Vražda v Orient expresu

Vražda v Orient exprese

• Austrálie

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Malta / Velká Británie / Francie / Kanada / Nový Zéland, 2017, 114 min

Snaha skloubit nejklasičtější z klasických detektivek s moderními filmařskými postupy je chvályhodná, ale ne úplně zvládnutá. Oceňuji Branaghovu jasnou vizi, odvahu přijít s vlastními nápady a konečně i absolutní oddanost příběhu a hlavní postavě, jenže ve výsledku schází jediná pamětihodná pasáž a hlavně ve druhé polovině se najede na monotónní staromilnou notu, která příliš neladí s úmysly natočit energickou verzi případu rozvážného intelektuála. Kouká se na to sice moc moc hezky a hvězdné obsazení potěší, ale pořád je to víc předvídatelné a míň cool, než by bylo optimální...(30.4.2018)

• BoPo

Vražda v Orient expresu je veľmi známy pojem, ale podobne ako väčšina ľudí, som vlastne nikdy nevedel, čo sa v tom vlaku presne stalo. Takže som nebol zaťažený nejakou predchádzajúcou verziou a mal som výhodu, byť prekvapený, kto je vo vlaku záhradníkom. Expres je narvaný známymi ksichtami, ale nejako im to spolu moc neladí. Každý si odrecituje svoje sólo a takto sa spoločne dopracujú k rozuzleniu. Kenneth Branagh mi nesedel najviac. Neviem ako kniha a ako predcházajúce sfilmovania, ale táto Vražda v Orient expresu vyznela moralisticky a nezáživno, bez náboja.(24.2.2018)

// Tak nevím, jestli Branagh spíš točil, nebo maloval - ten film ale každopádně vypadá nádherně. Nadšený jsem i z rychlého a dobře vystavěného úvodu a taky silného konce, který i přes očekávanou pointu a nepřekvapivé provedení pořád dokáže emocionálně strhnout. Herecky se tomu nedá nic vytknout a klobouk dolů před Branaghem, protože takhle s láskou zahraná hlavní role + naprosto precizní režie vyžadují asi velkou dávku soustředění, dal to fakt na pána. Zklamává tak paradoxně jedna z papírových deviz filmu a tou je samotné vyšetřování, které obzvlášť ve druhé třetině příliš nebaví, zbytečně zpomaluje tempo a vlastně jen brzdí katarzi, která se stejně dá odhadnout po prvním kolečku výslechů. Šlo to určitě natočit méně utahaněji. Přesto víc než solid effort, 7/10 a Branagh klidně na nominaci.(10.11.2017)

Výborne napísané a zahrané postavy. Branagh kraľuje ako Poirot. Originál ma nikdy nenadchol. Tu som ho žral. Doylova hudba je o 100 krát lepšia ako tá z Justice league a má viacej emocionálnych nuáns. Pre mňa naozaj až rozprávkovo pekné. Jasné jedná sa o detektívku a je tam vražda.. ale má to strašný feeling starých časov, pričom je to moderné, ale nie tak ako Sherlock Holmes a má to v sebe akúsi sofistikovanosť. Koniec je aj veľmi dojemný. Pre mňa strašne príjemné prekvapenie a chvíľu som rozmýšľal tomu dať plný počet. Teším sa na pokračovanie.(18.11.2017)

Máme asi všichni nesmazatelně vepsaný výraz a obličej a chování pana Sucheta coby jeho životního Poirota, nicméně Branagh, klasický to autor Klasiky na Ostrovech, není vůbec špatný a docela mě i bavil! Nicméně, kde se u Klasiky zjeví USA, tam to jde z kopce se skromností, megalomanství a grafika v popředí, ne vždy to však je projev uvážený a vhodný, zde to šlo udělat i jinak, na mě tam bylo moc efektů, v tomto žánru jsem pro střízlivost jak filmařskou, tak hereckou!!!(15.2.2018)

• - Postava Joshe Gada zmiňuje, že byl Ratchettem najat kvůli překládání z francouzštiny, protože sám Ratchett nerozumí francouzsky ani slovo. Ve skutečnosti představitel Ratchetta, Johnny Depp, hovoří plynně francouzsky. (NiWi)

• - Snímka bola natočená na 65 mm film. Rovnakou kamerou natočil Branagh už svojho Hamleta (1996) (Merv)

• - Originální cesta Orient expresu (k datu 4. říjen 1883) byla z Paříže (Francie) do Giurgiu (Rumunsko). (MiroCup)