Vražda v Orient expresu

• Austrálie

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Malta / Velká Británie / Francie / Kanada / Nový Zéland, 2017, 114 min

• lopata555

Jediné čo ma na tomto filme naozaj zaujalo bola kamera a vlak. Celkové vyšetrovanie bolo suché a dej nezaujímavý. Okrem toho herci prehrávali na plnej čiare, prvý viac ako druhý. Zápletka síce bola trochu zaujímavá ale to akým spôsobom na nu prišiel ju celú pokazilo. A ešte jedna maličkosť, od hviezdneho obsadenia to malo neskutočne ďaleko. Mne to skôr prišlo ako výpredaj ... okrem Daisy Ridley, lenže ta sa tam len pár krát mihla ...(29.1.2018)

Průměrná detektivka, která rafinovanost pointy knižní předlohy nedokáže prodat a je směšně průhledná (i pro mě, jakožto neznalce). Branagh se očividně snaží o starosvětský přístup, ale v kombinaci s moderními prvky, které mají za úkol se zavděčit i normám dnešního diváka, působí místy úsměvně. To vše korunuje závěr, který završí celé to teatrální aranžmá rámující slabě vystavěnou detektivku. Jakoby Branagh skloubil povrchní podobnost filmů klasického hollywoodu s moderními postupy a proprietami a to okořenil trochou divadelního feelingu. Ne že by to bylo špatně, ale nejzajímavější a nejzábavnější je film ještě před samotnou vraždou, ke které se dostáváme skrze krásné záběry (především na Istanbul) a perfektní představení hlavního hrdiny. Možná by Branagh měl zvážit spíš remake Cesty kolem světa za 80 dní. Takhle z toho vychází jednoznačně zajímavý film, avšak nedůsledný ve své detektivní (té nejdůležitější!) rovině.(13.11.2017)

No... Vypadalo to hezky, to se upřít nedá. ale žádný "vodvar" to tedy není a je jedno, že je látka známá snad úplně vše, krom Franty Fuky. Úvodní část, připomínající genialitu Agátina vyšetřovatele, je vyloženě zbytečná a protahující už tak dost dlouhou stopáž filmu. Finální Erkylova rozpolcenost a divadelní výstup u stolu "Poslední večeře" s odpovídajícím počtem apoštolů ale už byla vyloženě patetická. Jak poznamenala přítelkyně: "Ty hnědý vlasy Michelle fakt nikdo nemůže věřit". - A podtrhuje to právě onu přebytečnou afektovanost finálního rozuzlení. Zase se jednou potvrdilo, že film plný známých tváří neznamená automaticky strhující dílo. A je to docela škoda, Kenete!(14.1.2018)

Najnovšie spracovanie už legendárneho krimi príbehu od A. Christie, no zároveň musím konštatovať, že i najmenej podarené. Tým však netvrdím, že snímok nemá svoje kvality, práve naopak. Lenže či už hereckým obsadením hlavnej postavy H. Poirota, alebo tajomnou atmosférou, v porovnaní so staršími verziami vždy v niečom táto verzia stráca a je preto mierne pozadu. K. Branagh je výborný herec i režisér, avšak na Sucheta alebo Finneyho a ich H. Poirota jednoducho nemá. Nadpriemer. 75/100(13.2.2018)

Jako fanouška knih Agathy Christie a později i seriálu s Davidem Suchetem mě již první zpráva o natáčení nového filmu potěšila. Zároveň jsem ale byl na pochybách, jestli si vůbec zvyknu na Poirota, kterého nehraje David Suchet. Naštěstí, Kenneth Branagh se role zhostil slušně a je možné, že jednou i dosáhne na úroveň Davida Sucheta. Krom něho jsou tu i výborní představitelé vedlejších rolí, jmenovitě například emotivní Michelle Pfeifer, která je ve finále doopravdy výborná. A také díky ní je to finále asi nejlepší částí filmu. Dále stojí za zmínku skvostná vizuální stránka, jak Istanbul, tak později samotný Orient Express a také výborná hutná atmosféra právě v Orient Expressu. Naopak, příběh je někdy dost zmatený, je zde nepřehledná akce a pro většinu těch, co znají knižní předlohu to může být trochu nudné. Takže, nová adaptace jednoho z nejznámějších románů Agathy Christie je dobře natočený film s výbornými herci a nádhernou vizuální stránkou, a i když není nějak světoborný a originální, na výlet do kina je ideální. 80%(12.11.2017)

• - Po hercích jako Austin Trevor (1931-1934), Francis L. Sullivan (1937), Heini Göbel (1955), Martin Gabel (1962), Tony Randall (1965), Horst Bollmann (1973), Albert Finney (1974), Peter Ustinov (1978-1988), Vidas Petkevicius (1981), David Suchet (1989-2013), Anatoliy Ravikovich (1990), Alfred Molina (2001), Konstantin Raykin (2002), a Mansai Nomura (2015), je Kenneth Branagh už patnáctým představitelem postavy Hercule Poirota, pokud nepočítáme parodie a práce, které nebyly napsány Agathou Christie. (MiroCup)

• - V britskom štúdiu Longcross bol starostlivo vytvorený ako Istanbul tridsiatych rokov, tak autentická lokomotíva a vagóny slávneho Orient Expresu. Vagóny boli umiestnené na tzv. kardánové kĺby, ktoré umožňovali imitovať vratký pohyb vlaku. Na oknách bola na LED obrazovkách premietaná nakrútená európska krajina, aby mali herci vierohodný pocit cesty. Istanbulská stanica a zástavka v Dinárských horách tak "hrali" exteriéry okolo štúdia. Pre potreby filmu na mieste položili tiež koľajnice. (classic)

• - Originální cesta Orient expresu (k datu 4. říjen 1883) byla z Paříže (Francie) do Giurgiu (Rumunsko). (MiroCup)