Vražda v Orient expresu

Vražda v Orient exprese

• Austrálie

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Malta / Velká Británie / Francie / Kanada / Nový Zéland, 2017, 114 min

Výborne napísané a zahrané postavy. Branagh kraľuje ako Poirot. Originál ma nikdy nenadchol. Tu som ho žral. Doylova hudba je o 100 krát lepšia ako tá z Justice league a má viacej emocionálnych nuáns. Pre mňa naozaj až rozprávkovo pekné. Jasné jedná sa o detektívku a je tam vražda.. ale má to strašný feeling starých časov, pričom je to moderné, ale nie tak ako Sherlock Holmes a má to v sebe akúsi sofistikovanosť. Koniec je aj veľmi dojemný. Pre mňa strašne príjemné prekvapenie a chvíľu som rozmýšľal tomu dať plný počet. Teším sa na pokračovanie.(18.11.2017)

Je dosť odvážne rozhodnúť sa sfilmovať všeobecne známu predlohu, navyše ak jej najsilnejším momentom je prekvapujúce záverečné odhalenie. Keďže väčšina divákov vie dopredu, ako to skončí, museli tvorcovia filmu zaujať aj niečim iným. Veľa možností ale nemali, jedine dať do kopy skvelé herecké obsadenie a dať tomu zaujímavý vizuál. Oboje sa podarilo, aj keď na herecké obsadenie pôvodného filmu, ktoré bolo dokonalé, ešte niečo chýbalo. Ja som si ale nedokázal celý film zvyknúť na Branagha, keďže mám pod menom Poirot zafixovaného Davida Sucheta. Ale inak veľmi vydarená kriminálka, ktorá ani chvíľu nenudí.(23.2.2018)

Nadupanost hereckého obsazení je možná až moc zavazující, ale u příběhu, který byl zfilmován již více než mnohokrát a u příběhu, který se vyučoval jako povinná četba, jen těžko změníte něco tak, aby vás další nová filmová podoba nadchla, zvedla ze židle a nebo snad i šokovala a zároveň se držela předlohy. Vizuální podoba je skvělá, herecké výkony ( samozřejmě ) také, bohužel mi to ale nestačí na lepší hodnocení než 3*. Mimochodem, K.Branagh je jeden z nejhorších ztvárněných Poirotů vůbec a to mám jinak jeho filmy rád. Zklamání, i když vlastně očekávané.(24.2.2018)

Hercule Poirot je legenda, jejíž tváří zůstane už navždy David Suchet, o tom žádná, ALE... Kenneth Branagh postavu uchopil lehce po svém, nicméně stále velmi věrně, až mi na tváři vykouzlil spokojený a nostalgický úsměv, a ve své roli exceluje. Vlastně exceluje hned dvakrát, a to ještě režií, která nemá chybu. Film je v podstatě one man show (jako by snad Poirot někdy nebyl - a to je správně), ovšem i zbytek nabušeného obsazení dostává dostatek prostoru - ale i tak pouze tolik, kolik si jejich postavy zaslouží. Nový Poirot je stále elegantní, puntičkářský, vytříbeně zábavný a "belgický". Celý film má úžasné kouzlo a konec je brilantní, takže jsem vážně rád, že už jsem si nepamatoval, kdo je vlastně vrah, protože nevědomost zde přidává 100 % zážitku.(10.11.2017)

"Vrah se mi vysmívá. Dobře. Jeho první chyba!" Jak rád bych nevěděl, jak to dopadne, říkal jsem si od začátku do konce, protože kdyby mi Vražda v Orient expresu nabídla i to detektivní tajemno, byla by ještě lepší. To ale samozřejmě není chyba filmu, který je téměř po všech stránkách dokonalý. Středem veškerého dění je pochopitelně Poirot (v Branaghově skvěle umírněném a citlivém podání, s knírem jako ze školy v Bradavicích), nicméně na ostatní postavy se rozhodně nezapomíná, výprava je sice skrznaskrz digitální, ale krásná, a když má dojít na emoce, dojde na ně a je fuk, jestli předlohu znáte, nebo ne. Trochu navíc mi přišlo snad jen Poirotovo vzpomínání na Katherine (ze Záhady Modrého vlaku?) a příliš se mi nelíbil ani závěrečný oslí můstek, který naznačuje, že pokračování se bude odehrávat "na tom zatraceném Nilu".(13.11.2017)

• - Originální cesta Orient expresu (k datu 4. říjen 1883) byla z Paříže (Francie) do Giurgiu (Rumunsko). (MiroCup)

• - Píseň „Never Forget“, která zazní při závěrečných titulcích, nazpívala Michelle Pfeiffer. Skladbu napsal autor hudby Patrick Doyle spolu s režisérem Kennethem Branaghem. (Mirokukii)

• - V závěru filmu Hercule Poirot (Kenneth Branagh) přichází k podezřelým ke stolu, ti jsou sestaveni podobně jako na fresce „Poslední večeře“ od Leonarda da Vinciho. (necisty)