Reklama

Reklama

Vice

  • Česko Muž v pozadí (více)
Trailer 1
Drama / Komedie / Životopisný
USA, 2018, 132 min

Režie:

Adam McKay

Scénář:

Adam McKay

Kamera:

Greig Fraser

Hrají:

Christian Bale, Amy Adams, Steve Carell, Sam Rockwell, Alison Pill, Eddie Marsan, LisaGay Hamilton, Jesse Plemons, Bill Camp, Don McManus, (více)
(další profese)

Příběh Dicka Cheneyho, nejvlivnějšího viceprezidenta, jehož politika významně ovlivnila průběh dějin. Životopisné drama Vice získalo osm nominací na Oscara včetně kategorie za nejlepší film. Christian Bale ztvárňuje Dicka Cheneyho v tomto epickém příběhu o tom, jak se obyčejný washingtonský úředník nepozorovaně dostal až po bok amerického prezidenta George W. Bushe a stal se nejmocnějším mužem planety, který zásadně změnil zemi i celý svět. V dalších rolích této temně komediální sondy do zákulisí americké politiky se představují Amy Adamsová, Steve Carell a Sam Rockwell. (Cinemax)

(více)

Videa (5)

Trailer 1

Recenze (159)

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Film Vice je samozřejmě primárně určen po americké publikum, pak pro všechny co žijou světovou politkou, samozřejmě pro filmové maniaky a také pro blby jako já co si chtějí na Oscary vsadit nějakou tu minci. Jsem však hrozně příjemně překvapen s jakou lehkostí a v jakém tempu byl film Vice natočen. Zejména potitulková část (zhruba půlka filmu) udržela mou pozornost naprosto suveréně. Vice je velmi profesionální práce a zdá se, že Pittův Plán B vychytával v Sázce na jistotu mušky, aby si o o tři roky později řekl o Oscara mnohem silnějším hlasem. Ještě jsem neviděl Zelenou knihu, ale Vice se stal mým favoritem na Oscara, protože má v sobě neuvěřitelnou vyprávěcí dravost. Ještě po skončení jsem si pouštěl na youtube nějaký rozhovory s Dickem Cheneym a teda až na ten hrubší hlas ho Christian vymaloval absolutně dokonale, mužský střet o Oscara mě začíná hodně zajímat. Kolega claudel tady chválí Steve Carrella za Donyho, ok beru, ale já tím pádem musím zmínit Sam Rockwella, ten Bushe trefil na milimetry přesně, to už je třetí herecký super výkon v tomto filmu a jelikož nemám námitek vůbec k ničemu, dávám čistokrevnou pětku. ()

Zeck 

všechny recenze uživatele

McKay předvedl čistokrevnou satiru, kterou tlačil až na samotné meze určené pro hraný film. Meze sahající přesně do bodu, ve kterém ještě lze brát film zcela vážně a zároveň se slušně pobavit třeba u naprosto geniálního falešného konce a podobných režisérských skopičin. Dick Cheney je zde vyobrazen jako studený, nepřístupný a vypočítavý sociopat jdoucí přes mrtvoly a McKay se ani nesnaží ho jakkoliv polidšťovat a v divákovi vzbuzovat emoční názorové rozkoly na jeho politickou osobnost. Nečiní tak ze zcela zjevných důvodů, film je autorsky názorový a Cheney takový skutečně byl. V rodinné poloze už mu elementární schopnost citů přisuzuje, ačkoliv o jeho chování doma mohl jen střílet od boku, což ostatně sám přiznal v další bizarní scéně. Scéna v titulcích pak zprostředkovaně vysvětluje/obhajuje MacKayův autorský přístup k filmu, kdy zmínění jasných faktů nelze brát za jednostrannou agitaci nebo projev antikonzervatismu. Co se týče politické ideologie filmu. Dnes je v Bílém domě mimino v těle polodementního starce, takže se to retrospektivním pohledem může zdát až neuvěřitelné, ale Bushova administrativa platila za jednu z nejhorších v americké historii a byla po všech směrech naprosto tragická, přičemž kdyby neudělala nic jiného (a že toho sakra udělala), zcela vědomě a cíleně natolik utáhla obojky všem americkým občanům, že volat po objektivitě ve filmu, který mapuje její prokázané oportunistické lži, to je jako vyžadovat přístup "pět minut nacisté, pět minut židé" a divák ať se rozhodne, kdo působil víc sympaticky = měl "pravdu". Na druhou stranu, Bale ironicky poděkoval za hereckou inspiraci Satanovi, takže člověk očekával fakt nekompromisní až nespravedlivě neobjektivní nálož, ale Cheney je zde prostě jen oprávněně kritizován, rozhodně není vyobrazen jako totální arciďábel. Jedinou celkem mírnou a přehnaně kritickou manipulaci jsem zaznamenal v tomto bodu. 75 % ()

Reklama

novoten 

všechny recenze uživatele

Opět nadužívaný zcizovací efekt a opět neustálá snaha být nad věcí, i ve chvílích, kdy by se hodilo zvážnět a nechat danou informaci či zvrat v klidu dopadnout. A McKay se na mě z každého řádku scénáře usmívá a pomrkává, ale doteď jsem nerozklíčoval, jestli diváka považuje za nejlepšího kamaráda, nebo za natvrdlého blbce. Co je pak platné, že se Bale, Carell i suverénní Amy mohou přetrhnout, když je z životopisu legendárního chodce přes mrtvoly jen lehce kousavá satira, která v nejdůležitějších momentech pokaždé zamíří pohled jinam. Na slabší průměr to ale přesto stačí, příběh totiž i díky rázným časovým skokům chtě nechtě upoutá a na rozdíl od Sázky na nejistotu nemám pocit, že lekce z nedávné historie trvá pět hodin. ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Stejně jako u BIG SHORT, i tady to chce zajímat se o téma, mít už nějaký přehled, stopro vnímat a stíhat, což v pozdních hodinách, bez možnosti pauz a zejména pak v druhé části filmu (která vážní) nebyla úplně hračka. Svoji specificky nabitou formou McKay baví, ale zároveň jde divácky sám proti sobě a jeho úsměvný "průřez vším nejhorším" v americké politice od Nixona po Bushe Jr., propojený osobou krále pekel Cheneyho a jeho honbou za ultimátní výkonnou mocí, je místy až karikaturou a připomíná jak skeče SNL, tak kolážový sekvence z dokumentů Michaela Moorea a obsahem i v pojetí W. Olivera Stonea. Obohatilo, vykreslilo Dicka, Rumsfelda a Powella, přičemž Bale je v hlavní roli výhra. [Febiofest 2019] ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Když Christian Bale na Zlatých glóbech poděkoval za inspiraci ke ztvárnění Dicka Cheneyho satanovi, jednak si získal sympatie Církve satanovy, jednak vystihl, čím je McKayův film problematický. Bere si velmi snadný terč a Cheneyho ukazuje bez jakýchkoliv nuancí jako nejdémoničtější figuru moderních amerických dějin, zodpovědnou za válku v Iráku, mučení vězňů a mnoho dalších zločinů proti lidskosti. Přes Baleovu přesvědčivou fyzickou transformaci v mocného politika a vtipné etudy herců ve vedlejších rolích (ovšem vtipné podobným způsobem jako camea známých osobností ve Zprávařovi), jde o jednorozměrný portrét ďábelské figury bez jakékoli psychologické hloubky, nesdělující nic, co bychom nevěděli. Navíc je to film rutinně zrežírovaný, ošklivý, fádní a hlavně - oproti Sázce na nejistotu, která tytéž zcizovací postupy využívala mnohem systematičtěji - nezábavný. Elitářské povyšování se nad diváky, kterým se Vice zřejmě nebude líbit (dívka v mezititulkové scéně, sdělující své kamarádce, jak se těší na další díl Rychle a zběsile), je pak, navzdory tomu, jak vychytrale se film tváří, opravdu hloupé. 50% ()

Galerie (118)

Zajímavosti (10)

  • Celosvětová premiéra proběhla 12. prosince 2018 v Los Angeles. (BMW12)
  • Natáčelo se od 25. září do 8. prosince 2017 v Kalifornii ve městě Santa Clarita a u řeky Kern River. (BMW12)

Související novinky

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

16.10.2020

Leonardo DiCaprio, Meryl Streep, Cate Blanchett, Jonah Hill, Himesh Patel, Timothée Chalamet, Ariana Grande, Kid Cudi, Matthew Perry a Jennifer Lawrence. Málokdy se vidí až takto hvězdné obsazení,…

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy

10.11.2019

Přestože zní titulek spíš bulvárně, ujišťuji vás, že se jedná o ryze filmovou zprávu. Oscarový herec Christian Bale (Fighter, Dokonalý trik) v novém rozhovoru oznámil, že už nadobro končí s…

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

Na Febiofestu uvidíte oscarové snímky

19.03.2019

26. ročník Mezinárodního filmového festivalu – Febiofest přiveze do Prahy francouzského herce a režiséra Louise Garrela, který 25. března osobně uvede svůj nejnovější film Věrní nevěrní. Komediální…

Studio United Artists znovu ožívá

Studio United Artists znovu ožívá

06.02.2019

Sto let poté, co legendární tvůrci D. W. Griffith, Mary Pickford, Charlie Chaplin a Douglas Fairbanks založili první distribuční a produkční společnost na podporu nezávislých filmových umělců, studio…

Reklama

Reklama