha takmer indianajonesovským dobovým dobrodružstvom, vrátane zámerne gýčových omaľovánok. Potom film zvážnie a potemnie a treba povedať, že v komorných vypočúvacích dialógoch výrazne stratí počiatočný šmrnc. Ale všetko smeruje k vynikajúco vygradovanému záveru, ktorý uspokojí aj v prípade, že v detektívkach ste doma a viete, že Agátin Orient Expres je ten príbeh, v ktorom páchateľ... Veď viete. :) Herci si to zjavne užívajú, na čele s Branaghom, ktorý hrá Poirota výrazne inak ako Suchet a ostatní predchodcovia (v jeho podaní je to omnoho životaschopnejší človek - stále zábavný, ale nie prehnane komická figúrka, v niektorých scénach dokonca veľmi otužilý a akčný geroj). Toto si s chuťou pozriem aj viackrát.(16.11.2017)

"Je len dobro a zlo. Nič medzitým." Suchetovo stvárnenie Porota je ťažko nahraditeľné, ale nevidím dôvod, prečo to neskúsiť. Zrejme neexistoval lepší nasledovník, než uznávaný shakespearovec Kenneth Branagh. Super je, že Poirota poňal inak. Síce tiež ako neznesiteľného egomaniaka, puntičkára a „asi najlepšieho detektíva na svete“, ale i menej vážne (až roztopašne). Lenže i kvôli tomu finále nefunguje až tak dobre, ako v televíznej verzii so Suchetom. V nej bol Poirot poňatý ako starý, životom, prípadmi a zločincami unavený muž, ktorý je prísny, tvrdý, nekompromisný a spravodlivosťou až nezdravo posadnutý. Nie je možné s ním vyjednávať. O to fascinujúcejší bol záver, v ktorom musel prehodnotiť mnohé zo svojich dovtedajších životných priorít. Výborne to fungovalo i vďaka úvodu, ktorý ukázal, že zločincom neodpúšťa (ukameňovanie ženy, samovražda vojaka). O to viac bol jeho finálny prerod epickejší. U Branagha, hoci je veľmi fajn, toto bohužiaľ nie je. Branagh to od začiatku hrá troška do komédie. Žiadna enormná posadnutosť zákonmi. Odhaľuje zločiny, ale nie je to životná filozofia, ale skôr roztopašná hra, aby sa nenudil. Takže hoci je koniec už z princípu intenzívny a plný satisfakcie a pozoruhodných myšlienok o vine a treste, NIE JE to epické, ale „len“ OK. Branaghovo herectvo a réžia síce robia svoje, ale film v strede dosť stagnuje, niektoré scény sú čudne ustrihnuté, iné sú absurdné (nindža bitka s ruským baleťákom??), kasting mohol byť lepší (vyložene páčiť sa mi páčil len Branagh a potom už v podstate nikto, ehm) a ak by ste sa tešili na slávne mená, vedzte, že každá známa tvár má malý priestor, ktorý nakrútila, tipujem, tak za dva tri dni. Troška čudne pôsobí tiež vlak, ktorý mal byť mohutným kolosom, križujúcim po železniciach, a nakoniec sa z neho stala len jedna lokomotíva ťahajúca tuším štyri vozne. Wtf. Ten príbeh je bombový (úžasné rozuzlenie!), ten sa pokaziť nedá možno ani keby niekto veľmi chcel. Ale proste to nefunguje tak emotívne silne, ako televízna (a podstatne lacnejšia) verzia so Suchetom. Za dobrý začiatok, pôsobivý záver, Branagha a predlohu 70%. Ale s oškretými... fúzmi. Kino Považan NMNV 2017(13.11.2017)

// Tak nevím, jestli Branagh spíš točil, nebo maloval - ten film ale každopádně vypadá nádherně. Nadšený jsem i z rychlého a dobře vystavěného úvodu a taky silného konce, který i přes očekávanou pointu a nepřekvapivé provedení pořád dokáže emocionálně strhnout. Herecky se tomu nedá nic vytknout a klobouk dolů před Branaghem, protože takhle s láskou zahraná hlavní role + naprosto precizní režie vyžadují asi velkou dávku soustředění, dal to fakt na pána. Zklamává tak paradoxně jedna z papírových deviz filmu a tou je samotné vyšetřování, které obzvlášť ve druhé třetině příliš nebaví, zbytečně zpomaluje tempo a vlastně jen brzdí katarzi, která se stejně dá odhadnout po prvním kolečku výslechů. Šlo to určitě natočit méně utahaněji. Přesto víc než solid effort, 7/10 a Branagh klidně na nominaci.(10.11.2017)

Orient Express je nafúknutý, grandiózny pôžitok u ktorého sa Branagh baví so všetkým a s každým, vrátane seba, pred a za kamerou. Trvalo mi veľmi dlho než, som si zvykol na Branagh ako Poirota, pretože od samého začiatku som sa nemohol zbaviť myšlienky, že je to ako sledovať Sheldona Coopera hrať sa na detektíva. S mojej pamäte si nevybavujem také, niekedy až prílišne 'over the top' momenty čo sa tejto postavy týka; a tie fúzy taktiež nijako nepomohli tej 'over the top' myšlienke. Takže od začiatku sa mi bolo ťažké pre tento film nadchnúť, aj napriek tomu že trailery ma navnadili poriadne. No ako sa mystérium okolo vraždy rozbehlo na plné obrátky, film ma chytil a nepustil aj napriek veľmi dobre známemu vyvrcholeniu ... a tiež faktu, že niekdy to bolo také nemastné-neslané. Účasť ostatných hereckých legiend a nastávajúcich mladých hviezd rozhodne potešili. Výkony boli obmedzené hĺbkou ich charakterov, takže s istými sa dalo vytvoriť väčšie puto než s inými, bez ohľadu na veľkosť ich hereckého mena. Čo však absolútne musí byť ocenené je remeselné zvládnutie filmu. Branagh očividne vedel do čoho sa púšťa, čo od filmu chce, a keď som spomenul grandiózny pôžitok na začiatku tak tomu tak skutočne bolo. Skvelá práca s kamerou, ktorá naplno využívala prostredie vlaku, a okolo neho. Hromada nádherných záberov ako Orient Express putoval naprieč krajinou. Vizuálne podmanivé, a absolútne must see na veľkom plátne. Murder on the Orient Express je zážitkom, do takej miery do akej mu povolíte byť. Ja som sa bavil viac než sa zdá ... aspoň si to rád myslím takto na druhý deň.(7.11.2017)

• - Do role paní Hubbardové (Michelle Pfeiffer) byly zvažovány Angelina Jolie a Charlize Theron. (mrborn2lose)

• - V britskom štúdiu Longcross bol starostlivo vytvorený ako Istanbul tridsiatych rokov, tak autentická lokomotíva a vagóny slávneho Orient Expresu. Vagóny boli umiestnené na tzv. kardánové kĺby, ktoré umožňovali imitovať vratký pohyb vlaku. Na oknách bola na LED obrazovkách premietaná nakrútená európska krajina, aby mali herci vierohodný pocit cesty. Istanbulská stanica a zástavka v Dinárských horách tak "hrali" exteriéry okolo štúdia. Pre potreby filmu na mieste položili tiež koľajnice. (classic)

• - Snímka bola natočená na 65 mm film. Rovnakou kamerou natočil Branagh už svojho Hamleta (1996) (Merv)