Vice (festivalový název)

USA, 2018, 132 min

Adam McKay

Adam McKay

Greig Fraser

Christian Bale, Amy Adams, Steve Carell, Sam Rockwell, Alison Pill, Eddie Marsan, LisaGay Hamilton, Jesse Plemons, Bill Camp, Don McManus, Lily Rabe, Shea Whigham, Tyler Perry, Jeff Bosley, Jillian Armenante, Matthew Jacobs, Scott Christopher, Paul Perri, Alex MacNicoll, Cailee Spaeny, Brandon Sklenar, Casey Sander, Joe Sabatino, Fay Masterson, Kyle S. More, Violet Hicks, Brian Poth, Doug Simpson, Dennis LaValle, Michael Reilly Burke, Adam Bartley, Kevin Flood, Delpaneaux Wills, Scott Alan Smith, Paul Yoo, Brandon Firla, Karim Saleh, Stewart J. Zully, Vanessa Cloke, Mark Bramhall, John Kellar, Robert Loftin, Naomi Watts, Alfred Molina, Ethan Flower, Matt Nolan, Joseph Bezenek, Andrew Constantini, Adrian Dev, Mustafa Haidari, Pilar Holland, Alex Knight, Roman Mitichyan, Tiffany Smith, Scott Vance, Time Winters, Andrea Wright, Jeff Witzke, Richard Nixon (a.z.), Jimmy Carter (a.z.), Hillary Clinton (a.z.), Tony Blair (a.z.), Barack Obama (a.z.), Ronald Reagan (a.z.), Nancy Davis (a.z.), Benito Mussolini (a.z.), Henry Kissinger (a.z.), Jane Fonda (a.z.), Mr. T (a.z.), Whoopi Goldberg (a.z.), Barbara Walters (a.z.), Chet Grissom, Dan Kinsella, Joseph Beck, Daniel Bruington, Matt Merchant

Neviem ako reálne na tento filmu budú ľudia reagovať. Možno by to bolo zaujímavé vidieť, no určite to bude film, ktorý zapolarizuje. Bude mať svojich fanúškikov, bude mať svojich odporcov a určite sa nájdu aj ľudia, ktorým príde ako slabo spracovaný. Alebo moc komplikovaný a politický. A pravdou je, že by som všetkým povedal, že majú pravdu. No nejdem riešiť názory sveta na tento film, poviem vám čo som si o ňom myslel ja. "Vice" má určite zaujímavú tému a je super vidieť Christiana Bala, ako sa skoro absolútne perfektne zmení na Dicka Cheneyho. Kus poriadnej roboty. Sam Rockwell ako George W. Bush je pre mňa už trošku iná story. Musím povedať, že sa snažili a s prižmúrenými očami by som v ňom bývalého prezidenta našiel, no reálne som hlavne videl Sama Rockwella. Ale aj tak je to asi jedno z najlepších spracovaní reálnych postáv vo filme. V roku 2001 som mal 13 rokov a tieto veci som vtedy nejako výrazne nevnímal a neštudoval som si potom poriadne históriu. Takže film mal možnosť mi povedať svoje dojmy tak ako chcel. Viac menej by som mu zožral asi všetko. Ale aj tak si nemyslím, že sme tu mali diabla v tele. Ľudia sú zložitejší a tento film to nevie poriadne ukázať. Čo je škoda. Okrem toho musím povedať, že naratív je miestami trošku zmätený. Postupne som tomu začal viac rozumieť a určite je to celkom originálne (nie úplne). Niekomu to sadne, niekomu možno nie. Plus tie falošné titulky... zaujímalo by ma koľko ľudí začalo z kina v tom čase odchádzať. Mám pocit, že film sa úprimne snaží niečo povedať a byť úprimný, no akosi nedokázal poriadne držať moju pozornosť, nedokázal ma nejako presvedčiť to chcieť sledovať so zatajeným dychom. Bolo to dosť politické a spracované štýlom, že som sa miestami mal naozaj problém orientovať. Napriek relatívne vysokému ratingu to skôr spôsobuje schopná réžia, dobré herecké výkony a kreatívny naratív než reálna story, ktorá ma akosi viac sklamala. Stojí to za pozornosť? Ak máte radi politické filmy, tak si myslím, že to stojí za jedno pozretie. Čo sa týka odporúčania ostatným, asi nie som ten, ktorý by to mal rozhodnúť. Preto poviem, že najlepšie uvidíte ak sa na to pozriete sami a zistíte či to je film pre vás. Neviem to s určitosťou posúdiť ako na to budú ľudia reagovať. No rozhodne si myslím, že názory budú pestré. Hodnotenie: B(29.1.2019)

Konečně pořádný film mezi oscarovými nominanty. Sice mi není příjemné dívat se na tu americkou politickou verbež, která rozpoutala chaos v některých částech světa, což se dodnes nedaří vrátit zpět do nějaké minimální rovnováhy. Snímek Vice se svým polodokumentárním stylem, mnohdy jízlivými komentáři, zvláštními uměleckými postupy a celkově neotřelým aranžmá diváka strhne, ačkoli jej nutí být neustále ve střehu a orientovat se mezi střídáním časových rovin, ale ani minutu nenudí narozdíl od některých osatních oscarových konkurentů. A pak je tady pan herec Christian Bale, jenž už dlouho patří mezi chameleony, a to platí i o fyzickém vzezření, dokáže se objevit jako na kost vyhublý, stejně jako pořádně přifouklý. Jeho ztvárnění Cheneyho je mimořádné, výrazně převyšuje Maleka, takže očekávám napínavý souboj v mužské hlavní kategorii. Moje milovaná Ady Adams je zase pro jednou šedou myškou, ale zásadní osobou v životě Dicka Cheneyho, konečně by toho Oscara už mohla dostat. Vedlejší mužské role, zvláště Steve Carrell jako Donald Rumsfeld, jsou neuvěřitelně přesně zahrány. Bravo a držím pěsti.(23.2.2019)

Promyšlená satira vyprávěná typickým McKayeovským způsobem. Humorné scény se mísí s děsivými okamžiky moderních dějin neuvěřitelně přirozeně. VICE je sice dalším z Baleových hereckých koncertů, ale tahle pecka nestojí jen na něm. Adamsová nebo Rockwell zdatně sekundují. Především jde ale o svěží scénář a pojetí. Film s hodinovou potitulkovou scénou... DOMEK Z KARET nám před finálovou řadou zničili, tohle je malá náplast.(16.2.2019)

McKay předvedl čistokrevnou satiru, kterou tlačil až na samotné meze určené pro hraný film. Meze sahající přesně do bodu, ve kterém ještě lze brát film zcela vážně a zároveň se slušně pobavit třeba u naprosto geniálního falešného konce a podobných režisérských skopičin. Dick Cheney je zde vyobrazen jako studený, nepřístupný a vypočítavý sociopat jdoucí přes mrtvoly a McKay se ani nesnaží ho jakkoliv polidšťovat a v divákovi vzbuzovat emoční názorové rozkoly na jeho politickou osobnost. Nečiní tak ze zcela zjevných důvodů, film je autorsky názorový a Cheney takový skutečně byl. V rodinné poloze už mu elementární schopnost citů přisuzuje, ačkoliv o jeho chování doma mohl jen střílet od boku, což ostatně sám přiznal v další bizarní scéně. Scéna v titulcích pak zprostředkovaně vysvětluje/obhajuje MacKayův autorský přístup k filmu, kdy zmínění jasných faktů nelze brát za jednostrannou agitaci nebo projev antikonzervatismu. Co se týče politické ideologie filmu. Dnes je v Bílém domě mimino v těle polodementního starce, takže se to retrospektivním pohledem může zdát až neuvěřitelné, ale Bushova administrativa platila za jednu z nejhorších v americké historii a byla po všech směrech naprosto tragická, přičemž kdyby neudělala nic jiného (a že toho sakra udělala), zcela vědomě a cíleně natolik utáhla obojky všem americkým občanům, že volat po objektivitě ve filmu, který mapuje její prokázané oportunistické lži, to je jako vyžadovat přístup "pět minut nacisté, pět minut židé" a divák ať se rozhodne, kdo působil víc sympaticky = měl "pravdu". Na druhou stranu, Bale ironicky poděkoval za hereckou inspiraci Satanovi, takže člověk očekával fakt nekompromisní až nespravedlivě neobjektivní nálož, ale Cheney je zde prostě jen oprávněně kritizován, rozhodně není vyobrazen jako totální arciďábel. Jedinou celkem mírnou a přehnaně kritickou manipulaci jsem zaznamenal v tomto bodu. 75 %(17.2.2019)

• JohnnyD

Christian Bale to fakt hrá famózne a masky sú úplne bezchybné. Podobne skvelý je aj zvyšok castingu s výnimkou Steva Carrella, ktorý zase hrá Michaela Scotta. McKay sa tu snaží zreplikovať punkový štýl Big Short, bohužiaľ chýba tu pero geniálneho rozprávača ako Michael Lewis. Napriek tomu, že potitulkovou scénou sa snaží vyviniť z liberálneho biasu, poziciovanie sa do morálne nadradenej pozície padá na prízemných scénach zacielených na jadro svojho vlastného politického prúdu. Dokonalým príkladom je moment, keď sa Cheney pýta Rumsfelda "What do we believe in?" a ten sa strašne začne rehotať. Ideologická prázdnota oboch pánov sa dá vyjadriť aj sofistikovanejšie.(24.12.2019)

• - Natáčelo se od 25. září do 8. prosince 2017 v Kalifornii ve městě Santa Clarita a u řeky Kern River. (BMW12)

• - Celosvětová premiéra proběhla 12. prosince 2018 v Los Angeles. (BMW12)

• - Bill Pullman natáčel scény pro film jako Nelson Rockefeller, ale jeho scény byly vystřiženy z finálního sestřihu filmu. (BMW12)