Zlatý podraz

• Slovensko Zlatý podraz (více)
Drama / Romantický / Sportovní
Česko / Slovensko, 2018, 106 min (Alternativní 103 min)

Režie:

Radim Špaček

Filip Březina, Patrycja Volny, Zdeněk Piškula, Ondřej Malý, Alena Mihulová, Jan Hartl, Stanislav Majer, Jiří Roskot, Jan Mansfeld, Jiří Vojta, Martin Klapil (více)

Příběh o vášnivé lásce, basketbalu a životě ve stínu politiky. Film začíná v roce 1938. Hlavní linii snímku tvoří osudová láska mladého právníka a sportovce Franty (Filip Březina) k tanečnici Michelle (Patricia Volny), s kterou se seznámí na poválečném Mistrovství Evropy v basketbalu v Ženevě. Michelle je osudem pronásledovaná dívka, která prchla z vlasti před Stalinem i Hitlerem. Jejich příběh, který kromě politiky ovlivní i dva protikladní jedinci trenér Valenta (Stanislav Majer) a funkcionář Hrabal (Ondřej Malý), vrcholí v roce 1951, kdy Evropu už na mnoho let rozdělila železná opona. (Falcon)

majky19

Upřímně řečeno, prvních 15-20 min. byl tento snímek takový neslaný-nemastný, úvod byl na můj vkus příliš zdlouhavý a období Protektorátu a tragické smrti trenéra Valenty bylo podle mého soudu až nadbytečné. Film začal být zajímavý v okamžiku, když basketbalisté jeli vlakem na ME do Ženevy, kde získali pro svou zemi zlato. Místy se ve filmu objevily i zábavné momenty, zejména pak ubytování reprezentantů ve vykřičeném domu, kde mladí basketbalisté byli ve výborných rukou. Od tohoto okamžiku film nabral dobré tempo a v žádném případě nebyl prostor k tomu, aby se při jeho sledování divák nudil. Moc se mi líbilo, jak byly sportovní úspěchy československé reprezentace zobrazeny v kontextu historických událostí, které měly na naši zemi a na naše občany mírně řečeno velmi negativní dopad. Co se týče hereckého obsazení, bylo zvoleno velmi dobře, ať se již jednalo o herce zkušené - Alena Mihulová, Jan Hartl, Chantal Poullain nebo Jaromír Dulava, tak samozřejmě i herci, kteří ještě až tak příliš známí nejsou, ale díky svým výkonům o nich zcela jistě uslyšíme i v budoucnosti. A samozřejmě také musím zmínit a vyzdvihnout výborný výkon Ondřeje Malého, který roli funkcionáře Hrabala ztvárnil opravdu excelentně. Myslím si, že tento snímek patří a bude patřit k tomu nejlepšímu, co tento rok v rámci české kinematografie nabídl, a troufám si tvrdit, že by mohl být i českým zástupcem v boji o Oscara, v kategorii cizojazyčný film. Současně si myslím, že by film mohl být úspěšný i na Českých lvech, pokud tedy nebude ještě natočen nějaký film o nějaké nejmenované utlačované menšině, která si soustavně stěžuje, jak se jí v naší zemi žije špatně. I z tohoto důvodu přeji filmu, aby nedopadl stejně jako další skvělý snímek "Fair Play" z roku 2014. ()

Maara0

Skoda tak zajimaveho pribehu. Hezka kamera, ale vic me nenadchlo. Chybelo tomu budovani nejakeho napeti. Ani vlastne nebylo poznat, ze se film blizi ke konci. ()

Fujtajksl

Přesně takhle to dopadá, když scénář píše jelito, který si během komentování plete pomalu celou jednu čtvrtinu MS s ME. (MS žen 2010. Zápas už nevim, ale moc bych za to nedal, že to bylo zrovna finále :-D ) Herci taky povedený! Baskeťák to mělo v pazourách poprvý těsně před natáčením. Chvílema jsem při driblování nemoh dejchat smíchy. Škoda námětu. Díky Kubo! ()

ostravak30

Kdyby se jednalo čistě o zlatý podraz, tak tento film beru. Ale nechápu jednu věc. Proč ve filmu o basketbale se pojednává dvacet minut o basketbale a zbytek filmu je nudná a nezáživná omáčka. Ještě bych bral omáčku ve formě "ztrpčování komunistů život basktebalistům". Ale ta love story? Tak o čem ten film vlastně je? Navíc se mi nelíbil scénář a trochu divná byla i kamera. A místy se nepovedl střih, ale to bylo ojediněle. Zato Patrycja Volny se mi líbila. Jinak bych ale řekl, že ani basketbaloví fandové si na své nepřišli. Viděl jsem hodně sportovních filmů, nepochybně se dá říct, že takové ty triumfální, dojímavé a ty, jejichž příběh zkrátka chytí, umí nejlépe Američané. Ale tenhle příběh nemá drajf, nemá koule, nestrhne vás. Je to vyprávěné stylem, jako by dědeček za dlouhého zimního večeru vzpomínal. Plytké, bez emocí, bez srdce. Nezáživné. ()

Hemlock

Na tento film jsem se moc těšil, neboť jsem basketbalovým nadšencem a jelikož se týká našeho "nároďáku", tak samozřejmě i vlastencem. Pan Špaček se režie zhostil velice dobře, aspoň co se po dobové stránce týče. Kulisy, atmosféra a rovněž tak i milostná zápletka dokáže zaujmout, bohužel jediné (avšak nejpodstatnější) co mi tam chybělo, je větší propracování hlavních rolí. Jako celek to bylo navíc dost uskákané, např. z roku 39 okamžitě do roku 45 apod. Ve srovnání se snímkem Toman, kterému jsem udělil 4 hvězdy, musím z výše uvedeného nedostatku jednu hvězdu ubrat. ()

MyrnaAlec

Téma asi moc lidí nezajímalo, ale pro mě příjemné překvapení. Super kamera , dobré obsazení, mezinárodní přesah. Radim Špaček je jeden z mála českých režisérů, co zvládají technicky i obsahově natočit koukatelný film. ()

JosefTomas

Tak jsem si doplnil výrazný rest, abych mohl příští týden říct u "doktora" (Závozdy), že už to se mnou není tak špatný. Ono to díky tomuhle filmu není tak špatný ani s tou naší kinematografií, když na to tak koukám, protože i když bych jako divák, onou situací nepolíben, uvítal aspoň sdělení datumu a některé dialogy učísnul, stále jsem se nechal uhranout kamerou Vladimíra Smutného, nečekaně si užil jazzově pojatý soundtrack Jakuba Kudláče a ač je herecký ansámbl sebelepší, já se instantně zabouch do Patrycje Volny. Špaček to vážně skvěle kočíruje, a přestože bych rád, aby někdy osudové momenty působily osudověji (házení důležitých košů je otázka 5(!) vteřin), tak oproti českým filmům je tohle vizuálně téměř světová liga a to který film u nás může říct? EDIT: Znovu zhlédnutu a mám pocit, že je to snad lepší než předtím. Mají na tom zásluhu každopádně dvě věci. Zaprvé jsem měl možnost si pustit speciální černobílou verzi, která tomu filmu neskutečně sedne a povznáší ho a zadruhé jsem měl možnost si k tomu pročíst i scénář, kde mě vlastně každou další stránku mrzelo, jak se film brutálně liší. Některé dialogy měly i ve třech slovech jasnou důležitost, a přesto z finální verze zmizely, zápasy byly mnohem dramatičtější apod. Zároveň je později čím dál tím víc vidět, že byl film původně mini-série a na jeho osekání je to bohužel docela dost vidět. Úplně nejlepší by tak byl onen původní sestřih, který měl nějaké tři hodiny, protože tenhle příběh si plný rozsah zasluhuje. Pak už by tady na ČSFD rozhodně neměl k dnešnímu dni těch nesmyslných 58% ()

DJ Kritik

Celý film je podaný ako ubližovanie nadaným športovcom kvôli dobe, ktorá bola nemilostivá voči... voči komu? Nežil som v tej dobe a tak nebudem písať zbytočne somariny. Ale celé to podanie mi príde právé ten kameň úrazu tohto filmu. Áno scéna, kde je ukázana prehra so ZSSR o jeden bod je srdcervúca, ale  v roku 1947 sa konali ME v basketbale v Prahe a nováčik zo ZSSR nás porazil vo finále 56:37. Chápem, že pre dramtizáciu sa urobí viacero úprav, len tu to ide všetko jedným smerom. Škoda, že nedokážeme natočiť niečo také ako Montevideo, cesta za snem (2010) ()

PetrC.

Zajímavý námět, bohužel ale zoufale zpracován. Scénář se snaží děj vyprávět za každou cenu v chronologické posloupnosti, ale i tak se v něm nedá časově orientovat. Jsou vybrány a zařazeny scény tak, že výsledný film je zcela plytký. A nemá ani hlavu, ani patu, ani důstojný závěr, ani silné vyznění. Časté vizuální překážky v prvním plánu obrazové kompozice mne moc nebavily. Hudba působila schizofrenně. Na jednu stranu je přímo do scén zakomponovaná dobová swingová éra jako v dobových filmech. Na druhou stranu ji ale, podle mého názoru často nevhodně, doplňuje moderna. Divím se, že se film objevil v kinodistribuci, protože má po všech stránkách úroveň televizní produkce. Protože na ČSFD hodnotím jen filmové kvality, tak moje skóre zůstává hodně nízko. 24 % ()

Prubner

Hezký příklad toho, že ani vysoký rozpočet neudělá dobrý film, když scénář a v tomto případě i herci stojí za pendrek. Ve výsledku se jedná o další zbytečnou politickou agitku v čele s partou unifikovaných Mirků Dušínů, kteří jsou čestní, spravedliví, uvědomělí a zarytě antikomunističtí, prostě takoví, jak si to dnešní doba žádá. Scénář používá ta nejprofláknutější klišé a je hrozně zkratkovitý - spoustu důležitých událostí prostě vypouští. Basketbalu je nakonec ve filmu vlastně málo, a to na úkor milostné romance, která stejně končí tak nějak do ztracena a vlastně není ani moc přesvědčivá, protože hercům chybí chemie. Všichni mladí herci jsou dřevěná nemehla, a tak hereckou čest zachraňují jako obvykle staří bardi: Hartl, Malý a Mihulová. ()

JenYu

MFF KV 2019: Zlatý podraz v zlatosépiovém hávu. Dobové drama, které mě nenudilo, ale ani nepřikovalo do sedačky. Líbilo se mi, že se film vyhnul vysvětlujícím popiskům s letopočty, a že nechal děj přirozeně plynout. Skvělá hudba, výprava a kostýmy, ale v konečném výsledku mi připadalo, že právě tohle zastínilo děj a myšlenku snímku. Pozn. Nenechte si ujít originální hudební remix na konci filmu. ()

pafka

Sportovni sceny podle me velmi povedene, i napeti u sportovnich scen, ktere fungovalo, ale bylo pomerne dost kratke a negradovalo uplne tak, jak mohlo. Pro me nejhorsi je rozhodne naprosto nefungujici vztah hlavniho hrdiny se svoji milou. Tomu se nedalo verit nic. A pak me docela vadilo, ze doba nebyla vykreslena tak, jak mohla byt. Ono se skoro zda, ze vlastne za tech komousu to vlastne docela slo - zkratka jsem si po filmu nerekl " ty svine rudy", coz je skoda, protoze to na to bylo a dalo by se vic pritlacit na pilu. Takhle je to od kazdyho trosku, ustredne se ale autori nevenuji primarne nicemu. Skoda. ()

rigby

Co tím chtěl autor říct, to jsem pochopil. Základní myšlenka či poselství jsou jasné. Ale jinak celému filmu chyběl nosný příběh, jakákoli zápletka, jediný důvod, proč se na něj koukat. Potenciál by tu byl, ale scénárista prohrál na plné čáře. Proč se na tento film podívat někdy znovu, když by to po sestříhání vydalo tak na půlhodinu? ()

Popinodan

Takové zajímavé téma,ale výsledek je takovej ňijakej. Herecky byl přesvědčivý snad jen Ondřej Malý,který tyhle typy postav (podrazáky a šmejdy) hraje opravdu hodně,a teď už skoro dokonale. Hudba,ta se ale opravdu povedla,to prostě sedělo. ()

hony23

Filmů mapujících nástup komančů k moci není nikdy dost a filmů na sportovní téma je minimum, takže kvituji i tento příběh, který sice nepřináší nijak strhující děj ani překvapivé zvraty, ale je z něj cítit poctivá filmařina. Musím ocenit i snahu herců naučit se basketbal, jejich počínání na palubovce nepůsobí nijak trapně. ()

fafejt001

NĚCO tomu chybělo . Náboj , švih , napětí , dramatické situace . . . ATD . Dooosti Slabý scénář i výkony některých mladých herců , včetně Piškuly . Přijde mi , že hrát moc neumí . Ten mi tam nějak i občas vadil . NO a Majera měli více využít , i Hartla . Zatím režisér Špaček delší dobu ničím nepřekvapil . Tak snad příště . ()

Oggy007

Mohli jsme pro vas natocit skvely film o osudu basketbalistu po komunistickem prevratu........ Ale my jsme rekli NE! Misto toho natocime nudnou, nic nerikajici bramboracku. Film, ktery absolutne nevyuzil potencial. ()

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

Kino na hranici - on-line na konci listopadu