Viceprezident

USA, 2018, 132 min

Adam McKay

Adam McKay

Greig Fraser

Christian Bale, Amy Adams, Steve Carell, Sam Rockwell, Alison Pill, Eddie Marsan, LisaGay Hamilton, Jesse Plemons, Bill Camp, Don McManus, Lily Rabe, Shea Whigham, Tyler Perry, Jeff Bosley, Jillian Armenante, Matthew Jacobs, Scott Christopher, Paul Perri, Alex MacNicoll, Cailee Spaeny, Brandon Sklenar, Casey Sander, Joe Sabatino, Fay Masterson, Kyle S. More, Violet Hicks, Brian Poth, Doug Simpson, Dennis LaValle, Michael Reilly Burke, Adam Bartley, Kevin Flood, Delpaneaux Wills, Scott Alan Smith, Paul Yoo, Brandon Firla, Karim Saleh, Stewart J. Zully, Vanessa Cloke, Mark Bramhall, John Kellar, Robert Loftin, Naomi Watts, Alfred Molina, Ethan Flower, Matt Nolan, Joseph Bezenek, Andrew Constantini, Adrian Dev, Mustafa Haidari, Pilar Holland, Alex Knight, Roman Mitichyan, Tiffany Smith, Scott Vance, Time Winters, Andrea Wright, Jeff Witzke, Richard Nixon (a.z.), Jimmy Carter (a.z.), Hillary Clinton (a.z.), Tony Blair (a.z.), Barack Obama (a.z.), Ronald Reagan (a.z.), Nancy Davis (a.z.), Benito Mussolini (a.z.), Henry Kissinger (a.z.), Jane Fonda (a.z.), Mr. T (a.z.), Whoopi Goldberg (a.z.), Barbara Walters (a.z.), Chet Grissom, Dan Kinsella, Joseph Beck, Daniel Bruington, Matt Merchant, Stacie Greenwell, Jennifer Lamar, Grace Rowe, Brandon Bales, Scott Subiono, Elizabeth Liang

Příčiny a následky války v Iráku jsou odfláknuté a šíleně zjednodušené. Způsob, kterým McKay natočil světovou krizi v The Big Short (2015) měl být podle mě použit i zde. Tedy pohled řady lidí na stejnou problematiku, komplexní náhled do události, která formovala dějiny. Vice místo toho prezentuje Cheneyho jako člověka, který způsobil válku v Iráku, zasloužil se na založení ISIS a mohl více méně za všechno špatné, co se kdy od 11. září 2001 do teď stalo... Film potom rychle ztrácí na důvěryhodnosti a Adam McKay místo toho, aby se ponořil hlouběji do americké (potažmo světové) politiky, radši všechno svádí na Dicka Cheneyho, aby mu ten životopis trošku zpestřil. Na druhou stranu je to poměrně dobře zahrané, není to úplně nudné a člověk se pár nových informací snad i doví. Každopádně je tu pořád prostor pro nějaký lepší film, který příčiny a důsledky války v Iráku pojme poctivěji.(26.4.2019)

Zatraceně, to byl dlouhý film. První polovina docela zajímavá,druhá polovina doslova uspávací. (Pokud byste mohl někdo napsat do zpráv, kdo byl nakonec ten vypravěč, byla bych vděčná. Celou dobu mě to zajímalo a pak jsem to asi prospala.) Herecké výkony jsou skvělé ale jinak to žádná špička není. Libí se mi, že film přiznává co je fakt a co prostě neví. Za mě 3*.(30.1.2019)

Dick Cheney je člověk, kterého významná část (nejen americké) společnosti nesnáší až nenávidí, ba dokonce ho leckdo vnímá jako čisté zlo a (/ne/pochopitelně nesouzeného) válečného zločince. Liberální Hollywood k této části bezpochyby patří, a proto film o jestřábím apoštolovi neokonzervatismu v pozici jednoho z nejmocnějších viceprezidentů americké historie (kdo z VP byl mocnější? Mondale? Biden? Záleží jaké noviny/médium/autora čtete...) nemohl dopadnout jinak, než že rozdělí diváky na tři klasické skupiny: 1. liberální obecenstvo, které bude film nadhodnocovat po všech stránkách; 2. neutrální, kterým je politika vcelku ukradená a více či méně si užije zábavný a bezesporu nekonvenční portrét mocného muže & popis mechanismů moci; 3. konzervativní obecenstvo, které film odsoudí jako manipulativní nudnou propagandu mooreovského střihu... Polarizační efekt u takto politicky zaměřeného filmu je už asi nezbytný... Já tento film vnímám jako hořkou rekapitulaci smyslu amerických dějin posledních 50 let; připomenutí důsledků necitlivého amerického vměšování do cizích věcí (např. si můžeme vtipnou uměleckou zkratkou připomenout prapříčiny vzniku Islámského státu, byť ty důležitější momenty v tomto případě, mj. rozpuštění irácké armády a zbezprizornění jejích baasistických důstojníků, jsou zamlženy) a cynické zapouzdřenosti amerického politického terária. Místy film balancuje na hranici hrané dokumentárnosti (i když americký ultrakonzervativní a MAGA divák by mluvil spíš o mockumentu). Drží se známých faktů a neříká vůbec nic nového, ale je vtipný, dynamický, se zajímavým střihem a skvěle vícerozměrně přibližuje všechny hlavní postavy (Když už narážím na letošní Oscary: Kam se rtuťovitý Malek hrabe na zde dokonalého Balea...?). A ta potitulková scéna mířící na konzervativní publikum...? Jste-li liberálního smyšlení, pobaví vás; jste-li z opačného konce spektra, urazí vás... Jako celý film. Pro mě velké filmové překvapení tohoto roku.(12.2.2019)

Politický příběh, co se snaží být jiný a zajímavý tak moc, že se mu to nakonec nepodaří. A to přesto, že se tam najdou zajímavé kousky, jako falešný konec v polovině. Asi už jsem zblbej tím, co naservíroval House of Cards či co servíruje skutečný prezident, že mě u tohohle chybí trochu ten šok. Prostě jsem asi čekal víc. To nijak nesnižuje herecké výkony v čele s chameleonem Christianem Balem.(15.10.2019)

Promyšlená satira vyprávěná typickým McKayeovským způsobem. Humorné scény se mísí s děsivými okamžiky moderních dějin neuvěřitelně přirozeně. VICE je sice dalším z Baleových hereckých koncertů, ale tahle pecka nestojí jen na něm. Adamsová nebo Rockwell zdatně sekundují. Především jde ale o svěží scénář a pojetí. Film s hodinovou potitulkovou scénou... DOMEK Z KARET nám před finálovou řadou zničili, tohle je malá náplast.(16.2.2019)

• - Celosvětová premiéra proběhla 12. prosince 2018 v Los Angeles. (BMW12)

• - Natáčelo se od 25. září do 8. prosince 2017 v Kalifornii ve městě Santa Clarita a u řeky Kern River. (BMW12)

• - Produkce musela Baleovi proplatit účet ve výši 3 000 amerických dolarů, které herec utratil na posilovací stroj na krk, jenž mu pomohl dosáhnout silnějšího krku, aby se více podobal Dicku Cheneymu. (Eldrick)