Zlatý podraz

• Slovensko Zlatý podraz (více)
Drama / Romantický / Sportovní
Česko / Slovensko, 2018, 106 min (Alternativní 103 min)

Režie:

Radim Špaček

Filip Březina, Patrycja Volny, Zdeněk Piškula, Ondřej Malý, Alena Mihulová, Jan Hartl, Stanislav Majer, Jiří Roskot, Jan Mansfeld, Jiří Vojta, Martin Klapil (více)

Příběh o vášnivé lásce, basketbalu a životě ve stínu politiky. Film začíná v roce 1938. Hlavní linii snímku tvoří osudová láska mladého právníka a sportovce Franty (Filip Březina) k tanečnici Michelle (Patricia Volny), s kterou se seznámí na poválečném Mistrovství Evropy v basketbalu v Ženevě. Michelle je osudem pronásledovaná dívka, která prchla z vlasti před Stalinem i Hitlerem. Jejich příběh, který kromě politiky ovlivní i dva protikladní jedinci trenér Valenta (Stanislav Majer) a funkcionář Hrabal (Ondřej Malý), vrcholí v roce 1951, kdy Evropu už na mnoho let rozdělila železná opona. (Falcon)

bari68

U Špačka po výborných ,,Poutech,, takmer nikto snáď nebol na pochybách, že po stránke politickej sa znovu dočkáme kvalitnej práce. Scenár bol síce slabšou stránkou filmu, bol roztrhaný, skákal občas z jednej sekvencie do druhej, ale táto kombinácia politickej drámy, romantiky a športu, nie je nikdy jednoduchá. U basketbalu sa mi páčilo, že sa to obišlo bez zbytočného, klasického pátosu u akého bývame zvyklí z amerických filmov. Koniec filmu bol skorej emočne bližšie k nemohúcnosti a beznádeji než k nenávisti. V tomto punkte- skvelá práca. Naviac aj mladí herci (Piškula, či Březina) boli po boku starých bardov (Malý, Hartl...) uveriteľný a zdárny sekundanti. V poslednom období filmovej produkcie som za zúčtovanie s komančami (Toman, Podraz, Palach) rád. ()

Vajonek

Co se ve Zlatém podrazu podařilo, je navození retro atmosféry, která dýchá snad z každého záběru, ať už jde o kostýmy, hudbu, kameru... Příběh okolo basketbalových reprezentantů, o němž jsem dosud neměla tucha, je určitě také zajímavý. Jenže filmu se nějak nedaří předat ho tak, aby to diváka opravdu chytlo, skutečně se něco dozvěděl a hlavně u toho prožíval nějaké emoce. Jednotlivé události, pocity, myšlenky jsou spíše naznačené takovým klipovitým způsobem za pomoci dramatických obrazů (Majer rozbíhající se do zdi, Březina chytající míč, který padá odkudsi shůry...), které asi mají vzbudit patřičné emoce, mně to ale většinou přišlo takové ploché, někdy až zbytečně vyumělkované (a platilo to někdy i v případě dialogů). Herci se snažili (a vypadali dobře, nejen když hráli košíkovou, takže i bylo na co-koho se dívat:D). Trochu jsem čekala, že láska hlavního hrdiny bude mít v příběhu více prostoru, spolu s ní přijdou nějaké výraznější zvraty, které zamíchají dějem. To se tak úplně nestalo, objevila se, zmizela, zase objevila - docela škoda, možná to mělo potenciál snímku dodat více "šťávy". Celkově bych Zlatý podraz zhodnotila jako takový pěkně natočený film o zajímavém skutečném příběhu se slušnými herci, který vás ale asi nějak více nestrhne, nezasáhne. Lepší tři hvězdy a 60 %. P. S. Moc děkuji tomu mysliteli, který strčil snímek na VOYO bez titulků v pasážích, kde se hovořilo francouzsky (prakticky veškeré scény Březiny a Volny). Ještě, že existuje i iVysílání, kde byli šikovnější. ()

Hanys_

Tak trochu romantika, trochu sportovní film a trochu politické drama z nelehké doby Ve výsledku ale ve všem jen průměrný biják, který toho chce říct až moc. Ale možná byla jen chyba pouštět si tohle hned po Tomanovi. Někde mezi 2-3. ()

cmenda

Tady jasně vidíme jak ty svině komunistický zatočily s našima sportovcema , nejdřív to byly hokejisté kteří nás také reprezentovali tak je za to poslali do uranových dolů , a pak baskedbalisté a další kteří byly lepší než sodruzi z CCCP si zasloužili akorát kriminál . A ti kteří nedželyi hubu a krok a jen trochu vyčnívali z řady tak to měly brzo spočítané. ()

orkadimenza

Češi se pokusili o natočení sportovního filmu zahraničních rozměrů o našich basketbalistech. Příběh na to opravdu je stavěný, jelikož sociální linku tvoří místo obvyklého rasismu v amerických filmech problém s komunisty a musím říci, že po traileru jsem se na film velmi těšil a dost si od něj sliboval. Ve výsledku není film vůbec špatně natočen, ale po všech směrech dosahuje zahraničních kvalit jen z části. Zkrátka nezapůsobí tolik, jak to mnohokrát zažívám u sportovních filmů, což je u mého oblíbeného žánru škoda. Na závěrečnou diskuzi po projekci už jsem neměl příliš motivaci zůstat. KVIFF 2019. Edit: Doufám, že se za pár let povede lépe zfilmovat český zázrak na letošním basketbalovém šampionátu. ()

bobstock

Český snímek, který opět postrádá tah na bránu. Asi jsem rozmazlen zahraniční produkcí, ale mě tam stále chybí ten zoufalý a dramatický pocit války a okupace. Vše se točí kolem bordelu, kde jsou baskeťáci ubytovaní během mistroství. Proběhne nějaké to fchrancouská slovícko, láska, výhra a prohra v podobě jednoho kývnutí sovětskému bratrovi, kterému jsme nakonec kývali ještě dlouho potom. Pochvala Březina, Malý a samozřejmě Alena Mihulová. 65% ()

mira007

Dovolte mi malý elaborát na téma proč neměl film se skvělým námětem dle skutečnosti, s rozpočtem snů ( 100mega), s kvalitním obsazením a zkušeným režisérem úspěch v kině: 1) způsob vyprávění nezáživný, vůbec diváka nechytne atmosféra doby ani sportu, nevím zda Špaček někdy viděl nějaký dobrý sportovní film, ale když v nich graduje boj o vítězství tak musím být jako divák napnutý a napětím sotva dýchat, ale tady jsem vůbec nepochopil, že o něco hrají a za zvuků swingu ( naprosto nevhodná muzika ) už si vezli z Ženevy pohár. 2) plynutí času - umře trenér odbojář, kluci se artově valí v tělocvičně jakože truchlí a hned hrozne výskají radostí s hlínou a najednou jedou na mistrák a já jako nepostřehl, že skončila válka a skok x let v čase kva co to je? 3) milostná linka mezi kapitánem mužstva a posluhovačkou z bordelu byla zbytečná a sterilně chladná - když chci do sportovního filmu nacpat vztahovou věc, tak musím cítit sympatie, vzrušení, radost, vášeň, erotiku ( nahota tady nehrozila) ale tady nic. Jednou jsem viděl v seriálu Ulice, kde někdo někoho sbalil a to se mnou emočně zamávalo desetkrát víc než tady tohle 4) vizuál - výprava fantastická, ale působilo to na mne příliš nažehleným dojmem jako studiová pohádka z devadesátek 5) tým basketbalistů - mizerně vykreslené postavy, zapamatoval jsem si asi jen tři hráče a stejně mi všichni splývali a připadali mi jako hodní hoši z reklamy na prací prášek. Když jdou vyhrát, tak chci jako divák cítit adrenalin, agresivitu jak to těm fašistickým a komunistickým kurvám nandat, ale tady si zařvali "uaaa" a mně to přišlo takové roztomile hravé jak plyšáci 6) když se točí film za sto mega se skvělým námětem, který by měl být sdělen co nejširšímu spektru diváků, nevybral bych režiséra, který velký počet diváků považuje za prodání umění komerci, z rozhovoru se Špačkem půl roku před premiérou mne málem omyli, když prohlásil, že by to nevzal, kdyby to mělo dobrý konec. Takhle lákat na film za sto milionů je mimo mísu. Miluji české filmy, oceňuji ty dle skutečnosti, mám rád i některé filmy Radima Špačka, ale vyhodit do kanálu sto míčud tímto způsobem. to nerozchodím. Tomuhle filmu jsem fandil, ale musím bohužel napsat, že je to jedno z nejhorších zklamání, Dvě hvězdy za téma, výpravu, obsazení a posledních trochu dobrých patnáct minut. ()

filipvrbik

Těšil jsem se na film o basketu a .... film nic moc, basket nic moc, zato hodně politiky, a protože se nám to zvrtlo v politickou agitku a těch je prostě a jednoduše příliš, dám jen za dvě, a škoda - při lepším scénáři a hercích to mohlo být super, ale nebylo (a ten basket hráli fakt příšerně)...40% ()

xxxvodnikxxx

Za mne skvělý, jak z historického pohledu, tak i z pohledu scénáře a kamery. Snímek vcelku dobře ukazuje praktiky minulého režimu, ale i cesty jak se přes ně, v rámci možností, dalo dostat. Jedině snad co, tak klasicky ustřižený konec, který by se mohl klidně ještě trochu více dotáhnout ()

Strike

Škoda, že tento film neměl žádný scénář, protože ty skoky z jednoho místa a času do druhého opravdu chvílema nedávaly smysl. Několik nedokončených, nebo vystřižených epizodek absolutně o ničem (děravé boty). Vášnivé lásky, která má tvořit hlavní linii je tam asi na 10 minut, basketbalu na třech vrcholných akcích (2xME, OH) ještě méně. Herecké výkony díky špatnému scénáři neexistují. Jediný, kdo se tomu vzepřel, a to je asi jedniná zajímavá věc na filmu, je nezklamávající Ondřej Malý. Obrovské zklamání, stějně jako vše u čeho se ocitne Jabub Bažant. Jo a v posledních třech minutách se jen tak mimochodem odehraje zlatý podraz... ()

Yokolobuna

Neskutečná fušeřina v prakticky všech aspektech realizace. Díky až tragické režii, střihu a scénáři z téhle potenciálně zajímavé variace na Davida s Goliášem vyšel film absolutně postrádající napětí či emoce. Takto promrhaný potenciál ze Zlatého podrazu dělá hanbu českého filmu. ()

adelina8

První půlka se neskutečně vleče, ke konci to konečně získá dynamiku, ale i tak mám pocit, že by si pozapomenutý příběh českých basketbalistů zasloužil lepší zpracování, které člověka vtáhne od začátku. ()

Lukin413

Velmi povedený sportovní snímek. Vzbudil ve mě zvědavost zjistit o zobrazených událostech více podrobností, neznechutil mě přemírou patosu, překvapil naturálním popisem okolností a donutil přehodnotit náhled na některé z herců. ()

Chundys

Tak vám nevím, ale poslední dobou filmy co se dostanou na nominace Českého lva stojí za však vy víte co! Ano basketbalu bylo hodně málo a zlatý podraz se to jmenuje jen kvuli tomu že trenér Hrabal odmítl jít proti SSSR, ale jinak hrozné časové skoky, jak se lidi dostali všude apod. takže nevim, každopádně alespoň mam trochu lepší pocit z filmu než z toho Tomana ()

Majkak

Neobvyklá a hodně zajímavá hudba, působivý vizuál, absence zbytečných řečí, pár intenzívně působících záběrů, to vše vytáhne film nad obvyklý průměr. Škoda té roztěkanosti. Ťuk před válkou, ťuk válka a pak dramatické období nástupu komunismus. Scénář se příliš rozptyluje a neudrží se jedné linie, jakoby tvůrcům bylo líto něco důležitého vynechat. Jenže namísto osudové lásky je to spíš rychlá zamilovanost, v centru dění je sportovní příběh, a vztahy v partě hráčů, byť i pro ně není dostatek prostoru. Celek působivý elegantně, ale po odchodu z kina se mnou žádné hlubší emoce necloumaly. ()

Rockerman

Čtyři hvězdy dostane tento film ode mne za to, že se opět jedná o film potřebný. Je neustále potřeba upozorňovat a připomínat jací byli komunisté, když nám tu po čtyřicet let vládli, aby se nezapomínalo. Samotný film mě ovšem dost zklamal. Ty násilné střihy mi hodně vadily. Také dialogy a takovéto spontánní vyprávění nebyly ozdobou děje. A když jsem uviděl Ondřeje Malého, věděl jsem, že zase bude hrát nějakou komunistickou svini. Ne, že by je hrál špatně, ale on se těch rolí snad nezbaví. ()

Olík

Lehce podražen se cítím být i já. Poválečné období, sportovní moment naší historie, hrdost, lámání vazů, romantická linie…..tohle pro mne měla být sázka na jistotu, ale… Podobná látka si zaslouží větší péči. Příběh nemá tah na koš, nedokáže strhnout ani vyvolat očekávané emoce, postavy a jejich dialogy také nepomáhají….celé to působí tak nějak televizně. Jestli mám něco vyzvednout, tak rozhodně autentickou výpravu…..o té žádná. Ale jinak takové celé napůl. Tohle téma je střela za tři body a jeho zpracování bohužel trojka s přešlapem. ()

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

Kino na hranici - on-line na konci listopadu