Vražda v Orient expresu

Vražda v Orient exprese

• Austrálie

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Malta / Velká Británie / Francie / Kanada / Nový Zéland, 2017, 114 min

Veľmi dobrá adaptácia! Vlastne je to presne v tom duchu ako Branaghova Popoluška - svojím spôsobom staromilská pocta predlohe, ale osviežená o moderný švih, vtip, nadhľad, pompéznu výpravu, drahé filmové zázraky a jemné posuny v charakteroch postáv a príbehu. Najviac ma bavila časť filmu pred vraždou, pretože dýcha takmer indianajonesovským dobovým dobrodružstvom, vrátane zámerne gýčových omaľovánok. Potom film zvážnie a potemnie a treba povedať, že v komorných vypočúvacích dialógoch výrazne stratí počiatočný šmrnc. Ale všetko smeruje k vynikajúco vygradovanému záveru, ktorý uspokojí aj v prípade, že v detektívkach ste doma a viete, že Agátin Orient Expres je ten príbeh, v ktorom páchateľ... Veď viete. :) Herci si to zjavne užívajú, na čele s Branaghom, ktorý hrá Poirota výrazne inak ako Suchet a ostatní predchodcovia (v jeho podaní je to omnoho životaschopnejší človek - stále zábavný, ale nie prehnane komická figúrka, v niektorých scénach dokonca veľmi otužilý a akčný geroj). Toto si s chuťou pozriem aj viackrát.(16.11.2017)

Ač je původní příběh do Agathy Christie dokonalá detektivka, která bude aktuální i za sto let, tak zde se uchýlit k pětihvězdičkové náloži je bohužel takřka nemožné. Příběh je skvělý, zpracování v čele s kamerou hodně nápadité, CGI efekty kupodivu fajn, ale Kenneth Branagh to tady prostě pojal tak ve velkým, že do filmu nejen natáhl sérii skvělých herců, ale také z Balkánu udělal Italské Dolomity. K tomu rozuzlení mi ke konci příliš nesedlo. A to i přesto, že jsem věděl, co se bude dít. Styl Poslední večeře vrcholilo i herecky, kdy se z některých postav svým divadelním expresivním výstupem staly karikatury a to mě trošku zamrzelo. Celkově vzato sice dobrý film, ale může děkovat za předlohu. Jinak by to byl průměr.(18.2.2018)

Když posadíte tak vytříbené herce do jednoho elegantního vlaku a necháte je pronášet slova napsaná vaší nejoblíbenější spisovatelkou, pak to těžko může dopadnout skutečným průšvihem. Přesto jsem rád, že jsem dostal víc než to. Fenoménem posledních let je ukazovat klasické literárně-filmové hrdiny (Batman, Sherlock Holmes, James Bond) trochu jinak, temněji, jako lidi pochybující a zranitelné. Něco podobného teď udělal Branagh s Poirotem - jeho Hercule je cool, aniž by to ztratilo atmosféru či ducha. Dovolil si odchýlit se od popisu z knihy. Vymyslel mu dávnou lásku, zobrazil ho jako člověka unaveného, snad až trochu vztekle toužícího po klidu a odpočinku. Jeho Poirot klidně běhá po střeše vlaku. Není jen komickou figurkou, co sedí v ušáku a srká horkou čokoládu. Byť verzi s Davidem Suchetem naprosto ctím a zbožňuji, ten posun k nejednoznačnosti je jasný. A příjemný. Příklad - kdyby Suchetův Poirot šlápl do hovna, nejspíš by se zatvářil velmi útrpně. Divák by se zasmál a pokračovalo by se dál. Poirot Kennetha Branagha ale ono lejno vyšlápne i druhou nohou. Nevadí mu totiž nečistota, ale nerovnováha. Proto jde o tak zajímavou a rozporuplnou postavu; nikdy si nejsme jisti, jak se zachová. Do karet tomu nahrává, že i příběh sám je tentokrát nesmírně komplikovaný. Díky pointě (kterou samozřejmě nebudu prozrazovat) přerůstá hranice pouhé žánrovky. Jde o úvahu o zločinu a trestu, morálce, větším a menším zlu, sdílené vině... ,,Když se podívám lidem do očí, vidím jen dobro nebo zlo," říká tento podivný Poirot. Až tenhle případ skončí, bude svůj radikální názor zřejmě muset přehodnotit...(27.11.2017)

Výborne napísané a zahrané postavy. Branagh kraľuje ako Poirot. Originál ma nikdy nenadchol. Tu som ho žral. Doylova hudba je o 100 krát lepšia ako tá z Justice league a má viacej emocionálnych nuáns. Pre mňa naozaj až rozprávkovo pekné. Jasné jedná sa o detektívku a je tam vražda.. ale má to strašný feeling starých časov, pričom je to moderné, ale nie tak ako Sherlock Holmes a má to v sebe akúsi sofistikovanosť. Koniec je aj veľmi dojemný. Pre mňa strašne príjemné prekvapenie a chvíľu som rozmýšľal tomu dať plný počet. Teším sa na pokračovanie.(18.11.2017)

Geniální teta Agatha Christie kulí oči, jelikož její Hercule Poirot dostal neskonale bizarní rozměr v novém hereckém představiteli. Ovšem může být spokojena, že nejnovější zpracování její veleslavné knihy už nepřipomíná druhořadou tv inscenaci, vlakovým kupé se neplouží zrůda typu Peter Ustinov a celé je to značně osvěžující, i když je k mání jen jedna vražda. Johnny Depp ve formě, jenže je to on, kdo záhy ve filmu končí, neb je záhadně zavražděn. Jeho kontroverzní postava je zahalena tajemstvím, které postupně odhaluje geniální detektiv s geniální dedukcí. 13 podezřelých ve vlaku diváka zaujme, vždyť je mezi nimi krasotinka Daisy Ridley, mumie Michelle Pfeiffer (ach jo, ta vypadala až odpudivě), Penélope Cruz, Willem Dafoe a mnozí jiní. Kupodivu má to spád, režijní nápady, výsostné technické zázemí. Překvapením je Kenneth Brannagh, je to marné, ukradl si film pro sebe. Prostě byl geniálně rozverný, nejednorozměrný, úplně jiný než jeho dosavadní předchůdci. Rozuzlení bylo zajímavé, pokud jej neznáte, samozřejmě. Vykašlete se na rozplizlé verze z let před opicemi, jen tahle má (moderní) náboj a esprit. Naznačení možného pokračování (Smrt na Nilu) v závěru navnadilo. Agatha mě začíná bavit. 10/10(27.1.2018)

• - Ve snímku najdeme i pár vlastních improvizací vycházejících z útržků informací, které v románu uvedla Agatha Christie. (Stoka)

• - Z filmu Sidneyho Lumeta z roku 1974 si na Branagh inspiraci nebral, záměrně se na něj před natáčením vůbec nepodíval, aby jím nebyl ovlivněn. (Stoka)

• - Věta „Jsem Hercule Poirot, pravděpodobně nejlepší detektiv na světě", jež tu zazní, je původně z jiného Belgičanova „vlakového“ dobrodružství, a to z knihy „Záhada Modrého vlaku“. (DominikV)